آموزش کامل کشت زعفران گلخانه‌ای از قدم اول تا درآمد زایی

آموزش کشت زعفران گلخانه ای

آخرین بروز رسانی: 26 اردیبهشت 1400
دسته‌بندی ها:

در کشت زعفران گلخانه ای مهم ترین عوامل نور، دما و رطوبت می باشد که همه آنها را باید کاملا تنظیم کنیم. نکته‌ی مهمی که بسیار حائز اهمیت است این است که هیچوقت نباید به صورت مستقيم با آب تماس داشته باشند و فقط از طریق رطوبت هوا آب مورد نیاز خود را با استفاده دستگاه های اتوماتیک رطوبت ساز تامین می‌کنیم.

کشت زعفران گلخانه ای در چند سال اخیر بخصوص در ایران رواج یافته است که بعضی از کشاورزان راندمان تولید سه کیلو زعفران خشک در هر یک تن پیاز زعفران را در سال‌های اولیه احداث گلخانه را اعلام کردند. این برداشت به هیچ وجه دور از ذهن نخواهد بود اگر به خوبی آموزش ببینید و یا به بیان دیگر ریزه‌کاری‌های کار را بدانید.

دوره رایگان مقدمات کشت بدون خاک زعفران

برای آشنایی بیشتر شما با کشت زعفران گلخانه ای دوره‌ی آموزشی کشت گلخانه‌ای زعفران را به صورت رایگان برای شما قرار دادیم تا بتوانید با استفاده از آن به طور کامل با کشت زعفران گلخانه‌ای آشنا شوید و مسیرتان را به خوبی بشناسید. از طریق لینک زیر می‌تواند دوره آموزشی کشت زعفران گلخانه ای را به صورت رایگان مشاهده کنید.

دوره مقدماتی آموزش کشت زعفران گلخانه‌ای رایگان

 

زعفران گلخانه ای

 

مزایای کشت زعفران گلخانه ای

 1. تسهیل و کاهش ریسک برداشت زعفران
 2. کم هزینه بودن تولید نسبت به میزان برداشت
 3. کم آب بر بودن
 4. بالا بودن عیار زعفران تولیدی و بالا بودن کیفیت ظاهری زعفران
 5. کنترل رشد پیازچه ها توسط تنظیم نمودن رطوبت، دما و نور ورودی به محیط گلخانه

طبق بررسی هایی که توسط تکنسین های متخصص آزمایشگاه صورت‌ گرفته است، عیار زعفران (کروسین) کشت شده در گلخانه حداقل 265 می باشد، در صورتی که زعفران با عیار تولیدی 320 هم در این محیط به چشم میخورد. عیار زعفران یکی از مهمترین فاکتور ها برای خرید زعفران بشمار می‌رود.

شرایط و وسایل مورد نیاز برای کشت زعفران گلخانه ای

 1. محیط بسته مانند انباری
 2. زمین کشاورزی برای انتقال پیاز ها به خاک بعد از گلدهی
 3. دستگاه رطوبت ساز و یا مه پاش
 4. بخاری
 5. کولر
 6. قفسه‌ و طبق‌های نگه‌دارنده پیاز

مراحل مختلف کشت زعفران گلخانه ای

مرحله اول: تهیه پیاز مرغوب و درشت

برای تهیه پیاز زعفران باید از اواسط خرداد ماه تا اواخر مردادماه اقدام به تهیه پیاز درشت کنید، به طوری که وزن آن بالای 15 گرم باشد.

تهیه پیازچه ضعیف و سبک عملکرد تولید زعفران را بشدت پایین خواهد آورد، به همین دلیل توصیه می‌شود که از پیاز های زیر 15 گرم در گلخانه استفاده نشود. بعد از تهیه پیاز ها در خرداد ماه باید پیاز ها را در محیطی کاملا خنک و به دور از نور خورشید تا اوایل شهریور ماه نگهداری کرد به طوری که در این مدت نباید رطوبت به پیازچه برسد و همچنین دمای محیط پیازچه باید حداکثر بین 23 تا 27 درجه سانتی گراد بالای صفر باشد تا از رشد و شکستن خواب تابستانی آن جلوگیری شود.

