پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که کشت زعفران را به صورت مدرن و اصولی آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0915-474-6080

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

آموزش کشت زعفران گلخانه ای

28 فروردین 1398
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

در کشت زعفران گلخانه ای مهم ترین عوامل نور، دما و رطوبت می باشد که همه آنها را باید کاملا تنظیم کنیم. نکته‌ی مهمی که بسیار حائز اهمیت است این است که هیچوقت نباید به صورت مستقيم با آب تماس داشته باشند و فقط از طریق رطوبت هوا آب مورد نیاز خود را با استفاده دستگاه های اتوماتیک رطوبت ساز تامین می‌کنیم.

کشت زعفران گلخانه ای در چند سال اخیر بخصوص در ایران رواج یافته است ک بعضی از کشاورزان راندمان تولید سه کیلو زعفران خشک در هر یک تن پیاز زعفران را در سال‌های اولیه احداث گلخانه را اعلام کردند.

زعفران گلخانه ای

مزایای کشت زعفران گلخانه ای

 1. برداشت آسان آن
 2. کم هزینه بودن تولید
 3. کم آب بر بودن
 4. بالا بودن عیار زعفران تولیدی
 5. کنترل رشد پیازچه ها توسط تنظیم نمودن رطوبت، دما و نور ورودی به محیط گلخانه

طبق بررسی هایی که توسط تکنسین های متخصص آزمایشگاه صورت‌ گرفته است، عیار زعفران(کروسین) کشت شده در گلخانه حداقل 265 می باشد، در صورتی که زعفران با عیار تولیدی 320 هم در این محیط به چشم میخورد. عیار زعفران یکی از مهمترین فاکتور ها برای خرید زعفران بشمار می‌رود.

شرایط و وسایل مورد نیاز برای کشت زعفران گلخانه ای

 1. محیط بسته مانند انباری
 2. زمین زراعی برای انتقال پیاز ها بعد از گلدهی به خاک
 3. دستگاه رطوبت ساز
 4. بخاری
 5. کولر
 6. قفسه‌های طبقاتی
 7. طبق های چوبی برای قرارگیری پیاز زعفران

 

مراحل کشت زعفران گلخانه ای

مرحله اول : تهیه پیاز مرغوب و درشت

برای تهیه پیاز زعفران باید از اواسط خرداد ماه تا اواخر مردادماه اقدام به تهیه پیاز درشت کنید، به طوری که وزن آن بالای 15 گرم باشد.

تهیه پیازچه ضعیف و سبک عملکرد تولید زعفران را بشدت پایین خواهد آورد، به همین دلیل توصیه می‌شود که از پیاز های زیر 15 گرم در گلخانه استفاده نشود. بعد از تهیه پیاز ها در خرداد ماه باید پیاز ها را در محیطی کاملا خنک و به دور از نور خورشید تا اوایل شهریور ماه نگهداری کرد به طوری که در این مدت نباید رطوبت به پیازچه برسد و همچنین دمای محیط پیازچه باید حداکثر بین 23 تا 27 درجه سانتی گراد بالای صفر باشد تا از رشد و شکستن خواب تابستانی آن جلوگیری نمود.

پیاز مرغوب زعفران را از کجا بخریم؟

یکی از خدماتی که شرکت ماه چین ارائه می‌دهد تهیه و ارسال پیاز مرغوب زعفران به سراسر نقاط کشور می‌باشد. برای خرید پیاز قبل از هر چیزی با مشاوره رایگان کاشت زعفران تماس بگیرید و شرایط منطقه خود و مقدار پیاز درخواستی خود را بررسی کنید، سپس میتوانید به صفحه زیر مراجعه کنید و خرید خود را ثبت کنید. تمامی پیاز ها بلافاصله از زمین برداشت می‌شود و به خریداران عزیز ارسال می‌شود.

