آموزش‌های روزانه و رایگان کشت زعفران در صفحه اینستاگرام

آموزش صفر تا صد کاشت زعفران تا گلدهی

آخرین بروز رسانی: 10 مرداد 1401
دسته‌بندی ها:

 • کاشت زعفران در ایران به سه هزار سال پیش برمی‌گردد و تاریخچه زعفران به ما می‌گوید که از دوران مادها در ایران زعفران کشت شده است.

  ما در این مقاله به آموزش صفر تا صد کشت زعفران پرداخته ایم و سعی می کنیم بسیاری از باورهای غلط شما را درباره زعفران تغییر دهیم.

  حدود 99 درصد از کسانی که این مقاله را می‌خوانند از شهرهایی هستند که در آنجا کشت زعفران رواج ندارد.
  پس بزارید در ابتدا برایتان یک داستان واقعی از وقتی که کشت زعفران را برای اولین بار در منطقه خودمان انجام دادیم تعریف کنم.

  اولین روزی (حدودا 15 سال پیش) که ما تصمیم به کشت زعفران گرفتیم هیچ منبعی و فرد آشنا به کشت زعفران در منطقه خودمان پیدا نکردیم.

  با یک فردی آشنا شدیم که تامین کننده پیاز زعفران بود. مقداری پیاز زعفران خریداری کردیم، پس از کشت متوجه شدیم آلوده‌ترین نوع پیاز را به ما فروخته‌اند. با این وجود وقتی موقع برداشت زعفران رسید. مطمئن شدیم که زعفران سازگار با منطقه خودمان است. سال بعد پیاز زعفران مرغوب را تهیه کردیم و روش های مختلف کشت و پرورش زعفران را در منطقه‌ی خودمان اجرا کردیم و نتیجه‌ای که از زعفران گرفتیم فوق‌العاده بود.

  همین باعث شد وب‌سایت ماه‌چین را راه‌اندازی کنیم و تمامی تجربیات خود را در قالب این مقاله، سایر مقالات و دوره های آموزشی کشت و مدیریت زعفران به شما ارائه کنیم تا همه‌ی افراد علاقمندی که در ایران هستند و شرایط اولیه ما را دارند، بتوانند سریع‌تر رشد کنند (ما حدودا 3 الی 4 سال درگیر آزمون و خطا بودیم و حاضر نیستیم شما هم این بهای سنگین را بپردازید).

  برداشت زعفران

  و اما برگردیم به آموزش قدم به قدم کاشت زعفران …

  به صورت کلی ما به ۳ صورت میتوانیم کشت زعفران را انجام دهیم.

  ۱- کشت زعفران در خاک و مزرعه: در این نوع کشت یکبار کشت زعفران در خاک انجام می شود و تا ۷ سال میتوان از مزرعه، زعفران برداشت کرد.(شما بخوانید: طلا برداشت کرد)

  ۲- کشت زعفران در گلخانه و سالن: کشت گلخانه ای زعفران نیازمند تجهیزات خاصی و تخصص شخص است. این نوع کشت بر خلاف باور عموم مردم، علاوه بر سالن گلخانه ای، نیاز به زمین کشاورزی برای انتقال به خاک بعد از گلدهی دارد.

  ۳- کشت زعفران در گلدان و باغچه: ساده ترین راه و جذاب ترین و پر طرفدار ترین روش، همین کشت زعفران در گلدان است.

  در این مقاله قرار است درباره کشت زعفران در خاک صحبت کنیم و اطلاعاتی که دل تجربه ما بدست آمده است را به اشتراک بگذاریم.

  پس اگر به کشت زعفران در گلخانه علاقه دارید حتما مقاله کشت زعفران گلخانه‌ای را مطالعه کنید و همینطور اگر قصد دارید زعفران را در گلدان و خانه کشت کنید حتما مقاله آموزش کاشت زعفران در خانه را مطالعه کنید.

