آموزش‌های روزانه و رایگان کشت زعفران در صفحه اینستاگرام

کود دهی زعفران ۰ تا ۱۰۰ :جدول کودی و معرفی بهترین کود زعفران

آخرین بروز رسانی: 10 آذر 1401
دسته‌بندی ها:
 • کود دهی زعفران یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید در اولویت اول کاشت زعفران قرار بگیرد. همه‌ی کشاورزان زعفران به دنبال افزایش گلدهی مزرعه و افزایش سایز پیاز زعفران خود هستند اما اگر بدانند که پاسخ آنها در یک برنامه کوددهی مناسب است بدون معطلی اقدام به خرید کود زعفران میکنند.

  این مقاله با مشورت آقای مهندس قیطاسی با ذکر تجربیات شخصی چند ساله از کود دهی زعفران تهیه و نگارش شده است.

  اگر بخواهیم اهمیت برنامه کودی زعفران را برای پیاز زعفران و گلدهی زعفران به طور واضح بیان کنیم، بهتر است یک تجربه واقعی را باهم مرور کنیم.

  یک داستان واقعی از برنامه کود دهی زعفران!

  سال‌های قبل دو برادر همزمان از ماه چین پیاز زعفران تهیه کردند هر کدام یک هکتار کشت کردند. زمان کود دهی که فرا رسید مشاوران ما به تمامی کشاورزان خود اعلام کرد که کوددهی زاج‌آب را انجام دهند. یکی از برادران از این کار خودداری کرد، چرا که به کود دهی اعتقاد نداشت!!! اما برادر دیگر اینکار را انجام داد.

  سال بعد یعنی امسال در زمان گلدهی زعفران، همان برادر با ما تماس گرفت و با اظهار ناراحتی گفت: چرا برادر من هر روز ۱۰۰ کیلو گل زعفران برداشت میکند ولی من فقط ۵ کیلو؟ ما که با هم از شما پیاز زعفران خریدیم!

  فکر میکنم همه جواب سوال این برادر را بدانیم 🙂

  کود دهی برای گیاهان همانند وعده های غذایی انسان عمل می‌کند و تمامی گیاهان برای رشد کردن به کود دهی در زمان مناسب نیاز دارند و گیاه زعفران هم از این قائده مستثنا نیست.

  به دلیل پر اهمیت بودن برنامه کود دهی زعفران، تصمیم بر این گرفته ایم که در اینباره یک محتوای آموزشی جامع برای شما تهیه کنیم.

  انواع کود دهی زعفران و بهترین کود های زعفران

   

  قبل از اینکه برنامه کود دهی زعفران را از یک مشاور تحویل بگیرید بهتر است انواع مختلف کود برای زعفران را بشناسید:

  • کود حیوانی
  • کود گرانوله
  • کود زاج آب
  • محلول پاشی

  در ادامه این ۴ مرحله رو بررسی خواهیم کرد.

  کود حیوانی برای زعفران (اولین مرحله)

  کود دهی حیوانی اولین مرحله کود دهی مزرعه زعفران محسوب می‌شود که بر انجام آن بسیار تاکید شده و حتما باید قبل از کشت پیاز های زعفران در زمین به خاک مزرعه اضافه شود.

  اما سوالی که در این بخش به وجود می‌آید این است که چه نوع کود حیوانی برای مزرعه زعفران مناسب است؟ سوالات بسیار زیادی در رابطه با انواع کود دهی حیوانی برای مزرعه زعفران از کارشناسان تیم ماه چین پرسیده می شود که چه نوع کود حیوانی برای زعفران مناسب است؟ 

  کود حیوانی کبوتر، کود مرغی ، کود گوسفندی و یا کود گاوی !

  طبق تجربیات به دست آمده از چندین سال فعالیت در کشت و برداشت زعفران، بهترین کودی که شما می توانید از آن به عنوان کود حیوانی مناسب برای مزرعه زعفران استفاده کنید، کود گاوی پوسیده است که بر پوسیده بودن آن تاکید بسیاری می شود. چرا که کود تازه گاوی به هیچ عنوان توضیه نمی شود.

  در خصوص کود های دیگر مانند کود گوسفندی باید گفت که به هیچ عنوان نباید استفاده شود. چرا که کود گوسفندی شوری زیادی دارد و باعث شور شدن خاک مزرعه زعفران می‌شود و پیاز های زعفران در خاک شور به هیچ عنوان رشد مناسبی نخواهند داشت.کود دهی حیوانی هر دو سه سال یکبار مجدد تمدید میشود.