پیاز مرغوب زعفران را از کجا بخریم؟

یکی از خدماتی که شرکت ماه چین ارائه می‌دهد تهیه و ارسال پیاز مرغوب زعفران به سراسر نقاط کشور می‌باشد. برای خرید پیاز قبل از هر چیزی با مشاوره رایگان کاشت زعفران ماه‌چین تماس بگیرید و شرایط منطقه خود و مقدار پیاز درخواستی خود را بررسی کنید، سپس میتوانید به صفحه زیر مراجعه کنید و خرید خود را ثبت کنید. تمامی پیاز ها بلافاصله پس از برداشت به مشتریان عزیز ارسال خواهد شد.

خرید پیاز زعفران گلخانه ای

مرحله دوم: آماده سازی سالن کشت زعفران

 

در این مرحله باید اقدام به تهیه یک مکان مسقف و سالم جهت کشت پیازچه نمود :

شرایط کشت ایروپونیک زعفران 

 1. محیط باید به دور از آلودگی زیست محیطی باشد.
 2. دارای پنجره جهت هوادهی و کنترل دما و رطوبت باشد.
 3. جهت خنک نمودن سالن باید از کولر استفاده کنید، به طوری که وسیله موجود بتواند محیط را تا دمای 10 تا 13 درجه سانتی گراد بالای صفر خنک کند.
 4. سالن باید مجهز به بخاری فن دار جهت گرم کردن محیط در مرحله برداشت گل باشد.

بعد از تهیه مکان مورد نظر باید اقدام به ساخت قفسه های طبقاتی ( 4 یا 5 طبقه ) با ارتفاع 40 تا 45 سانتی متری نمود. در کنار قفسه ها باید طبقه‌های چوبی به طول و عرض 100 سانتی‌متر در 100 سانتی‌متر تهیه نمود.

این قفسه ها از چوب و همچنین از فلز می تواند باشد. عرض قفسه‌ها حداکثر 100 سانتی متر باید باشد و فاصله بین قفسه ها جهت استفاده به عنوان راهرو 80 تا 100 سانتی‌متر کفایت می‌کند.

برای یک سالن پرورش زعفران گلخانه ای به متراژ 100 متر مربع با قفسه های 5 طبقه ای، 5 تا 6 تن پیاز زعفران نیاز هست.

 

مرحله سوم : انتقال پیاز های زعفران به سالن کشتپیازچه زعفران برای کشت گلخانه ای

 

ضد عفونی کردن سالن کشت

قبل از انتقال پیازچه به داخل سالن، سالن را باید توسط مواد ضدعفونی کننده، ضدعفونی نموده و از ورود مواد خارجی آلوده به داخل سالن جلوگیری کنید.

سپس اقدام به جداسازی پیازچه‌ها از یکدیگر و پاک نمودن آنها از خاک، پوشال اضافی و همچنین دیگر مواد اضافی کنید.

ضدعفونی کردن پیاز زعفران

در این مرحله باید در یک مخزن اقدام به تهیه محلول قارچ‌کش ( قارچ‌کش کاربندازیم  به میزان دو در هزار ) و کنه‌کش ( کنه‌کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار ) نمود و پیازچه‌ها را به مدت چند دقیقه در این محلول قرار داده تا پیازچه‌ها به طور کامل ضدعفونی شوند.

چیدن پیاز ها روی طبقه ها

بعد از ضدعفونی نمودن و خشک کردن پیازچه‌ها در محیط سایه، اقدام به چیدن پیازچه‌ها در طبقه‌های آماده شده از قبل می‌شود و طبقه‌ها را به داخل سالن انتقال داده می‌شود، در این مرحله که اواخر شهریورماه صورت می‌گیرد رطوبت هوا را به 80 درصد رسانیده می‌شود.

