خرید کود مخصوص زعفران و ارائه برنامه کودی
انتخاب و خرید کود زعفران

خرید کود زعفران و برنامه کودی

بهره وری را افزایش دهید

ماه‌چین به منظور تسهیل فرایند مدیریت کودی مزرعه زعفران اقدام به تهیه‌ی پکیج‌های کودی مناسب برای مزارع زعفران کرده است. این پکیج‌ها هر آن‌چیزی که شما احتیاج خواهید داشت را یکجا در اختیارتان خواهد گذاشت.

چرا ماه چین؟

مشاوره اختصاصی کود دهی

ما مزارع شما را دقیق بررسی می‌کنیم و طبق آزمایشات انجام شده بهترین کود های مناسب مزرعه‌ی شما را آماده و ارسال می‌کنیم.

محصولات اصل و معتبر

کود های موجود در ماه چین بر خلاف دیگر کود های بازار، کاملا اصل و معتبر هستند.

ضمانت بازگشت وجه

در صورتی که به هر دلیلی از کود های خریداری شده منصرف شدید، تا ۷ روز فرصت دارید که سفارش خود را عودت دهید.

ارسال سریع به سراسر کشور

تمام سفارشات بعد از تکمیل در سریعترین زمان ممکن تحویل داده می‌شود.

محصولات دیگر

پکیج کودی محلول پاشی زعفران

ناموجود تا فصل کشت بعدی

پکیج کودی زاچ آب مزارع متوسط و بزرگ

ناموجود تا فصل کشت بعدی

پکیج کودی زاچ آب مزارع کوچک

ناموجود تا فصل کشت بعدی
توضیحات

گاهی اوقات در مشاوره‌های خود به موضوعی می‌رسیم که سخت ما را متعجب می‌کند. صاحبان مزارع با عشق همه کار برای مزرعه خود می‌کنند اما تا کار به مدیریت کودی مزرعه می‌رسد اندکی عقب‌نشینی می‌کنند. بگذارید رو راست باشیم، این دوستان گمان می‌کنند خرید کود زعفران یک خرج اضافه است.

نتیجه این طرز تفکر نارضایتی‌هایی است که کشاورزان از کاشت زعفران بروز می‌دهند. حرف همه‌ی این دوستان یک چیز است. مزرعه ما بازدهی خوبی ندارد و ما در هر هکتار زعفران کمی را برداشت می‌کنیم. می‌گویند ما دوستانی را می‌شناسیم که در همین منطقه و با شرایطی مشابه در هر هکتار تا 20 کیلوگرم زعفران خشک برداشت می‌کنند اما مزرعه ما هرگز این‌طور نیست.

چرا مدیریت کودی مزرعه زعفران اهمیت دارد؟

افزایش سود در مزرعه زعفران

خرید کود زعفران برای مزرعه نه تنها یک خرج اضافی نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و پرسود است. کود دهی درست به مزرعه زعفران منجر به  افزایش حداقل 50 درصدی میزان زعفران برداشتی در سال‌های بعد می‌شود. یعنی بازگشت سرمایه در کوتاه مدت.

هم‌چنین مدیریت کودی مزرعه زعفران منجر به افزایش وزن پیاز های دختری در زیر زمین و در نهایت افزایش میزان پیاز برداشتی در سال‌های آخر کشت زعفران می‌شود. یعنی بازگشت سرمایه در بلندمدت.

جلوگیری از زیان در مزرعه زعفران

همان‌طور که می‌دانید خاک‌های ایران به سبب الگوی کشت نامناسب با اقلیم ایران دیگر مانند گذشته حاصل‌خیز نیست و توان تامین مواد مغذی گیاهان زراعی را ندارد.

گذشته از این مورد زعفران بواسطه نیازهای غذایی نسبتا کم‌تر آن در زمین‌های کم‌تر حاصل‌خیز می‌کارند. همه این موارد به ما می‌گوید که زعفران‌های کشت شده بیشتر مواقع در فقر مطلق غذایی به سر می‌برند و این فقر مواد غذایی منجر به آسیب به گیاه زعفران و در نهایت کاهش کیفیت محسوس زعفران می‌شود.

