آموزش رایگان کاشت زعفران در کانال تلگرام ماه‌چین

آموزش صفر تا صد کاشت زعفران تا گلدهی

۱۷ بهمن ۱۳۹۷
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:


کاشت زعفران در ایران به سه هزار سال پیش برمی‌گردد و تاریخچه زعفران به ما می‌گوید که از دوران ماد ها در ایران زعفران کشت شده است.

ما در این مقاله به بررسی صفر تا صد کشت زعفران پرداخته ایم و سعی میکنیم بسیاری از باور های غلط شما را درباره زعفران تغییر دهیم.

آخرین بروزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

حدود ۹۹ درصد از کسانی که این مقاله را می‌خوانند از شهر هایی هستند که در آنجا کشت زعفران رواج ندارد.
پس بزارید در ابتدا برایتان یک داستان واقعی از وقتی که کشت زعفران را برای اولین بار در منطقه خودمان انجام دادیم تعریف کنم.

اولین روزی (حدودا ۱۰ سال پیش) که ما تصمیم به کشت زعفران گرفتیم هیچ منبعی و فرد آشنا به کشت زعفران در منطقه خودمان یعنی همدان پیدا نکردیم.
زعفرانی که خاستگاه اصلی و اولیه آن ایالت ماد و همدان است آیا امکان دارد کسی در این باره اطلاعات درست و کاملی نداشته باشد؟

با یک فردی آشنا شدیم که تامین کننده پیاز زعفران بود. مقداری پیاز زعفران خریداری کردیم، پس از کشت متوجه شدیم آلوده‌ترین نوع پیاز را به ما فروخته اند. با این وجود موقع برداشت زعفران رسید. مطمئن شدیم که زعفران سازگار با منطقه خودمان است. سال بعد به ۱۶۰۰ کیلومتر دورتر از همدان سفر کردیم و با پیاز زعفران مرغوب به منطقه خودمان برگشتیم. روش های مختلف کشت و پرورش زعفران را در منطقه همدان اجرا کردیم و نتیجه‌ای که از زعفران گرفتیم فوق‌العاده بود.

همین باعث شد وب‌سایت ماه‌چین را راه‌اندازی کنیم و تمامی تجربیات خود را در قالب این مقاله و سایر مقالات به شما آموزش دهیم تا همه‌ی افراد علاقمندی که در ایران هستند و شرایط اولیه ما را دارند، بتوانند سریع‌تر رشد کنند(ما حدودا ۳ الی ۴ سال درگیر آزمون و خطا بودیم و حاضر نیستیم شما هم این بهای سنگین را بپردازید).

و اما برگردیم به آموزش کاشت زعفران…

زعفران را در چه آب و هوایی میتوان کشت کرد؟

زعفران یک گیاه نیمه گرمسیری می باشد و در مقابل گرما و سرما مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می دهد. زعفران در مناطقی که دارای زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارد می توان کشت کرد.

زعفران در بیشتر مناطق کشور رشد خوبی میتواند داشته باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه شما نباید در تابستان رطوبت داشته باشد و همینطور نباید زمستان های گرمی داشتید باشید چون زعفران در آب و هوای سرد رشد فوق العاده ای را میتواند داشته باشد.

چرخه رشد زعفران از اوایل مهرماه از طریق آبیاری شروع می شود و تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد و در اردیبهشت ماه به خواب بهاری و تابستانی می‌رود. در دوره خواب به هیچ عنوان نباید آبیاری نمود چون باعث شکستن خواب زعفران می گردد و چرخه طبیعی زعفران مختل می‌شود.

دمای لازم برای کشت زعفران چقدر است؟

به طور متوسط زعفران در مناطقی که حداکثر دمای ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتیگراد و ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا و زمستان متوسط با تجربه چند بار یخ زدگی و دمای حداقل -۵۰ درجه، عملکرد خوبی را به جا می گذارد.