خرید پیاز زعفران گلخانه ای

مرحله دوم : آماده سازی سالن کشت زعفران

در این مرحله باید اقدام به تهیه یک مکان مسقف و سالم جهت کشت پیازچه نمود :

شرایط مکان کشت زعفران در گلخانه

 1. محیط باید به دور از آلودگی زیست محیطی باشد.
 2. دارای پنجره جهت هوادهی و کنترل دما و رطوبت باشد.
 3. جهت خنک نمودن سالن باید از کولر استفاده کنید، به طوری که وسیله موجود بتواند محیط را تا دمای 10 تا 13 درجه سانتی گراد بالای صفر خنک کند .
 4. سالن باید مجهز به بخاری فن دار جهت گرم کردن محیط در مرحله برداشت گل باشد

بعد از تهیه مکان مورد نظر باید اقدام به ساخت قفسه های طبقاتی ( 4 یا 5 طبقه ) با ارتفاع 40 تا 45 سانتی متری نمود. در کنار قفسه ها باید طبقه های چوبی به طول و عرض 100 سانتی متر در 100 سانتی متر تهیه نمود.

این قفسه ها از چوب و همچنین از فلز می تواند باشد. عرض قفسه ها حداکثر 100 سانتی متر باید باشد و فاصله بین قفسه ها جهت استفاده به عنوان راهرو 80  تا 100 سانتی متر کفایت می کند.

در یک سالن برای پرورش زعفران گلخانه ای به متراژ 100 متر مربع با قفسه های 5 طبقه ای، 5 تا 6 تن پیاز زعفران نیاز هست.

 

مرحله سوم : انتقال پیاز های زعفران به سالن کشتپیازچه زعفران برای کشت گلخانه ای

ضد عفونی کردن سالن کشت

قبل از انتقال پیازچه به داخل سالن، سالن را باید توسط مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی نموده و از ورود مواد خارجی آلوده به داخل سالن جلوگیری کنید.

سپس اقدام به جداسازی پیازچه ها از یکدیگر و پاک نمودن آنها از خاک، پوشال اضافی و همچنین دیگر مواد اضافی کنید.

ضد عفونی کردن پیاز زعفران

در این مرحله باید در یک مخزن اقدام به تهیه محلول قارچ کش ( قارچ کش کاربندازیم  به میزان دو در هزار ) و کنه کش ( کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار ) نمود و پیازچه ها را به مدت چند دقیقه در این محلول قرار داده تا پیاز چه ها کامل ضدعفونی شوند.

چیدن پیاز ها روی طبقه ها

بعد از ضدعفونی نمودن و خشک کردن پیازچه ها در محیط سایه، اقدام به چیدن پیازچه ها در طبقه های آماده شده از قبل می شود و طبقه ها را به داخل سالن انتقال داده می شود، در این مرحله که اواخر شهریورماه صورت می گیرد رطوبت هوا را به 80 درصد رسانیده می شود.

در این مرحله پیازچه ها شروع به بیدار شدن و رشد تیج های آن می شود، باید از رشد تیج های ضعیف جلوگیری نمود، این عمل توسط دست انجام می گیرد و باعث می شود که از اتلاف انرژی اندوخته غذایی پیازچه جلوگیری نموده و باعث بالا رفتن راندمان تولید شود.

از برداشت گل زعفران در محیط گلخانه خود لذت ببرید!

بعد از رشد تمامی پیازچه ها دمای محیط را به 17 درجه سانتیگراد می رسانیم، این دما بهترین دما جهت گلدهی زعفران می باشد. به محض روییدن اولین گل زعفران شروع به برداشت گلها می کنیم این عمل از موقع ظاهر شدن گل به مدت 10 تا 15 روز ادامه دارد تا تمامی پیازچه همه گل های خود را تولید کنند.

هر پیازچه ( پیاز چه 15 تا 20 گرمی ) در شرایط گلخانه به طور متوسط 12 تا 14 عدد گل تولید می کند.

مرحله چهارم : انتقال پیازچه زعفران به زمین

بعد از برداشت گل باید هر چه سریعتر پیازچه ها را به زمین از قبل آماده شده انتقال داده شود و در موقع انتقال به زمین باید مواظب بود که به برگهای پیازچه آسیبی نرسد و همچنین زیر خاک مدفون نشود. بعد از انتقال پیازچه ها به خاک مراحل دیگر دقیقا شبیه کشت خاکی باید ادامه داده شود و عناصر ریز مغذی و دیگر عناصر مورد نظر گیاه توسط آبیاری و محلول پاشی در اختیار گیاه قرار داده شود.