  زمان کاشت زعفران

  زمان کاشت زعفران هر ساله از خرداد‌ ماه شروع می‌شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد. البته کشت زعفران نباید تا آخرین فرصت و اواخر مهرماه به تاخیر انداخته شود.

  زعفران را در چه آب و هوایی میتوان کشت کرد؟

  زعفران یک گیاه نیمه گرمسیری می‌باشد و در مقابل گرما و سرما مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد. زعفران در مناطقی که دارای زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارد می‌توان کشت کرد.

  زعفران در بیشتر مناطق کشور رشد خوبی میتواند داشته باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه شما نباید در فصل تابستان رطوبت و گرمای بیش از حد داشته باشد.

  چرخه رشد زعفران از اوایل مهرماه از طریق آبیاری شروع می‌شود و تا اردیبهشت ماه ادامه دارد و در اردیبهشت ماه به خواب بهاری و تابستانی می‌رود و خزان میکند. در دوره خواب به هیچ عنوان نباید آبیاری نمود چون مشکلاتی برای پیاز زعفران بوجود می‌آورد که باعث شکستن خواب زعفران می‌گردد و چرخه طبیعی زعفران مختل می‌شود..

  دمای لازم برای کشت زعفران چقدر است؟

  به طور متوسط زعفران در مناطقی که تابستان خشک با حداکثر دمای 40 درجه سانتی‌گراد و زمستان متوسط با تجربه چند بار یخ زدگی و دمای حداقل -40 درجه، عملکرد خوبی را به جا می گذارد.

  تکنیک های مختلفی در کاشت زعفران وجود دارد، که بسته به منطقه و موقعیت جغرافیایی از روش‌های مختلفی استفاده می شود که در 8 گام توضیح داده‌ایم:

  در ویدئوی زیر می‌توانید مراحل کاشت زعفران را مشاهده کنید.

   

  گام 1- آماده سازی زمین برای کشت زعفران

  اولین گام از مراحل کاشت زعفران آماده‌سازی زمین و یا همان بستر کشت زعفران می‌باشد. بهترین خاک برای کشت زعفران خاک لومی شنی می‌باشد، این خاک مستعد ترین محیط کشت برای زعفران را ایجاد می‌کند چون محیط خوبی را برای زعفران مهیا می کند و هم میزان رطوبت قابل دسترس برای پیاز زعفران را تامین می‌کند.

  پس زمین باید ترکیبی از شن و رس باشد تا در مدت 7 سالی که پیازچه در داخل خاک می باشد علاوه بر تامین مواد غذایی در شرایط خاص منطقه نیز مقاومت نماید، ph خاک باید بین 7 الی 7.5 باشد.

  بهترین زمان برای شخم زمین

  بهترین زمان برای شخم زمین اواخر پاییز یا اول زمستان می باشد و اگر شرایط مهیا نبود می توان قبل از کشت اقدام به این کار کرد خاک را باید تا عمق 40 تا 50 سانتی متری شخم زده و در مرحله بعد کود گاوی پوسیده شده را به میزان 4 تن به همراه 25 کیلو گرم سولفات پتاسیم گرانوله ، 25 کیلو گرم سوپر فسفات تریپل و 50 کیلو گرم گوگرد بنتونیت دار در هر هزار متر پخش نموده و اقدام به مخلوط نمودن کود با خاک توسط دستگاه کلتیواتور می نمایند،  بعد از این مرحله باید خاک را کاملا مسطح نموده و پستی و بلندی های خاک را رفع نماییم به طوری که موقع کاشت زعفران شاهد ظاهری نامطلوب نباشیم.

  برای اطلاعات بیشتر مقاله روش پوساندن کود حیوانی را مطالعه کنید.

