آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

بهترین کود حیوانی برای زعفران چیست؟

آخرین بروز رسانی: 28 آذر 1401
دسته‌بندی ها:
 • کود دهی حیوانی اولین مرحله کود دهی مزرعه زعفران محسوب می‌شود که بر انجام آن بسیار تاکید شده و حتما باید قبل از کشت پیاز های زعفران در زمین به خاک مزرعه اضافه شود.

  اما سوالی که در این بخش به وجود می‌آید این است که چه نوع کود حیوانی برای مزرعه زعفران مناسب است؟ سوالات بسیار زیادی در رابطه با انواع کود دهی حیوانی برای مزرعه زعفران از کارشناسان تیم ماه چین پرسیده می شود که چه نوع کود حیوانی برای زعفران مناسب است؟ 

  کود حیوانی کبوتر، کود مرغی ، کود گوسفندی و یا کود گاوی !

  بهتر است یک به یک این کود ها را برای کشت زعفران بررسی کنیم. کود گوسفندی بخاطر ph قلیایی که دارد باعث میشود جذب عناصر توسط پیاز زعفران کاهش پیدا کند.همچنین درصد شوری کود گوسفندی زیاد است که باعث شور شدن خاک نیز میشود.

  کود مرغی و کبوتری دارای ازت (نیتروژن) بالایی است که باعث میشوند سیکل جذب عناصر توسط پیاز بهم بخورد و بجای درشت شدن پیاز برگ های آن رشد کند. شاید برای کشت های دیگر استفاده از این دو کود توصیه شود اما برای کشت زعفران توصیه‌ی کارشناسان ماهچین استفاده از کود گاوی است. اما استفاده از همین کود نیز دارای شرایط و نکاتی است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

  کود گاوی بهترین کود دامی برای مزرعه زعفران

  در خصوص استفاده از کود گاوی برای کشت زعفران باید گفت که، به طور کلی دو نوع کود گاوی وجود دارد، کود گاو هایی که در گاو داری ها و مجتمع های صنعتی نگهداری می شوند و کود گاو هایی که در محیط هایی به روش سنتی پرورش می‌یابند که هر دوی این دو نوع کود با یکدیگر متفاوت است. با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

  گاو هایی که در محیط صنعتی پرورش می یابند دارای برنامه و جیره غذایی به خصوص خود هستند که تمامی عناصر مورد نیاز برای کود دامی به دام ها داده می شود و همین باعث می شود که کودی که از این دام ها به وجود می آید از هر لحاظ کاملا غنی باشد.

  اما گاو هایی که در محیط های سنتی پرورش پیدا می کنند به دو روش تغذیه می کنند. یک اینکه دام ها را برای چرا به صحرا ها میبرند و یا ممکن است که کشاورز علف های هرز را برای تغذیه دام ها جمع آوری کند.

  گیاهانی که گاو ها در روش سنتی از آن تغذیه می کنند دارای بذر علف های هرز هستند و باعث می شود که کود گاوی ای که از گاو های سنتی به وجود می آید شدیدا دارای بذر علف هرز شود. به همین دلیل بهتر است حتما کود دامی پوسیده شود تا درصد بذر علق هرز به کم ترین میزان خود برسد. پوساندن کود دامی تازه را خود کشاورزان میتوانند انجام دهند.

  کود حیوانی برای زعفران

  زمان استفاده از کود گاوی برای کشت زعفران

  اینکه چه زمان تغذیه‌ی گیاه را فراهم کنید بسیار اهمیت دارد. اگر زمان کوددهی به زعفران را ندانید و در فصل نامناسب کوددهی زعفران را انجام دهید مطمئنا دچار خسران خواهید شد. ما در ماهچین جدول کوددهی آماده کرده ایم که میتوانید از آن برای کوددهی مزارع زعفران استفاده کنید.

  زمان استفاده از کود گاوی برای کشت زعفران دقیقا قبل از شروع هر گونه فعالیت برای کشت است یعنی درست زمانی که زمین مزارع خود را شخم زده و مسطح کرده اید کود گاوی پوسیده را به مزرعه خود اضافه می کنید.

  در خصوص کود گاوی پوسیده که گفته شد باید بگوییم که شما حتما باید از کود گاوی ای که پوسیده شده است استفاده کنید. زیرا کود گاوی تازه دارای مقدار بسیار زیادی بذر علف هرز است و باعث می شود که خطرات وجود داشتن کنه مزارع زعفران شما را تهدید کند

  هم چنین کود گاوی تازه به دلیل مرطوب بودن و تازه بودن کود، جهت تجزیه و پوسیده شدن کود حیوانی نیاز به نیتروژن دارد و اگر ما بخوایم از کود حیوانی تازه برای مزرعه مان استفاده کنیم باعث می شود که باکتری های موجود در کود جهت تجزیه کود حیوانی نیتروزن موجود در خاک را مصرف نمایند و این باعث می شود که زمین با فقر نیتروژن رو به رو شود.

  طبق تجربه های به دست آمده از مزارع ماه چین و طبق نیاز پیاز های زعفران به کود حیوانی برای رشد و گل دهی تقریبا دو الی سه سال بعد از اولین کود دهی حیوانی مزرعه زعفران کود گاوی پوسیده را به خاک مزرعه اضافه می کنیم ( تقریبا در 8 سال کشت زعفران باید 3 بار کود گاوی پوسیده را به مزرعه اضافه کنیم در بازه زمانی اواخر شهریور ماه قبل از آبیاری اول)

  کود گاوی برای زعفران

   

  چرا استفاده از کود گاوی برای کشت زعفران توصیه می شود؟

  کود گاوی در مقایسه با کود گوسفندی دارای مقدار ph پایین تر و مقدار شوری (EC) کمتری است که نرمال بودن این دو عامل باعث می شود که جذب عناصر برای ریشه گیاه زعفران آسان تر بشود و هم چنین کود گاوی دارای طبع سرد است و رطوبت بالایی دارد و دیرتر از کود گوسفندی جذب می شود .کود گوسفندی بیشتر برای اصلاح  زمین هایی که بافت سنگین دارند استفاده میشود.

  به همین دلایل است که کود گاوی پوسیده شده برای کشت زعفران بهتر بسیار توصیه می شود.

  در نتیجه طبق مباحث و مقالات علمی و براساس تجربیات کشاورزان حرفه ای در زمینه کشت زعفران توصیه مجموعه ماه چین استفاده از کود گاوی پوسیده شده در بین کود های دامی میباشد.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵۷ رای

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. علی اصغر بلوچ قرایی

   برای زاچ اب زعفران چه کودی استفاده کنیم

  2. کاظم

   با عرض سلام. برای آب گل چه نوع کود شیمیایی خوب هست وبه چه مقداری

  3. rahim00333

   مقالات خوب ومفید هستند ولی من یک سوال داشتم اگر لطف کنید در اسرع وقت راهنمایی بفرمایید من سال سوم کشتم هست وکود دامی پوسیده از سال گذشته دارم می خوام ببینم بعد از پخش کود در زمین برای اینکه کودها با ابیاری جابجا نشود باید بیل کاری انجام بدهیم با تشکر

  4. محسن ملایی

   سلام عالی بود مطلب شما در مورد تفاوت کودها برای پیاز زعفران من مقدار کمی از پیاز زعفران را در چند سبد کاشتم و این مطلب برام مفید بود

  5. ابوالفضل

   می خواستم بدونم بعد از پاشیدن کود تا چند روز وقت داریم که ابیاری کنیم
   یا ابیاری در کود تا ثیری ندارد ممنون