کاشت زعفران

تکنیک های مختلفی در کاشت زعفران وجود دارد، که بسته به منطقه و موقعیت جغرافیایی از روش‌های مختلفی استفاده می شود که در ۸ گام توضیح داده‌ایم:
البته نحوه کاشت زعفران گلخانه ای با کشت خاکی زعفران متفاوت است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به این نوع کشت علاقه دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید و همینطور اگر قصد دارید زعفران را در گلدان کشت کنید حتما مقاله آموزش کاشت زعفران در خانه را مطالعه کنید.

گام ۱- آماده و سازی زمین

بهترین خاک برای کشت زعفران خاک لومی شنی می باشد، این خاک مستعد ترین محیط کشت برای زعفران را ایجاد می‌کند چون محیط خوبی را برای زعفران مهیا می کند و هم میزان رطوبت قابل دسترس برای پیاز زعفران را تامین می‌کند، پس زمین باید ترکیبی از شن و رس باشد تا در مدت ۵ تا ۷ سالی که پیازچه در داخل خاک می باشد علاوه بر تامین مواد غذایی در شرایط خاص منطقه نیز مقاومت نماید، ph خاک باید بین ۷ الی ۷٫۵ باشد.

 

بهترین زمان برای شخم زمین

بهترین زمان برای شخم زمین اواخر پاییز یا اول زمستان می باشد و اگر شرایط مهیا نبود می توان در خرداد ماه اقدام به این کار کرد خاک را باید تا عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری شخم زده و در مرحله بعد کود گاوی پوسیده شده را به میزان ۴ تن به همراه ۲۰ کیلو گرم فسفات آمونیوم در هر هزار متر پخش نموده و اقدام به مخلوط نمودن کود با خاک توسط دستگاه کلتیواتور می نمایند،  بعد از این مرحله باید خاک را کاملا مسطح نموده و پستی و بلندی های خاک را رفع نماییم به طوری که موقع کاشت زعفران شاهد ظاهری نامطلوب نباشیم.

 

گام ۲- تهیه پیاز زعفران

در این مرحله باید به دنبال پیاز زعفران مرغوب جهت انتقال به خاک باشیم، بهترین زمان برای تهیه پیاز از اوایل تیرماه تا اواخر شهریور ماه می باشد. باید حساسیت زیادی در انتخاب پیاز داشته باشیم چون مهمترین و اساسی ترین مسئله در کشت زعفران انتخاب پیازچه سال می باشد.

بعد از تهیه پیاز باید هرچه سریعتر اقدام به کشت آن نماییم زیرا پیازچه وقتی که در هوای آزاد قرار دارد در معرض انواع آفت و بیماری ها می باشد و دلیل دوم اینکه در صورت جمع کردن توده ای پیاز در یکجا باعث افزایش دمای پیازچه ها شده و این شرایط منجر می‌شود که قوه نامیه پیازچه به شدت پایین بیاید و شرایط برای انواع بیماری ها افزایش یابد، هرچقدر فاصله بین آوردن پیازچه ها تا کاشت آنها کمتر باشد بهتر است.

پیاز زعفران

یکی از خدماتی که مجموعه ماه‌چین به کشاورزان ارائه می‌دهد تامین پیاز زعفران مرغوب و ارسال آن به سراسر کشور به همراه ارائه مشاوره کشت زعفران می‌باشد که شما می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق صفحه خرید پیاز زعفران جویا شوید.

گام ۳- ضدعفونی کردن پیاز زعفران

ضد عفونی کردن پیاز زعفران

موقع کشت زعفران پیاز باید سالم و به دور از هر نوع آلودگی کنه و قارچ باشد. برای همین باید قبل از انتقال و کاشت پیاز باید حتماً پیاز ها را ضدعفونی نمود، این کار را می توان توسط یک مخزن ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتری انجام داد. باید در این مرحله اقدام به تهیه قارچ کش کاربندازیم و کنه کش پروپارژیت نماییم، در داخل مخزن بسته به حجم مخزن از قارچ کش کاربندازیم به میزان دو در هزار و سم کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار مایع ضدعفونی کننده را آماده می نماییم در این مرحله باید پیازچه ها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل یک ظرف قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فرو برده بعد اقدام به کشت پیاز چه ها می نماییم.