  گام 2- تهیه پیاز زعفران مرغوب

  در این مرحله باید به دنبال پیاز زعفران مرغوب جهت انتقال به خاک باشیم، بهترین زمان برای خرید پیاز زعفران از اواخر خرداد ماه تا اواخر شهریور ماه می باشد. باید حساسیت زیادی در انتخاب پیاز داشته باشیم چون مهمترین و اساسی‌ترین مسئله در کشت زعفران انتخاب پیازچه سالم می‌باشد.

  بعد از تهیه پیاز باید هرچه سریعتر اقدام به کشت آن نماییم زیرا پیازچه وقتی که در هوای آزاد قرار دارد در معرض انواع آفت و بیماری‌ها می‌باشد و دلیل دوم اینکه در صورت جمع کردن توده ای پیاز در یکجا باعث افزایش دمای پیازچه‌ها شده و این شرایط منجر می‌شود که قوه نامیه پیازچه به شدت پایین بیاید و شرایط برای انواع بیماری ها افزایش یابد، هرچقدر فاصله بین آوردن پیازچه ها تا کاشت آنها کمتر باشد بهتر است.

  اگر بدنبال خرید پیاز مرغوب زعفران با استاندارد های لازم هستین، ما در ماه چین بهترین پیاز زعفران را برای شما در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال می‌کنیم.

  خرید پیاز زعفران ضد عفونی شده از ماه چین

  با مشاوره رایگان پیاز زعفران خود را از ۲۰ عدد تا ۱۰۰ تن خرید کنید.
  خرید پیاز زعفران

   

  پیاز زعفران

   گام 3- ضدعفونی کردن پیاز زعفران

  موقع کشت زعفران پیاز باید سالم و به دور از هر نوع آلودگی کنه و قارچ باشد. برای همین باید قبل از انتقال و کاشت پیاز باید حتماً پیاز ها را ضدعفونی نمود، این کار را می توان توسط یک مخزن ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتری انجام داد. باید در این مرحله اقدام به تهیه قارچ کش کاربندازیم و کنه کش پروپارژیت نماییم.

  ضد عفونی کردن پیاز زعفران

  در داخل مخزن بسته به حجم مخزن از قارچ کش کاربندازیم به میزان دو در هزار و سم کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار مایع ضدعفونی کننده را آماده می‌نماییم در این مرحله باید پیازچه‌ها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل یک ظرف قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فرو برده بعد اقدام به کشت پیاز‌چه‌ها می‌نماییم.

  گام 4- عملیات کاشت زعفران

  وقتی که زمین را آماده کردیم و اقدام به تهیه پیازچه و ضدعفونی آن نمودیم، باید به خاک انتقال بدهیم.

  روش های کاشت زعفران

  دو مورد از اصلی‌ترین روش کشت زعفران به شرح زیر می‌باشد:

  • کشت کپه‌ای یا چاله‌ای
  • کشت ردیفی به روش کشت آرمانی

   کشت کپه‌ای زعفران

  در این روش توسط بیل اقدام به حفر چاله به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می‌نماییم در این مرحله یک نفر به تعداد ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه در داخل هر چاله قرار داده و نفر بعدی اقدام به پوشاندن پیازچه‌ها توسط بیل می‌نماید و سطح زمین را مسطح می‌کند، فاصله هر چاله با چاله بعدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر در یک ردیف و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر را در نظر می‌گیرند.

  * اگر شما قصد دارید کشت زعفران را در متراژ بالا انجام دهید کشت کپه‌ای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

  کشت آرمانی زعفران، مدل جدید کشت زعفران

  در این روش تراکم پیازچه در واحد سطح ۸ تا ۱۰ تن در هکتار می‌باشد متوسط برداشت زعفران در این روش از سال سوم به بعد به ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم در هکتار می‌رسد. در کشت آرمانی فاصله هر شیار با شیار کناری 20 تا 25 سانتی‌متر می‌باشد.