  کود گرانوله برای زعفران

  کودهای گرانوله که برای مزارع زعفران استفاده میشوند شامل: سولفات پتاسیم، سوپر فسفات تریپل، و گوگرد بنتونیت دار بالای 75 درصد، کود های گرانوله پایه.

  کودهای گرانوله در طی یکسال جذب خاک میشوند.

  پیشنهاد ماه چین برای کود دهی زمین زعفران قبل از کشت در سه ماه تابستان بهتر است طبق جدول زیر باشد:

   

  نام کود میزان مصرف در یک هکتار
  سولفات پتاسیم ۲۵۰ کیلو
  سوپر فسفات تریپل ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلو
  گوگرد بنتونیت دار ۷۵ درصد ۴۰۰ تا ۴۵۰ کیلو
  کود گاوی پوسیده ۴۵ تا ۵۰ تن

   

  کود دهی حیوانی و کود ها گرانوله بهتر است یک سال در میان استفاده شوند به این صورت که اگر در اولین سال کشت از کود های حیوانی استفاده کردید سال آینده در فصل تابستان قبل از برداشت از کود های گرانوله استفاده کنید و بالعکس.

  کود دهی زاج آب

  این مرحله از کوددهی در اواخر آبان و اوایل آذر اتفاق می افتد. زاج آب دومین مرحله کوددهی همراه با آبیاری زعفران است. بهتره مقاله آبیاری زعفران هم مطالعه کنید.

  کود زاج آب چیست؟ شاید این موضوع ذهن خیلی از شما را درگیر کرده باشد که زاج آب به طور کلی به چه معناست و چه ارتباطی با زعفران دارد؟ به اولین آبیاری پس از برداشت گل های مزرعه زعفران زاج آب می‌گویند و به کودی که همراه این آبیاری به مزرعه زعفران داده می‌شود کود زاج آب گفته می‌شود.

  طی جلسه‌ی برنامه ریزی برای کود دهی مرحله زاج آب برای مزارع ماه چین، تصمیم گرفتیم این فرمول سری کودی را با شما هم به اشتراک بگذاریم:

  نام کود برند و کشور سازنده میزان کود دهی در هر هکتار
  کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ روتک (بلژیک) ۲۵-۲۰ کیلوگرم
  کود ۳۴ ۵۲ ۰۰ هلیو (فرانسه) ۲۵-۲۰ کیلوگرم
  کود آهن فیوسل ۶ درصد (ایتالیا) ۲ کیلو گرم
  کود تراست کمبی کومی کالا (اسپانیا)  ۲ کیلو گرم
  کود اسید هیومیک همولایف (سوئیس)  ۲ کیلو گرم

   

  یه برنامه کودی حرفه‌ای، میتونه برداشت زعفران مزرعه‌ت رو بترکونه!

  همین الان پکیج‌های کودی زاج‌آب و محلول‌پاشی زعفران رو سفارش بده.
  خرید پکیج کودی زعفران

  مرحله کود دهی زاج آب یکی از مهم ترین مراحل کود دهی مزرعه زعفران است که به هیچ عنوان نباید از برنامه کود دهی زعفران حذف شود یعنی مرحله کود دهی زاج آب به هیچ عنوان با کود های دیگر جبران نمی‌شود پس اگر می‌خواهید که یک مزرعه زعفران پر بار و پر محصول داشته باشید حتما باید این مرحله از مراحل کود دهی زعفران را انجام دهید.

  پکیج های کودی زاج آب جز کود هایی هستند که به راحتی در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد اما تیم ماه چین این شرایط را برای شما فراهم کرده است که شما در کمترین زمان ممکن پکیج زاج آب مورد نیاز مزرعه خود را خریداری کنید. برای اطلاع پیدا کردن از نحوه خرید این پکیج ها کلیک کنید.

  این کود دهی هر سال انجام میشود.

  کودهای محلول پاشی زعفران

  یکی از اصلی ترین وظایف برگ گیاهان رساندن مواد غذایی مورد نیاز به ریشه گیاه است. کود های محلول پاشی هم جز آن دسته از کود هایی هستند که از طریق برگ گیاه مواد مورد نیاز ریشه گیاهان را می‌رسانند.

  بعد از برداشت گل های زعفران و با شروع فصل سرما پیاز ها وارد فاز تکثیری خود می‌شوند و ریشه پیاز مادری از بین می‌رود و در نتیجه ارتباط گیاه با خاک قطع می‌شود. در این مرحله است که ما باید با محلول پاشی زعفران پیاز های زعفران را تقویت کنیم.