در این مرحله پیازچه ها شروع به بیدار شدن و رشد تیج‌های آن می‌شود، باید از رشد تیج‌های ضعیف جلوگیری نمود، این عمل توسط دست انجام می‌گیرد و باعث می‌شود که از اتلاف انرژی اندوخته غذایی پیازچه جلوگیری نموده و باعث بالا رفتن راندمان تولید شود.

از برداشت گل زعفران در محیط گلخانه خود لذت ببرید!

بعد از رشد تمامی پیازچه‌ها دمای محیط را به 17 درجه سانتیگراد می رسانیم، این دما بهترین دما جهت گلدهی زعفران می‌باشد. به محض روییدن اولین گل زعفران شروع به برداشت گلها می‌کنیم این عمل از موقع ظاهر شدن گل به مدت 10 تا 15 روز ادامه دارد تا تمامی پیازچه همه گل‌های خود را تولید کنند.

هر پیازچه ( پیاز چه 15 تا 20 گرمی ) در شرایط گلخانه به طور متوسط 12 تا 14 عدد گل تولید می‌کند. اصلی‌ترین سود یک گلخانه زعفران این است که شما بتوانید با انجام صحیح مدیریت کودی وزن پیازهای خودتان را به بیش از 30 گرم برسانید و این موضوع منجر به افزایش تعداد گل و در نهایت بازدهی کشت شما می‌شود.

 

مرحله چهارم: انتقال پیازچه زعفران به زمین

بعد از برداشت گل باید هر چه سریعتر پیازچه ها را به زمین از قبل آماده شده انتقال داده شود و در موقع انتقال به زمین باید مواظب بود که به برگهای پیازچه آسیبی نرسد و همچنین زیر خاک مدفون نشود. بعد از انتقال پیازچه‌ها به خاک مراحل دیگر دقیقا شبیه کشت خاکی باید ادامه داده شود و عناصر ریز مغذی و دیگر عناصر مورد نظر گیاه توسط آبیاری و محلول پاشی در اختیار گیاه قرار داده شود.

خیلی از علاقمندان فکر میکنند که برای کشت زعفران گلخانه ای فقط به یک سالن نیاز است، در صورتی که این اصلا درست نیست. شما باید حتما یک زمین کشاورزی داشته باشید تا بعد از اتمام گلدهی زعفران، پیاز ها به مزرعه انتقال دهید.

اولین گام برای شروع عملی کشت زعفران گلخانه ای چیست؟

اولین گام برای شروع عملی کشت بدون خاک زعفران این است که آموزش خود را در رابطه با این نوع از کشت کامل کنید. شما با خواندن مطلب بالا قدری با فضای کاری کشت گلخانه‌ای آشنا شدید اما این کافی نیست و باید برای ادامه کار آموزش بیشتری ببینید. ما برای شما یک دوره‌‌ی آموزش مقدماتی کشت زعفران گلخانه‌ای را به صورت رایگان آماده کرده‌ایم تا فرایند آموزش شما کامل‌تر شود.

برای مشاهده دوره‌ی رایگان آموزش کشت گلخانه‌ای زعفران از لینک زیر استفاده کنید.

دوره مقدماتی آموزش کشت زعفران گلخانه‌ ای رایگان

 

دوره‌ی فوق بر اساس تجربیات چندین ساله تیم ماه‌چین و تحقیقات مراکز علمی تولید شده است. لطفا از آن به خوبی استفاده کنید و در صورت نیاز به دیگر دوستان خود نیز هدیه دهید. چرا که با ارزش‌ترین نوع هدیه علم و دانش است.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. علی

  با سلام و تشکر
  کشت آیروپونیک زعفران در خانه در این فصل هم امکانپذیره یا خیر؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام وقت بخیر متاسفانه زمان کشت زعفران امسال به پایان رسیده است شما میتوانید در اوایل خرداد ماه اقدام به کشت کنید