  ما پیشنهاد می‌کنیم از مدل کشت آرمانی زعفران استفاده کنید چون:

  1. هزینه‌های کود‌دهی و محلول‌پاشی شما نسبت به کشت ردیفی معمولی کمتر می‌شود. یعنی اگر شما زمین یک هکتاری را محلول‌پاشی کنید‌ در کشت آرمانی به 10 تن پیاز می‌رسد ولی در کشت سنتی فقط به 3-4 تن پیاز.
  2. به برداشت حداکثری زعفران در واحد هکتار می‌رسید.
  3. هزینه‌های کارگری شما کمتر می‌شود.
  4. چیدن گل زعفران راحت‌تر می‌شود چون گل‌های زعفران نزدیک به هم هستند.

  برای اطلاعات بیشتر مقاله کشت آرمانی زعفران را مطالعه کنید.

  یه مشاور با تجربه، تو رو ۱۰ سال جلو میندازه!

  همین الان از متخصصان کشت زعفران ماه چین، مشاوره رایگان بگیر!
  مشاوره تلفنی ۰۹۱۰۸۶۷۴۶۸۸

  گام 5- آبیاری زعفران

  پس از کاشت پیاز ها که نهایتاً تا اواخر شهریور ماه طول می کشد از پانزدهم مهرماه هر سال اقدام به آبیاری زعفران می‌کنیم، در موقعیت های جغرافیایی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل مهر ماه تا اواسط آبان‌ماه اقدام به آبیاری زعفران می‌کنند.

  گل دادن زعفران تا حدود زیادی تابع آبیاری اولیه می‌باشد در این خصوص برای اینکه در برداشت زعفران به مشکل بر‌نخوریم زمین را به قطعات مختلف تقسیم‌بندی می‌کنیم و با فاصله چند روز از هم هر قطعه را آبیاری می کنیم تا بدین صورت در دوران اوج گلدهی قطعات با یکدیگر همزمان نباشند.

  قبل از گلدهی یک آبیاری عمیق و بعد از گاورو شدن زمین اقدام به سله شکنی می‌کنند. بعد از برداشت زعفران به طور کامل بسته به شرایط آب و هوایی و بارندگی منطقه اقدام به آبیاری دوم در اواخر آبان‌ماه یا اوایل آذر ماه و آبیاری سوم در اسفند ماه می‌کنند، در مناطقی که بارندگی در پاییز و زمستان مطلوب باشد آبیاری سوم نیاز نیست انجام شود.

  ما در مقاله ای جداگانه آبیاری زعفران را به صورت تخصصی بررسی کرده ایم. حتما این مقاله را مطالعه کنید.

  آبیاری زعفران با نوار بارانی شیار دار

  آبیاری زعفران با نوار بارانی شیاردار

  گام 6- سله شکنی مزرعه زعفران

  بعد از آبیاری اول و قبل از گلدهی مزرعه باید زمین را سله شکنی کرد، به طوری که پیازچه‌ها صدمه نبینند بهترین وسیله برای سله شکنی تیلر کشاورزی با تیغه های افقی می‌باشد. این کار باعث می شود که گلها به آسانی از خاک خارج شوند و کود حیوانی با خاک مخلوط شود و علف‌های هرز را که تازه روییده‌اند از بین بروند.

  گام 7- مبارزه با آفات و بیماری زعفران

  مهمترین آفت زعفران کنه و موش صحرایی می‌باشد. جهت شناسایی آفات و اینکه متوجه شویم که آیا پیازچه‌ها سالم هستند باید به طور متناوب زمین و پیاز‌ها را سرکشی کنیم.

  به طور متوسط باید ماهی 2 بار یا هر 10 روز یکبار اقدام به حفر شیارها یا چاله در نقاط مختلف مزرعه نموده و پیازچه‌ها را بررسی نماییم تا از سالم بودن و آلوده نبودن پیازچه‌ها مطمئن شویم.