  مهم ترین فایده مرحله محلول پاشی مزرعه زعفران جلوگیری از کوچک ماندن پیاز ها و افزایش گل‌ دهی آن‌ ها است. یک پیاز زعفران برای این که به گل دهی برسد باید وزنی برابر با تقریبا 8 گرم داشته باشد و اگر پیاز های زعفران کمتر از این مقدار وزن داشته باشند و تقویت نشوند مزرعه زعفران شما متاسفانه گل دهی نخواهد داشت.

  محلول پاشی مزرعه زعفران بین 4 تا 6 مرحله باید انجام شود که این تماما به شرایط مزرعه شما و وضعیت پیاز های زعفران بستگی دارد.جدول مراحل محلول پاشی را در مقاله ی مرتبط با این موضوع بطور مفصل آورده ایم.

   

  برای خرید پکیج های محلول پاشی مورد نیاز خود فقط کافی است که وارد صفحه خرید پکیج های محلول پاشی زعفران ماه چین شوید.

  یه برنامه کودی حرفه‌ای، میتونه برداشت زعفران مزرعه‌ت رو بترکونه!

  همین الان پکیج‌های کودی زاج‌آب و محلول‌پاشی زعفران رو سفارش بده.
  خرید پکیج کودی زعفران

  زمان و فصل کود دهی زعفران

   

  تابستان کود دهی حیوان
  اواخر تابستان گرانوله
  اواخر آبان و اوایل آذر زاج آب
  زمستان محلول پاشی

  در قسمت قبل تمامی مراحل کود دهی مزرعه زعفران خدمت شما عزیزان گفته شد اما در این بخش قصد داریم که زمان کود دهی زعفران و فصل کود دهی زعفران را برای تمامی مراحل کود دهی را بگوییم.

  اولین مرحله کود دهی مزرعه زعفران کود دهی حیوانی است که قبل از کشت پیاز های زعفران در فصل تابستان باید انجام شود. مرحله دوم کود دهی که کود های گرانوله هستند که باید در اواخر فصل تابستان به مزرعه زعفران داده شود.

  مرحله سوم که یکی از مهم ترین مراحل بوده کود دهی زاج آب است. همان طور که در بخش قبل توضیح داده شد زمان این کود دهی بعد از برداشت گل های زعفران و با اولین مرحله آبیاری مزرعه زعفران است. و در آخر هم مرحله کود های محلول پاشی است که با شروع فصل زمستان انجام مراحل آن آغاز می‌شود.

  عوامل تاثیر گذار بر کود دهی زعفران و زمان بندی مناسب کود دهی

  مواردی وجود دارد که تاثیر مستقیم بر کود دهی مزرعه زعفران می‌گذارند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند اولین مورد این است که ما باید کود هایی را برای مزرعه زعفران انتخاب و استفاده کنیم که با هم اختلاط پذیری داشته باشند یعنی با ترکیب شدن آن ها با هم برای مزرعه زعفران خطری ایجاد نشود.

  در پاسخ به این سوال که کود مناسب برای زعفران چیست باید این نکته را به خاطر داشته باشید کود هایی که در کود دهی مزرعه زعفران استفاده می‌شوند به هیچ عنوان نباید IC آب و خاک رو تغییر دهند که در غیر این صورت می‌توانند خطر تهدید آمیز برای مزرعه باشند.

  مورد دیگر این است که اگر شما می‌خواهید کود دهی هایی که انجام می‌دهید تاثیر مثبت داشته باشند حتما باید در زمان مناسب و به موقع از این کود ها برای مزرعه خود استفاده کنید.

  دو مرحله از کود دهی های مزارع زعفران قبل از کشت باید انجام شود کود دهی حیوانی و کود ها گرانوله که بهتر است یک سال در میان از این کود ها استفاده کنید به این صورت که اگر در اولین سال کشت از کود های حیوانی استفاده کردید سال آینده در فصل تابستان قبل از برداشت از کود های گرانوله استفاده کنید و بالعکس.

  نکته قابل ذکر این است که کود دهی مزارع جوان با کود دهی مزارعی که سنشون بالاست متفاوت است زیرا مزارع جوانی که تازه کشت شده اند بیشتر به تقویت شدن ، رسیدگی و مدیریت بالا نیاز دارند.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۰ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.