آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کود آهن برای زعفران: بررسی خواص و طریقه مصرف

آخرین بروز رسانی: 25 دی 1402
دسته‌بندی ها:
 • کود آهن برای زعفران و اکثر مزارع کشاورزی، یکی از ضروری ترین کود ها مورد نیاز آن ها است چرا که درصد بالایی از زمین های کشور ما ایران کمبود شدید آهن دارند و حتما باید از کود آهن استفاده شود. از رویی دیگر اکثر اقلیم کشور ما دارای زمین هایی با خاک قلیایی و آهکی هستند که بیشترین کمبود آهن در این نوع خاک و اقلیم است.

  به همین دلیل ما برای شما یک محتوا در خصوص کود آهن برای زعفران تهیه کرده ایم تا به طور کلی شما با کود آهن و مزیت استفاده از آن آشنا شوید.

  کود آهن چیست؟

  کود آهن کودی است که در کل باعث فتوسنتز بهتر گیاه می‌شود و عملکرد آن در زعفران باعث درشت شدن کلاله های زعفران می شود. هم چنین کود آهن سوخت و ساز گیاهان را بالا می‌برد و در نهایت راندمان مزرعه و میزان برداشت محصول افزایش پیدا می‌کند.

  مزیت کود آهن برای زعفران

  اما مزیت کود آهن برای زعفران در چیست و چه تاثیراتی دارد؟

  کود آهن در کشت زعفران تاثیرات بسیار مثبتی دارد که برای مثال می‌توان از درشت شدن کلاله های زعفران و سنگین شدن آن ها نام برد. یکی دیگر از فواید و مزیت استفاده از کود آهن در کشت زعفران این است که عملکرد پیاز های زعفران بسیار بهتر می‌شود و همین امر باعث بالا رفتن میزان گل دهی و برداشت زعفران می‌شود. در جدول کوددهی زعفران به وضوح کود آهن استفاده شده است.

  مقدار مصرف کود آهن در هر هکتار

  به طور کلی مقدار کود دهی کود آهن در یک هکتار متغیر بین 1 تا 2 کیلو است که شما باید با توجه به شرایط مزرعه و کمبود آهن خاک مزرعه خود از کود آهن استفاده کنید. برای این که میزان کمبود آهن خاک مزرعه خود را بدانید می‌توانید که مقداری از خاک مزرعه را آزمایش کنید تا از این موضوع اطلاع پیدا کنید.

  به شما توصیه می‌شود که اگر مزرعه شما دارای کمبود شدید آهن است حتما در خصوص مقدار استفاده از کود آهن با یک کارشناس متخصص زعفران مشورت کنید.

  میتونی مقالات مرتبط با این موضوع رو مطالعه کنی!

  بهترین زمان کود دهی زعفران در هر مرحله‌ی کوددهی

  چه زمان کود دهی زعفران را انجام دهیم؟

   

  زمان و نحوه کود دهی آهن

  کود آهن در صورتی تاثیرات مثبت خود را دارد که شما در زمان مناسب از این کود برای مزرعه خود استفاده کنید و زمان مناسب برای استفاده از این کود در دوره رشد گیاه است.

  دوره رشد گیاه زعفران چه زمانی است؟ بعد از برداشت گل های زعفران، تا اوایل دی ماه ریشه‌ی گیاه زعفران فعال است و باید از طریق زاج آب کود دهی آهن بعلاوه دیگر کود های زاج آب انجام شود. بعد از کود دهی زاج آب زمان محلول پاشی زعفران فرا می‌رسد که این کود ها از طریق محلول به برگ زعفران می‌رسند.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۴ رای
  
  2دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. پریسا افتخاری

   سلام
   امروز میخواستم کود زاچ آب به گلدان های زعفرانم بدم ولی درصد ترکیب هر کدام از کودها رو نمی دونستم چقدره لطفاً راهنمایی بفرمایید.
   (سال گذشته ازتون کود خریدم ولی یادم نیست میزان ترکیب کودها چطور بود)

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و وقت بخیر
    با شماره 02191012322 تماس بگیرید.