آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کاشت زعفران: راهنمای جامع کشت زعفران ۰ تا ۱۰۰

آخرین بروز رسانی: 26 اردیبهشت 1403
دسته‌بندی ها:
 • زعفران در دنیای کشاوزی به عنوان ادویه‌ای گران‌بها و طلای سرخ شناخته شده‌است. طی سالیان گذشته کشاورزانی که به کاشت زعفران مشغول بوده‌اند روش‌های زیادی را برای بهبود عملکرد و پرورش این گیاه امتحان کرده‌اند اما بیشتر آن‌ها بازدهی چشم‌گیری نداشته‌اند.

  کشاورزانی که کشت زعفران را به روش‌های سنتی و منسوخ شده انجام می‌دهند، برداشت‌هایی کمی را تجربه می‌کنند؛ حتی برخی از آن‌ها ممکن است پرورش زعفران را چندان سودمند ندانند. ولی ما قصد داریم در این مقاله آموزش جامع و نوین کاشت زعفران تا برداشت آن را بررسی کنیم.

  بگذارید در ابتدا برایتان یک داستان واقعی از شروع کشت زعفران خودمان بگویم.

  فکر میکنم سال ۹۰ بود، اون سال‌ها خشک سالی شدیدی بود و کلی فروچاله تو منطقه ما ایجاد شده بود و اکثر کشاورزها رفتن رو به ماندن ترجیح داده بودن. ولی ما سه برادر (مسعود، محمد جواد و علی قیطاسی) تصمیم به کشت کم‌آب‌ زعفران تو شهر مادری گرفتیم. هیچ منبع آموزشی یا فردی که بخواد تجربه‌ی کشت خودش رو به ما انتقال بده، نبود.

  با تلاش زیاد به یک فروشنده پیاز زعفران اعتماد کردیم ولی متاسفانه نامرغوب‌ترین پیاز رو که آلوده به بیماری کنه و قارچ بود رو به ما تحویل داد. بخاطر بی‌تجربگی و هزاران مشکل، کلی ضرر و زمین خوردن‌ها بود که سر راهمون پیش اومد. با این وجود همون پیاز رو کاشتیم و محصول خیلی کمی برداشت کردیم. این یک نوید برای ما بود! چون جواب داده بود و انگاری راست بود!

  سال بعدش مجدد پیاز زعفران رو تو تناژ بالاتر خریداری کردیم اما این‌بار محصول با کیفیت‌تری پیدا کرده بودیم و شروع به امتحان روش‌های نوین کشت و کود دهی کردیم. در نهایت تو سال ۹۸ به رکورد برداشت ۲۸ کیلو زعفران خشک در هکتار رسیدیم.

  الان که ۱۳ سال از اون ماجرا می گذره، نه تنها هزار متر ما شده بالای ۲۰ هکتار، بلکه تونستیم با تجاربی که بدست آوردیم به بیش از ۶۵۰ کشاورز کمک کنیم تا مزرعه زعفران خودشون را احداث کنند و به درآمد بالا برسن.

  و از این بابت نمی‌خوایم ضررهای مالی و زمانی که ماه چین متحمل شد رو شما کشاورز عزیز یه بار دیگه تجربه کنید.

  پیش نیاز های کاشت زعفران

  ۱- شرایط آب و هوایی منطقه برای کشت زعفران

  زعفران گیاه نیمه گرمسیری است و میتواند حداکثر دمای +۴۰ درجه در تابستان و -۴۰ درجه در زمستان را تحمل کند. پس یک گیاه کاملا مقاوم به گرما و سرماست.

  زعفران در مناطقی کشت می‌شود که دارای زمستان‌های نسبتا سرد و همراه با بارندگی است، چرا که در طول پاییز و زمستان بارندگی‌های فصلی نیاز آبی این گیاه را برآورده میکند، از طرف دیگر در طول تابستان خاک مزرعه نباید رطوبت بالایی داشته باشد و نیاز به تابستان‌های خشک دارد پس در شمال کشور نمی‌شود به‌روش خاکی زعفران کاشت.

