آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

آموزش کشت زعفران گلخانه ای

28 فروردین 1398
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

در کشت زعفران گلخانه ای مهم ترین عوامل نور، دما و رطوبت می باشد که همه آنها را باید کاملا تنظیم کنیم. نکته‌ی مهمی که بسیار حائز اهمیت است این است که هیچوقت نباید به صورت مستقيم با آب تماس داشته باشند و فقط از طریق رطوبت هوا آب مورد نیاز خود را با استفاده دستگاه های اتوماتیک رطوبت ساز تامین می‌کنیم.

کشت زعفران گلخانه ای در چند سال اخیر بخصوص در ایران رواج یافته است ک بعضی از کشاورزان راندمان تولید سه کیلو زعفران خشک در هر یک تن پیاز زعفران را در سال‌های اولیه احداث گلخانه را اعلام کردند.

زعفران گلخانه ای

مزایای کشت زعفران گلخانه ای

 1. برداشت آسان آن
 2. کم هزینه بودن تولید
 3. کم آب بر بودن
 4. بالا بودن عیار زعفران تولیدی
 5. کنترل رشد پیازچه ها توسط تنظیم نمودن رطوبت، دما و نور ورودی به محیط گلخانه

طبق بررسی هایی که توسط تکنسین های متخصص آزمایشگاه صورت‌ گرفته است، عیار زعفران(کروسین) کشت شده در گلخانه حداقل ۲۶۵ می باشد، در صورتی که زعفران با عیار تولیدی ۳۲۰ هم در این محیط به چشم میخورد. عیار زعفران یکی از مهمترین فاکتور ها برای خرید زعفران بشمار می‌رود.

شرایط و وسایل مورد نیاز برای کشت زعفران گلخانه ای

 1. محیط بسته مانند انباری
 2. زمین زراعی برای انتقال پیاز ها بعد از گلدهی به خاک
 3. دستگاه رطوبت ساز
 4. بخاری
 5. کولر
 6. قفسه‌های طبقاتی
 7. طبق های چوبی برای قرارگیری پیاز زعفران

 

مراحل کشت زعفران گلخانه ای

مرحله اول : تهیه پیاز مرغوب و درشت

برای تهیه پیاز زعفران باید در اواسط خرداد ماه اقدام به تهیه پیاز درشت کنید، به طوری که وزن آن بالای ۱۵ گرم باشد.

تهیه پیازچه ضعیف و سبک عملکرد تولید زعفران را بشدت پایین خواهد آورد، به همین دلیل توصیه می‌شود که از پیاز های زیر ۱۵ گرم در گلخانه استفاده نشود. بعد از تهیه پیاز ها در خرداد ماه باید پیاز ها را در محیطی کاملا خنک و به دور از نور خورشید تا اوایل شهریور ماه نگهداری کرد به طوری که در این مدت نباید رطوبت به پیازچه برسد و همچنین دمای محیط پیازچه باید حداکثر 13 درجه سانتی گراد بالای صفر باشد تا از رشد و شکستن خواب تابستانی آن جلوگیری نمود.

پیاز مرغوب زعفران را از کجا بخریم؟

یکی از خدماتی که شرکت ماه چین ارائه می‌دهد تهیه و ارسال پیاز مرغوب زعفران به سراسر نقاط کشور می‌باشد. برای خرید پیاز قبل از هر چیزی با مشاوره رایگان کاشت زعفران تماس بگیرید و شرایط منطقه خود و مقدار پیاز درخواستی خود را بررسی کنید، سپس میتوانید به صفحه زیر مراجعه کنید و خرید خود را ثبت کنید. تمامی پیاز ها بلافاصله از زمین برداشت می‌شود و به خریداران عزیز ارسال می‌شود.

خرید پیاز زعفران گلخانه ای

مرحله دوم : آماده سازی سالن کشت زعفران

در این مرحله باید اقدام به تهیه یک مکان مسقف و سالم جهت کشت پیازچه نمود :

شرایط مکان کشت زعفران در گلخانه

 1. محیط باید به دور از آلودگی زیست محیطی باشد.
 2. دارای پنجره جهت هوادهی و کنترل دما و رطوبت باشد.
 3. جهت خنک نمودن سالن باید از کولر استفاده کنید، به طوری که وسیله موجود بتواند محیط را تا دمای ۱۳ درجه سانتی گراد بالای صفر خنک کند .
 4. سالن باید مجهز به بخاری فن دار جهت گرم کردن محیط در مرحله برداشت گل باشد

بعد از تهیه مکان مورد نظر باید اقدام به ساخت قفسه های طبقاتی ( ۴ یا ۵ طبقه ) با ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری نمود. در کنار قفسه ها باید طبقه های چوبی به طول و عرض  ۱۰۰ سانتی متر در ۷۰ سانتی متر تهیه نمود.