  کاشت زعفران

  جهت مقابله با کنه از کود گرانوله گوگرد استفاده می‌کنیم. گوگرد هم خاک را اسیدی‌تر می‌کند و هم باعث از بین رفتن بسیاری از آفات از جمله کنه می‌شود. برای بهره‌مندی از فواید گوگرد باید قبل از آبیاری اول گوگرد را به میزان ۳۰ کیلوگرم در هر هزار متر پخش کرده و با خاک مخلوط کنیم، سپس اقدام به آبیاری کنیم.

  جهت مقابله با موش های صحرایی اقدام به استفاده از تله موش، سموم موش کش و گاز متان و قرص برنج می‌کنیم.

  بهترین و سریع‌ترین عمل در از بین بردن موش های صحرایی استفاده از قرص برنج و تزریق گاز متان (کپسول گاز خانگی)  به لانه موش می‌باشد،  بدین صورت که تمامی سوراخ های ورودی و خروجی لانه را به غیر از یک سوراخ گرفته و با شلنگ گاز اقدام به تزریق گاز به داخل لانه می‌کنیم این روش در 99 درصد مواقع نتیجه عالی از خود نشان داده است.

  نکته: معمولا برخی از علاقمندان کشت زعفران، ترس از بین رفتن پیاز ها توسط موش را دارند. باید بگوییم که این موضوع اصلا نگران کننده نیست. چون روش های پیشگیری بسیار زیادی وجود دارد که این مشکل را ۱۰۰ درصد حل میکند. پس نگران این موضوع نباشید.

  گام 8- برداشت گل زعفران

  کاشت زعفران

  برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری و اقلیم منطقه دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول 20 الی 30 روز فصل گلدهی باید هر روز گل های زعفران را بچینید. در مورد دفعات گلدهی زعفران هم باید بگوییم که زعفران در سال یک‌بار برداشت می‌شود و به طور کلی یک‌بار گل می‌دهد.

  بعد از برداشت زعفران، دقیقا زمانی است که خیلی از افرادی که قصد خرید زعفران را دارند، شروع به صادرات زعفران میکنند. تولید ۹۰ درصدی زعفران دنیا در ایران و صادرات بالای زعفران ایرانی از اصلی ترین دلایل گران بودن قیمت زعفران است.

   

  هدیه ماه چین به شما، دوره مسیر کشت زعفران به صورت رایگان (ویدئویی)

  در دوره مسیر کشت زعفران ما با تکیه بر تجربه تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران را آموزش داده‌ایم که دیگر نیاز نباشد شما علاوه بر سال ها زمانی که صرف یادگیری می‌کنید، کشت زعفران را آزمون و خطا کنید.

  مشاهده دوره رایگان مسیر کشت خاکی زعفران

  و اما نکات مهم کشت زعفران

  اگر قصد دارید وارد کسب و کار کشت زعفران شوید حتما این نکات را بخوانید.

  نکته ی اول) یکی از روش‌های کشت زعفران شروع کردن با متراژ کم است. این روش چندان مناسب نیست چراکه فرایند کشت زعفران در زمین‌های بزرگتر شباهتی به کشت زعفران در زمین کوچکتر ندارد. بهتر است برای شروع کار از افرادی که در حوزه کشت زعفران تجربه دارند مشورت بگیرید.

  اگر تمایل به کشت زعفران در سطح بالا دارید برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی دقیق‌تر درباره شرایط کشت در منطقه شما با شماره 09108674688 (مهندس قیطاسی) تماس بگیرید.

  نکته ی دوم) هیچوقت پیاز زعفران را از دلال نخرید و حتما از کسی خریداری کنید که چندین هکتار مزرعه زعفران دارد و مطمئن شوید که به طور کامل درباره زعفران اطلاعات کافی داشته باشد تا شما را راهنمایی کند. مجموعه ماه چین با دارا بودن ۱۰۰ هکتار مزرعه زعفران، آماده همکاری با شماست.