 2. محمدقوانلو

  باعرض سلامو خست نباشید خدمت دوستان
  من تماس گرفتم واقعا عالی همکاری میکنن و توضیحات لازمو دادن مچکرم فقط میخاستم بدونم بقول معروف صفرتا ۱۰۰پرورش کشت زعفران بدون آبوخاک رو توضیح بدید بیزحمت مچکرم ازتون ینی نوردهی دما رطوبت تمام چیزهای مهم

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام وقتتون بخیر لطف دارین ممنونم
   ببینید کشت زعفران به صورت گلخانه ای یک پروسه تقریبا پیچیده تری نسبت به کشت خاکی دارد
   برای اینکه به صورت کاملا حرفه ای آموزش ببینید پیشنهاد میکنم دوره های آموزشی رو تهیه کنید

 3. تورج فرخیان

  سلام من میخواهم آموزش کاملی ببینم در مورد کشت زعفران زمین و اب مورد نیار را در اختیار دارم لطفا راهنماییم کنید

 4. محمد

  سلام وقت بخیر ممنونم از اطلاعات مفیدتون
  سوالی داشتم خدمت شما دوست عزیز که آیا تو استان زنجان میشه زعفران گلخانه ای کاشت یا خیر؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام وقتتون بخیر بله میتونید کشت گلخانه ای انجام بدین ولی باید خدمتتتون بگم که
   زمان کشت گلخانه ای امسال به پایان رسیده برای سال آیندده میتونید کشت کنید

 5. محمد دهقاني

  با عرض سلام و خدا قوت
  عارضم خدمت شما كه آيا زعفران در مناطق جنوبي كشور حاشيه خليج فارس بصورت گلخانه اي ميتوان كشت كرد؟!
  با توجه به انتقال از گلخانه به مزرعه آيا شرايط خاك و آب و هوايي مناسب زعفران هست يا خير؟!
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد
  با سپاس

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   ممنون از شما
   من به شخصه ندیدم به صورت گسترده و حرفه‌ای تو منطقه شما کشت گلخانه‌ای انجام شده باشه و اون هم به خاطر ریسک‌های آب و هواییه.
   اما تکی و محدود هست.

 6. م.فراتی

  سلام خیلی ممنون.بسیار مفید بود.خدا به شما خیر وبرکت دهد.دعاکنید ما هم در این مسیر موفق شویم

 7. داوود زارع ازکازرون عزیزم09

  باسلام عرض ادب خدمت دست‌اندرکاران ماچین بسیارعالی خداکمکتان کندانشاالله داوودزارع

 8. علیرضا

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  میخواستم بپرسم سرمایه لازم برای راه اندازی یک سالن 50 متری با تمام امکانات لازم به علاوه ی هزینه ی خرید پیاز مرغوب چقدر میشه؟

 9. امید کیائیه

  ببخشید یه سوال در مازندران امکان کشت گلخانه ای هست؟! منظورم اون قسمتی هستش که باید پیاز ها وارد خاک بشن با توجه به بارش های متعددی که میاد امکان انتقال هست یا نه؟!

 10. مینو باختر

  سلام
  برای کشت گلخانه ای میتوان در کشور سوئیس زعفران پرورش داد ؟
  یا میتوان در خاک آن کشور با توجه به آب و هوای آن پیاز زعفزان کاشت و برداشت نمود در آبان ماه ؟

  • سلام
   اگر برای کشت محدود و با اهداف غیراقتصادی بله امکان کشت هست و مشکلی نداره اما اگه با هدف کسب درآمد اقتصادی بخواین کشت کنید تضمینی وجود نداره.
   در ضمن امکان خارج کردن پیاز زعفران از ایران وجود نداره ولی میتونید در اروپا پیاز تهیه کنید.

 11. متین

  سلام و خسته نباشید دوستان
  سوال من اینه که مکان گلخانه چه مقدار نور باید داشته باشه ..! من یه پارکینگ دارم که میخوام اگر مناسب باشه تجهیز کنم برای کشت زعفران .. چجوری باید بسنجم که نور کافی هست یا خیر ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   حتی اگر هیچ نوری هم وارد پارکینگتون نشه میشه با یه سری تکنیک‌ها زعفران کشت کرد اما هزینه‌هاتون یه مقدار بالا میره.
   برای اینکه ببینیم محیط پارکینگتون مناسبه یا نه با شماره 02128426080 تماس بگیرید تا در موردش باهم صحبت کنیم.