پس برای اینکه بازدهی زعفران یا به عبارت دیگر میزان زعفران برداشتی و میزان تکثیر پیاز در هر هکتار افزایش یابد باید اقدام به تغذیه مناسب و با برنامه مزرعه زعفران بکنیم. یعنی مدیریت کودی مزرعه‌مان را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

پیشنهاد می‌‌کنم پیش از مطالعه مراحل کوددهی تقویتی ویدئوی زیر را مشاهده کنید تا اطلاعاتی را در رابطه با کوددهی مزرعه زعفران بدست بیاورید.

 

مراحل مدیریت کودی مزرعه زعفران

یکی از مهم‌ترین مراحل مدیریت مزرعه زعفران خرید و تامین کود لازم در زمان مناسب و تزریق آن به زمین و در نهایت پیازهای زعفران است. مدیریت کودی مزرعه کاری بسیار آسان خواهد بود اگر از مسیری که قرار است در آن گام بردارید آگاه باشید.

مراحل مدیریت کودی مزرعه زعفران به شرح زیر است:

  1. آگاهی از ویژگی‌های زمین‌شناختی مزرعه خود به واسطه تجربه کارشناسان یا آزمایشگاه خاک شناسی و آنالیز نیازهای تغذیه‌ای خاک مزرعه‌ی شما
  2. بررسی و تحقیق در مورد کودهای موجود در بازار
  3. خرید کود مناسب زعفران مزرعه شما
  4. استفاده بهینه از کود خریداری شده در زمان مناسب

این‌ها مراحلی است که ماه‌چین بارها و بارها از صفر تا صد و با بهترین کیفیت ممکن برای مزارع تحت پوشش خود انجام داده است. نتیجه این خدمات ماه‌چین را می‌توانید در پیام‌ها و نظرات پر مهر دوستان ماه چینی ما ببینید.

کود مناسب برای زعفران

کودهای مختلفی برای مزارع زعفران استفاده می‌شود و مسلما هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. اما این مزایا و معایب مطلق نیستند و متناسب با آب و هوای محل کشت زعفران، نوع زمین و دیگر موارد قابل تغییر هستند.

البته ماه‌چین برای این گونه موارد نیز راه‌حلی دارد و آن نیز استفاده از سبدی از کودهای تقویتی برای مزارع زعفران است تا احتمال اتفاق هر گونه خطایی کاهش پیدا کرده و بازدهی مزرعه با افزایش حتمی همراه شود.

پس چگونه بفهمیم چه کودی مناسب مزرعه ماست؟

شما به عنوان یک کشاورز امکان آزمون و خطا را ندارید و نمی‌توانید به طور مداوم کودهای مختلف را روی مزرعه‌تان تست کنید. از آن گذشته این تنوع در کودها به طور مداوم بیشتر و بیشتر می‌شود و عملا امکان بررسی پیوسته را از کشاورز سلب خواهد کرد.

ماه‌چین به واسطه دسترسی به تعداد زیادی از مزارع زعفران که یا متعلق به خود ماه‌چین هستند یا مورد حمایت ماه‌چین هستند اقدام به بررسی انواع مختلف کودها در بسیاری از نقاط ایران کرده است.

گذشته از این‌ها تجربه‌ی چندین ساله ماه‌چین در کاشت زعفران سبب شده است تا با بهترین زمان‌بندی و روش کود دهی و محلول‌پاشی زعفران آشنا باشد. شما می‌توانید جهت مشاوره و دریافت برنامه مدیریت کودی متناسب با مزرعه خود با کارشناسان ماه‌چین تماس بگیرید.

خرید کود مناسب برای زعفران

ماه‌چین به منظور تسهیل فرایند مدیریت کودی مزرعه زعفران اقدام به تهیه‌ی پکیج‌های کودی مناسب برای مزرعه زعفران شما کرده است. این پکیج‌ها هر آن‌چیزی که شما احتیاج خواهید داشت را در اختیارتان خواهد گذاشت.