  بطور کلی مناطقی که آب‌ وهوای متعادل دارند برای کاشت زعفران مناسب هستند. تقریبا ۸۰ درصد خاک ایران بجز شمال و جنوب میتوان زعفران به‌روش خاکی کشت کرد.

  ۲- ویژگی های زمین و آب مدنظر

  از آنجایی که پیاز زعفران قرار است بین ۷ تا ۸ سال در خاک زمین مورد نظر شما باشد بنابراین خاک زمین مد نظر باید دارای مواد معدنی باشد. بهتر است خاک مزرعه را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. بهترین خاک برای کشت زعفران خاک لومی شنی است که از مخلوط شن، ماسه و خاک رس در نسبت‌های تقریباً مساوی تشکیل شده است.

  بهترین ph برای خاک و آب مزرعه زعفران ۶.۵ تا ۷.۵ است. بهترین ec (شوری) زیر ۲۰۰۰ میکروموس بر سانتی متر (µS/cm) است ولی مقدار زیر ۴۰۰۰ را نیز تحمل می‌کند، اما در این شرایط ممکن است افت محصول و کاهش کیفیت زعفران را تجربه کنید.

  ۳- زمان کاشت زعفران

  زمان کاشت زعفران اواسط خرداد ماه تا اواسط مهر ماه به طول می انجامد. شما باید قبل از شروع بارندگی‌های پاییزه کاشت زعفران را تمام کرده باشید. در واقع تیر ماه و مرداد ماه مناسب ترین ماه‌ها برای کاشت زعفران است چون قیمت‌ها در این بازه‌ی زمانی مناسب هستند. در نتیجه اگر میخواهیم زعفران با کیفیتی درآینده برداشت کنیم به زمان کشت که فاکتور بسیار پر اهمیتی‌ست، باید توجه ویژه ای داشته باشیم.

  ۴- نیاز آبی مزرعه زعفران

  زعفران گیاه کم‌آبی است اما در دوره‌‌ی رشد، پیاز آن به رطوبت نیاز دارد. دوره‌ی رشد پیاز زعفران از پاییز شروع می‌شود و شامل دو مرحله‌ی گلدهی در پاییز و تکثیر پیاز زعفران در زمستان و بهار است. رطوبت لازم پیاز در این دوره از طریق بارندگی‌های فصلی تامین می‌شود. بصورت کلی زمانی که در فصل زمستان و اوایل بهار، هر موقع که رطوبت خاک پایین بود باید آبیاری کنید که در نتیجه دو تا چهار مرحله در دوره رشد پیاز، مزرعه را باید آبیاری کنید.

  یک مرحله آبیاری تابستانه هم برای برخی مزارع توصیه می‌شود که اطلاعات کامل آن در دوره برداشت انفجاری زعفران آموزش داده شده است.

  ۵- روش های کاشت زعفران

  کاشت زعفران به سه روش خاکی، گلخانه‌ای و گلدانی قابل انجام است و پیاز زعفران در مناطقی که دارای آب و هوای معتدل هستند به عمل می‌آید. فصل کشت زعفران تابستان است و اولین آبیاری در مهر ماه انجام می‌گیرد؛ بطور کل زعفران به ۲ تا ۴ مرحله آبیاری نیاز دارد که مرحله دوم آن به زاج آب معروف است.

  کشت خاکی: یکی از مرسوم ترین و قدیمی ترین روش های کشت زعفران، کشت خاکی ست. کشت خاکی زعفران را میتوان در زمین های کشاورزی به صورت سنتی و هم به صورت مکانیزه و با استفاده از ماشین آلات کشاورزی قابل انجام می‌باشد. در این روش یک‌بار کشت انجام می‌شود و ۷ تا ۸ سال بدون جابجایی میتوان زعفران برداشت کرد.