 12. ناشناس

  سلام میشه درسال چند بار زعفران گلخانه ای کاشت

 13. نبی الله افشاری

  عالی کاش مزرعه ایروپونیکی برای بازدید نزدیک اصفهان بود

 14. محمدرضا

  با سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  شما گفتین بعد از اتمام گلدهی لازمه که پیازها به خاک انتقال پیدا کنن ، میخواستم بدونم پس این روش که دو جوان ابرکویی و سمنانی توی پارکینگ خونه و زیرزمین خونه موفق به کشت و پرورش شدن و پیازها رو به خاک هم انتقال نمیدن به چه صورته ؟
  اگه پیازها به خاک انتقال داده نشن چه اتفاقی میافته ؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   به طور کلی باید پیاز رو به منظور تغذیه و تامین شرایط زیستی به خاک منتقل کنیم. حالا این خاک می‌تونه مزرعه زعفران باشه و یا اینکه خاک داخل گلخانه باشه.
   روش‌هایی هم هستند که کاملا بدون خاک هستند اما هنوز آن طور که باید تست و بررسی نشدن تا ریسک‌ها و روش‌های کارشون مشخص بشه.
   اگر پیازها رو بدون اینکه شرایط گلخانه رو مهیا کرده باشیم همینجوری تو گلخانه نگه‌داریم و به خاک منتقل نکنیم به سرعت خراب میشن و مقدار زیادی از پیازها از بین میره.

 15. ناشناس

  سلام برای نگهداری پیازها به چقدر زمین برای هر هکتار کاشت گلخانه ای لازمه

 16. سجاد

  سلام خسته نباشید خدمت دست عزیز.
  چه مدت زمان فرصت است که بتوانیم گل های زعفران را بچینیم و چه زمانی بعد از برداشت باید پیاز هارو به زمین منتقل کرد؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   بلافاصله پس از رویش گل‌ها باید اقدام به چیدن اون‌ها بکنید.
   البته برداشت محصول تو روش گلخانه‌ای بسیار آسان‌تر از روش خاکی هست.
   بعد از پایان فصل برداشت هم باید پیازها رو به زمین انتقال بدین و این پروسه هم هر چه سریع‌تر باید انجام بشه.

 17. فرشيد عابدتاش

  مطالبي كه نوشته بودين خوب بود
  ولي چكيده اي از درامد رو هم لطفا سعي كنيد به توضيحاتتون اضافه كنيد
  تا انگيزه اين كار رو براي افراد بيشتر كنه
  ممنون از شما

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام خدمت شما
   بله این میتونه باعث ایجاد انگیزه بشه اما در کنارش میتونه سوتفاهم‌هایی رو هم ایجاد کنه.
   سعی می‌کنیم مختصری رو در این رابطه به مقاله اضافه کنیم.

 18. مرتضی

  سلام
  بعد از گلچینی پیازها برای مثال این ۵ تن پیاز نیاز ب چقدر زمین نیاز دارد ک منتقل بشن. ممنون

 19. عباسعلی دره زرشکی

  سلام من می‌خواهم برای اولین بار کشت زعفران را شرع کنم هیچ اطلاعی از این کار ندارم و میخوام اطلاعات جمع آوری کنم و قبل از کاشت بازدیدی از یک مزرعه داشته باشم مرا راهنمایی بفرمایید لطفا

 20. افشین کوچکزایی

  باسلام وخسته نباشید من بیکارم واز جایی که در روستا زندگی میکنم تمایل به کاشت زعفران دارم وخوشحال میشم از راهنمایی های شما بهرمند شوم.درضمن زابل زندگی میکنم هوا گرم وخشک وکم آب هست

 21. سمیه سعیدی

  سلام وقت بخیر درخصوص آموزش زعفران نیاز به راهنمایی شمادوستان دارم.