ماه‌چین همواره برای مزارع تحت مشاوره و پوشش خود بهترین کودها را انتخاب و معرفی می‌کند و نحوه انجام این کار نیز بدین صورت است که پس از درخواست مشاوره شما از ماه‌چین، کارشناسان ماه‌چین اقدام به آنالیز مزرعه شما و تعیین مناسب‌ترین برنامه کودی برای مزرعه شخص شما می‌کنند.

در این مرحله با توجه به اطلاعاتی که از مزرعه شما به دست آمده است پکیج کودی مناسبی را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا پاسخ‌گوی تمام نیاز شما در زمینه مدیریت کودی مزرعه زعفران باشد.

انواع کود زعفران

کوددهی مزرعه زعفران را می‌توانیم به 2 بخش طبقه‌بندی کنیم. کوددهی حیوانی و کوددهی تقویتی.

کود حیوانی برای زعفران

در کود دهی حیوانی، قبل از آماده سازی و شخم زدن زمین باید از خاک زمین آزمایش آب و خاک گرفته شود و براساس نتیجه آزمایش نوع کود مصرفی انتخاب می‌شود. در این نوع کود دهی باید از کود گاوی پوسیده که چند سال از عمر آن میگذرد، استفاده شود.

کود د

کود حیوانی در مزرعه

 

تصاویر کود پاشی حیوانی زعفران

 

کود تقویتی برای زعفران

در کود دهی تقویتی فرمول یکسان و واحدی برای تمامی مزارع وجود ندارد! و هر مزرعه‌ای بسته به شرایط آب و هوایی و ارتفاع از سطح دریا فرمول‌های کودی متفاوتی خواهد داشت. اما مجموعه ماه چین چندین سال است که بر اساس آزمایش هر مزرعه از فرمول خاصی استفاده می‌کند و خوشبختانه این فرمول پاسخگوی خوبی به نیازهای مزارع زعفران بوده است.

آبیاری مزرعه زعفران

تصاویر کود دهی تقویتی به وسیله آبیاری

مراحل کوددهی تقویتی مزرعه زعفران

آبیاری اول زعفران بین دهم تا پانزدهم مهرماهِ هرسال صورت می‌گیرد و طی آن هیچ کودی استفاده نمی‌شود. اما در آبیاری دوم زعفران که اواخر آبان‌ماه و بعد از برداشت گل زعفران انجام می‌شود، باید از کودهایی استفاده شود که رشد ریشه زعفران را بهبود می‌بخشد و باعث جذب بهتر عناصر توسط ریشه از خاک می‌شود.

محلول‌پاشی اول زعفران در اوایل دی ماه طی شرایطی نظیر دمای مناسب (بین ۱۰ تا ۲۰ درجه) و نور خورشید کافی صورت می‌گیرد که باعث افزایش سطح برگ زعفران و در نتیجه افزایش جذب نور توسط گیاه می‌شود.

محلول‌پاشی دوم تا پنجم زعفران که در زمستان انجام می‌شود باعث افزایش تعداد پیازچه‌های دختری و همچنین افزایش سایز آن‌ها میشود.

در صورتیکه طی پاییز و زمستان بارندگی نباشد، باید آبیاری سطحی در اواخر اسفندماه انجام شود. دلیل این کار جلوگیری از خشکی بیش از حد محیط اطراف پیازهای زعفران است.

در اوایل بهار و قبل از خشک و زرد شدن برگ‌های زعفران باید محلول‌پاشی بعدی صورت پذیرد. در این مرحله تمامی عناصر ریزمغذی را به همراه پتاس (پتاسیم هیدروکسید) در اختیار گیاه قرار داده می‌شود.

* نکته مهم و قابل توجه در مورد محلول‌پاشی این است که محلول‌پاشی باید هنگام ظهر، موقع حضور نور خورشید و در دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه انجام شود.