  کشت گلخانه ای: یکی از جدیدترین روش های کشت زعفران، کشت گلخانه ای می‌باشد از این روش در مناطقی که اقلیم ناسازگاری برای رشد زعفران دارند، استفاده میشود. کشت گلخانه ای معمولا به روش کشت ایروپونیک قابل انجام است. برای بررسی کامل این روش کشت میتوانید مقاله آموزش کشت گلخانه ای را مطالعه نمایید.

  کشت در منزل، جعبه، گلدان: برای کشت زعفران در گلدان و خانه نیز تمامی موارد مربوط به کشت در زمین کشاورزی باید رعایت شود. به عنوان مثال در مرحله اول باید محیطی از تراس یا حیاط خانه که قرار است گلدانهای زعفران در آنجا قرار بگیرید دارای نور و دمای مناسبی باشد. برای بررسی کامل این روش کشت میتوانید مقاله آموزش کشت زعفران در خانه و گلدان را مطالعه نمایید.

  جدول معایب و مزایا روش های مختلف کشت زعفران

  کشت خاکی

  کشت گلخانه ای

  کشت در گلدان

  مزایا

  معایب

  مزایا

  معایب

  مزایا

  معایب

  عدم جابه جایی سالیانه پیاز زعفران

  برداشت سخت‌تر

  کاهش ریسک برداشت زعفران

  جابه جایی چند باره پیاز از خاک به گلخانه و بالعکس

  آسان‌تر بودن اجرای مراحل

  حجم کم برداشت

  کم هزینه بودن

  مصرف آب بیشتر

  مصرف آب کمتر

  پر هزینه بودن

  کم هزینه بودن

  رسیدگی کمتر

  رسیدگی فقط در ۹ ماه از سال

   

  کنترل رشد پیازچه ها

  زمانبر بودن و رسیدگی در تمام فصول سال

   

   

  یکبار کاشت، ۷-۸ سال برداشت

   

   

  خطر آلودگی به کنه و قارچ

   

   

  کاشت زعفران : آموزش جامع

  ۶- معرفی پیاز زعفران

  بسیاری از افراد تصور میکنند زعفران مانند گل‌های دیگر از بذر و دانه می‌روید ولی کاملا در اشتباه هستند! گل زعفران از پیاز زعفران به عمل می‌آید که با نام علمی کروکوس ساتیووس (Crocus sativus) شناخته شده است.

  یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد کاشت زعفران، کشت چند ساله آن است؛ به این معنا که نیاز نیست هر سال برای کشت، پیاز زعفران تهیه کنید. از ویژگی‌های دیگر کاشت زعفران، قابلیت تکثیر پیاز زعفران را میتوان نام برد. در واقع اگر شما ۱ تن پیاز زعفران درسال اول بکارید بعد از هفت سال بطور میانگین ۵ برابر پیاز زعفران برداشت خواهید کرد.

  ۷- بهترین پیاز برای کشت زعفران

  چه پیاز زعفرانی بکاریم تا بهترین برداشت گل را داشته باشیم؟ این سوال بیشتر کشاورزان به هنگام خرید پیاز زعفران است. پیاز زعفران در سه سایز ریز، متوسط و درشت در بازار بفروش می‌رسد. طبق توصیه‌ی مهندسان ماه‌چین بهترین سایز برای کشت زعفران خاکی پیاز ریز تا متوسط است چرا که با مدیریت و کود دهی، طی چند سال درشت خواهند شد و از وزن متوسط ۵ گرم به بالای ۱۰ تا ۱۵ گرم خواهند رسید. ولی اگر پیاز درشت برای کشت مزارع استفاده شود بخاطر هزینه بالا توجیه ندارد.

