آموزش رایگان کاشت زعفران در کانال تلگرام ماه‌چین

آموزش رایگان کاشت زعفران در کانال تلگرام ماه‌چین

از گل زعفران و خواص آن چه می‌دانید؟

۱۹ فروردین ۱۳۹۸
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

زعفران سالیان سال است که جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است و سرتاسر دنیا زعفران را با نام زعفران ایرانی (iranian saffron) می شناسند. رشته های زعفران از گلبرگ ها و یا گل زعفران بدست می آیند و جز فراورده های آن محسوب میشود. در این مقاله از ماه چین قصد داریم از گل زعفران برای شما بگوییم و بدانیم که خود گل زعفران چه ویژگی ها و خواصی دارد.

فراورده های گل زعفران

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که رشته های سرخ رنگ زعفران تنها فراورده گل زعفران می‌باشد، در صورتی که این درست نیست. گل زعفران شامل ۶ گلبرگ، ۳ پرچم زرد رنگ و یک کلاله سه شاخه سرخ رنگ می باشد که هر کدام خواص و کاربرد مختلفی دارد. همچنین ریشه زعفران نیز از کلاله های های سه شاخه زعفران بدست می آید.

گل زعفران

جالب است بدانید که بعضی از کشاورزان در برخی مناطق کشور، بدلیل آگاهی پایین در مورد خواص آن و نبود بازار مناسب، از این فراورده ها هیچ استفاده نکرده و در نهایت به دور ریخته می‌شود.

 

هر کدام از فراورده های زعفران چه کاربردی دارند؟

رشته های زعفران:

رشته های سرخ رنگ زعفران در سرتاسر جهان بویژه ایران مصرف خوراکی دارد، همچنین از این رشته ها در صنعت دارویی و صادرات زعفران استفاده زیادی دارد.

زردی زعفران:

پرچم های زرد رنگ زعفران که به آن زردی زعفران نیز گفته می‌شود در بستنی فروشی ها و شیرینی پزی ها استفاده می‌شود.

گلبرگ زعفران:

از گلبرگ زعفران در تهیه دمنوش گلبرگ زعفران استفاده می‌شود و که خواص شادابی و ضد افسردگی دارد.

ریشه زعفران:

به قسمت سفید رنگ کلاله زعفران گفته می‌شود که خواص آن مانند رشته های زعفران است ولی قدرت رنگدهی پایینی دارد. ریشه زعفران در بستنی فروشی ها و شیرینی پزی ها استفاده می‌شود و در انواع غذا ها و خورشت ها قابل استفاده است.

همگی این فراورده ها از پیاز زعفران که در عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری زمین کاشته می‌شوند بدست می آید.

خواص گل زعفران چیست؟

گل زعفران

در طب سنتی از گل زعفران و کلاله های آن در درمان انواع بیماری ها مانند دیابت، فشارخون و سرطان استفاده شده است و خواص آنتی اکسیدانی دارد.

خاصیت ضد افسردگی و شادابی

با تحقیقاتی که درباره گل زعفران انجام شده است، دیده شده که ترکیباتی که در رشته های زعفران و گلبرگ آن وجود دارد دقیقا مشابه دارو ها و ترکیباتی است که برای درمان افسردگی وجود دارد. این نشان می‌دهد که زعفران برای شادابی و درمان افسردگی بسیار تاثیر گذار است. دو ترکیبی که در زعفران وجود دارد دقیقا وظیفه این را دارند که هورمون هایی که برای انتقال پیام عصبی استفاده می‌شوند را کنترل کند.

خاصیت ضد سرطانی

زعفران بسیار متفاوت از سایر ادویه ها کمک می‌کند تا تومور های سرطانی بهبود یابند و از رشد آن جلوگیری می‌کند. نکته که در این خاصیت زعفران زعفران وجود دارد این است که زعفران از سیستم ایمنی بدن محافظت می‌کند و این به خودی خود از شکل گیری سرطان و تومور های سرطانی جلوگیری می‌کند.

بهبود سلامت قلبی و تنفسی و پوستی

گل زعفران بدلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد برای بهبود سلامت قلبی بسیار مفید است. ماده پتاسیم در زعفران دیده می‌شود و این خود بر روی رگ ها و شریان های خونی اثر خوبی می‌گذارد و از سکته جلوگیری می‌کند.

گل زعفران

سایر خواص گل زعفران

زعفران خواص زیادی دارد که همه آنها را مقاله خواص زعفران به شما شرح داده ایم.

  • جلوگیری از نابینایی
  • تسهیل در قاعدگی
  • کاهش فشارخون
  • کاهش درد عضلانی
  • افزایش هوش
  • جلوگیری از ریزش مو
  • بهبود الگو های خواب
  • درمان آلزایمر

گلبرگ زعفران

دمنوش گلبرگ زعفران

اگر به دنبال دمنوشی هستید که پس از نوشیدن آن حس شادابی و طراوت بالایی داشته باشید ما دمنوش گلبرگ زعفران را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

طرز تهیه دمنوش گلبرگ زعفران

برای تهیه این دمنوش مقداری گلبرگ خشک شده زعفران را در یک ظرف ریخته و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی شعله قرار دهید. اکنون دمنوش سبر رنگ گلبرگ زعفران آمادست و میتوانید میل کنید.