گام ۴- عملیات کاشت زعفران

کاشت نواری زعفران

وقتی که زمین را آماده کردیم و اقدام به تهیه پیازچه و ضدعفونی آن نمودیم، باید به خاک انتقال بدهیم. پیازچه زعفران را می توان از موقع خزان بوته کشت نمود.

زمان کاشت زعفران

زمان کشت زعفران از خرداد ماه شروع می شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد.

البته کشت زعفران نباید تا آخرین فرصت و اواخر مهرماه به تاخیر انداخته شود چون هم پیاز زعفران گران‌تر می‌شود و  هم کشت در این زمان با مقداری تنش همراه است.

روش های کاشت زعفران

از روش های مختلف برای کشت زعفران استفاده میشود:

 • کشت کپه ای یا چاله ای
 • کشت ردیفی

 کشت کپه ای زعفران

در این روش توسط بیل اقدام به حفر چاله به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر می نماییم در این مرحله یک نفر به تعداد ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه در داخل هر چاله قرار داده و نفر بعدی اقدام به پوشاندن پیازچه ها توسط بیل می نماید و سطح زمین را مسطح می‌کند، فاصله هر چاله با چاله بعدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر در یک ردیف  و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر را در نظر میگیرند.

* اگر شما قصد دارید کشت زعفران را در متراژ بالا انجام دهید این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 کشت ردیفی زعفران

این روش به دو صورت انجام میگیرد :

 1. کشت نواری معمولی با تراکم کم ۳ تا ۴ تن در هکتار (کشت سنتی)
 2. کشت آرمانی با تراکم ۱۰ تن در هکتار (کشت نوین)

کشت ردیفی معمولی با تراکم ۳ تا ۴ تن در هکتار

در این روش اقدام به حفر زمین به صورت شیاری توسط بیل یا تراکتور به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می نماییم، چند نفر شروع به چیدن پیازچه ها با فاصله هر پیازچه از هم ۸ تا ۱۰ سانتیمتر می نمایند، در مرحله بعد با بیل یا تراکتور اقدام به حفر شیار بعدی می‌نماییم و خاک شیار جدید را به روی شیاری که پیازچه زعفران داخل آن چیده شده انتقال میدهیم، فاصله هر شیار با شیار کناری ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر می باشد متوسط برداشت در این روش از سال سوم به بعد ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار می باشد.

 

کشت آرمانی زعفران، مدل جدید کشت زعفران

در این روش تراکم پیازچه در واحد سطح ۸ تا ۱۰ تن در هکتار می باشد متوسط برداشت زعفران در این روش از سال سوم به بعد به ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم در هکتار می رسد. در کشت آرمانی فاصله هر شیار با شیار کناری ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می باشد.

ما پیشنهاد میکنیم از مدل کشت آرمانی زعفران استفاده کنید چون:
۱- هزینه های کود دهی و محلول پاشی شما نسبت به کشت ردیفی معمولی کمتر می شود. یعنی اگر شما زمین یک هکتاری را محلول پاشی کنید‌ در کشت آرمانی به  ۱۰ تن پیاز می رسد ولی در کشت نواری فقط به ۳-۴ تن پیاز.

۲- به برداشت حداکثری زعفران در واحد هکتار می‌رسید.

۳- هزینه های کارگری شما کمتر می‌شود.

۴- چیدن گل زعفران راحت‌تر می‌شود چون گل های زعفران نزدیک به هم هستند.

گام ۵- آبیاری زعفران

پس از کاشت پیاز ها که نهایتاً تا اواخر شهریور ماه طول می کشد از پانزدهم مهرماه هر سال اقدام به آبیاری زعفران می کنیم، در موقعیت های جغرافیایی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل مهر ماه تا اواسط آبان ماه اقدام به آبیاری زعفران می‌کنند.

گل دادن زعفران تا حدود زیادی تابع آبیاری اولیه می‌باشد در این خصوص برای اینکه در برداشت زعفران به مشکل بر نخوریم زمین را به قطعات مختلف تقسیم بندی می کنیم و با فاصله چند روز از هم هر قطعه را آبیاری می کنیم تا بدین صورت در دوران اوج گلدهی قطعات با یکدیگر همزمان نباشد.