این سه قفسه ها از چوب و همچین از فلز می تواند باشد. عرض قفسه ها حداکثر ۷۰ سانتی متر باید باشد و فاصله بین قفسه ها جهت استفاده به عنوان راهرو ۸۰ سانتی متر کفایت می کند.

در یک سالن برای پرورش زعفران گلخانه ای به متراژ ۱۰۰ متر مربع با قفسه های ۵ طبقه ای، 6 تن پیاز زعفران نیاز هست.

 

مرحله سوم : انتقال پیاز های زعفران به سالن کشتپیازچه زعفران برای کشت گلخانه ای

ضد عفونی کردن سالن کشت

قبل از انتقال پیازچه به داخل سالن، سالن را باید توسط مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی نمود و از ورود مواد خارجی آلوده به داخل سالن جلوگیری کنید.

سپس اقدام به جداسازی پیازچه ها از یکدیگر و پاک نمودن آنها از خاک، پوشال اضافی و همچنین دیگر مواد اضافی کنید.

ضد عفونی کردن پیاز زعفران

در این مرحله باید در یک مخزن اقدام به تهیه محلول قارچ کش ( قارچ کش کاربندازیم  به میزان دو در هزار ) و کنه کش ( کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار ) نمود و پیازچه ها را به مدت چند دقیقه در این محلول قرار داده تا پیاز چه ها کامل ضدعفونی شوند.

چیدن پیاز ها روی طبقه ها

بعد از ضدعفونی نمودن و خشک کردن پیازچه ها در محیط سایه، اقدام به چیدن پیازچه ها در طبقه های آماده شده از قبل می شود و طبقه ها را به داخل سالن انتقال داده می شود، در این مرحله که اواخر شهریورماه صورت می گیرد رطوبت هوا را به ۸۰ درصد رسانیده می شود.

همچنین دمای محیط را به مدت ۷ روز به زیر ۱۳ درجه سانتی گراد می رسانند، این عمل همراه با رطوبت ۸۰ درصد باعث می‌شود که پیازچه ها از خواب تابستانی بیدار شوند و شروع به رشد کنند.

در این مرحله پیازچه ها شروع به بیدار شدن و رشد تیج های آن می شود، باید از رشد تیج های ضعیف جلوگیری نمود، این عمل توسط دست انجام می گیرد و باعث می شود که از اتلاف انرژی اندوخته غذایی پیازچه جلوگیری نموده و باعث بالا رفتن راندمان تولید شود.

از برداشت گل زعفران در محیط گلخانه خود لذت ببرید!

بعد از رشد تمامی پیازچه ها دمای محیط را به ۱۷ درجه سانتیگراد می رسانیم، این دما بهترین دما جهت گلدهی زعفران می باشد. به محض روییدن اولین گل زعفران شروع به برداشت گلها می کنیم این عمل از موقع ظاهر شدن گل به مدت ۷ تا ۱۰ روز ادامه دارد تا تمامی پیازچه همه گل های خود را تولید کنند.

هر پیازچه ( پیاز چه ۱۵ تا ۲۰ گرمی ) در شرایط گلخانه به طور متوسط ۱۲ تا ۱۴ عدد گل تولید می کند.

مرحله چهارم : انتقال پیازچه زعفران به زمین

بعد از برداشت گل باید هر چه سریعتر پیازچه ها را به زمین از قبل آماده شده انتقال داده شود و در موقع انتقال به زمین باید مواظب بود که به برگهای پیازچه آسیبی نرسد و همچنین زیر خاک مدفون نشود. بعد از انتقال پیازچه ها به خاک مراحل دیگر دقیقا شبیه کشت خاکی باید ادامه داده شود و عناصر ریز مغذی و دیگر عناصر مورد نظر گیاه توسط آبیاری و محلول پاشی در اختیار گیاه قرار داده شود.

خیلی از علاقمندان فکر میکنند که برای کشت زعفران گلخانه ای فقط به یک سالن نیاز است، در صورتی که این اصلا درست نیست. شما باید حتما یک زمین داشته باشید تا بعد از اینکه گلدهی زعفران، پیاز ها به مزرعه انتقال دهید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. Avatarجعفر

  باسلام ودرود احتراما درخصوص راه اندازی یک واحد تولید زعفران نیاز به مشاوره وهمکاری را دارم لذا خواهشمندم بااینجانب مساعدت فرمایید

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   با عرض سلام و احترام
   در مورد کشت گلخانه‌ای باید با متخصصین این امر صحبت کنید تخصص ماه‌چین کشت خاکی زعفرانه. اما در مورد تامین پیاز مورد نیازتون می‌تونید روی ما حساب کنید.

