پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

زمان کاشت زعفران چه موقع است؟

12 فروردین 1399
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

زعفران گیاهی است که نیاز آن به آب کم بوده و کشت آن از بازده بالایی در مناطق کم‌آب برخوردار است. جالب است بدانید ۹۴ درصد زعفران کل جهان در ایران کشت می شود اما کشت اصولی و صحیح زعفران به کسب اطلاعات و یادگیری روش‌های مناسب کشت آن نیاز دارد. در صورت عدم رعایت نکات کشت صحیح نه تنها نمی‌توان به زعفران با کیفیت و سالم دست یافت، بلکه حتی کشاورز را متحمل خسارات و ضررهایی می کند. امروز میخواهیم پیرامون زمان کاشت زعفران نکاتی را که حاصل سال‌ها تجربیات ما در مزارع ماه چین است با شما در میان بگذاریم. پس تا انتهای این پست همراه ما باشید.

زمان کاشت زعفران چه موقع است؟

زمان مناسب کشت زعفران تقریبا از اوایل تیرماه تا اواسط مهر ماه می‌باشد. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد. البته بهتر است کشت زعفران درآخرین فرصت و اواخر مهرماه به تاخیر انداخته نشود.

کاشت زعفران در خانه

بهترین زمان کاشت زعفران

بهترین زمان برای کشت زعفران مرداد ماه و شهریور ماه است.

به دو دلیل:

 • رطوبت خاک در پایین‌ترین و بهترین سطح خود است.
 • رطوبت پیاز زعفران نیز در سطح خوبی است.

تاثیر رطوبت خاک بر زمان مناسب برای کاشت زعفران

کاهش رطوبت خاک باعث کاهش فشردگی و مقاومت خاک مزرعه شده و در نتیجه باعث افزایش رشد پیاز زعفران، افزایش تعداد گل‌ها و به طور کلی افزایش بازده کشت زعفران می‌شود. در نتیجه مرداد ماه و شهریورماه که خاک کم‌ترین میزان رطوبت را دارد، بهترین زمان برای کشت زعفران است.

تاثیر رطوبت پیاز بر زمان مناسب برای کاشت زعفران:

رطوبت پیاز به طور متوسط بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. اما اگر به ۳۰ درصد و بالاتر از آن برسد وزن پیاز سنگین شده و در نتیجه هزینه اولیه برای خرید پیاز زعفران بیشتر می‌شود.

اگر رطوبت پیاز کمتر از ۱۵ درصد باشد پیاز قوه نامیه خود(توانایی زنده ماندن پیاز) را از دست می‌دهد.

 

کاشت نواری زعفران

تاثیر دمای محیط  بر زمان کاشت زعفران

یکی از موارد مورد توجه برای تشخیص زمان مناسب کشت زعفران دمای محیط است. به هنگام کشت زعفران هرچه هوا خنک‌تر باشد بهتر است اما کشت را نباید خیلی به تعویق انداخت و زمان تابستان را از دست داد.

تاثیر دپو یا انبار کردن پیاز بر زمان کاشت زعفران

پیاز زعفران تا حد ممکن نباید دپو شود و بهتر است به محض رسیدن پیاز ها به مزرعه کشت را شروع کرد. چون خود زعفران گرما تولید می‌کند و انباشته شدن پیازها به روی هم باعث پخته شدن پیازها شده و قوه نامیه پیازها را تحلیل می‌برد.

بعد از کشت زعفران نوبت آبیاری صحیح زعفران و کوددهی اصولی زعفران است.

توجه کنید که زعفران را می‌توان در شرایط آب و هوایی مختلف ار راه های متفاوتی کشت کرد و زمان مناسب کشت زعفران بسته به موقعیت جغرافیایی و شرایط جوی مزارع متفاوت است و شرایط ذکر شده در این مقاله مناسب نواحی شمالی و غربی ایران می‌باشد.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. Avatarناشناس

  سلام و ادب
  شریفی هستم از اصفهان مزاحم شدم لطفا میشه زعفران را در بین درختان باغ کاشت
  لطفا من را راهنمای کنید

 2. Avatarحمید قندی

  با سلام ممنون آز راهنمایی شما
  اولین تجربه ام هست امیدوارم موفق بشم

 3. Avatarناشناس

  راهنمایی درموردکشت زعفران میخاستم

 4. Avatarآرش

  سلام وخسته نباشید بخاطر تمام اطلاعات خوب ومفیدتون.میخواستم در مورد کاشت و مراحل ابیاری در استان کرمان شهرستان بافت هم مقداری ما رو راهنمایی بفرمایید.با سپاس فراوان.

  • سلام
   سلامت باشید
   ممنون از لطف شما
   تعداد زیادی از همکاران ما اهل استان کرمان هستن و تجربیات با ارزشی دارن که میتونیم با شما به اشتراک بزاریم. شما می‌تونید با واحد مشاوره ماه‌چین تماس بگیرید تا به طور کامل راهنمایی‌تون کنن.