  مراحل کاشت زعفران، جدید ترین روش در سال ۱۴۰۳ 

  ۱- انتخاب روش کاشت زعفران

  کاشت زعفران از نظر متراژ محدودیتی ندارد! شما می‌توانید در یک گلدان یا سبد شروع به کشت زعفران کنید یا در یک زمین چند هکتاری، ده ها کیلو زعفران برداشت کنید. بطور کلی سه روش برای کشت زعفران داریم که شامل موارد زیر می‌شود:

  • کاشت زعفران در مزرعه: کپه‌ای، آرمانی
  • کاشت زعفران در گلخانه
  • کاشت زعفران در منزل: گلدان، سبد، باغچه

  در ادامه هر روش را به‌همراه نکات کلیدی و جزئی‌تر بررسی می‌کنیم.

  برداشت زعفران

  کشت کپه‌ای یا چاله‌ای زعفران

  کشت کپه‌ای زعفران یک روش قدیمی و سنتی است که در آن به وسیله‌ی بیل اقدام به حفر چاله‌هایی به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می‌کنند سپس ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه زعفران  را در داخل هر چاله قرار داده و روی آن‌ها را با خاک می‌پوشانند و سطح زمین را مسطح می‌کنند. فاصله هر چاله با چاله بعدی را بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر در یک ردیف و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. اگر شما قصد دارید کاشت زعفران را در متراژ بالا انجام دهید کشت کپه‌ای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که ریشه‌ی پیازها باهم در رقابت می‌افتند.

  کشت آرمانی زعفران (کشت ردیفی)

  کشت آرمانی زعفران جدید‌ترین روش کشت زعفران در سال ۱۴۰۳ است که در آن شیارهایی بصورت ردیفی با فاصله‌ی ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر با هم ایجاد می‌شوند. یکی از مزایایی که کاشت زعفران آرمانی دارد این است که زمان تکثیر پیاز زعفران و ریشه زایی، جذب عناصر داخل خاک برای‌ گیاه راحت‌تر و بدون رقابت می‌شود. از دیگر مزایای کشت ردیفی زعفران می‌توان به کاهش هزینه‌ی کود دهی و محلول پاشی ، برداشت راحت‌تر گل زعفران، افزایش راندمان مزرعه و کاهش هزینه‌های کارگری اشاره کرد.

  کشت گلخانه‌ای زعفران

  کشت زعفران بدون خاک یا همان گلخانه‌ای روشی است که در آن پیازهای زعفران را در محیط‌های گلخانه‌ای پرورش می‌دهند. کاشت زعفران گلخانه‌ ای به روش ایروپونیک انجام‌پذیر است. در روش ایروپونیک  در آن آب از طریق رطوبت هوا تامین می‌شود و برای تامین عناصر، پیاز بعد از گلدهی به خاک برمی‌گردد تا از طریق خاک عناصر مورد نیازش تامین شود.

  کشت گلخانه‌ای زعفران با توجه به شرایط خاص خود هزینه‌ها‌ی زیادی دارد به همین علت از سمت مجموعه ماه‌چین توصیه نمی‌شود.

  کشت خانگی زعفران

  کشت زعفران برای بسیاری از علاقه‌مندان به پرورش گل‌ و گیاه بسیار لذت بخش است؛ بسیاری از کشاورزان موفق در حوزه‌ی زعفران پیش از ورود به مزرعه، کاشت خود را در باغ یا باغچه شروع کرده‌اند. برای کاشت زعفران در خانه‌های آپارتمانی می‌توانید از گلدان یا سبد استفاده کنید. روش کاشت زعفران در خانه را در مقاله‌ی دیگر بطور مفصل بررسی کرده‌ایم.

  اگر بخواهید در باغ یا باغچه اینکار را انجام دهید تمام دستور‌العمل‌هایی که برای کشت خاکی توضیح داده‌ایم را انجام دهید. فقط توجه داشته باشید که نباید در فصل تابستان پیاز زعفران را آبیاری کنید.