 2. Avatarاکبر

  سلام من زمین به مساحت 300متر در منطقه اذربایجان دارم میخوام زعفران بکارم اگر میشه راهنماییم کنین که گلخانه ای بکنم چیکار باید بکنم

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام دوست عزیز
   تخصص ماه‌چین کشت خاکیه زعفرانه و متاسفانه نمیتونیم تو کشت گلخانه‌ای کمکتون کنیم.
   توصیه می‌کنیم قبل از کاشت گلخانه‌ای حتما با کسانی که این کشت رو انجام دادن مشورت کنید و تو دام حقه‌های تبلیغاتی نیفتین.

 3. Avatarمحمدرضا

  سلام و خسته نباشید و ممنون از سایت مفیدتون. خواستم بپرسم اگه پیازهارو توی قفسه های گلدونی بکاریم و دما هم همیشه دمای ایده‌آل گلدهی باشه جواب میده؟ اگر بله که بهتره هربار گل هارو هم بکنیم یا فقط همون کلاله رو بکنیم هم جواب میده!؟ باتشکر

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام سلامت باشید.
   نه این‌طور نمیشه که همیشه دمای ایده‌آل گلدهی رو داشته باشیم فقط زمانی که موعد گلدهی است باید دما رو تنظیم کنیم و بعد باید اجازه بدیم پیاز سیر طبیعی رشد و خواب خودش رو ادامه بده.
   بله گل را باید بکنیم و بدون کندن گل جدا کردن کلاله خیلی سخت میشه. در ضمن خود گلبرگ‌ها رو هم می‌تونید استفاده کنید.

 4. Avatarسجاد

  سلام. ببخشید کسی هست برا احداث گلخانه کمکم کنه. هزینه هم داشت درخدمتم.

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام
   تخصص ماه‌چین کشت خاکیه زعفرانه.
   اگر کسی از دوستان تخصصی در زمین کشت گلخانه‌ای داره لطف کنه اعلام کنه تا آقای سجاد هم کارشون راه بیفته.

 5. Avatarپیروز دره شوری

  سلام من تمام گلخانه ای هم دیدم

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام دوست عزیز
   ببینید کاشت زعفران گلخانه‌ای میتونه با روش‌های متنوعی صورت بگیره. در روشی که ما گفتیم می‌بینید که هیچ خاکی وجود نداره و این طبیعیه که پیاز‌هارو برای تغذیه و تکثیر و جلوگیری از آسیب و استرس‌های محیطی به خاک منتقل کنیم.

 6. Avatarپیروز دره شوری

  سلام گار زیبایی است

 7. Avatarمحمد

  سلام،خسته نباشید.کاشت زعفران گلخانه ای از کدوم ماه شروع میشه و برداشتش کدوم ماه هست؟؟؟

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام، سلامت باشید
   کاشت زعفران گلخانه‌ای از اواخر شهریور شروع میشه و زمان بیدار شدن پیاز‌ها و رویش گل‌ها هم با توجه به گلخانه‌ا‌ی بودن کاشت در اختیار کشاورز است. همان‌طور که ذکر کردیم با کاهش دما به زیر 13 درجه و افزایش رطوبت 80 درصدی به مدت 7 روز می‌توانیم پیاز‌ها را از خواب بیدار کنیم.

 8. Avatarزینب

  ببخشید میتونم شماره تماستون داشته باشم راجب کشت زعفران چند تا سوال داشتم ..

 9. Avatarنادره

  با توجه به اینکه کشت گلخانه ای هست میتونیم دو بار در سال کشت کنیم یا امکانش نیست و اگه نیست چرا؟

 10. Avatarحمیده

  سلام ،ممنون واقعا خسته نباشید خدا قوت،ایشالله خدا ب ماهم تو کشت این محصول کمک کنه،حتی تو درجه پایین،خدا بهراهتون

 11. Avatarامید

  سلام.جابه جا کردن پیاز بعد از هر بار برداشت به زمین هزینه و دردسر زیادی داره . امروز ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ اخبار گفت یه نفر با این روش چند بار در یک سال گل زعفران برداشت کرده .نظر شما شما چیه ؟ ضمنا میشه انتقال به زمین رو حذف کرد

 12. Avatarمجید

  سلام
  مقاله شما عالیه حال چند سوال داشتم
  ایا با یک دستگاه بخور و یک کولر ابی میشه این رطوبت و درجه هوار را تنظیم کرد
  و مواد غذای پیاز از کجا تامین میشه

 13. Avatarسید امرالله حسینی

  ممنون خدا قوت خیر ببینید از اموزشتون دستگاه بخار از کجا تهیه کنم