آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

آموزش صفر تا صد کاشت زعفران تا گلدهی

آخرین بروز رسانی: 28 مهر 1400
دسته‌بندی ها:


کاشت زعفران در ایران به سه هزار سال پیش برمی‌گردد و تاریخچه زعفران به ما می‌گوید که از دوران مادها در ایران زعفران کشت شده است.

ما در این مقاله به آموزش صفر تا صد کشت زعفران پرداخته ایم و سعی می کنیم بسیاری از باورهای غلط شما را درباره زعفران تغییر دهیم.

حدود 99 درصد از کسانی که این مقاله را می‌خوانند از شهرهایی هستند که در آنجا کشت زعفران رواج ندارد.
پس بزارید در ابتدا برایتان یک داستان واقعی از وقتی که کشت زعفران را برای اولین بار در منطقه خودمان انجام دادیم تعریف کنم.

اولین روزی (حدودا 15 سال پیش) که ما تصمیم به کشت زعفران گرفتیم هیچ منبعی و فرد آشنا به کشت زعفران در منطقه خودمان پیدا نکردیم.

با یک فردی آشنا شدیم که تامین کننده پیاز زعفران بود. مقداری پیاز زعفران خریداری کردیم، پس از کشت متوجه شدیم آلوده‌ترین نوع پیاز را به ما فروخته‌اند. با این وجود وقتی موقع برداشت زعفران رسید. مطمئن شدیم که زعفران سازگار با منطقه خودمان است. سال بعد پیاز زعفران مرغوب را تهیه کردیم و روش های مختلف کشت و پرورش زعفران را در منطقه‌ی خودمان اجرا کردیم و نتیجه‌ای که از زعفران گرفتیم فوق‌العاده بود.

همین باعث شد وب‌سایت ماه‌چین را راه‌اندازی کنیم و تمامی تجربیات خود را در قالب این مقاله، سایر مقالات و دوره های آموزشی به شما ارائه کنیم تا همه‌ی افراد علاقمندی که در ایران هستند و شرایط اولیه ما را دارند، بتوانند سریع‌تر رشد کنند (ما حدودا 3 الی 4 سال درگیر آزمون و خطا بودیم و حاضر نیستیم شما هم این بهای سنگین را بپردازید).

قبل از اینکه به آموزش متنی و قدم به قدم کشت زعفران بپردازیم قصد داریم در یک دوره رایگان راه یادگیری کشت زعفران به صورت کاملا عملی و تجربی را به شما نشان دهیم.

هدیه ماه چین به شما، دوره مسیر کشت زعفران به صورت رایگان (ویدئویی)

در دوره مسیر کشت زعفران ما با تکیه بر تجربه تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران را آموزش داده‌ایم که دیگر نیاز نباشد شما علاوه بر سال ها زمانی که صرف یادگیری می‌کنید، کشت زعفران را آزمون و خطا کنید.

مشاهده دوره رایگان مسیر کشت خاکی زعفران

و اما برگردیم به آموزش قدم به قدم کاشت زعفران …

زعفران را در چه آب و هوایی میتوان کشت کرد؟

زعفران یک گیاه نیمه گرمسیری می‌باشد و در مقابل گرما و سرما مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد. زعفران در مناطقی که دارای زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارد می‌توان کشت کرد.

زعفران در بیشتر مناطق کشور رشد خوبی میتواند داشته باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه شما نباید در تابستان رطوبت داشته باشد و همینطور نباید زمستان‌های گرمی داشتید باشید چون زعفران در آب و هوای سرد رشد فوق العاده‌ای را می‌تواند داشته باشد.

چرخه رشد زعفران از اوایل مهرماه از طریق آبیاری شروع می‌شود و تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد و در اردیبهشت ماه به خواب بهاری و تابستانی می‌رود. در دوره خواب به هیچ عنوان نباید آبیاری نمود چون باعث شکستن خواب زعفران می‌گردد و چرخه طبیعی زعفران مختل می‌شود.

دمای لازم برای کشت زعفران چقدر است؟

به طور متوسط زعفران در مناطقی که حداکثر دمای 35 الی 40 درجه سانتی‌گراد و ارتفاع بین 1300 تا 2500 متر از سطح دریا و زمستان متوسط با تجربه چند بار یخ زدگی و دمای حداقل -30 درجه، عملکرد خوبی را به جا می گذارد.

تکنیک های مختلفی در کاشت زعفران وجود دارد، که بسته به منطقه و موقعیت جغرافیایی از روش‌های مختلفی استفاده می شود که در 8 گام توضیح داده‌ایم:

البته نحوه کاشت زعفران گلخانه ای با کشت خاکی زعفران متفاوت است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به این نوع کشت علاقه دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید و همینطور اگر قصد دارید زعفران را در گلدان کشت کنید حتما مقاله آموزش کاشت زعفران در خانه را مطالعه کنید.

در ویدئوی زیر می‌توانید مراحل کاشت زعفران را مشاهده کنید.

 

گام 1- آماده سازی زمین برای کشت زعفران

اولین گام از مراحل کاشت زعفران آماده‌سازی زمین و یا همان بستر کشت زعفران می‌باشد.بهترین خاک برای کشت زعفران خاک لومی شنی می باشد، این خاک مستعد ترین محیط کشت برای زعفران را ایجاد می‌کند چون محیط خوبی را برای زعفران مهیا می کند و هم میزان رطوبت قابل دسترس برای پیاز زعفران را تامین می‌کند.