  جدول اطلاعات کشت زعفران

  روش کاشت خاکی، گلخانه ای، خانگی
  زمان کشت پیاز زعفران تابستان
  فصل گلدهی پاییز
  عمق کاشت
  ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر
  دوره رشد پیاز زعفران مهر تا اردیبهشت
  نیاز آب ۲ الی ۴ بار در سال
  مناطق قابل کشت مناطق دارای تابستان گرم‌وخشک و زمستان سردومرطوب
  خصوصیات گیاهی معطر ، خوراکی، دارویی، زنبور و گرده افشان جذب می‌کند

   

  یه مشاور با تجربه، تو رو ۱۰ سال جلو میندازه!

  همین الان از متخصصان کشت زعفران ماه چین، مشاوره رایگان بگیر!
  مشاوره تلفنی ۰۹۱۰۸۶۷۴۶۸۸

  ۲- آماده سازی خاک برای شروع کاشت

  پیاز زعفران ۷ سال در خاک می‌ماند بهتر است قبل از آن‌که سرمایه‌ی خود را به خاک بسپارید، از سلامت آن اطمینان حاصل کنید؛ بنابراین آگر تصور می‌کنید که ممکن است خاک یا زمین شما شور و یا بافت رسی و سفتی دارد، بهتر است آزمایش آب و خاک را انجام دهید. با آزمایش آب و خاک از املاح و عناصر موجود در خاک، نوع بافت خاک، شوری و pH آن آگاه خواهید شد و راحت‌تر برای کشت زعفران و برنامه‌ی کوددهی آماده خواهید شد.

  بهترین نوع خاک برای زعفران، خاک لومی شنی است که از ۳۰ درصد شن و ۳۰ درصد رس و ۳۰ درصد ماسه تشکیل شده‌ است؛ این خاک نباید شور باشد و درحالت ایده آل باید  EC کمتر از ۴۰۰۰ داشته باشد.

  قبل از کاشت پیاز زعفران در فصل تابستان، ابتدا باید زمین را شخم بزنید سپس کود گاوی پوسیده را به خاک اضافه کنید و در نهایت عملیات تسطیح خاک را انجام دهید.

  ۳- سله شکنی مزرعه زعفران 

  بعد از آبیاری اول و قبل از گلدهی مزرعه باید زمین را سله شکنی کرد، به‌طوری که پیازچه‌ها صدمه نبینند بهترین وسیله برای سله شکنی تیلر کشاورزی با تیغه های افقی می‌باشد. این کار باعث می شود که گل‌ها به آسانی از خاک خارج شوند و کود حیوانی با خاک مخلوط شود و علف‌های هرز را که تازه روییده‌اند از بین بروند.

  در صورتی که سله شکنی زمین زعفران را انجام ندهید تیج‌های زعفران ناهماهنگ و بدون نظم از خاک بیرون می‌آیند. این اتفاق منجر به دشوار شدن فرایند برداشت و کاهش نسبی بازدهی مزرعه زعفران می‌شود.

  آبیاری زعفران با نوار بارانی شیار دار

  آبیاری زعفران با نوار بارانی شیاردار

  آفات و بیماری‌های مزرعه زعفران

  مهمترین آفت مزرعه زعفران کنه و موش صحرایی است. به طور متوسط باید ماهی ۲ بار یا هر ۱۰ روز یکبار اقدام به حفر شیارها یا چاله در نقاط مختلف مزرعه نموده و پیازچه زعفران را بررسی نماییم تا از سالم بودن و آلوده نبودن آن‌ها مطمئن شویم.

  جهت مقابله با کنه از کود گرانوله گوگرد استفاده می‌کنیم. گوگرد هم خاک را اسیدی‌تر می‌کند و هم باعث از بین رفتن بسیاری از آفات از جمله کنه می‌شود. برای بهره‌مندی از فواید گوگرد باید قبل از آبیاری اول گوگرد را به میزان ۳۰ کیلوگرم در هر هزار متر پخش کرده و با خاک مخلوط کنیم، سپس اقدام به آبیاری کنیم.