قبل از گلدهی یک آبیاری عمیق و بعد از گاورو شدن زمین اقدام به سله شکنی می کنند. بعد از برداشت زعفران به طور کامل بسته به شرایط آب و هوایی و بارندگی منطقه اقدام به آبیاری دوم در اواخر آبان‌ماه یا اوایل آذر ماه و آبیاری سوم در اسفند ماه می کنند، در مناطقی که بارندگی در پاییز و زمستان مطلوب باشد آبیاری سوم نیاز نیست انجام شود.

ما در مقاله ای جداگانه آبیاری زعفران را به صورت تخصصی بررسی کرده ایم. حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آبیاری زعفران با نوار بارانی شیار دار

آبیاری زعفران با نوار بارانی شیاردار

گام ۶- سله شکنی مزرعه زعفران

بعد از آبیاری اول و  قبل از گلدهی مزرعه باید زمین را سله شکنی کرد، به طوری که پیازچه ها صدمه نبینند بهترین وسیله برای سله شکنی تیلر کشاورزی با تیغه های افقی می باشد. این کار  باعث می شود که گلها به آسانی از خاک خارج شوند و کود حیوانی با خاک مخلوط شود و علفهای هرز را که تازه روییده اند از بین بروند.

گام ۷- مبارزه با  علف های هرز

علف های هرز از طریق رقابت کردن با گیاه زعفران از نظر آب مواد غذایی و نور خورشید سبب کاهش محصول می شوند، علاوه بر این ممکن است در مراحل کاشت و برداشت زعفران مزاحمت هایی ایجاد کنند و میزبان تعداد زیادی از بیماریها و آفات و نماتدها باشد، در مزارع زعفران بعد از آبیاری دوم( که بعد از برداشت گل زعفران صورت می‌گیرد) وجین انجام می‌شود.

وجین کردن باعث از بین رفتن علفهای هرز مزرعه می شود.

گام ۸- مبارزه با آفات زعفران

مهمترین آفت زعفران کنه و موش صحرایی می باشد. جهت شناسایی آفات و اینکه متوجه شویم که آیا پیازچه ها سالم هستند باید به طور متناوب اقدام به بازدید زمین و پیازچه ها نمائیم.

متوسط باید ماهی ۳ بار یا هر ۱۰ روز یکبار اقدام به حفر شیارها یا چاله در نقاط مختلف مزرعه نموده و پیازچه ها را بررسی نماییم تا از سالم بودن و آلوده نبودن پیازچه ها مطمئن شویم.

کاشت زعفران

جهت مقابله با کنه از کود گرانوله گوگرد استفاده می کنیم. گوگرد هم خاک را اسیدی تر می کند و هم باعث از بین رفتن بسیاری از افات از جمله کنه می شود. برای بهره مندی از فواید گوگرد باید قبل از آبیاری اول گوگرد را به میزان ۳۰ کیلوگرم در هر هزار متر پخش کرده و با خاک مخلوط کنیم، سپس اقدام به آبیاری کنیم.

جهت مقابله با موش های صحرایی اقدام به استفاده از تله موش، سموم موش کش و گاز متان می‌کنیم.

بهترین و سریعترین عمل در از بین بردن موش های صحرایی تزریق گاز متان ( کپسول گاز خانگی )  به لانه موش می باشد،  بدین صورت که تمامی سوراخ های ورودی و خروجی لانه را به غیر از یک سوراخ گرفته و با شلنگ گاز اقدام به تزریق گاز به داخل لانه می کنیم این روش در ۹۰ درصد مواقع نتیجه عالی از خود نشان داده است.

ما در مقاله ای تخصصی در مورد اینکه چطور با آفات و بیماری های زعفران مقابله کنیم صحبت کرده ایم.

گام ۹- برداشت گل زعفران

برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری آن دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول ۲۰ الی ۳۰ روز فصل گلدهی باید هر روز گلبرگ های زعفران را بچینید.

و اما نکات مهم کشت و بیزینس زعفران

اگر قصد دارید وارد بیزینس کشت زعفران شوید حتما این نکات را بخوانید.

نکته ی اول) به این فکر نکنید که کار خود را با متراژ کم مثلا ۱۰۰ متر شروع کنید چون شما باید چند سال زمان بگذارید کشت زعفران را خودآموز یاد بگیرید و منتظر بمانید که بفهمید زعفران در منطقه شما جواب می دهد یا خیر؟

نکته ی دوم) هیچوقت پیاز زعفران را از دلال نخرید و حتما از کسی خریداری کنید که چندین هکتار مزرعه زعفران دارد و مطمئن شوید که به طور کامل درباره زعفران اطلاعات کافی داشته باشد تا شما را راهنمایی کند.

نکته ی سوم) به توصیه های اطرافیانتان و کسانی که در مورد زعفران اطلاعی ندارد گوش ندهید.
ما وقتی کشت زعفران را شروع کردیم خیلی از کشاورزان به حالت تمسخر به ما میگفتند که زعفران در منطقه همدان جواب نمی دهد. حتی بعد از اینکه ما زعفران مرغوب را از این منطقه برداشت کردیم باز هم باور نمیکردند که که در منطقه خودشان زعفران کشت می شود.

نکته ی چهارم) به هیچ وجه کشت زعفران را خودآموز یاد نگیرید. زعفران سالیانه به چند مرتبه محلول پاشی نیاز دارد که اگر شما این کار را انجام ندهید زعفرانی برداشت نخواهید کرد. پس از افراد با تجربه حتما مشاوره بگیرید.

 

با دنبال کردن کانال تلگرام ماه‌چین، ویدئو ها و آموزش های رایگان و عملی ما را مشاهده کنید و قدم به قدم کشت زعفران را اصولی‌تر آموزش ببینید.

 

اگر سوالی در این خصوص دارید می‌توانید از طریق ارسال تلگرام ماه چین و یا از طریق قسمت نظرات در پایین وب‌سایت از ما بپرسید. کارشناسان ماه چین در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

و همینطور می‌توانید مقالات مختلف و آموزنده‌ای را از صفحه آموزش کشت زعفران بخوانید.

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمه 1. Avatarالهام

  سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.
  میخاستم بدونم تو شهرستان میانه وکرج هم میتونم کاشت زعفران انجام بدم؟

 2. Avatarعلی صوفی

  با سلام و تشکر فراوان خیلی مطالبتون کامل و آموزنده بودن.
  در صورت امکان شماره تماستون رو اگه محبت بفرماین ممنون میشم جهت خرید پیاز و یه سری سوال
  آب و هوای ملایر برای کشت زعفران خوب هست؟

 3. Avatarنرگس

  سلام من چهارتا پیاز زعفران خریدم . توی خونه و داخل گلدان میخوام بکارمشون . میشه راهنماییم کنید؟

 4. Avatarمصطفی

  سلام توی یک زمین هزار متری حدود چقدر گل میشه برداشت کنی

 5. Avatarحمید

  با سلام عذر میخوام اطراف استان فارس شهرستان کوار هستیم برای کاشتش جواب گو هست …

 6. Avatarزهره

  سلام
  ممکن بگید پیاز زعفران چند بار در سال گل میدهد؟ با سپاس

 7. Avatarامیر

  سلام خسته نباشید آیا پیاز ها تو سال اول کاشت هم گلدهی میکنند؟؟

 8. Avatarسعید سامعی

  باسلام وباتشکر.مطالب بسیارمفیدواموزنده بود.حتما برای خریدپیازمزاحم شما میشوم

 9. Avatarهاوری

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم زمان کاشت و برداشت زعفران برای مناطق کوهستانی فرق نمی کنه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 10. Avatarهاوری

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم وقت کاشت و برداشت زعفران برای مناطق کوهستانی مثل مریوان مانند مناطق دیگره … زمان برداشتش فرق نمی کنه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 11. Avatarفرشاد پزشکپور

  با سلام در منطقه دشتروم یاسوج آیا می‌توان زعفران کشت کر د؟

 12. Avatarهاوری

  سلام خسته نباشید
  مخواستم بدونم شرایط کاشت و برداشت زعفران برای مناطق کوهستانی مثل مریوان فرقی با مناطق دیگر ندارد زمان برداشت یکی است؟

 13. Avatarعسل

  ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده ساکن استان یزد هستم
  کاشت پیاز زعفران اواخر آبانماه انجام دادم میخواستم بپرسم چند روز طول میکشه تابه گلدهی برسه

 14. Avatarفرشاد پزشکپور

  سلام سپاس از مقاله خوبتون اگر پیاز زعفران را در خرداد بکاریم اولین آبیاری در یاسوج باید کی باشد؟سوال بعدی اینکه کاشت تعداد بیشتر پیاز در هر چاله بهتر است یا کمتر؟

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام برای زمان آبیاری میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید، راهنماییتون میکنیم
   تراکم پیاز بستگی به شرایطتون داره، اگه مثلا میخواید کمتر برای کوددهی هزینه بیشتری نکنید میتونید پیاز بیشتر بریزید
   در کل برای هر هزار متر باید ۱ تن پیاز باشه(کشت آرمانی) و اگه بیشتر پیاز بریزید باید یکی دو سال زودتر پیاز هارو از زیر زمین در بیارید

 15. Avatarمهری

  عالی بود اموزشتون فقط الان که برج۹هستیم ایا میشه زعفران کاشت؟
  خاک زعفران راازکجامیتوان تهیه کرد؟

 16. Avatarسعید

  سلام من ی مقدار پیاز زعفران دارم الان بکارم چطور میشه و اگر امکان کشت تو موقع ازسال نیست روش نگهداری پیاز ها ب چه صورت باید باشه؟

 17. Avatarمیری

  سلام ممنون بابت توضیحات مفیدتون میخواستم بدونم توی زمین های کشاورزی(برنج) مازندران هم میشه کشت کرد و بارندگی مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 18. Avatarحمیدرضا

  سلام و خداقوت خدمت شما
  دوتا سوال قبل از شروع کار داشتم ممنون میشم که جواب دهید
  سوال اول اینکه شنیده ام که هر پیاز برای هرسال یک پیاز دیگر ایجاد میکند. آیا راهی هست که پیاز متولد شده را جدا نمود و در جای دیگر کاشت یا تا آخر عمر گیاه نمیتوان اینکار را کرد؟
  سوال دوم اینکه آیا شخم زدن زمین باید هرساله صورت پذیرد، دراین حالت پیاز صدمه نخواهد دید؟
  یک موضوع کوچک دیگر اینکه اگز امکان دارد اصطلاحات تخصصی را کمی توضیح دهید چون من نه تحصیلات کشاورزی دارم نه اینکه تاکنون کار کشاورزی کردم اما تصمیم گرفتم حتما شروع به کار کنم.
  سپاس

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   خیلی ممنونم
   ۱- پیاز زعفران هر سال تکثیر میشه و خودش جدا میشه و پیاز هر مزرعه رو باید بعد ۵-۷ سال درآورد و تو مساحت بزرگتر کشت کرد
   ۲- شخم رو نباید هر سال انجام داد بلکه باید هر سال قبل گلدهی باید زمین رو سله شکنه کرد
   میتونید باهامون تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم

 19. Avatarمهدی

  سلام ، خدا خیرتون بده بابت مطالب و کمک به همودطنانتون ، مطالب خوب بود ، من در تلاشم ک شیش ماه دیگه شروع کنم ، نمیدونم کی تماس بگیرم فقط ،الان یا وقت شروع کار…

 20. Avatararma-A

  سلام خسته نباشید،با توجه به سوالات و پاسخ های صورت گرفته فهمیدم که برای هر هزار متر زمین یک تن پیازچه لازم هستش،من میخوام تو زنجان کشت کنم که هواش سرد،حالا یه سوالی دارم اینه که زعفران رو کی بکارم و کی گل دهی میکنه و همینطور کی برداشت کنم؟؟(با توجه به اینکه اینجا تقریبا اواخر آبان و اوایل آذر برف میباره)
  آیا طبق مقاله بالا خرداد بکارم خوبه؟