پس زمین باید ترکیبی از شن و رس باشد تا در مدت 7 تا 9 سالی که پیازچه در داخل خاک می باشد علاوه بر تامین مواد غذایی در شرایط خاص منطقه نیز مقاومت نماید، ph خاک باید بین 7 الی 7.5 باشد.

بهترین زمان برای شخم زمین

بهترین زمان برای شخم زمین اواخر پاییز یا اول زمستان می باشد و اگر شرایط مهیا نبود می توان قبل از کشت اقدام به این کار کرد خاک را باید تا عمق 40 تا 50 سانتی متری شخم زده و در مرحله بعد کود گاوی پوسیده شده را به میزان 4 تن به همراه 25 کیلو گرم سولفات پتاسیم گرانوله ، 25 کیلو گرم سوپر فسفات تریپل و 50 کیلو گرم گوگرد بنتونیت دار در هر هزار متر پخش نموده و اقدام به مخلوط نمودن کود با خاک توسط دستگاه کلتیواتور می نمایند،  بعد از این مرحله باید خاک را کاملا مسطح نموده و پستی و بلندی های خاک را رفع نماییم به طوری که موقع کاشت زعفران شاهد ظاهری نامطلوب نباشیم.

برای اطلاعات بیشتر مقاله روش پوساندن کود حیوانی را مطالعه کنید.

گام 2- تهیه پیاز زعفران مرغوب

در این مرحله باید به دنبال پیاز زعفران مرغوب جهت انتقال به خاک باشیم، بهترین زمان برای تهیه پیاز از اوایل تیرماه تا اواخر شهریور ماه می باشد. باید حساسیت زیادی در انتخاب پیاز داشته باشیم چون مهمترین و اساسی‌ترین مسئله در کشت زعفران انتخاب پیازچه سالم می‌باشد.

بعد از تهیه پیاز باید هرچه سریعتر اقدام به کشت آن نماییم زیرا پیازچه وقتی که در هوای آزاد قرار دارد در معرض انواع آفت و بیماری‌ها می‌باشد و دلیل دوم اینکه در صورت جمع کردن توده ای پیاز در یکجا باعث افزایش دمای پیازچه‌ها شده و این شرایط منجر می‌شود که قوه نامیه پیازچه به شدت پایین بیاید و شرایط برای انواع بیماری ها افزایش یابد، هرچقدر فاصله بین آوردن پیازچه ها تا کاشت آنها کمتر باشد بهتر است.

برای خرید پیاز زعفران اینجا کلیک کنید!

پیاز زعفران

گام 3- ضدعفونی کردن پیاز زعفران

ضد عفونی کردن پیاز زعفران

موقع کشت زعفران پیاز باید سالم و به دور از هر نوع آلودگی کنه و قارچ باشد. برای همین باید قبل از انتقال و کاشت پیاز باید حتماً پیاز ها را ضدعفونی نمود، این کار را می توان توسط یک مخزن ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتری انجام داد. باید در این مرحله اقدام به تهیه قارچ کش کاربندازیم و کنه کش پروپارژیت نماییم، در داخل مخزن بسته به حجم مخزن از قارچ کش کاربندازیم به میزان دو در هزار و سم کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار مایع ضدعفونی کننده را آماده می‌نماییم در این مرحله باید پیازچه‌ها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل یک ظرف قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فرو برده بعد اقدام به کشت پیاز‌چه‌ها می‌نماییم.

گام 4- عملیات کاشت زعفران

وقتی که زمین را آماده کردیم و اقدام به تهیه پیازچه و ضدعفونی آن نمودیم، باید به خاک انتقال بدهیم. پیازچه زعفران را می توان از موقع خزان بوته کشت نمود.

زمان کاشت زعفران

زمان کاشت زعفران از خرداد‌ماه شروع می‌شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد. البته کشت زعفران نباید تا آخرین فرصت و اواخر مهرماه به تاخیر انداخته شود.

روش های کاشت زعفران

دو مورد از اصلی‌ترین روش کشت زعفران به شرح زیر می‌باشد:

 • کشت کپه‌ای یا چاله‌ای
 • کشت ردیفی به روش کشت آرمانی

 کشت کپه‌ای زعفران

در این روش توسط بیل اقدام به حفر چاله به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می‌نماییم در این مرحله یک نفر به تعداد ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه در داخل هر چاله قرار داده و نفر بعدی اقدام به پوشاندن پیازچه‌ها توسط بیل می‌نماید و سطح زمین را مسطح می‌کند، فاصله هر چاله با چاله بعدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر در یک ردیف و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر را در نظر می‌گیرند.

* اگر شما قصد دارید کشت زعفران را در متراژ بالا انجام دهید کشت کپه‌ای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

کشت آرمانی زعفران، مدل جدید کشت زعفران

در این روش تراکم پیازچه در واحد سطح ۸ تا ۱۰ تن در هکتار می‌باشد متوسط برداشت زعفران در این روش از سال سوم به بعد به ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم در هکتار می‌رسد. در کشت آرمانی فاصله هر شیار با شیار کناری 20 تا 25 سانتی‌متر می‌باشد.

ما پیشنهاد می‌کنیم از مدل کشت آرمانی زعفران استفاده کنید چون:

 1. هزینه‌های کود‌دهی و محلول‌پاشی شما نسبت به کشت ردیفی معمولی کمتر می‌شود. یعنی اگر شما زمین یک هکتاری را محلول‌پاشی کنید‌ در کشت آرمانی به 10 تن پیاز می‌رسد ولی در کشت نواری فقط به 3-4 تن پیاز.
 2. به برداشت حداکثری زعفران در واحد هکتار می‌رسید.
 3. هزینه‌های کارگری شما کمتر می‌شود.
 4. چیدن گل زعفران راحت‌تر می‌شود چون گل‌های زعفران نزدیک به هم هستند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله کشت آرمانی زعفران را مطالعه کنید.

 

پیشنهاد ویژه:

 اگر قصد سرمایه گذاری در کشت زعفران دارید، می‌توانید از مجموعه‌ی مزارع زعفران ماه چین در سطح کشور بازدید رایگان داشته باشید، تا با خیالی آسوده و مطمئن وارد کشت و کار زعفران شوید. ( تماس 09108674688)

 

گام 5- آبیاری زعفران

پس از کاشت پیاز ها که نهایتاً تا اواخر شهریور ماه طول می کشد از پانزدهم مهرماه هر سال اقدام به آبیاری زعفران می‌کنیم، در موقعیت های جغرافیایی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل مهر ماه تا اواسط آبان‌ماه اقدام به آبیاری زعفران می‌کنند.

گل دادن زعفران تا حدود زیادی تابع آبیاری اولیه می‌باشد در این خصوص برای اینکه در برداشت زعفران به مشکل بر‌نخوریم زمین را به قطعات مختلف تقسیم‌بندی می‌کنیم و با فاصله چند روز از هم هر قطعه را آبیاری می کنیم تا بدین صورت در دوران اوج گلدهی قطعات با یکدیگر همزمان نباشند.

قبل از گلدهی یک آبیاری عمیق و بعد از گاورو شدن زمین اقدام به سله شکنی می‌کنند. بعد از برداشت زعفران به طور کامل بسته به شرایط آب و هوایی و بارندگی منطقه اقدام به آبیاری دوم در اواخر آبان‌ماه یا اوایل آذر ماه و آبیاری سوم در اسفند ماه می‌کنند، در مناطقی که بارندگی در پاییز و زمستان مطلوب باشد آبیاری سوم نیاز نیست انجام شود.

ما در مقاله ای جداگانه آبیاری زعفران را به صورت تخصصی بررسی کرده ایم. حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آبیاری زعفران با نوار بارانی شیار دار

آبیاری زعفران با نوار بارانی شیاردار

گام 6- سله شکنی مزرعه زعفران

بعد از آبیاری اول و قبل از گلدهی مزرعه باید زمین را سله شکنی کرد، به طوری که پیازچه‌ها صدمه نبینند بهترین وسیله برای سله شکنی تیلر کشاورزی با تیغه های افقی می‌باشد. این کار باعث می شود که گلها به آسانی از خاک خارج شوند و کود حیوانی با خاک مخلوط شود و علف‌های هرز را که تازه روییده‌اند از بین بروند.

گام 7- مبارزه با آفات زعفران

مهمترین آفت زعفران کنه و موش صحرایی می‌باشد. جهت شناسایی آفات و اینکه متوجه شویم که آیا پیازچه‌ها سالم هستند باید به طور متناوب زمین و پیاز‌ها را سرکشی کنیم.

به طور متوسط باید ماهی 2 بار یا هر 10 روز یکبار اقدام به حفر شیارها یا چاله در نقاط مختلف مزرعه نموده و پیازچه‌ها را بررسی نماییم تا از سالم بودن و آلوده نبودن پیازچه‌ها مطمئن شویم.

کاشت زعفران

جهت مقابله با کنه از کود گرانوله گوگرد استفاده می‌کنیم. گوگرد هم خاک را اسیدی‌تر می‌کند و هم باعث از بین رفتن بسیاری از آفات از جمله کنه می‌شود. برای بهره‌مندی از فواید گوگرد باید قبل از آبیاری اول گوگرد را به میزان ۳۰ کیلوگرم در هر هزار متر پخش کرده و با خاک مخلوط کنیم، سپس اقدام به آبیاری کنیم.

جهت مقابله با موش های صحرایی اقدام به استفاده از تله موش، سموم موش کش و گاز متان و قرص برنج می‌کنیم.

بهترین و سریع‌ترین عمل در از بین بردن موش های صحرایی تزریق گاز متان (کپسول گاز خانگی)  به لانه موش می‌باشد،  بدین صورت که تمامی سوراخ های ورودی و خروجی لانه را به غیر از یک سوراخ گرفته و با شلنگ گاز اقدام به تزریق گاز به داخل لانه می‌کنیم این روش در 90 درصد مواقع نتیجه عالی از خود نشان داده است.

گام 8- برداشت گل زعفران

کاشت زعفران

برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری آن دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول 20 الی 30 روز فصل گلدهی باید هر روز گلبرگ‌های زعفران را بچینید. در مورد دفعات گلدهی زعفران هم باید بگوییم که زعفران در سال یک‌بار برداشت می‌شود و به طور کلی یک‌بار گل می‌دهد.

و اما نکات مهم کشت زعفران

اگر قصد دارید وارد کسب و کار کشت زعفران شوید حتما این نکات را بخوانید.

نکته ی اول) یکی از روش‌های کشت زعفران شروع کردن با متراژ کم است. این روش چندان مناسب نیست چراکه فرایند کشت زعفران در زمین‌های بزرگتر شباهتی به کشت زعفران در زمین کوچکتر ندارد. بهتر است برای شروع کار از افرادی که در حوزه کشت زعفران تجربه دارند مشورت بگیرید.

اگر تمایل به کشت زعفران در سطح وسیع دارید برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی دقیق‌تر درباره شرایط کشت در منطقه شما با شماره 09154746080 (مهندس قیطاسی) تماس بگیرید.

نکته ی دوم) هیچوقت پیاز زعفران را از دلال نخرید و حتما از کسی خریداری کنید که چندین هکتار مزرعه زعفران دارد و مطمئن شوید که به طور کامل درباره زعفران اطلاعات کافی داشته باشد تا شما را راهنمایی کند.

نکته ی سوم) به توصیه های اطرافیانتان و کسانی که در مورد زعفران اطلاعی ندارد گوش ندهید.
ما وقتی کشت زعفران را شروع کردیم خیلی از کشاورزان به حالت تمسخر به ما می‌گفتند که زعفران در منطقه ما جواب نمی‌دهد. حتی بعد از اینکه ما زعفران مرغوب را از این منطقه برداشت کردیم باز هم باور نمی‌کردند که که در منطقه خودشان زعفران کشت می‌شود.

نکته ی چهارم) به هیچ وجه کشت زعفران را خودآموز یاد نگیرید. زعفران سالیانه به چند مرتبه محلول پاشی نیاز دارد که اگر شما این کار را انجام ندهید زعفرانی برداشت نخواهید کرد. پس از افراد با تجربه حتما مشاوره بگیرید.

اولین گام برای شروع عملی کشت زعفران به روش خاکی چیست؟

اولین گام برای شروع عملی کشت زعفران این است که آموزش خود را در رابطه با این نوع از کشت کامل کنید. شما با خواندن مطلب بالا قدری با شرایط کشت زعفران آشنا شدید اما این کافی نیست و باید برای ادامه کار آموزش بیشتری ببینید. ما برای شما یک دوره‌‌ی آموزشی مسیر کشت زعفران آماده کردیم که شما می‌توانید دوره را به مدت محدود و به صورت کاملا رایگان مشاهده کنید.

برای مشاهده دوره‌ی رایگان آموزش مسیر کشت زعفران از لینک زیر استفاده کنید.

دوره آموزشی مسیر کشت خاکی زعفران

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. شهاب

  با سلام. خدمت آقای مهندس توی حیاط خانه دو الی سه متر زعفران کاشتم میخواستم این کود زاچ‌آب و محلول رو از کجا بایستی تهیه کرد یا کود جایگزینی توی دسترس باشه استفاده کرد. ممنون

 2. ناشناس

  سلام سال گذشته زعفران کاشتم امسال دهم مهر ماه آبیاری کرده الان جوانه زده اما گلدهی ندارد امکان داره گل نده

 3. علی پور

  مطالب خوب واموزنده ایی درباره کشت زعفران بود

 4. جلیل ابراهیمی

  سلام سلا شکنی دستی خوبه

 5. حامد محرابی

  سلام وقت بخیر
  من سال سوم برداشت گل منطقه چناران و قوچان
  پارسال اول مهر اب دادم دقیقا بعد ۲۱ روز شروع کرد به گل . امسال هم اول مهر اب دادم ولی هنوز خبری اصلا از گل نیست به نظر شما از چی میتونه باشه . ممنون

 6. خلیل شیراوند

  واقعا عالیه آموزش و تجربیات شما من در لرستان زندگی میکنم و میخواهم کشت بزرگ هکتاری انجام بدم

 7. بیگ زاده

  سلام و درود مقاله عالی بود
  منطقه ما گرمسیری هست زمستان های کاملا معتدل دارد ، یخبندان اصلا وجود ندارد و تابستان گرم و خشک و تیر و مرداد گرما به ۵۰ درجه می رسد آیا امکان کشت زعفران وجود دارد ، در صورت پاسخ خیر …چه راهی وجود دارد …؟با تشکر

 8. محمدرضا رنجبر کریم آبادی

  بسیار تا بسیار عالی بود

 9. Saber

  با سلام.ممنون از مقاله خوبتون
  به نظر شما این فصل از سال یعنی تا ۲۰ مهرماه اقدام به کاشت زعفران در شمال کنم خوبه یا نه ؟

 10. Amir

  بنظرم مقاله مفیدی بود البته تمام جزئیات رو نخوندم ولی حتما مطالعه می‌کنم چون تصمیم به کاشت زعفران دارم

 11. مهدی قره باغی

  سلام من امسال سال پنجم است چکار کنم که پیارم بزرگتر وگول دهی بیشتر بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. حمید رضاسوری

  بنده زمینی به وسعت ۳هزار متر را آماده کشت نموده ام تازه کار هستم لطفا راهنمایی نمائیدحدود ۲تن پیاز خریداری کردم نوع خاک سبک است یعنی کنار رودخانه فصلی است روسی شنی؛کود حیوانی ندادم چه مقدار میتونم برداشت کنم معمولا در هکتار چقدر غفران برداشت میکنن

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام وقتتون بخیر
   شما به 3تن پیلز زعفران نیاز دارین برای هر 1000متر یک تن
   برداشتتون هم بستگی به مدیریتتون داره هستن افرادی که در هکتار 40کیلو برداشت میکنند

 13. حسین

  سلام خدمت شما من پارسال نیم هکتار کشت کردیم ونزدیک 400 گرم زعفران برداشت کردیم با توجه اینکه ما استان کرمانشاهیم چه وقت باید اب اولو داد واینکه سال اول حدود 20تن کود حیوانی استفاده کردیم ایا امسال دوباره میخواد یانه

 14. محمد حسن ( شهیدی)

  سلام
  من حدودا ۵۰۰ کیلو را در ۱۰۰۰مترکاشتم و تجربه ندارم
  ارتفاع منطقه ما حددل ۲۵۰۰ متر از سطح بحر میباشد
  زمستانش سرد و پربرف است و تابستان دمااز ۳۰ درجه بالا و زمستان از۲۰ درجه منفی پایین نمیرود.
  اکثراسالهااز نیمه مهرمابه بعد شبهادمازیر صفر می شود
  ۱- آبیاری اول چه وقت انجام شود؟
  ۲- منطقه ما در جمع نمیه سرد سیر می رود یاسرد سیر؟

 15. مصطفی

  سلام برای کشت اولیه میتونیم از کود حیوانی مثل گوسفند استفاده کنیم
  خیلی ممنون خسته نباشید

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام وقتتون بخیر
   برای کشت زعفران فقط از کود گاوی پوسیده استفاده کنید
   در نوع کود حیوانی هم کود گاوی پوسیده نسبت به باقی کودها در مزرعه زعفران بهتره
   دلیل آن نیز آنالیز مواد غذایی موجود در کود گاوی است که با نیازهای غذایی پیاز زعفران متناسب است.

 16. شم آبادی

  سلام
  خدا قوت
  و تشکر
  ببخشید حدود ۱۰۰ متر زمین دارم میخوام زعفران بکارم چه مقدار پیاز زعفران نیاز هست و آیا شما پیاز خوب دارید و یا محلول ضد عفونی و انواع کود های شیمیایی که برامون ارسال کنید
  اگه هزینه آن را هم برام بفرستید ممنون میشم
  تشکر

  • سلام
   ممنونیم
   خیلی هم عالی
   برای 100 متر زمین حدود 100 کیلوگرم پیاز زعفران نیاز دارید و ما می‌تونیم براتون تامینش کنیم.
   در مورد کود و مواد ضدعفونی کننده هم مشکلی نیست و راهنمایی‌تون می‌کنیم.
   برای ثبت سفارش می‌تونید از داخل سایت و قسمت خرید پیاز زعفران اقدام کنید.
   خرید پیاز زعفران

 17. اسحاقی

  سلام . خیلی ممنون ازمطالب خوبی که درسایت گذاشتید . من یک زمین 5000 متری دارم که 2000 متر ان تپه هست وخاک این منطقه بیشتر رسی است . درقسمت نوک تپه چیزی نکاشتم و چون زمین دیمیزاراست قسمت بالای تپه را تانکر اب گذاشتم ولی از تقریبا شروع شیب تپه درختهای گردو وفندق وبادام کاشتم . درنظر دارم که قسمت بالای تپه را زعفران بکارم . میخواستم ببینم باتوجه به رسی بودن خاک ایا نتیجه میدهد؟ البته من درمنطقه طالقان هستم ودوستان من زعفران درزمینهای مسطح کشت کردند ولی عطر وبوی چندانی ندارد. یک سیوال دیگر هم داشتم ایا عطر وبو ورنگ زعفران به خاک بستگی دارد یا به نوع مرغوبیت پیاز ان . خیلی ممنون . پاینده باشید

  • سلام
   در شرایطی که گفتین میشه زعفران کشت کرد. اصلا شما اگه پیاز زعفران رو به حال خودش و بیرون از خاک هم بزارید رشد میکنه و گل میده. ولی اینکه آیا بازدهی خوبی داره یا نه باید بررسی بیشتری انجام بشه. ممکنه هزینه‌های اصلاح خاک از میزان تولید زعفران بیشتر بشه و عملا کشت زعفران اقتصادی نباشه.
   اگر زعفران بکارید و کمی هم خاک رو با کود حیوانی و چند کود پایه دیگه غنی و اصلاح کنید می‌تونید محصول خوبی برداشت کنید. کیفیت خاک و غنی بودن اون نقش مهمی تو کیفیت زعفران دارن.

 18. محمدرضا قاسمی فر

  سلام ایا علاوه بر کود حیوانی در اول کشت نیاز به زاچ اب و محلول پاشی هم هست؟

 19. محمد

  سلام؛ ممنون از توضیحات خوبتون.۱میشه بگین ب صورت میانگین ب ازای هر هکتار چقد هزینه جانبی داره؟ منظور از هزینه جانبی هزینه کود شیمیایی یا حیوانی؛ همچنین هزینه شخم ب طور سالانه چقد هست و نمیخوام بگی برو از بازار بپرس ممنون میشم عدد بدی.
  ۲بین زعفران سنتی و گلخانه ای مردد هستم و چیزی ک مرددم کرده اینه ک چطور زعفران گلخانه ای رو از خاک در بیاریم منظورم اون زمین رو باید شخم بزنیم یا با بیل و کلنگ در بیاریم؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   شخم سالیانه نداریم. فقط یک‌بار شخم می‌زنیم و تا هفت‌سال برداشت می‌کنیم. به امید خدا
   هزینه کود هم سالیانه شاید چیزی حوالی 10 تومن
   یه هزینه‌هم هست که برای برداشت و پاک کردن زعفران هست که بستگی به خودتون داره و منطقه‌تون
   تو یک منطقه هر کیلو گل رو 40 هزار تومن برداشت می‌کنن و تو یک منطقه کیلویی 25 هزار تومن. پاک کردن هم به همین منوال هست.

   بله دیگه باید هر سال پیاز جابه‌جا بشه تو کشت گلخانه‌ای و اگه خوب این کار رو انجام بدین میتونین موفق باشین. اگه تجربه ندارین بهتره اول کشت خاکی رو انجام بدین.

 20. رضاپور

  سلام وقت بخیر.از زنجان مزاحم تون میشم.یک باغ گلابی یکساله دارم که فاصله بین درختها ۴ متر می باشد و سیستم آبیاری قطره ای است.ایا میتوان مابین درختها زعفران کاشت یا خیر؟

 21. علی

  سلام آموزش به روش کشت ایروپونیک هم دارید

 22. سعید اسفندیاری

  سلام بنده از شهرستان هلیلان استان ایلام که منطقه ای گرمسیری است مزاح جنابعالی میشوم به امید خدا وراهنمایی شماقصد کاشت یک هکتار زعفران در این شهرستان نمایم ولی هیچ اطلاعاتی در این خصوص ندارم. با سپاس اسفندیاری

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   خیلی هم عالی جناب اسفندیاری
   بی‌زحمت مقالات سایت رو مطالعه کنید تا یه چیزایی از کاشت زعفران دستتون بیاد و بعد برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.
   در خدمتتون هستیم.
   02128426080

 23. علی صادقی

  با عرض سلام من کارشناس ارشد رشته کشاورزی زراعت اصلاح نباتات هستم میخواهم بدانم آیا کشت زعفران از لحاظ اقتصادی جوابگوی یک زندگی هست آیا میتوان به صورت حرفه ای اگر کار کنیم میتوان جوابگوی یه زندگی امروزی باشد ممنون میشم مرا راهنمایی کنید

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام دوست عزیز
   بله که جوابگو هست.
   اگر از کاشت تا فروش حرفه‌ای و هوشمندانه عمل کنید تو وسعت یک هکتار میتونه حتی خرج دو تا زندگی امروزی رو هم بده.

 24. حمید

  میخواهم برای اولین نفر درمنطقه مان کشت زعفران کنم هیچ دانشی نداریم حضوری شماراببینی

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   بله
   ما تو تابستان که فصل کشت هست به نقاط مختلف کشور سفر می‌کنیم و اطلاعات رو به صورت لحظه‌ای تو اینیستاگرام منتشر می‌کنیم. شما می‌تونید تو هر کدوم از این سفرها که نزدیک به شما بودیم به ما ملحق بشین. در ضمن می‌تونید برای هماهنگی بیشتر با شماره 02128426080 تماس بگیرید.

 25. شهناز حسین نژاد

  مطالب بسیار خوبی بود .
  تصمیم به کاشت زعفران دارم .
  بهتر دیدم اول اطلاعات کسب کنم و بعد اقدام کنم .

 26. پریسا عطار

  سلام و درود به استادان هنرمند کشورمان
  اول از همه واقعا تشگر ویژه بخاطر توضیحات نقطه به تقطه
  دوم واقعا من خیلی علاقه شدید شدید دارم به کاشت زعفران اما…. شوهرم میگه امکان نداره تو خاک های حاصلحیز ما
  واقعا نمیتونم این علاقه رو نادیده یرم…و هیچ کس نیست بهم کمکی کنه تا بتونم رشد کنم تو رشته ی ک واقعا مورد علاقمه…دوست دارم کاشت و انجام بده تا به همه ثابت کنم که اونایی که بهم گفتن هه بابا امکان ندارخ تو نمیتونی حتی اسم کود ها رو هم بلد نیستی ثابت کنم در کنار شما اساتید و با کمک های شما چرا نتونم….فقط فکر و ذهنم اینه ک به همه ثابت کنم منم میتونم

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام و درود خدمت شما
   ممنون از لطفتون
   شما کدوم منطقه هستین؟
   کشت زعفران در مناطق خیلی مرطوب شمال و جنوب به صورت خاکی ریسک داره و توصیه میشه که به صورت آزمایشی و محدود کشت بشه.
   اما تو سایر نقاط کشور میشه از هر دو روش خاکی و گلخانه‌ای استفاده کرد.

 27. جدیدی

  باسلام
  با توجه به اینکه بتازگی بنده اقدام به کشت نموده و به مقدار کافی از کود فرآوری شده استفاده کردم،آیا در مهرماه نیز نیاز به اضافه کردن کود حیوانی یا شیمیایی دارم؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   اگر موقع کاشت به میزان کافی از کود استفاده کردین دیگه نیازی به کوددهی نیست.
   مراحل بعدی کوددهی میشه زاچ‌آب (آبان‌ماه) و محلول‌پاشی‌ها در حدفاصل دی‌ماه تا فروردین‌ماه

 28. رضا عبدالهی

  سلام من در اصفهان هستم پیاز زعفران را از کجا خریداری کنم وقیمت ان چقدر است؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   مجموعه ماه‌چین چند تا مزرعه تو نقاط مختلف کشور داره و میتونه پیاز مورد نیاز شما رو تامین کنه.
   لطفا با شماره 02128426080 تماس بگیرید.

 29. ویدا اصولی

  باسلام ممنون از مطالب مفیدتون میخواستم ببینم بعد چند سال میشه پیازهای اولیه رو که قبلا کاشتیم وزیاد شده مقداریش رو در بیاریم استفاده کنیم؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   ممنون از شما
   هر سال تابستان میتونید پیازها رو خارج کنید اما بهترین راه برای اینکه بیشترین بازدهی رو از مزرعه بگیریم و کمترین استرس به پیازها وارد شود اینه در پایان سال‌های 6 و 7 پیازها رو از زمین خارج کنیم.

 30. زهره مرادمند

  با سلام و خدا قوت .مطاابتون خیلی مفید بود …در زمینی به مساحت حدودا ۲۰۰متر برا شروع مناسب هست .و برای شروع در این متراژ زمین سرمایه اولیه چقدر لازم هست؟؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   سپاس
   حقیقت امر اینه که 200 متر نمیتونه براتون خیلی صرفه اقتصادی داشته باشه.
   توصیه ما برای کشت متراژ حداقل چند هزارمتری هست.
   برای این متراژ به 200 کیلو پیاز نیاز دارین که با توجه به نوع پیاز قیمتش متفاوته. می‌تونید به صفحه خرید پیاز زعفران مراجعه کنید و قیمت‌ها رو مشاهده کنید.

 31. احمد

  به نام خدا و با سلام
  با تشکر از مقاله خیلی خوب شما در مورد کاشت زعفران
  سوال بنده اینکه که از یک هتکار کاشت زعفران چقدر رعفران برداشت می شه و چقدر هزینه نیروی انسانی ان می شود. با تشکر

  • سلام
   ممنون از لطف شما
   اگر زمین با روش آرمانی کشت شده باشه از یک هکتار زمین چیزی بین 10 تا 15 کیلوگرم به طور میانگین میتونیم برداشت داشته باشیم. البته بازدهی مزرعه کاملا به نحوه مدیریت شخص برمی‌گرده.
   برای نیروی انسانی هم بسته به سال کشت تعداد متفاوت خواهد بود و در سال حدود 20 روز به نیروی انسانی نیاز دارین و باقی سال یک نفر برای سرکشی و مدیریت مزرعه کافی است.

 32. سهراب

  سلام دوستان عزیز وگرامی خسته نباشید مطالب را مطالعه کردم وچیزهای زیادی در مورد گیاه زعفران یاد گرفتم و ممنون که تجربیات خود را دیگران به اشتراک گذاشتید سوالی داشتم یک روز برای خرید به بازار رفتم و در پیاده رو میرفتم چششمم به خانم مسنی افتاد که مقداری بذر را در پلاستیکی بسته بندی کرده بود سوال کردم چی هست اینها گفت بذر زعفران گرفتم بامطالعه مطالب شما برایم سوال شده ایا زعفران بذر هم دارد واگر دارد چگونه وکی میشود کشت کرد ممنون میشم اگر پاسخ دهید ….

  • محمدجواد قیطاسی

   با سلام خدمت شما
   بله زعفران بذر داره. پیاز زعفران همون بذر این گیاه هست که باید در تابستان اقدام به کشت اون کنیم.
   البته اگر پیاز زعفران مدت طولانی و در شرایط نامساعد از خاک بیرون بماند آسیب می‌بیند و بهتر است در تابستان از خاک خارج شود و در محل مورد نظر کاشته شود.

 33. غلام محمودی

  خیلی عالی بود

 34. جهانگیرقنبری

  راجع به کشت گلخانه ای زعفران مطالبی بگذارید

 35. سهیل

  سلام
  ببخشید پس از هفت سال چه چیزی خوب هست ک در اون مزرعه بکاریم
  ؟
  منظور بازدهی بیشتری خواهد داشت
  در حالت شرایط ایده ال اب و هوایی برای زعفران

 36. تاجی

  سلام من روی پشت بام خانمان میخوام زعفران بکارم مساحتی به ابعاد یک متر در ده متر به ارتفاع ۱۵ سانت خاک میشه زعفران کاشتراهنمایی میفرماید

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   نه متاسفانه
   باید ارتفاع کاشتتون رو یک مقدار افزایش بدید. یپاز باید در عمق 20 سانتی‌متری کاشته بشه.
   در ضن باید زهکشی پشت‌بامتون هم انجام بشه تا مشکلی پیش نیاد بالاخره باید آبیاری انجام بدین و ممکنه به پشت‌بام یا پیازها آسیب برسه.

 37. سجاد

  سلام خسته نباشید مطالبتون خیلی برام باارزش بود یه سوال داشتم اینکه آیا سم برای ازبین بردن علف های هرز وجود داره که به پیاز زعفران آسیب نزنه وچند کیلو کود حیوانی درهر متر مربع درنظر بگیریم

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   بله هست. علف کش سوپرگالانت که علف‌کش اختصاصی تیزبرگ‌هاست برای زعفران بسیار مفیده. خود زعفران پهن بر‌گ هست.
   کود حیوانی پوسیده گاوی رو هم 4 تن به ازای هر هزارمتر می‌تونید استفاده کنید.

 38. عباس

  سلام خسته نباشید اول ممنون از اطلاعاتی که دادید کامل و مفید بود
  در زمینی که تازه قرار نهال درخت پسته کاشت و حداقل ۳ یا ۴ سال زمان برای بزرگ شدن درخت و بهره برداری از اون زمان کافی داریم میشه زعفران کاشت البته فاصله هر درخت ۳ متر هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 39. سجاد

  سلام خسته نباشید
  همانطور که گفتید اب و هوای مناسب تاثیر زیادی داره خوب اگه یک زمانی بارندگی شدیدی گرفت یعنی همه چی تمامه؟
  و سوال دیگری که داشتم بعد از هشت سال از برداشت زعفران برای کاشت مجدد پیاز های تازه باید خاک زمین عوض بشه؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   بارندگی باعث میشه که فرایند برداشت سخت بشه چون زمین گل میشه و حرکت توش سخت میشه. اما از نظر گلدهی باید بگیم زمان گلدهی چند ساعت در اوایل روز هست و در صورتی که هم هوا سرد باشه گل‌ها باز نمی‌شن و کلاله‌ها آسیب خاصی نمی‌بینن.
   بعد از هفت یا هشت سال گلدهی باید پیازها رو به زمین جدیدی منتقل کنید و زمین قدیمی باید تحت کشت‌های دیگه قرار بگیره تا دوباره آماده کشت زعفران بشه.

 40. ناشناس

  با سپاس از مطالب زیبای شما
  جناب قیطاسی تا چند روز امکان آن هست که پیاز زعفران بیرون باشد و بعد کشت شود چون گاها برای انتقال از شمال تا برخی مناطق دیگر فاصله زیادی وجود دارد ؟

 41. رحیم زاده

  با سلام و تقدیم احترام خدمت همه عزیزان .
  جناب قیطاسی آیا شما در خصوص کاشت بصورت گلخانه ایی هم تجربه و یا توصیه ایی دارید .

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   بله اتفاقا در حال تولید یک مجموعه‌ی آموزشی کشت گلخانه‌ای هستیم که به زودی بر روی سایت قرار می‌گیره. در صورتی که سوال یا مسئله‌ای در مورد این نوع کشت دارین می‌تونید تماس بگیرید تا راهنمایی‌تون کنیم.

 42. رضا آقابراری

  درود بر شما و سپاس از اینکه اطلاعات گرانبها و حاصل چند سال آزمون و خطا ی خود را با ما به اشتراک گذاشتید.من اهل طالقان هستم و همینطور که میدانید طالقان منطقه کوهستانی و سرد است.ولی احساس میکنم برای کشت زعفران مناسب باشد میخواستم اگر ممکنه من را راهنمایی کنید.سپاسگذارم.

 43. محمد

  سلام
  پشتیبانی بعد از تهیه دوره تا چه مدت میباشد

 44. پدرام

  باسلام خسته نباشید
  از این ایده خوشم اومد

 45. اطلس بازیار

  با عرض سلام وخسته نباشد من ی خانم خانه دار هستم ۴۵ ساله به همراه همسرم۵۲ ساله مادر شهر زندگی کردیم تا الان البته حدود دوسال هست که اومدیم در شهرستان و اینجا زمینی آماده کردیم برای ساخت خانه چون همسرم باز نشسته شدن و دیگر در شهر نمی توانستن بماند بعداز ساختن خانه فضای هست که مقداری درخت کاشتیم وخیلی دوست دارم فضای هرچه قدر کم هم باشه برای کاشت زعفران داشته باشیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • محمدجواد قیطاسی

   با سلام خدمت شما
   سلامت باشید
   خیلی هم عالی
   شما می‌تونید با توجه به متراژی که دارین پیاز خریداری کنید.
   برای هر متر مربع به یک کیلو پیاز زعفران احتیاج خواهید داشت.
   بهتره از پیاز درشت استفاده کنید برای کشت تا تو سال اول کشت هم زعفران داشته باشید.
   لطفا از صفحه خرید پیاز زعفران ما دیدن کنید.

 46. محمد

  تشکر از محبت شما انشالله بهمراه تیم خوبتون همیشه در اوج دیده بشین با آرزوی بهترینها یاحق

 47. علی کریم زاده

  اگه میشه درامدکاشت زعفران درهکتاررواعلام کنیدممنون میشم

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   قبلا در یه مقاله به طور مفصل درآمد و هزینه کشت زعفران رو بررسی کردیم و می‌تونید مطالعه کنید. درآمد و هزینه کشت زعفران
   ولی به طور کلی اگر با روش کشت آرمانی حدود 10 تن در هر هکتار پیاز استفاده کنیم و تو مدیریت مزرعه خوب عمل کنیم می‌تونیم از سال سوم به برداشت 15 تا 20 کیلوگرمی در هکتار برسیم. قیمت زعفران هم که تو بازار مشخصه و می‌تونید استعلام بگیرید. در دو سال اول هم به امید خدا سرمایه‌گذاری که برای کشت انجام دادین برمی‌گرده.

 48. رحیم زاده

  سلام .
  در استان فارس شهرستان فسا میخوام کشت زعفران رو انجام بدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

 49. علی

  سلام و عرض ادب
  یه سوال دارم از حضورتون
  اینکه : اگر پیاز تازه از خود قائنات
  تهیه کنم به نظر شما در مناطق سرد سیر مثل همدان بار خوبی میده؟
  بیشتر منظورم اینه که پیاز مناطق مختلف کشور با هم فرق داره و ممکنه پیاز یک منطقه مثل قائنات یا مشهد در جایی مثل همدان جواب نده؟