  برای دفع موش های صحرایی اقدام به استفاده از تله موش، سموم موش کش و گاز متان و قرص برنج می‌کنیم. بهترین و سریع‌ترین عمل برای بین بردن موش های صحرایی استفاده از قرص برنج و تزریق گاز متان (کپسول گاز خانگی)  به لانه موش می‌باشد، بدین صورت که تمامی سوراخ های ورودی و خروجی لانه را به غیر از یک سوراخ گرفته و با شلنگ گاز اقدام به تزریق گاز به داخل لانه می‌کنیم این روش در ۹۹ درصد مواقع نتیجه عالی از خود نشان داده است.

  برداشت گل زعفران

  برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری و اقلیم منطقه دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول 20 الی 30 روز فصل گلدهی باید هر روز گل های زعفران را بچینید. در مورد دفعات گلدهی زعفران هم باید بگوییم که زعفران در سال یک‌بار برداشت می‌شود و به طور کلی یک‌بار گل می‌دهد.

  بعد از برداشت زعفران، دقیقا زمانی است که خیلی از افرادی که قصد خرید زعفران را دارند، شروع به صادرات زعفران میکنند. تولید ۹۰ درصدی زعفران دنیا در ایران و صادرات بالای زعفران ایرانی از اصلی ترین دلایل گران بودن قیمت زعفران است.

  در دوره مسیر کشت زعفران ما با تکیه بر تجربه تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران را آموزش داده‌ایم که دیگر نیاز نباشد شما علاوه بر سال ها زمانی که صرف یادگیری می‌کنید، کشت زعفران را آزمون و خطا کنید.

  مشاهده دوره رایگان مسیر کشت خاکی زعفران

  کاشت زعفران

  ۵ نکته مهم درباره‌ی کشت زعفران

  نکته ی اول) یکی از روش‌های کشت زعفران شروع کردن با متراژ کم است. این روش چندان مناسب نیست چراکه فرایند کشت زعفران در زمین‌های بزرگتر شباهتی به کشت زعفران در زمین کوچکتر ندارد. بهتر است برای شروع کار از افرادی که در حوزه کشت زعفران تجربه دارند مشورت بگیرید.

  اگر تمایل به کشت زعفران در سطح بالا دارید برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی دقیق‌تر درباره شرایط کشت در منطقه شما با شماره 09108674688 (مهندس قیطاسی) تماس بگیرید.

  نکته ی دوم) هیچوقت پیاز زعفران را از دلال نخرید و حتما از کسی خریداری کنید که چندین هکتار مزرعه زعفران دارد و مطمئن شوید که به طور کامل درباره زعفران اطلاعات کافی داشته باشد تا شما را راهنمایی کند. مجموعه ماه چین با دارا بودن ۱۰۰ هکتار مزرعه زعفران، آماده همکاری با شماست.

  نکته ی سوم) به توصیه های اطرافیانتان و کسانی که در مورد زعفران اطلاعی ندارد گوش ندهید.
  ما وقتی کشت زعفران را شروع کردیم خیلی از کشاورزان به حالت تمسخر به ما می‌گفتند که زعفران در منطقه ما جواب نمی‌دهد. حتی بعد از اینکه ما زعفران مرغوب را از این منطقه برداشت کردیم باز هم باور نمی‌کردند که که در منطقه خودشان زعفران کشت می‌شود.

  نکته ی چهارم) به هیچ وجه کشت زعفران را خودآموز یاد نگیرید. زعفران سالیانه به چند مرتبه کود دهی و رسیدگی نیاز دارد که اگر شما این کار را انجام ندهید زعفران زیادی برداشت نخواهید کرد. پس از افراد با تجربه حتما مشاوره بگیرید. ما  در ماه چین آماده همکاری با شما هستیم.