 21. Avatarنیره

  ممنون از مطالب شما
  من در منطقه گرم ومرطوب زندگی می کنم یکی از کشورهای حوضه خلیج فارس
  خیلی علاقه به کشت زعفران دارم اگر بخواهیم داخل گلدان زعفران کشت کنم پیاز زعفران در اطراف ما نیست چطور می توانم این پیاز را تهیه کنم
  لطفا راهنمایی ها داخل گلدان را بفرمایید

 22. Avatarریاحی

  سلام. من حدودا اواسط مهرماه یک عدد پیاز زعفران رو درون یک گلدان کوچک کاشتم،چند روز پیش برای بار دوم آب دادم، الان دیدم گل داده خیلی ذوق زده ام و دوست دارم به سرانجام برسونم، میشه لطفا راهنماییم کنید که کی بهش آب بدهم و گلدان رو کجا بزارم که شرایط خوبی داشته باشه؟
  ممنون از شما

 23. Avatarرضا نادری

  سلام خسته نباشید من امروز ۲۴/۸زعفران کاشتم پیازچه هام جوانه زده بودن ایا ابیاری نکن زمین را مشکلی پیش میاد چون الان اب در دسترس ندارم

 24. Avatarپیمان

  سلام آیا اگر آب شور باشد میشود دریک منطقه زعفران کشت کرد؟

 25. Avatarمسعود

  سلام اگرمیشه فیلم کاشت زعفران تا برداشت ان را پخش کنید

 26. Avatarسعید

  سلام مزرعه زعفران من در سال دوم هست برداشت گلبرگ صورت پذیرفته الان باید علف های زمین رو نی چین کنیم یا علف ها بعد از آغاز فصل سرما یخ زده و نابود میشن و نی چین رو باید در فصل بهار سال آینده انجام بدم؟با تشکر

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   منظورتون رو از نی چین نمیفهمم
   برای اینکه موقع برداشت زعفرون علف هرز نداشته باشید باید قبل از اینکه تیج ها به سطح خاک برسن با دستگاه تیلر زمین رو نرم کنید و علف هرز رو از بین ببرید.

 27. Avatarفرخ

  سلام در روش گلخانه ای چند بار میشود زعفران برداشت کرد

 28. Avatarنجفی

  سلام استاد
  قیمت پیازچه مرغوب هر کیلو گرم چقدر است. لطفا
  جهت کاشت در منطقه جنوب آذربایجان شرقی. با تشکر
  علم اله نجفی

 29. Avatarرحمان

  نظرتون در مورد کشت گلخانه ای چیه ایا توجیه اقتصادی داره یا سنتی بهتره .

 30. AvatarNavid

  سلام.برای شروع کاشت زعفران ایروپونیک در هر فصلی میشه اقدام کرد؟اگه نه باید از چه فصلی شروع بشه؟

 31. Avatarسینا

  سلام درمشهد زعفران کاشتم سال دومش هست ۱۵ مهر ابیاری کردم اما
  اما هنوز هیچ گلی پدیدار نشده
  نمیدانم مشکلش چیه
  لطفا شما راهنمایی کنید

 32. AvatarNazanin

  سلام ،سپاس از مقاله مفید و توضیحات کاملتون،میخواستم بدونم در منطقه نور آباد استان فارس که اونجوری که گفته بودید زمین شنی نیست موردی پیش نمیاد برای کشت زعفران؟؟!آیا آب و هوا مساعده برای کشت؟

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   بله میتونید کشت کنید، اتفاقا سمت منطقه شما هم زعفرون زیاد کشت میشه و میتونید وارد این حوزه بشید
   زمین اگر موردی داشته باشه میشه اون رو تقویت کرد

 33. Avatardani9045

  آیا در شهرستان رباط کریم میشه زعفران کاشت ؟ نتیجه می ده ؟

 34. Avatarرضا قاسمی

  سلام الان ده روز از آبان رفته میشه زعفران کاشت؟؟؟

 35. Avatarعلی

  سلام خسته نباشیدمن ازتبریزشهرستان میانه می خواستم بدونم زعفران تو منطقه ما هم جواب می ده من حدود پنج هزار متر زمین دارم چقدر پیازچه تهیه کنم و چطور بهترین زعفران انتخاب کنیم درضمن قیمت پیازچه الان چنده تشکر می کنم از زحمات قبلیتون

