آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کود سیاه زعفران چیست؟

آخرین بروز رسانی: 20 اسفند 1402
دسته‌بندی ها:
 • زعفران گران‌ترین ادویه جهان است که در عین آسان بودن کشت آن به مدیریت و تغذیه کامل گیاه نیاز دارد به همین دلیل تمامی کود‌های مورد نیاز گیاه زعفران را باید در زمان مورد نیاز آن به گیاه برسانیم. به همین دلیل در این مقاله کود سیاه زعفران را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا تاثیرات آن بر مزرعه زعفران را ببینیم.

  کود سیاه زعفران چیست؟

  به طور کلی کود سیاه زعفران به کودی گفته می‌شود که دارای مقدار بسیار زیادی فسفر باشد. یکی از اصلی ترین کود‌های مورد نیاز مزرعه زعفران کود فسفر است چرا که این کود نقش بسیار مهمی در رشد ریشه گیاه، گل‌دهی آن و افزایش میزان باردهی مزرعه دارد.

  فواید کود سیاه یا همان سوپر فسفات تریپل

  • کود سیاه به دلیل داشتن فسفر بالا یکی از پر کاربرد ترین کود ها در عرصه کشاورزی است.
  • عنصر پر مصرف فسفر را برای گیاه تامین می‌کند.
  • در تولید ریشه های قوی و سالم نقش اصلی را ایفا می‌کند.
  • وقتی ریشه سالم و قوی باشد مقاومت گیاه در برابر باکتری و بیماری ها بالا می‌رود.
  • وقتی کمبود فسفر در مزرعه رویت شود از کود سیاه استفاده می‌شود.

  علائم کمبود فسفر در گیاه

  1. تولید ریشه های بسیار کم و ضعیف
  2. سرعت بسیار پایین رشد گیاهان
  3. ساقه های بسیار ضعیف گیاه
  4. تعداد کم برگ و گل ها
  5. ریزش شدید برگ ها و قهوه ای شدن برگ های قدیمی گیاه
  6. تغییر رنگ برگ ها از سبز به زرد و قهوه ای
  7. رشد بسیار کند برگ های گیاه

  کود سیاه زعفران

  میزان مصرف مناسب کود سیاه زعفران در مزرعه

  هر کود مورد نیاز مزرعه در کنار فواید بسیار زیادی که دارد اگر به مقدار مناسب مصرف نشود تاثیر عکس گذاشته و باعث خسارت می شود. طبیعتا در هر منطقه بسته به اقلیم و کیفیت خاک و هم چنین آب و هوا میزان مصرف کود متفاوت می‌باشد به همین دلیل ابتدا با آزمایش خاک باید مقدار نیاز مزرعه خود به کود سیاه را مشخص کنید.

  اما به طور معمول مقدار مصرف کود سیاه در سال اول و در مزرعه یک هکتاری 200 تا 250 کیلوگرم است. این میزان در سال های بعدی کشت به 100 تا 150 کیلو گرم می‌رسد.

  چند نکته در رابطه با استفاده از کود سیاه

  کود سوپر فسفات تریپل یا همان کود سیاه گرانوله می باشد (کود گرانول به کودی گفته می شود که در قالب های کود خشک، خوشه ای، مایع و یا ضد پودر در بازار وجود دارد) به همین دلیل به نسبت سایر کودها در مدت زمان بسیار زیادی آبشویی می شود و در دسترس گیاه قرار دارد.

  نکته بسیار مهم در رابطه با کود سیاه این است که بهتر است شما در آبیاری های زعفران به جای کود سوپر فسفات تریپل از کود های 00-44-18 ، 10-50-10 و یا 34-52-00 استفاده کنید و بیشتر از هر موردی به کودهای زاج آب و محلول پاشی اهمیت دهید و از کود های نام برده شده در ترکیبات کود دهی‌ها به کار ببرید.

  چرا که این کود‌ های سیاه در نوع کود های حمایتی خاک هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند و مانند کودهای زاج آب و محلول پاشی تخصصی عمل نمی‌کنند. شاید برخی فکر کنند که کود سیاه زعفران مضر باشد که اینطور نیست اما مانند کود های نام برده شده تاثیر عالی ندارد و برای گیاه به تنهایی کافی نیست.

  میتونی مقالات مرتبط با این موضوع رو مطالعه کنی!

  عمده ترین نیاز زعفران به عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که هر سه این عناصر در قالب کودهای NPK هستند.

  تاثیر کوددهی زعفران بر کیفیت محصول

  بهترین زمان استفاده و نحوه مصرف کود سیاه زعفران

  اصلی ترین فایده کود سوپر فسفات تریپل ریشه زایی در گیاه هست که معمولا قبل از آبیاری گل های زعفران از این کود استفاده می‌شود که به همراه آبیاری مزرعه زعفران فسفر های موجود در کود به ریشه و پیاز زعفران برسد تا عمل ریشه زایی پیاز های زعفران صورت بگیرد.

  راهنمای خرید بهترین کودهای مورد نیاز زعفران

  متاسفانه بایدگفت که این روزها در سطح بازار، تقلب در انواع کودها بخصوص کود سیاه زعفران بسیار فراوان است و به جرات می‌توان گفت بیشتر ترکیبات آن ها را خاک تشکیل داده است. برای تهیه کود های مورد نیاز خود حتما به فروشگاه های معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنید تا بتوانید بهترین برند های کود اصل رو خریداری کنید.

  مجموعه ماه چین در زمینه‌ی فروش کودهای زاج آب و محلول پاشی فعالیت گسترده ای دارد که شما می توانید با خیالی راحت از اصل بودن کودها و برند های معتبر در سطح بازار خرید کود زعفران خود را انجام دهید.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  برچسب ها:
  
  بدوندیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *