دسته‌ها
آموزش کشت زعفران

کود دهی زعفران چگونه است و چه مزایایی دارد؟

در این قسمت از بخش آموزش کشت زعفران قصد داریم در مورد نحوه کود دهی زعفران و مزایای آن صحبت کنیم.

زعفران گیاه کم‌توقعی است و با استفاده از حداکثر عناصرِ در دسترس بهترین رشد را خواهد داشت. اما به دلیل فقر شدید خاک در ایران مجبور به تغذیه پیاز زعفران از طریق کودهای مورد مصرف زعفران هستیم.

جهت آبیاری و کود دهی زعفران روش‌های گوناگونی وجود دارد. کود دهی معمولا به دو طریق کود دهی حیوانی و کود دهی تقویتی انجام می‌شود.

کود دهی حیوانی

در کود دهی حیوانی، قبل از آماده سازی و شخم زدن زمین باید از خاک زمین آزمایش آب و خاک گرفته شود و براساس نتیجه آزمایش نوع کود مصرفی انتخاب می‌شود. در این نوع کود دهی باید از کود گاوی پوسیده که چند سال از عمر آن میگذرد، استفاده شود.

کود د

تصاویر کود پاشی حیوانی زعفران
تصاویر کود پاشی حیوانی زعفران

کود دهی تقویتی

در کود دهی تقویتی فرمول یکسان و واحدی برای تمامی مزارع وجود ندارد! و هر مزرعه‌ای بسته به شرایط آب و هوایی و ارتفاع از سطح دریا فرمول‌های کودی متفاوتی خواهد داشت. اما مجموعه ماه چین چندین سال است که بر اساس آزمایش هر مزرعه از فرمول خاصی استفاده می‌کند و خوشبختانه این فرمول پاسخگوی خوبی به نیازهای مزارع زعفران بوده است.

آبیاری مزرعه زعفران

آبیاری مزرعه زعفران
تصاویر کود دهی تقویتی به وسیله آبیاری

مراحل کود دهی تقویتی زعفران:

آبیاری اول زعفران بین دهم تا پانزدهم مهرماهِ هرسال صورت می‌گیرد و طی آن هیچ کودی استفاده نمی‌شود. اما در آبیاری دوم زعفران که اواخر آبان‌ماه و بعد از برداشت گل زعفران انجام می‌شود، باید از کودهایی استفاده شود که رشد ریشه زعفران را بهبود می‌بخشد و باعث جذب بهتر عناصر توسط ریشه از خاک می‌شود.

محلول‌پاشی اول زعفران در اوایل دی ماه طی شرایطی نظیر دمای مناسب (بین ۱۰ تا ۲۰ درجه) و نور خورشید کافی صورت می‌گیرد که باعث افزایش سطح برگ زعفران و در نتیجه افزایش جذب نور توسط گیاه می‌شود.

محلول‌پاشی دوم تا پنجم زعفران که در زمستان انجام می‌شود باعث افزایش تعداد پیازچه‌های دختری و همچنین افزایش سایز آن‌ها میشود.

در صورتیکه طی پاییز و زمستان بارندگی نباشد، باید آبیاری سطحی در اواخر اسفندماه انجام شود. دلیل این کار جلوگیری از خشکی بیش از حد محیط اطراف پیازهای زعفران است.

در اوایل بهار و قبل از خشک و زرد شدن برگ‌های زعفران باید محلول‌پاشی بعدی صورت پذیرد. در این مرحله تمامی عناصر ریزمغذی را به همراه پتاس (پتاسیم هیدروکسید) در اختیار گیاه قرار داده می‌شود.

* نکته مهم و قابل توجه در مورد محلول‌پاشی این است که محلول‌پاشی باید هنگام ظهر، موقع حضور نور خورشید و در دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه انجام شود.

اگر قصد تهیه فرمول کود دهی و محلول‌پاشی برای مزرعه خود دارید، میتوانید از صفحه خرید کود زعفران ارتباط بگیرید.

مزایای کود دهی زعفران:

به تعدادی از مزایای کود دهی (نظیر افزایش سایز و تعداد پیازچه‌ها، افزایش سطح برگ‌ها و ..) در پاراگراف‌های قبلی اشاره شد. از دیگر مزایای کود دهی زعفران رشد کلاله‌هایی درشتتر نسبت به کلاله‌های معمولی است در نتیجه طی فراوری زعفران، کیفیت آن به زعفران نگین و سوپر نگین می‌رسد.

همچنین از مزایای کود دهی مناسب این است که بازدهی خالص مزرعه شما-در حالتی که کود دهی و آبیاری مناسب انجام داده باشید- به طور میانگین پنجاه درصد بالاتر از مزارعی خواهد بود که توجه لازم را به مرحله کود دهی و آبیاری نداشته‌اند.

کود پاشی زعفران

آفات و بیماری های زعفران

یکی از روش‌های جلوگیری از رشد آفات و بیماری‌های زعفران دقت در کود دهی مناسب زعفران است. در ادامه به اختصار به اثر کنه پیاز زعفران و همچنین تاثیر جوندگان در مزارع زعفران می‌پردازیم:

 

کنه پیاز زعفران ( با نام علمی Rhizoglyphus robini )

کنه پیاز زعفران معمولا طولی به اندازه ۰.۶ تا ۰.۸ میلی‌متر دارد و نه تنها در مزارع زعفران، بلکه در مزارع کشت هویج، سیب زمینی، پیاز و سیر نیز دیده می‌شود. چرخه زندگی این آفت در مزارع کشت زعفران از مرحله تخم تا بلوغ معمولا دو هفته زمان لازم دارد. و در طی یک سال تا تولید ۱۵ نسل نیز پیش می‌رود.

جوندگان:

جوندگانی نظیر موش، خرگوش و جوجه تیغی ممکن است در فصل زمستان به مزرعه زعفران حمله کنند.

حشرات:

حشراتی نظیر شته‌ها و تریپس‌ها نیز می‌توانند باعث تحمیل خساراتی به مزارع زعفران شوند.

 

راه‌های جلوگیری از حمله آفات

  • نکته مهم این است که به هیچ وجه مزرعه نباید در طول فصل تابستان آبیاری شود.
  • در کنترل علف‌های هرز باید اهتمام لازم را به عمل آورد.
  • پیازهای سالم برای کشت انتخاب شوند.
  • اگر پیازچه‌ها در عمق بیشتر از ۱۲ سانتی‌متری کاشته شوند، این عمق باعث می‌شود پیازچه‌‌ها از حمله ی آفات در امان بمانند.

ما در مقاله‌ای جداگانه به طور کامل آفات و بیماری‌های زعفران را بررسی کرده‌ایم.

2 دیدگاه دربارهٔ «کود دهی زعفران چگونه است و چه مزایایی دارد؟»

سلام و خسته نباشید خدمت استادان عزیز.پرسشی داشتم که ممنون میشم راهنمایی کنید.برای هر متر مربع زمین چقدر کود حیوانی نیاز هستش و هرکود دهی برای چند سال کافیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *