آموزش رایگان کاشت زعفران در کانال تلگرام ماه‌چین

درمان افسردگی با زعفران، گیاهی که از داروهای ضد افسردگی قدرتمندتر است

۱۷ مرداد ۱۳۹۸
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

گیاه زعفران از گذشته های دور در طب سنتی مشرق زمین، بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است و رسما به عنوان یک دارو شناخته می شده است که درمان افسردگی با زعفران هم رواج بالایی داشته است.

ولی متاسفانه رفته رفته فراموش شد که واقعا زعفران چیست و خاصیت غذایی و ادویه ای زعفران، بر خواص درمانی آن غلبه پیدا کرد و امروزه عموم مردم زعفران را فقط به عنوان یک ادویه خوش عطر و بو می شناسند و برای داشتن غذایی خوش طعم از آن استفاده می کنند یعنی تنها باقی مانده از زعفران، همان آشپزی زعفرانی است  و حال آنکه این گیاه برای بسیاری از بیماری ها مفید و موثر است.

در این مقاله قصد داریم به یکی از مهم ترین خواص دارویی زعفران که  ضد افسردگی بودن است، بپردازیم.

 

درمان افسردگی با زعفران

 

درمان افسردگی با زعفران چگونه است؟

همچنین باید دانست که علاوه بر طب مدرن که اخیرا به خواص ضد افسردگی زعفران رسیده اند، علم طب سنتی نیز از گذشته های دور تا بحال، این گیاه را دارای خاصیت خنده آوری و فرح بخشی دانسته است.

توضیح چگونگی اثر بخشی زعفران برای درمان افسردگی:

کروسین و سافرانالی که در گیاه زعفران وجود دارد باعث می شود که این گیاه بتواند اثرات ضد افسردگی قدرتمندی داشته باشد چراکه کروسین موجب کاهش یافتن سطح استرس می شود و همچنین سافرانال هم موجب منظم شدن سیستم خواب بدن می شود و آنرا به حالت طبیعی خود باز می گرداند.

امروزه پزشکی مدرن برای درمان افسردگی از دو استراتژی روان درمانی و دارو ها استفاده می کند. که از جمله داروهای شیمیایی ای که برای درمان افسردگی استفاده می شوند می توان به پاروکستین و فلوکستین و … اشاره کرد که این دارو ها می توانند میزان سروتونین در مغز را تقویت کنند و در نتیجه موجب خلق و خویی خوب و نیکو در فرد افسرده شوند.

اما خوب است بدانیم که زعفران هم پا به پای این دارو ها آمده، بلکه از آنان جلوتر هم هست:

زعفران هم مثل دارو های شیمیایی قادر است با تاثیر گذاری بر روی موادی خاص در مغز، همچون سروتونین و دوپامین و نوراپی نفرین به درمان شدن شخص افسرده کمک قابل توجهی بکند.

سروتونین چیست؟ هر چند که یک هورمون نیست ولی با نام هورمون خلق و خو شهرت یافته. و حالات روحی انسان و اشتهاء و خواب او را تنظیم می کند لذا کارکرد طبیعی آن بسیار مهم است که با زعفران کارایی آن تضمین است.

نوراپی نفرین چیست؟ به هورمون استرس و اضطراب شهرت یافته.

 

 

خوابی راحت و آسوده با مصرف زعفران

یکی دیگر از نشانه های ابتلاء فرد به افسردگی، وجود اختلالاتی در روند خواب او است، از قبیل تفاوت کمیت و کیفیت و به صورت کلی تغییر در الگوی خواب یک انسان، علامتی برای افسردگی او است.

همانطور که در علم طب سنتی آمده است، کلاله ها و گلبرگ های زعفران برای درمان افسردگی و تنظیم سیستم عادی خواب بسیار موثر هستند، مخصوصا کلاله زعفران برای درمان بی خوابی ها و استرس بسیار توصیه شده است.

 

 

دارو های شیمیایی یا زعفران خوش عطر طبیعی؟

همانطور که می دانید درمان هایی که با دارو های شیمیایی صورت می گیرد تقریبا بلا استثناء با عوارضی برای بدن همراه خواهند بود و این امر باعث شده است تا بسیاری از دانشمندان به دنبال جایگزینی طبیعی برای درمان افسردگی باشند که بعد از تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که گیاه زعفران دارای اثراتی بسیار مشابه با داروهای درمان افسردگی می باشد و همچنین عوارض آن بسیار کمتر می باشد.

