خرید ریشه زعفران اصل

وقتی از خرید ریشه زعفران صحبت می‌کنیم منظورمان خرید ریشه واقعی زعفران نیست. بلکه منظور ما خرید قسمتی از رشته‌ی کامل زعفران است که تحت عنوان ریشه یا خامه زعفران شناخته می‌شود. به طور کلی یک گل زعفران به سه بخش تقسیم می‌شود:

  • کلاله
  • پرچم
  • گلبرگ

کلاله زعفران همان رشته‌ی اصلی زعفران است و به طور کلی دارای سه رنگ قرمز، زرد و سفید رنگ است. کلاله زعفران و به خصوص قسمت قرمز رنگ آن به عنوان زعفران در بازار شناخته می‌شود. همچنین قسمت انتهایی کلاله که سفید رنگ است و دارای عطر و طعم اصیل زعفران است ریشه یا خامه نامیده می‌شود.

پس ریشه زعفران قسمتی از رشته اصلی زعفران (کلاله) می‌باشد و رنگ آن نیز سفید است. در تصویر زیر کلاله زعفران را مشاهده می‌کنید که در انتهای آن ریشه زعفران وجود دارد و سفید رنگ است.

قیمت ریشه زعفران

قیمت زعفران سفید یا ریشه سفید زعفران در سال ۱۴۰۱ نسبت به انواع دیگر زعفران نوسانات کمتری در سال ۱۴۰۱ داشته است. پایین ترین قیمت زعفران ریشه سفید زعفران در سال ۱۴۰۱ برابر کیلویی 3 میلیون تومان و بالاترین قیمت ریشه زعفران برابر با کیلویی 4 میلیون تومان بوده است.

نحوه تعیین قیمت ریشه زعفران، بستگی به نوع ریشه زعفران و قرمزی کلاله ها دارد. به این صورت که ریشه سوپر نگین کیفیت بهتری داشته و قیمت ریشه زعفران آن نسبت به سایر ریشه زعفران ها مانند ریشه پوشال بیشتر است.

برای اطلاع از قیمت های دقیق می توانید با پشتیبان ماه چین تماس بگیرید.

ویژگی‌های ریشه زعفران

اگر بخواهیم ویژگی های ریشه زعفران را در چند جمله مختصر و مفید بیان کنیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ریشه زعفران قدرت رنگ دهی خاصی ندارد.
  • خواص ریشه زعفران بسیار نزدیک به قسمت‌های قرمز رنگ کلاله است.
  • این نوع از زعفران دارای عطر و طعمی مطلوب است.
  • قیمت بسیار مناسب

پس اگر شما در خرید زعفران به دنبال اهداف فوق هستید ما به شما خرید ریشه زعفران را توصیه می‌کنیم.

موارد استفاده ریشه زعفران

بسیاری از افراد زعفران را به منظور استفاده در چای ‌و دمنوش و غذاهایی مانند سوپ و آش خریداری می‌کنند. این افراد به دنبال عطر و طعم ناب زعفران و همچنین خواص معجزه‌آسای آن هستند. بهترین گزینه برای این افراد خرید ریشه زعفران است.

همچنین از ریشه زعفران در بسیاری از صنایع مانند داروسازی، خوراکی و آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود. این صنایع به دنبال خاصیت زعفران و عطر و طعم آن هستند و رنگ آن چندان اهمیتی در این صنایع ندارد و برای همین موضوع به دنبال خرید ریشه زعفران هستند.

نحوه استفاده از ریشه زعفران نیز به مانند سایر زعفران‌ها و ادویه‌جات است. شما پس از خرید ریشه زعفران باید آن مقداری که از آن نیاز دارید بسابانید تا پودر یکدستی از آن به دست بیاید و سپس از آن در غذاها استفاده کنید.

دلیل این که توصیه می‌شود مقدار مورد نیاز خود از ریشه زعفران را آماده کنید این است که از افت کیفیت زعفران پودر شده جلوگیری شود. این موضوع باعث می‌شود ریشه زعفران شما همیشه تازه و با کیفیت باقی بماند.

آیا ریشه زعفران همان خواص زعفران سرگل یا نگین را دارد؟

مواد موثره زعفران مانند ویتامین‌ها و عناصر معدنی به طور یکسان در تمام قسمت‌های زعفران پخش نشده‌اند. به طور مثال اگر در قسمت قرمز کلاله 10 واحد ویتامین داشته باشیم احتمالا در ریشه زعفران 6 یا 7 واحد ویتامین خواهیم داشت و این نسبت برای سایر مواد زعفران نیز صادق است.

برخی از مواد موثره زعفران مانند کروسین که در رنگ‌دهی زعفران و خواص درمانی آن نقش مهمی دارند فقط در زعفران‌هایی مانند نگین، سوپر نگین و پوشال یافت می‌شوند و در ریشه زعفران کروسین قابل توجهی وجود ندارد.

 تولید ریشه زعفران به چه روشی انجام میشود؟

کشاورزان زعفران کار معمولا با دو روش اقدام به تولید ریشه زعفران می‌کنند. یکی از روش‌ها این است که زعفران رشته‌کامل یا دختر پیچ را تولید می‌کنند و سپس آن را به دو زعفران سرگل و ریشه تبدیل می‌کنند.

راه دوم نیز این است که در حین تولید زعفران‌های دیگر مانند نگین و سوپر نگین و پوشال ریشه را جدا می‌کنند و به طور جداگانه‌ای اقدام به خشک کردن آن‌ می‌کنند. البته در هر منطقه‌ای روش تولید این زعفران متفاوت است و روش عمومی قابل توصیه‌ای وجود ندارد.

برای خرید عمده ریشه سفید زعفران نیاز به مشاوره دارید؟

میتوانید از طریق شماره تماس درج شده و یا ارسال پیام به صفحات اجتماعی ما، پاسخ سوال خود را از مشاورین ماه‌چین بگیرید.

02191012322