پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

آبیاری مزرعه زعفران چگونه انجام می‌شود؟

۸ اسفند ۱۳۹۸
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

این‌بار قصد داریم از تجربیات خودمون در مورد آبیاری زعفران براتون بگیم. زعفران جزیی از گیاهان کم‌آب طبقه‌بندی میشود و قابلیت کشت در مناطق بسیار کم‌باران را نیز دارد اما این گیاه با توجه به منطقه مورد کشت نیاز به یک تا چهار مرتبه آبیاری دارد و قسمت مهم این آبیاری زمان انجام آن و کیفیت این کار است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

مراحل آبیاری زعفران

آبیاری اول

آبیاری اول(بسارآب) مزرعه از اهمیت بالایی برخوردار است به نحوی که با عدم دقت در زمان و کیفیت این آبیاری، میزان محصول به شدت تغییر می‌کند. این آبیاری باید در فاصله ۱۰ تا ۱۵ مهر‌ماه انجام شود، نه زودتر و نه دیرتر، و باید ذکر کنیم که این آبیاری قبل از سله‌شکنی زمین صورت می‌گیرد.

این آبیاری به منظور بیدار کردن زعفران انجام می‌شود و با آبیاری به موقع ابتدا گل‌ زعفران از زمین خارج شده و سپس رشد سبزینه‌ای اتفاق می‌افتد و دراین صورت کلاله‌ها و انرژی گیاه صرف گل‌دهی می‌شود.

این آبیاری باید سنگین و عمیق باشد چراکه پیاز زعفران در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری از سطح زمین قرار دارد. زمین هنگام این آبیاری کاملا خشک است و نباید در آبیاری هیچ‌گونه خصاصتی به خرج دهید. پس حواستان به تاریخ و کیفیت باشد.

آبیاری دوم

این آبیاری(زاج‌آب) بعد ازپایان برداشت گل‌های زعفران (حدودا ۱۵ آبان) یعنی اواخر آبان‌ماه انجام می‌شود. این آبیاری نیز لزوما باید انجام شود ولی نیازی به آبیاری سنگین و عمیق نیست چراکه زمین برخلاف دفعه قبل رطوبت را در خود دارد.

مقدار این آبیاری به میزان یک سوم آبیاری اول توصیه می‌شود.

آبیاری مزرعه زعفران

آبیاری سوم

برخلاف دو آبیاری قبلی لزومی بر انجام این آبیاری وجود ندارد. وصرفا در مناطقی که باران‌های زمستانه وجود ندارد در اواخر اسفند‌ماه آبیاری مزرعه زعفران را انجام می‌دهند. این اتفاق به ندرت در ایران می‌افتد. این آبیاری یه صورت سطحی انجام می‌شود.

آبیاری چهارم

این آبیاری نیز به ندرت اتفاق می‌افتد و فقط در مناطقی که هیچگونه بارندگی مشاهده نمی‌شود انجام می‌شود. زمان انجام این آبیاری بین ۲۰ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت می‌باشد و قبل از خشک و زرد شدن کامل برگ های پیاز زعفران انجام می‌شود.به همین دلیل است که به این آبیاری زردآب نیز می‌گویند.

این آبیاری نیز مانند دو آبیاری قبلی سطحی و غیر‌عمیق انجام می‌شود.

آبیاری مزرعه زعفران

نکات مهم آبیاری مزرعه زعفران

 1. دمای هوای هنگام آبیاری دارای اهمیت است به نحوی که باید میانگین دمای هوا در ۴۸ساعت اخیر کمتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد باشد.
 2. به هیچ وجه هنگام تابستان مزرعه خودرا آبیاری نکنید. با این کار آفات و بیماری‌هارا به مزرعه زعفران خود دعوت می‌کنید.
 3. آبیاری سوم یا باران در دوره‌ی سوم باید پس از وجین کردن و کود‌دهی زمین اتفاق بیفتد.
 4. موارد گفته شده به‌صورت کلی می‌باشد و می‌توانید با توجه به محل زندگی و کشت خود آن را شخصی‌سازی کرده تا بیشترین بازده را از مزرعه زعفران خود داشته باشید.

جمع بندی

 1. آبیاری اول:  ۱۰ تا ۱۵ مهرماه                              عمیق و سنگین
 2. آبیاری دوم: اواخر آبان‌ماه                                   غیرعمیق
 3. آبیاری سوم: اسفند‌ماه                                      سطحی  و در صورت لزوم
 4. آبیاری چهارم: ۲۰ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت        سطحی و در صورت لزوم

در پایان با توجه به گستردگی در جزئیات آبیاری در کشت زعفران از شما درخواست می‌کنیم سوالات خودرا در قسمت نظرات و یا با تماس با کارشناسان ما مطرح کنید تا با بیشترین بازدهی زعفران ممکن از مزرعه خود مواجه شوید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمه 1. Avatarمهدی

  سلام وقت بخیر
  منطقه ما از اب و هوای سرد برخورداره
  من تازگی پیازهارو کاشتم میخاستم بدونم اولین ابیاری کی باید انجام بشه؟بلافاصله بعد از کاشت یا اوایل مهرماه؟و اگه قرار باشه اوایل مهر ابیاری انحام بشه این مدتی ک پیاز در خاک قرار داره و بهش اب نمیدیم، مشکلی بوجود نمیاد؟

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   سلام
   گیاه زعفران در مناطق سرد سیر بازدهی بهتری دارد.
   اولین آبیاری در بازه زمانی ۱۰تا ۱۵ مهر ماه انجام میشود نه زودتر نه دیرتر البته اولین آبیاری باید قبل از سله شکنی انجام شود.

 2. Avatarحمید

  سلام برادر عزیز در چه فصلی کود بدهیم کود حیوانی موثر است یا شیمیایی تشکر

 3. Avatarسیدجوادحیدری

  سلام خسته نباشیدجناب قیطاسی بنده قصدکاشت نیم هکتارزعفران رادارم وروش آبیاری سنتی میباشدمیخواستم بدونم برای کشت آرمانی چگونه بایدپیازکشت بشه که آبیاری انجام بگیره ممنون.

 4. Avatarسلام

  سلام من سمت تفرش زمین دارم ب نظر شما زمین رو کی شخم بزنم و کود بدم و بهترین زمان برای کشت زعفران چ فصلی هست . ممنون میشم در مورد قیمت و کیفیت پیازهاتون هم برام اطلاعات بفرستید و برای هر هزار متر زمین چقدر پیاز لازمه

  ممنون از راهنماییتون

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   یک هفته قبل از کشت هم میتونید زمینتون رو شخم بزنید و شروع به کود پاشی کنید
   بهترین زمان کشت زعفران از اواخر خرداد تا مرداد مرداد ماه هستش که تو مقاله زمان کاشت زعفران خیلی دقیق تر توضیح دادیم
   برای خرید پیاز هم باهامون تماس بگیرید
   شما برای هر هزار متر زمین باید یک تن کشت کنید

 5. Avatarسمانه

  سلام ..من شمال زندگی میکنم و برام سوال شده ک با اآب و هوای شرجی و رطوبت شمال این محصول رو میشه ب عنوان یک محصول پر بازده تلقی کرد و سرمایه گذاری کرد

 6. Avatarبهرام

  من میخام تو شمال خوزستان کشت کنم ولی اول از یه زمین ۱۰۰ متری شروع کنم ببینم جواب میده یا نه .اگه جواب داد شروع به زمینهای هکتاری میکنم .لطفا راهنمایی کنید اگه به مقدار کم پیازچه بخایم در اختیارمون قرار میدید