  نکته ی سوم) به توصیه های اطرافیانتان و کسانی که در مورد زعفران اطلاعی ندارد گوش ندهید.
  ما وقتی کشت زعفران را شروع کردیم خیلی از کشاورزان به حالت تمسخر به ما می‌گفتند که زعفران در منطقه ما جواب نمی‌دهد. حتی بعد از اینکه ما زعفران مرغوب را از این منطقه برداشت کردیم باز هم باور نمی‌کردند که که در منطقه خودشان زعفران کشت می‌شود.

  نکته ی چهارم) به هیچ وجه کشت زعفران را خودآموز یاد نگیرید. زعفران سالیانه به چند مرتبه کود دهی و رسیدگی نیاز دارد که اگر شما این کار را انجام ندهید زعفران زیادی برداشت نخواهید کرد. پس از افراد با تجربه حتما مشاوره بگیرید. ما  در ماه چین آماده همکاری با شما هستیم.

  اطلاعات کلی درباره کشت پیاز زعفران:

  زمان کشت از خرداد تا مهر
  دوره رشد پیاز مهر تا اردیبهشت
  تعداد آبیاری حداقل ۲ بار در سال
  عمق کاشت
  ۲۰ سانتی متر

   

  اولین گام برای شروع عملی کشت زعفران به روش خاکی چیست؟

  اولین گام برای شروع عملی کشت زعفران این است که آموزش خود را در رابطه با این نوع از کشت کامل کنید. شما با خواندن مطلب بالا قدری با شرایط کشت زعفران آشنا شدید اما این کافی نیست و باید برای ادامه کار آموزش بیشتری ببینید. ما برای شما یک دوره‌‌ی آموزشی مسیر کشت زعفران آماده کردیم که شما می‌توانید دوره را به مدت محدود و به صورت کاملا رایگان مشاهده کنید.

  برای مشاهده دوره‌ی رایگان آموزش مسیر کشت زعفران از لینک زیر استفاده کنید.

  دوره آموزشی مسیر کشت خاکی زعفران

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵۵۱ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. حمید صیدلی

   من ساکن استان همدان هستم و می خواهم در زمینه کشت زعفران تحقیق نموده وشروع بکار نمایم . مقاله شما بسیار اطلاعات خوبی داشت و امیدوارم در عمل هم بتوانم از شما کمک بگیرم

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام وقت بخیر خواهش می‌کنم لطف دارید در خدمتتون هستیم
    اگر نیاز به راهنمایی دارید با شماره زیر تماس بگیرید
    02191012322

  2. سید رضا ساداتی

   سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
   خدا قوت و دستمریزاد
   عاااااااااالی بود

  3. علیرضا ضیایی

   سلام وقت بخیر.ممنون بابت توضیحات شما

  4. حمید صیدلی

   مقاله اطلاعات خیلی خوبی در مورد کاشت و برداشت زعفران بمن داد من حدود ۲۵۰۰ متر زمین کشاورزی دارم ومی خواهم در این تحقیق و شروع بکار کنم.

  5. مجید حبیبی

   با سلام واحترام ساکن شمال غربی شهرستان رودبار زیتون منطقه‌ای کوهستانی بنام عمارلو می‌باشم علاقه زیادی به کشت زعفران دارم لطفا بنده را راهنمای بفرمایید با تشکر

  6. ابوالفضل

   سلام وقتتون بخیر.طبق توضیحات شما برای یک هکتار به یک تن پیازچه نیاز دارم،میخوام بدونم برای کاشت ردیفی یک تن پیازچه توی یک هکتار فاصله ردیف ها و پیازچه ها باید از هم چقدر باشه؟ممنون میشم لطف کنید جواب بدید.

  7. افشاری

   سلام و خسته نباشین و تشکر ویژه از مهندسان محترم .بنده ۱۱ هکتار زمین مناسب برای کاشت زعفران رو دارم ممنون میشم کمک کنین چقدر باید سرمایه گذاری کنم .اگه تقریبی همه باشه ممنون .و از کجا میتونم پیازچه ی مرغوب تهیه کنم .تشکر

  8. غلامرضا طاهری

   مقاله شما راخواندم خیلی مفید وکاربردی هست.ممنون از زحماتتون واز اینکه اطلاعات مفیدی در خصوص کشت زعفران ارائه نموده اید سپاسگزارم .