همچنین اگر شما در معرض افسردگی هستید و یا اینکه احتمال می دهید در آینده خطر افسردگی شما را تهدید کند پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از آن زعفران را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

بعلاوه زعفران به علت آنکه برای اعصاب انسان بسیار مفید است لذا قادر است تا تمرکز حواس افراد را تا حد قابل توجهی افزایش بدهد و درد هایی که بر اثر فشار های عصبی در بدن ایجاد می شود را کاهش بدهد و همچنین از بیماری هایی همچون پارکیسون و آلزایمر جلوگیری می کند

عوارض و اثرات جانبی ای که برای دارو های ضد افسردگی وجود دارد بسیار زیاد است که به بخشی از آنها اشاره می کنیم:

ایجاد استرس و اضطراب، اختلالاتی در روند عملکرد جنسی افراد (زن و مرد)، کاهش قابل توجه در اشتهاء به غذا و … .

و اما جالب است بدانید که زعفران علاوه بر آنکه هیچ کدام از این عوارض را به همراه خود نمی آورد بلکه یک درمان کاملا طبیعی و مجرب برای این اختلالات هم محسوب می شود.

و نکته مثبت دیگر، در خرید این دارو است، چراکه خرید زعفران  بسیار ساده است و نیازی به نسخه پزشک یا اموری این چنینی ندارد و به راحتی می توان آنرا به صورت اینترنتی یا غیر اینترنتی تهیه کرد. البته توصیه می کنیم حتما از منابع معتبر آنرا تهیه کنید و ترجیحا از خود کشاورزان خریداری کنید که سایت ماه چین این ویژگی را به راحتی در اختیار شما مردم عزیز قرار داده است.

 

درمان افسردگی با زعفران

 

درمان افسردگی با زعفران و تحقیقات علمی در این زمینه

برای آنکه اطمینان بیشتری به نسخه ی درمان افسردگی با زعفران پیدا کنیم به چند مورد از آزمایش های بالینی اشاره می کنیم:

۱) در طی آزمایشی دیگر نیز ۲ گروه مورد مطالعه قرار گرفتند:

گروه اول: برای آنان روزانه به اندازه ۱۰۰ میلی گرم از تافرانیل که دارویی ضد افسردگی است در نظر گرفته شد.

گروه دوم: برای این گروه هم ۱۰۰ میلی گرم از کپسول زعفران را در نظر گرفتند و روزانه ۳ مرتبه به آنان می دادند.

این فرآیند برای ۶ هفته متوالی ادامه داشت و اثرات هر دو روش درمانی یکسان دسده شد البته با این تفاوت که دسته ای که از تافرانیل استفاده کرده بودند با عوارضی چون خشک شدن دهن مواجه شدند برخلاف دسته ای که از زعفران استفاده می کردند که به هیچ عارضه ای دچار نشدند.

۲) افرادی که مبتلا به افسردگی بودند را به دو دسته تقسیم کردند:

برای دسته اول از دارونما استفاده کردند.

دارونما چیست؟ یکی از راه های درمانی برای بیماری افسردگی، آن است که قرص هایی بی اثر به مریض داده می شود ولی فرد افسرده از این موضوع اطلاعی ندارد و به او گفته می شود که اینها در درمان او بسیار مفید است پس با تلقین بخش زیادی از کار را پیش می بریم.

و برای دسته دوم هم از کپسول زعفران روزانه ۲ مرتبه استفاده شد.

بعد از گذشت ۶ هفته متوالی در آخر، نتیجه ای که حاصل شد، آن بود که دسته دوم روند بهبود بهتری را تجربه کرده بودند.

۳) در یک تحقیق تخصصی دیگر، به مقایسه تاثیرات فلوکستین و زعفران بر افسردگی خفیف تا متوسط پرداخته شد:

این آزمایش بر روی ۴۰ نفری که در اثر ابتلاء به سرطان، افسردگی گرفته بودند صورت گرفته است. که بعد از ۶ هفته دانشمندان به این نتیجه رسیدند که هردوی این درمان ها اثرات مشابهی دارند و زعفران هیچ چیزی کمتر از فلوکستین ندارد.

۴) همچنین پژوهشی دیگر هم ثابت کرده است که زعفران برای روحیه افرادی که هیچ افسردگی ای ندارند هم بسیار موثر است و امید و انرژی را در روحیه آنان دوچندان می کند.

۵) در سال ۲۰۱۰ در نظر سنجی ای که از مردم ایالات متحده امریکا گرفته شده بود مشخص شد که نیمی از آنها به روانپزشک ها مراجعه می کنند و جالب آنجا است که افراد بزرگسالی که افسردگی خودشان را اعلام کرده بودند، مصرف زعفران را در روند بهبودی خودشان موثر دانسته بودند.

دقت داشته باشید: نتیجه ای که از این تحقیقات حاصل شده است گویای آن است که برای تمدد اعصاب، باید حداقل روزانه یک فنجان چای زعفران را نوش جان کنید.

اگر در رابطه با خاصیت ضد افسردگی زعفران تجربه یا نکته و نظری دارید خوشحال می شویم تا آنرا با ما در میان بگذارید … .