خیلی از علاقمندان فکر میکنند که برای کشت زعفران گلخانه ای فقط به یک سالن نیاز است، در صورتی که این اصلا درست نیست. شما باید حتما یک زمین کشاورزی داشته باشید تا بعد از اتمام گلدهی زعفران، پیاز ها به مزرعه انتقال دهید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. Avatarنبی الله افشاری

  عالی کاش مزرعه ایروپونیکی برای بازدید نزدیک اصفهان بود

 2. Avatarمحمدرضا

  با سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  شما گفتین بعد از اتمام گلدهی لازمه که پیازها به خاک انتقال پیدا کنن ، میخواستم بدونم پس این روش که دو جوان ابرکویی و سمنانی توی پارکینگ خونه و زیرزمین خونه موفق به کشت و پرورش شدن و پیازها رو به خاک هم انتقال نمیدن به چه صورته ؟
  اگه پیازها به خاک انتقال داده نشن چه اتفاقی میافته ؟

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   سلام
   به طور کلی باید پیاز رو به منظور تغذیه و تامین شرایط زیستی به خاک منتقل کنیم. حالا این خاک می‌تونه مزرعه زعفران باشه و یا اینکه خاک داخل گلخانه باشه.
   روش‌هایی هم هستند که کاملا بدون خاک هستند اما هنوز آن طور که باید تست و بررسی نشدن تا ریسک‌ها و روش‌های کارشون مشخص بشه.
   اگر پیازها رو بدون اینکه شرایط گلخانه رو مهیا کرده باشیم همینجوری تو گلخانه نگه‌داریم و به خاک منتقل نکنیم به سرعت خراب میشن و مقدار زیادی از پیازها از بین میره.

 3. Avatarناشناس

  سلام برای نگهداری پیازها به چقدر زمین برای هر هکتار کاشت گلخانه ای لازمه

 4. Avatarسجاد

  سلام خسته نباشید خدمت دست عزیز.
  چه مدت زمان فرصت است که بتوانیم گل های زعفران را بچینیم و چه زمانی بعد از برداشت باید پیاز هارو به زمین منتقل کرد؟

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   بلافاصله پس از رویش گل‌ها باید اقدام به چیدن اون‌ها بکنید.
   البته برداشت محصول تو روش گلخانه‌ای بسیار آسان‌تر از روش خاکی هست.
   بعد از پایان فصل برداشت هم باید پیازها رو به زمین انتقال بدین و این پروسه هم هر چه سریع‌تر باید انجام بشه.

 5. Avatarفرشيد عابدتاش

  مطالبي كه نوشته بودين خوب بود
  ولي چكيده اي از درامد رو هم لطفا سعي كنيد به توضيحاتتون اضافه كنيد
  تا انگيزه اين كار رو براي افراد بيشتر كنه
  ممنون از شما

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   سلام خدمت شما
   بله این میتونه باعث ایجاد انگیزه بشه اما در کنارش میتونه سوتفاهم‌هایی رو هم ایجاد کنه.
   سعی می‌کنیم مختصری رو در این رابطه به مقاله اضافه کنیم.

 6. Avatarمرتضی

  سلام
  بعد از گلچینی پیازها برای مثال این ۵ تن پیاز نیاز ب چقدر زمین نیاز دارد ک منتقل بشن. ممنون

 7. Avatarعباسعلی دره زرشکی

  سلام من می‌خواهم برای اولین بار کشت زعفران را شرع کنم هیچ اطلاعی از این کار ندارم و میخوام اطلاعات جمع آوری کنم و قبل از کاشت بازدیدی از یک مزرعه داشته باشم مرا راهنمایی بفرمایید لطفا

 8. Avatarافشین کوچکزایی

  باسلام وخسته نباشید من بیکارم واز جایی که در روستا زندگی میکنم تمایل به کاشت زعفران دارم وخوشحال میشم از راهنمایی های شما بهرمند شوم.درضمن زابل زندگی میکنم هوا گرم وخشک وکم آب هست

 9. Avatarسمیه سعیدی

  سلام وقت بخیر درخصوص آموزش زعفران نیاز به راهنمایی شمادوستان دارم.