  9. ریاحی

   سلام
   برای ۱۰۰متر مربع چقدر پیاز زعفران نیاز هست

  10. ناصرفلاحی

   سلام و سپاس از راهنمائیهای علمی و کاربردی شما. قصد دارم برای اولین بار در زمینی به مساحت ۱۰۰ متر مربع زعفران بکارم. مقاله ماه چین خیلی برایم مفید واقع شد. روستای ممان-شهرستان میانه.
   زمین را شخم زدم.پیازچه را از عمویم که سه چهار سال تجربه کاشت در باغچه خانگی داره گرفته ام.فردا به ۲۸شهریور میکارم.بعداز کاشت آبیاری کنم یا بعداز چند روز؟

  11. مرتضی عزیزی

   تماس ۲۴ ساعتی

  12. سمیه فتحی

   سلام وقت بخیر ممنون ا اطلاعات خیلی مفیدتون
   من به اندازه یک متر مربع باغچمو برای آزمایش در منطقه کلاردشت مازندران دیروز یعنی تاریخ۲۴/۶/۱۴۰۱ پیاز زعفرون کاشتم بعد از یک روز آبیاری کردم به نظر شما اشکال داره .؟.تا اول مهر هم چند روز مانده.بعد منظورتون از آبیاری چقد میتونه باشه؟

  13. سیدهادی جلالپور

   با سلام و احترام لطفا راهنمایی بفرمائید در آذربایجان شرقی که زمستانی سخت دارد ودر اواخر آبان برف می نشیند
   کشت زعفران مقدور است ؟

  14. احسان

   سلام .برای یک هکتار چقدر هزینه میخواد

  15. سید علی پرپینچی

   سلام. خیلی خیلی از مطالب پر سود ومفید کارشناسان محترم شما استفاده کردم . موفق باشید

  16. اسدالله منتظری

   مطالب مفید بود

  17. سمیه صداقتی

   سلام وقت خوش قصد کشت زعفران دارم زمین دارم و آب باید بخرم و در استخر بریزم در استان فارس اطراف شیراز موندم پیاز خوب چه جوریه ؟مقدار کشت کم حدودا چقدر باشه ؟و اصلا نگران آب و هوام ؟

  18. مهران

   سلام وقتتون بخیر. اگه امسال تا آخر شهریور زعفران بکاریم آیا امکان گلدهی تا آبان رو دارد امسال هم برداشت داشته باشیم؟؟؟؟؟

  19. سعادت فرد

   مقاله برای من جنبه آموزشی داشت ویلی مفید بود در باغ قطعه زمینی به مساحت 40 متر مربع جهت کشت دارم اما در اصفهان محل وارسی جهت خرید پیاز زعفران پیدا نکردم در صورت امکان راهنمایی فرمایید ممنون ….

  20. غلامرضا

   با سلام و تشکر از ارائه مطالب مفید و ارزنده و بی منت شما.500متر زمین بیابان که تا کنون کشت نشده در شهر جوزم از توابع شهربابک میخواهم زعفران بکارم و زمین آماده سازی شده توصیه شما چیست

  21. محمد

   سلام.تو سنندج که منطقه ای کوهستانی هستش چه زمان باید پیاز زعفران رو کشت کرد؟؟؟؟؟

  22. مهرزاد

   روش کاشت زعفران وتهیه پیاززعفران رالطفا توضیح دهید

  23. محمد ممشلی

   بنام خدا برا اولین بار است میخوام کاشت زعفران را تجربه کنم در استان گلستان، مینودشت در زمینی کم وروش کپه ای که از مطالب آموزنده شما بهره بردم ان شاالله مفید واقع بسه ممنون از مطالب خوبتان