  نکته‌ی پنج) اولین گام برای شروع عملی کشت زعفران این است که آموزش خود را در رابطه با این نوع از کشت کامل کنید. شما با خواندن مطلب بالا قدری با شرایط کشت زعفران آشنا شدید اما این کافی نیست و باید برای ادامه کار آموزش بیشتری ببینید. ما برای شما یک دوره‌‌ی آموزشی مسیر کشت زعفران آماده کردیم که شما می‌توانید دوره را به مدت محدود و به صورت کاملا رایگان مشاهده کنید.

  خلاصه ای از کاشت زعفران تا برداشت زعفران

  کاشت زعفران به سه روش خاکی، گلخانه‌ای و گلدانی قابل انجام است و پیاز زعفران در مناطقی که دارای آب و هوای معتدل هستند به عمل می‌آید. فصل کشت زعفران تابستان است و اولین آبیاری در ماه مهر انجام می‌گیرد؛ بطور کل زعفران به ۲ تا ۴ مرحله آبیاری نیاز دارد که مرحله دوم آن به زاج آب معروف است. کشت زعفران چند ساله است یعنی پیاز زعفران بمدت ۷ سال در خاک می‌ماند و در هر سال یک مرتبه در آبان ماه گل می‌دهد. در این مدت باید با انجام کود دهی های منظم و آبیاری از این پیازها مراقبت کنیم تا به برداشت بالایی از زعفران دست پیدا کنید.

  مجموعه‌ی ماه چین طی این هفت سال علاوه آموزش‌های رایگان جهت کشت زعفران ، خدمات مورد نیاز برای احداث و نگهداری مزرعه زعفران را به کشاورزان فعال در این حوزه ارائه می‌دهد.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵۵۲ رای
  
  1325دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ناشناس

   بسیار عالی ای کاش افراد دیگری هم مثل شما اطلاعات کشاورزی در اختیار دیگران قرار میدادن به امید روزی که در سایه خداوند متعال همه موفق و پیروز باشند

  2. آیداشاه بلاغی

   عالی

   • خانم قویمی

    سپاسگذارم

  3. سیامند نریمان

   سلام و خسته نباشید من زمین تو آذربایجان غربی شهرستان مهاباد دارم میخاستم ببینم اینجا میشه کشت کرد و هر هکتار چقدر پیاز زعفران لازم داره سپاس

   • خانم قویمی

    بله! کشت زعفران در شهر های ارومیه، خوی، بوکان و مهاباد و دیگر مناطق آذربایجان غربی هیچ گونه مشکلی ندارد و از نظر شرایط آب و هوایی، استان آذربایجان غربی کاملا مساعد برای کشت زعفران است.

    کشت زعفران به سه روش انجام می‌شود که عبارتند است از: کشت زعفران به روش خاکی ، کشت زعفران به روش گلخانه ای و کشت زعفران به روش گلدانی.

  4. هانیه آریا

   سلام وقت بخیر برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید هستیم خدمتتون
   02191012322

   • آیداشاه بلاغی

    عالی….مفید

  5. هانیه آریا

   برای مشاوره بیشتر کارشناسان ماه چین به صورت تماس تلفنی در خدمت شما هستند
   02191012322
   09108839361

  6. هانیه آریا

   سلام وقت بخیر اگر که نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید با شماره زیر در ارتباط باشید
   02191012322
   09108839361

  7. میثم

   سلام من در جنوب استان کرمان نزدیک جیرفت، شهرستان فاریاب زندگی میکنم روستای ما کوهستانی است تابستان دما بیشتراز ۴۰ نمیشه و زمستان هم منفی میشود آیا من میتونم اقدام به پرورش زعفران کنم،

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و وقت بخیر
    طبق توضیحاتی که در مورد شرایط آب و هوایی منطقه دادین، بله میتونین کشت کنین.

