آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

نقش پوشال در اطراف پیاز زعفران

آخرین بروز رسانی: 8 بهمن 1402
دسته‌بندی ها:
 • در کشت زعفران ، نقش پوشال در اطراف پیاز زعفران مانند یک توری پارچه ای عمل می کند و دیواره خارجیه پیاز های زعفران را پوشش می دهد که به نوعی اگر پیاز بیرون از خاک باشد، از تابش نور مستقیم خورشید جلوگیری می کند.

  زیرا طبیعت پیاز به این صورت است که باید داخل خاک باشد و حالا اگر در شرایطی قرار بگیرد که بیرون از خاک باشد این پوشال های اطراف پیاز از آن در مقابل تنش ها حفاظت می کند. نکته قابل توجه در خصوص مبحث بیرون ماندن پیاز زعفران از خاک باید گفت که پوشال ها هم تا یک حدی از پیاز زعفران محافظت کرده و باید هر چه سریع تر به خاک انتقال پیدا کنند.

  نقش پوشال در اطراف پیاز زعفران

  اولین نقش پوشال زعفران همان طور که گفته شد محافظت از پیاز زعفران است و نکته دیگری هم که می شود به آن اشاره کرد این است که، پوشال اطراف پیاز زعفران همانند یک اسفنج عمل می کند، یعنی به این صورت که چند برابر وزن خود آب جذب می کند و در زمانی که رطوبت پیاز زعفران کم می شود ، پوشال ها رطوبت مورد نیاز پیاز را انتقال می دهند.

  نقش پوشال در اطراف پیاز زعفران

  ذخیره اکسیژن

  تمامی گیاهان برای تکمیل دوره رشد خود به اکسیژن نیاز دارند که پوشال های اطراف پیاز زعفران به راحتی اکسیژن را در خود ذخیره می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند.

  زمانی که پیاز ها در عمق 20 سانتی متری خاک قرار دارند یک فشاری را متحمل هستند که پوشال ها مانند یک ضربه گیر عمل می کنند و حداکثر فشار بر روی پیاز ها کم کرده و نمی گذارند به پیاز آسیب برسد.

   

  میتونی مقالات مرتبط با این موضوع رو مطالعه کنی!

  عکس برداری مجموعه عکس پیاز زعفران توسط شرکت ماه چین از مزارع

  عکس با کیفیت پیاز زعفران

   

  نکته مهم

  بسیاری از کشاورزان در زمان کشت پیاز های زعفران بر این باورند که باید این پوشال ها را از پیاز جدا کنند که این کار یک اشتباه بسیار بزرگ است و خطرات بسیار زیادی مزرعه و سلامتی پیاز ها را تهدید می کند پس به هیچ عنوان نباید در زمان کشت پوشال ها را از پیاز جدا کرد.

  پوشال پیاز هایی که جوان هستند به رنگ قهوه ای روشن است ولی پوشال اطراف پیاز های چند ساله به رنگ قهوه ای تیره بوده و نسبت به پیاز های جوان مقدار پوشال بیشتری دارند.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۱ رای
  
  4دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی رحیمی

   سلام استاد قیطاسی عزیز آیا گوگرد دهی به زعفران لازم است و زمان آن را بفرمایید

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخیر فقط در صورتی که می خواین حیوانات از مزرعه دور بشن باید از گوگرد استفاده کنید
    گوگورد به دلیل بوی بدی که داره باعث دور شدن حیوانات از مزرعه میشه

  2. ابوالفضل

   سلام یعنی نمی خواد پوشال هارو از زعفران جدا کنیم

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر نه به هیچ عنوان