 36. Avatarسعید

  سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان ماه چین از مطالب خوبتون بهره بردیم .خدمت شما عرض کنم که من تازه میخواهم کار کاشت زعفران را شروع کنم وزمینی حدودا دو هزار متری دارم خواستم بودنم که برای شروع کار باید از کجا پیاز زعفران خوب تهیه کنم و چه مقدار پیاز زعفران لازم هست برا کاشتن و همچنین چه موقع باید کاشت را انجام داد مممون.

 37. Avatarعسکری

  من فکر میکنم بهترین زعفران دنیا ماله خراسانه مهندس

 38. Avatarخسروی

  با سلام.میشه زعفرون رو در محیط خونه و باغچه یا گلدون کاشت؟ آموزش های لازم برای کاشت تو همچین محیطی رو از کجا میتونیم یاد بگیریم

 39. Avatarابوالفضل

  سلام میخواستم بدونم الانم میشه زعفران کاشت هنوز دیر نشده؟؟
  برای امتحان یه مقدار کم میخواستم بکارم

 40. Avatarعلی

  سلام کشت هیروپونیک برای زعفران بهتره یا آیروپونیکو چرا؟
  با تشکر.

 41. Avatarمینا

  ببخشید سوال تکراری پرسیدم. فکر کردم سوال قبلیم ثبت نشده.

 42. Avatarمینا

  سلام جایی هست که کشت زعفران رو به صورت رایگان اموزش بدن?

 43. Avatarحجت

  سلام ممنون از اینکه راهنمایی وشکیبای میکنید من یک هتکار زمین در چهار محال بختیاری دارم منطقه ما سرد سیر میباشه و برف زیادی میبارد. میخواستم بدونم. در منطقه ی ک برف باران زیاد ریزش داره زعفران میشه بکارم

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   اتفاقا زعفران گیاهی به شدت سرما دوست هست و تو مناطق سردسیر بازدهی فوق العاده‌ای داره
   تو منطقه همدان که از بسیار سردسیر هست چند صد هکتار مزرعه زعفران وجود داره
   پیشنهاد می‌کنم اگه شرایطش رو دارید حتما کشت کنید

 44. Avatarمینا

  سلام من میخوام اول یه دوره اموزشی برم بعد شروع بکار کنم به نظر شما کجا میتونم اموزش ببینم?

 45. Avatarفاطمه

  با سلام. آیا در مازندران در شهر ساری می توان زعفران کاشت؟ یا باید به خاطر آب و هوای مرطوب به کاشت زعفران گلخانه ای پناه برد؟

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   زعفران به گیاه نیمه گرمسیری هست و تو مناطقی که زمستان های ملایم و تابستون های گرم و خشک داره رشد خیلی خوبی داره
   تو مناطق کوهستانی مازندران زعفران هم کشت شده و بازدهی خوبی هم داشته

 46. Avatarآذری

  سلام ممنون بابت مطالب خوبتون،امسال سال دوم زعفران های ما هست کی اولین آبیاری رو انجام بدیم؟

 47. Avatarمحمد

  سلام.برای پیاز زعفرونی که آلوده به قارچ شده و تازه هم کاشته شده بهترین زمان آبیاری کی هست؟؟

 48. Avatarجواد اسفندیاری

  الان یعنی اوایل شهریور زعفرون کاشتن میخواستم بدونم کی باید اولین آب رو بدم؟؟

 49. Avatarمرضیه

  سلام
  ممنون از مطلب خودتون،
  من میخواستم بدونم تو کشت کپه ای برای هر هکتار چند پیاز لازمه؟
  و اینکه پیاز یک ساله رو باید بکاریم یا چند ساله؟

 50. Avatarاحمد

  مرسی از مطلب مفیدتون
  واقعا مفید بود

پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688