آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

3 سوال پر تکرار درباره کاشت زعفران در خاک

دسته‌بندی ها:

بسیاری از افراد با خرید پکیج های پیاز زعفران، کاشت زعفران در خاک را به نحوی در منزل یا زمین و باغچه کوچک خود تجربه می کنند، اما در این بین سوال های زیادی برای آن ها به وجود می آید که  ما در این مقاله به این سوال های پر تکرار شما عزیزان پاسخ خواهیم داد، پس حتما در ادامه این بخش ما را همراهی کنید.

سوال 1: زمان محلول پاشی، کود‌‌ دهی و آبیاری پیاز زعفران چه موقع است و چگونه انجام می شود؟

زعفران جز گیاهان کم آب است که نیازی به آبیاری فراوان ندارد، اما گیاه زعفران با توجه به منطقه ای که آن را کشت می‌کنیم ، به 1 الی 4 مرتبه آبیاری نیاز دارد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنیم ، زمان آبیاری است که باید به طور دقیق و در زمان مناسب خود انجام شود و نکته مهم دیگر این است که در فصل تابستان به هیچ عنوان آبیاری نشود.

کاشت زعفران

مراحل آبیاری پیاز زعفران

به طور کلی بسته به میزان بارش باران باید 3 الی 4 دفعه اقدام به آبیاری گیاه زعفران کنید.

آبیاری اول : اوایل مهرماه و قبل از بارش های پاییزی

آبیاری دوم : آبان ماه و بعد از پایان گلدهی

آبیاری سوم : بهمن ماه

آبیاری چهارم : اردیبهشت ماه در زمان زرد شدن برگ های پیاز زعفران

نکات مهم آبیاری کاشت زعفران در خاک

1ـ به هیچ وجه در فصل تابستان مزرعه خود را آبیاری نکنید. زیرا با این کار آفات و بیماری‌ ها را به مزرعه زعفران خود دعوت می‌کنید.

2‌‌‌‌ـ آبیاری سوم یا باران باید پس از وجین کردن و کود‌ دهی زمین اتفاق بیفتد.

3ـ موارد گفته شده به‌ صورت کلی می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به محل زندگی و منطقه شهری و کشت خود آن را شخصی‌‌ سازی کرده تا بیش‌ترین بازدهی را از مزرعه زعفران خود داشته باشید.

مراحل کود دهی و محلول پاشی پیاز زعفران

در آبیاری اول که شما انجام می‌دهید، هیچ نوع کودی استفاده نمی شود. ولی آبیاری دوم که صورت می‌گیرد ، باید از کودهایی استفاده شود که، رشد ریشه زعفران را افزایش دهد و باعث جذب بهتر عناصر توسط ریشه از خاک شود.

محلول‌پاشی اول زعفران در اوایل آذر ماه طی شرایطی مانند دمای مناسب (بین ۱۰ تا ۲۰ درجه) و نور خورشید کافی صورت می‌گیرد که باعث افزایش سطح برگ زعفران و در نتیجه افزایش جذب نور توسط گیاه می‌شود.

محلول‌پاشی دوم تا چهارم زعفران که در زمستان انجام می‌شود باعث افزایش تعداد پیازچه‌ های دختری و هم‌چنین افزایش سایز آن‌ها میشود.

در اوایل بهار و قبل از خشک و زرد شدن برگ‌های زعفران باید محلول‌پاشی بعدی صورت پذیرد. در این مرحله، تمامی عناصر ریز مغذی را به همراه پتاس در اختیار گیاه قرار داده می‌شود.

سوال دوم: محل نگهداری پیاز زعفران بعد از کاشت زعفران در خاک به چه صورت است؟

بسیاری از شما عزیزان از تیم ماه چین سوال می‌پرسید: از زعفرانی که در گلدان یا در جعبه کشت کردیم را در چه محلی نگهداری کنیم؟ و در کجا قرار بدهیم تا رشد مناسبی داشته باشند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا از پاسخ این سوال ها اطلاع پیدا کنید.

پیاز زعفران هم مانند سایر گیاهان زنده است، و برای رشد به تابش نور خورشید نیازمند است. پس در این صورت، باید گلدان ها و جعبه هایی که پیاز زعفران در آن کاشته‌ایم را در محلی قرار بدهیم که مستقیما نور خورشید به آن بتابد.

کاشت زعفران در خاک

اگر شما در مناطقی مانند شمال کشور هستید که در تابستان هم بارش باران اتفاق میوفتد باید جعبه ها و گلدان های زعفران را جا به جا کنید چون به هیچ عنوان ، نباید در فصل تابستان خاک مزرعه پیاز زعفران رطوبت داشته باشد

نکته قابل ذکر دیگر این است که، پیاز های زعفرانی که در جعبه کاشته شده اند، چون خارج از خاک هستند، بیشتر در معرض دمای هوا و تاثیرات آن قرار دارند. به همین دلیل زودتر از همه به خواب می‌روند و برگ های پیاز زعفران خشک و زرد می‌شود.

سوال سوم: در چه مناطقی کاشت زعفران در منزل صورت می‌گیرد؟

یک مزیتی که کاشت زعفران در منزل نسبت به کاشت زعفران در خاک دارد، این است که به دلیل امکان جابه جایی آن میتوان در اکثر مناطق کشور کشت کرد.

رطوبت و دمای بالا دو مورد از محدودیت های کشت خاکی است، که کاشت زعفران در منزل این محدودیت ها را ندارد. به همین علت از شمالی ترین منطقه ایران تا جنوبی ترین منطقه آن کاشت انجام میشود.

سخن آخر:

و در آخر باید بگوییم که سه سوال پر تکرار شما عزیزان را پاسخ دادیم و شما را به طور کامل با رعایت کردن برخی نکات مهم در کاشت زعفران در خاک آشنا کردیم پس حالا نوبت شماست که با آگاهی کامل درباره کشت زعفران این کار لذت بخش و فوق‌العاده را تجربه کنید.

اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر درباره کاشت زعفران در خاک داری با ماه چین همراه باش.

3/5 - (2 امتیاز)

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.