آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کود آهن برای زعفران: بررسی خواص و طریقه مصرف

آخرین بروز رسانی: 15 دی 1401
دسته‌بندی ها:
 • کود آهن برای زعفران و اکثر مزارع کشاورزی، یکی از ضروری ترین کود ها مورد نیاز آن ها است چرا که درصد بالایی از زمین های کشور ما ایران کمبود شدید آهن دارند و حتما باید از کود آهن استفاده شود. از رویی دیگر اکثر اقلیم کشور ما دارای زمین هایی با خاک قلیایی و آهکی هستند که بیشترین کمبود آهن در این نوع خاک و اقلیم است.

  به همین دلیل ما برای شما یک محتوا در خصوص کود آهن برای زعفران تهیه کرده ایم تا به طور کلی شما با کود آهن و مزیت استفاده از آن آشنا شوید.

  کود آهن چیست؟

  کود آهن کودی است که در کل باعث فتوسنتز بهتر گیاه می‌شود و عملکرد آن در زعفران باعث درشت شدن کلاله های زعفران می شود. هم چنین کود آهن سوخت و ساز گیاهان را بالا می‌برد و در نهایت راندمان مزرعه و میزان برداشت محصول افزایش پیدا می‌کند.

  مزیت کود آهن برای زعفران

  اما مزیت کود آهن برای زعفران در چیست و چه تاثیراتی دارد؟

  کود آهن در کشت زعفران تاثیرات بسیار مثبتی دارد که برای مثال می‌توان از درشت شدن کلاله های زعفران و سنگین شدن آن ها نام برد. یکی دیگر از فواید و مزیت استفاده از کود آهن در کشت زعفران این است که عملکرد پیاز های زعفران بسیار بهتر می‌شود و همین امر باعث بالا رفتن میزان گل دهی و برداشت زعفران می‌شود. در جدول کوددهی زعفران به وضوح کود آهن استفاده شده است.

  مقدار مصرف کود آهن در هر هکتار

  به طور کلی مقدار کود دهی کود آهن در یک هکتار متغیر بین 1 تا 2 کیلو است که شما باید با توجه به شرایط مزرعه و کمبود آهن خاک مزرعه خود از کود آهن استفاده کنید. برای این که میزان کمبود آهن خاک مزرعه خود را بدانید می‌توانید که مقداری از خاک مزرعه را آزمایش کنید تا از این موضوع اطلاع پیدا کنید.

  به شما توصیه می‌شود که اگر مزرعه شما دارای کمبود شدید آهن است حتما در خصوص مقدار استفاده از کود آهن با یک کارشناس متخصص زعفران مشورت کنید.

  زمان و نحوه کود دهی آهن

  کود آهن در صورتی تاثیرات مثبت خود را دارد که شما در زمان مناسب از این کود برای مزرعه خود استفاده کنید و زمان مناسب برای استفاده از این کود در دوره رشد گیاه است.

  دوره رشد گیاه زعفران چه زمانی است؟ بعد از برداشت گل های زعفران، تا اوایل دی ماه ریشه‌ی گیاه زعفران فعال است و باید از طریق زاج آب کود دهی آهن بعلاوه دیگر کود های زاج آب انجام شود. بعد از کود دهی زاج آب زمان محلول پاشی زعفران فرا می‌رسد که این کود ها از طریق محلول به برگ زعفران می‌رسند.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹ رای

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.