آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

فراوری و پوساندن کود حیوانی برای زعفران

دسته‌بندی ها:

کود‌های حیوانی را در 7 مرحله بپوسانید.

با سبک کشاورزی امروز که در کشور ما رواج دارد زمین‌های کشاورزی به طور مداوم حاصل‌خیزی خود را از دست می‌دهند و بازدهی محصولات کشت شده در این زمین‌ها به شدت کاهش می‌یابد . کشت‌های بی وقفه و استفاده افراطی از کودهای غیر طبیعی و برخی دیگر از عوامل بلای جان این روز‌های زمین کشاورزی ایران است.

حال چاره‌ی کار چیست؟ ما به عنوان کشاورزان این سرزمین باید با آگاهی به سمت تغذیه زمین‌های خود برویم و زمین را به حالتی نزدیک به قبل برسانیم تا هم خودمان منتفع شویم و هم زمینی که امانتی در دست ماست را اصلاح کنیم. یکی از کارهای توصیه شده استفاده از کود‌های پوسانده و فراوری شده حیوانی است که نیاز میکروارگانیسم‌های خاک به مواد آلی را تامین می‌کند تا آن‌ها نیز برای ما مواد اصلی لازم برای گیاه را تامین کنند.

از مواد اصلی تامین شده به وسیله میکروارگانیسم‌ها می‌توانیم به نیتروژن،فسفر و گوگرد اشاره کنیم که برای هرگیاهی از جمله زعفران ضروری است.

از دیگر فواید اصلی این کود‌ها اصلاح ساختار خاک بوسیله کودهای فراوری و پوسانده شده حیوانی است که بسیار ضروری و مهم است. زیرا خاک‌ها به جهت استفاده بیش از حد و کشت نامناسب دیگر توانایی کافی جهت حفظ آب و البته رساندن مواد غذایی به پیاز زعفران را ندارند.

چرا از کودهای تازه استفاده نمی‌کنیم؟

برای کاشت زعفران در مزرعه زعفران و دیگر گیاهان بهتر است از کودهای تازه استفاده نکنیم چرا که این کودها حاوی مقادیر زیادی تخم علف‌های هرز، اسپور‌باکتری‌های بیماری‌زا، لارو و تخم حشرات می‌باشند. به همین دلیل منطقی است که از کود‌های پوسانده و فراوری‌شده برای کاشت زعفران استفاده کنیم.

مراحل فراوری و پوساندن کود‌های حیوانی برای زعفران

ما اینجا برای شما طرز فراوری و پوساندن کودحیوانی به وزن 10تن را شرح خواهیم داد و شما می‌توانید آن را به هر مقدار از کود حیوانی که نیاز دارید تعمیم بدهید.

مرحله اول: تهیه‌ی مواد اولیه

 

در مرحله اول برای فراوری و پوساندن مناسب کود‌حیوانی برای مزرعه زعفران برای 10 تن کود گاوی شما به:

 1. 1-1.5 تن کاه و کلش گندم
 2. 1-2 تن کاه و کلش جو
 3. 100 کیلوگرم کود اوره
 4. 250 کیلوگرم گوگرد خالص 99 درصد

احتیاج دارید.

در هنگام خرید کود حیوانی تازه دقت کنید که رطوبت و ناخالصی کود مورد نظر شما مناسب باشد تا متضرر نشوید. رطوبت مناسب برای کودهای تازه 20 تا 30 درصد و ناخالصی آن هم باید کم باشد.

پوساندن کود گاوی

 1. در  این مرحله شما باید تمام مواد گفته شده را با هم مخلوط کنید به طرزی که کاه در مرکز و کود حیوانی در سطح این مخلوط قرار بگیرد.
 2. حالا باید کود را به مدت 2-3 هفته به حال خود رها کنید تا فرایند‌های تخمیری انجام شود و میکروارگانیسم‌ها فعالیت خود‌را انجام دهند.
 3. در مرحله بعد باید به مخلوط آب اضافه کنید تا به حالت لجن دربیاید.(البته پس از دوهفته خود مخلوط به تا حدی به صورت لجن درآمده است)
 4. بازهم کود‌هارا به مدت یک ماه به حال خود رها می‌کنیم. در این مدت باید مدام دمای مخلوط را چک کنیم تا وقتی به محدوده دمایی 70 درجه رسید مخلوط کود حیوانی را هوادهی کنیم. اصولا پس از یک ماه دمای مخلوط به این محدوده می‌رسد و به محض رسیدن دما به این محدوده باید اولین هوادهی را انجام دهید.
 5. هوادهی های بعدی پس از اولین هوادهی هر دو هفته یکبار انجام می‌شود. جمعا بین 3 تا 4 دفعه هوادهی لازم است تا کود آماده شود.
 6. در حین این فرایند می‌توانید 2-3 تن ماسه بادی به مخلوط کود حیوانی خود اضافه کنید تا فراوری خوبی را انجام داده باشید.

تبریک می‌گوییم کود حیوانی پوسانده و فراوری شده شما جهت استفاده در مزرعه زعفران آماده است.

کود حیوانی پوسانده شده چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • بوی تند فضولات حیوانی تازه را نمی‌دهد
 • نرم است
 • گرمای خاصی درون آن حس می‌شود
 • رنگ کود پوسیده تیره است و اصولا هر چه پوسیده‌تر باشد تیره‌تر است.
 • معمولا سبک و دارای حجم بالا

 

یک توصیه با ارزش و جمع بندی

شما برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشید و مزرعه زعفران شما به بالاترین بازدهی ممکن برسد بهتر است در سال اول به جای کود حیوانی فراوری شده که تهیه‌ی آن در سال اول مشکل است از کود‌های پایه مانند سولفات پتاسیم و سوپر فسفات تریپل و…. استفاده کنید و در همان سال اول در کنار مزرعه خود اقدام به فراوری و پوساندن کود حیوانی برای سال‌های بعد مزرعه زعفران خود کنید.

این کار باعث می‌شود احتمال آلوده شدن(در کود حیوانی تازه تخم علف‌های هرز به فراوانی وجود دارند) مزرعه زعفران شما بسیار کاهش باید و کود حیوانی بهتری را فراوری کنید و برای مزرعه نیز بسیار خوب است.

 در نهایت این مهم است که بدایند که چرا کود را پوساندیم. ما با این کار از سرایت آلودگی‌ها و بیماری‌ها و علف‌های هرزی که کود حیوانی تازه برای ایجاد می کند جلوگیری می‌کنیم و البته تعادل مواد و عناصر اصلی را در کود ایجاد می‌کنیم تا در اثر سطح بالای امونیاک یا دیگر مواد به زعفران آسیبی نرسد.

شما نیز اگر در پوساندن کود حیوانی از روش خاصی استفاده می‌کنید خوشحال می‌شویم با ما‌ه‌چین و مخاطبانش در میان بگذارید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. علی

  سلام..ممنون از اطلاعات خوبتون

 2. ghasem

  لازم نیست از آب برای مرطوب کردن استفاده بشه؟

 3. داریوش

  سلام از کود مرغی هم میتونیم استفاده کنیم ؟؟

 4. Erfan

  سلام اگه کود پوسیده پیدا نشود از چه کود های و چه میزان برای هر 1000 متر باید استفاده کنیم ؟
  کود ورمی کمپوست به تنهایی می توان جایگزین کود حیوانی پوسیده کرد ؟
  ممنون از شما ‌.