  8. عظیمی

   سلام شبتون خوش زمینی که من دارم اطراف تویسرکان هست وبرای کشت زعفران واماده سازی زمین از شما مشورت میخواستم

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخیر برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید
    02191012322

  9. ایمانی

   سلام وقتبخیر مطالب بسیار. آموزنده بود در آباده فارس امکان کشت وجوددارد وپیاز زعفران ازخود ماهچین میتونیم تهیه کنیم وچقدر سرمایه ب ا کشت محدود خیلی کم بطور نسبی لازم است

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و وقت بخیر
    اگر آب و هوای منطقه مساعد بشه، بله میتونین کشت کنین.
    برای مشاوره با شماره 02191012322 تماس بگیرید.

  10. ناشناس

   سلام خسته نباشید استفاده کردم از تجارب و اقدامات برجسته شما یه پیشنهاد شما زمین کشاورزی در این خصوص میخرید

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و ارادت
    خیر متاسفانه ما خریدی انجام نمیدیم.

  11. سعید اصلان

   من میخواهم کاشت زعفران را امتحان کنم ولی مطالب زیاد آموزنده نبود

   • هانیه آریا

    برای دریافت اطلاعات بیشتر و آموزش بیشتر باید دوره آموزشی رو تهیه کنید
    کشت خاکی زعفران کلیک کنید

  12. نوری فرد

   باسلام من اولین سال کشت زعفرانم هست لطفا مرا راهنمایی کنید بابت سم پاشی وجود دهی..ممنون از راهنمایی های شما

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و وقت بخیر
    برای از بین بردن علف‌های هرز می‌توانید از علف کش سوپر گالانت استفاده کنید.
    برای کود دهی و تقویت پیازها نیز می‌توانید پکیج‌های کود دهی ماه چین را تهیه کنید.

    • ناشناس

     سلام من در لرستان هستم زمین های کشاورزی ما دیم هستن میتونیم کشت کنیم ،ولی در زمین های ما زعفران وحشی هم رشد میکنه

     • فاطمه روزبهانی

      سلام
      برای کشت زعفران حداقل به دو مرحله و حداکثر به ۴ مرحله آبیاری نیازه. به همین دلیل کشت در زمین دیم توصیه نمیشه.

  13. افشین

   سلام خسته نباشید من ب مساحت ۳۰۰۰متر زمین کشاورزی دارم الان وقت کشت زعفران هست ؟

   • ماه‌چین

    سلام وقت بخیر
    خیر باید تابستان اقدام به کشت کنید

  14. وحید صابر

   سلام عرض ادب خدمت تمام دوست
   خیلی خوب ‌عالی بود دوست داشتم این کار را ادامه بدم فقط نیاز به راهنمایی دارم
   بازم تشکر از لطف شما

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخیر برای راهنمایی بیشتر برای مشاوره تماس بگیرید
    02191012322

  15. ناشناس

   سلام و وقت بخیر .
   خیلی مطالب مفید بود.

   • فاطمه روزبهانی

    با سلام و سپاس از نظر لطفتون

  16. ناشناس

   سلام خسته نباشید اواخر شهریور زعفران کاشتم ولی الان که آبان ماه است هنوز برگش کامل در نیامده از چیه

   • هانیه آریا

    سلام درود بر شما
    برگ های زعفران بعد از برداشت گل باید رشد کنه آبان ماه زوده برای رشد برگ ها

  17. عبدالمناف یکتافر

   سلام یک قطعه زمین دارم حدود ۳۰ هکتار در استان خوزستان شهرستان بندر ماهشهر خواستم .. زعفران بکارم آیا در هوای ماهشهر امکان کاشت هست… و هر هکتار چند کیلو پیاز زعفران باید بکارم..

   • فاطمه روزبهانی

    سلام
    در مناطقی که دمای بیشتر از 50 درجه رو تجربه میکنه، متاسفانه نمی توان زعفران کشت کرد.