   • محمدجواد قیطاسی

    اگر که در تابستان بارش باران دارید نمی‌تونید کشت کنید در غیر این صورت میشه و باید به روش آرمانی کشت کنید نه کپه ای

  24. الهی

   عالیس وبنظرمن کامل .موفق باشید.. الهی

  25. سهیل

   سلام و خسته نباشید، من میخوام در منزل و داخل گلدان زعفران بکارم، میخواستم بدونم گلدان چه سایزی باشه خوبه؟ و اینکه اگر الان بکارم ابیاری انجام بدم یا نه؟ ممنون از تو ضیحات و راهنماییهاتون

  26. حسین

   سلام ممنون از اطلاعاتتون، آیا توی یه باغ که اندکی درخت انار هم داره قابل کشت هست؟ و این باغ ۶ ساعت در هفته آب شیرین داره، آیا زعفران انتخاب مناسبی هست یا کشت بادمجان و گوجه و ….. سود بهتری داره با توجه به آب داشتن؟

  27. محمدی

   سلام قسط کاشت زعفران دریک قطعه حدود نیم هکتار سال جاری دارم.زمین قبلاً بیشترین کاشت جو و گندم اختصاص داشت البته پارسال یکبازذرت علوفه ای کاشت شده اماینوات قبل یا ایشان بوده ویاغلات کشت شده.کود حیوانی داده نشده اما کودهای کامل وگوگردی وفسفات و…داده شده است .امسال بلافاصله پس از برداشت شخم زده شده است.ایا امکان کاشت زعفران درزمینه مذکورمفید است؟لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر

  28. گلی

   سلام ممنون از اطلاعات کامل وجامعی که دادین. مایک زمین 500متری درمنطقه شاندیز مشهد داریم که کاملا بکر ودست نخورده است.وباید خاک مناسب ریخته شود.کلا برای آماده سازی زمین و کشت زعفران چقدر باید هزینه کنیم؟؟

  29. مصطفی ایلاقی

   عالی عالی فقط تیلر بزنیم پیاز بالا نمیاد ؟

  30. معین

   سلام من خیلی مشتاق به کشت زعفران هستم به نظر شما کاشت در ابعاد کم جواب میدهد؟

  31. امیر

   ازمطالعه این موضوع که سخاوتمندانه در اختیارم بود لذت بردم و به سئوالاتم پاسخگو بود فقط می ماند اجرای آن که در آینده ممکن است به دشواری هایی برخورد کنم که امیدوارم با کمک شما از این مرحله هم گذر کنم

  32. دیف رخش

   سلام وقتتون بخیر.مطالب مفیدی رو قرار دادید.متشکرم.
   خواستم بپرسم ما در استان گلستان شهرستان مینودشت هستیم .به نظرتون آب و هوای مرطوب مینودشت برای کاشت زعفران توی باغ نقلی ما مناسب هست؟

  33. علی

   سلام و تشکر از راهنمایی شما ,برای 2700متر زمین چقدر پیاز لازم می باشد و کیلویی چقدر می باشد برای خرید

  34. علی

   سلام باتشکرازراهنمایی تون

  35. علی رحیمی

   باسلام و تشکر از راهنمایی مفید و راه گشایتان. من از شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی هستم اگر امکان دارد شکل و اندازه پیازچه مرغوب را بفرمایید و اینکه در زمان کشت اصلا نباید آبیاری کرد ؟و نیر کنه کش را در چه زمانی از سال بزنیم و کود سه بیست مفید میباشد . باز هم ممنون از راهنمائیهایتان

   • محمدجواد قیطاسی

    پیاز های زعفران برای کشت خاکی باید سایز متوسط باشند بدون قارچ و کنه
    اگر توی تابستون کشت کردید به هیچ عنوان تا اول پاییز آبیاری نکنید
    کنه کش زیاد تاثیر نداره به جاش می‌تونید با محلول پاشی کنترل کنید