اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

خواص زعفران اصل و فواید مصرف آن

آخرین بروز رسانی: 1 اسفند 1402
دسته‌بندی ها:
 • بیشترین مصرف زعفران بخاطر عطر و رنگ خوب آن در غذا و خوراکی هاست و کم پیش می آید به خواص درمانی زعفران اهمیت بدهند. این کوتاهی بدون شک بخاطر داشتن اطلاعات کم از فواید زعفران است .خواص زعفران از عوارض زعفران بسیار بیشتر است (اگر زعفران را از حد معمول بیشتر مصرف کنید ممکن است دچار مسمویت شوید). مصرف هر ماده‌ی غذایی باید به اندازه باشد. به شما قول میدهم بعد از خواندن این مقاله تصمیم به خرید زعفران بگیرید و بصورت مداوم از زعفران استفاده کنید.

  خواص زعفران برای بدن و سلامتی

  اگر بخواهید خواص زعفران را از نظر علمی بررسی کنید و مهر تایید بر این مقاله بزنیم باید چرایی وجود این فواید را بدانید.

  زعفران از عناصری مانند کروسین، پیکروکروسین و سافرانال تشکیل شده است. این عناصر به ترتیب باعث رنگ دهی ،طعم تلخ و عطر زعفران هستند. علاوه بر این موارد خواص دارویی نیز دارند.مواردی که در ادامه مطالعه میکنید ممکن است بخاطر وجود هر یک از این عناصر باشد. پیشنهاد میکنیم مقاله‌ی مربوط به کروسین را نیز مطالعه کنید تا دلیل علمی این خواص را بدانید.

  1. درمان افسردگی و ایجاد نشاط

  مطالعات و کارآزمایی‌های بالینی فراوانی بر خاصیت زعفران مبنی بر کاهش علائم و عوارض افسردگی اشاره داشته‌اند. احتمالا مکانیسم اثر زعفران برای بهبود علائم افسردگی تنظیم تولید و ترشح سروتونین در بدن است.(منبع)

  همان‌طور که می‌دانید سروتونین یکی از مهم‌ترین انتقال‌دهنده‌‌های عصبی موجود در بدن ماست که نقش مهمی در کنترل و بهبود افسردگی دارد. بسیاری از داروهای افسردگی شیمیایی (فلوکستین)  موجود در بازار نیز با همین مکانیسم کنترل سروتونین طراحی و تولید شده‌اند. تقاوت مهم زعفران با این داروها در عوارض جانبی آن‌هاست.

  زعفران علی رغم این که عوارض شناخته‌ شده‌ای برای افراد دارای افسردگی ندارد می‌تواند عوارض ناشی شده از دیگر داروهای شیمیایی موجود در بازار را نیز جبران کند. یکی از این عوارض اختلالات جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی است که زعفران می‌تواند این اختلالات را تا حد قابل قبولی بهبود ببخشد.در مقاله ای که درباره‌ی خواص زعفران برای اسپرم مردان نوشتیه ایم بصورت کامل این موضوع را از نظر علمی بررسی کرده‌ایم.

  2. کاهش اضطراب و ایجاد آرامش

  فواید زعفران برای اعصاب و کاهش استرس بر هیچکس پوشیده نیست. یکی از دلایل ایجاد اضطراب در افراد وجود آنتی‌اکسیدان‌ها و استرس‌های محیطی است. طبق نظر متخصصان مصرف زعفران می‌تواند خواص آرامبخش قابل توجهی داشته باشد. همچنین زعفران دارای طبعی گرم و زنده است و به همین علت می‌تواند مکانیسم‌های عصبی را تنظیم و از این طریق نیز به بهبود عملکرد اعصاب بینجامد.

  3. درمان سرماخوردگی

  یکی از خواص دم کرده زعفران بالا بردن سیستم ایمنی بدن است.زعفران سرشار از ویتامین ث می باشد لذا در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن کارایی بالایی دارد و منجر به پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی می شود. گفتنی است که هر 100 گرم زعفران 80 میلی‌گرم ویتامین ث طبیعی با قابلیت جذب بالا دارد.

  4. تقویت سلامت قلب

  یکی از مهم ترین مسائل و مشکلاتی که امروزه سلامت قلبی و عروقی ما را به خطر می‌اندازد افزایش تولید رادیکال‌های آزاد در بدن ماست. این رادیکال‌های آزاد به واسطه سبک نامناسب زندگی ما به مقادیر زیادی تولید می‌شوند و منجر به اکسیدشدن چربی‌ها در عروق کرونر قلبی می‌شوند.

  زعفران برای سلامت قلب چه خاصیتی دارد؟

  یکی از بهترین خواص زعفران این است دارای مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند کروسین، کروستین و سافرانال می‌باشد. وظیفه این آنتی‌اکسیدان‌ها خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و به تبع آن تضمین سلامت قلبی و عروقی ماست.(منبع)

  خواص زعفران برای قلب و عروق

   

  5. خاصیت ضد سرطانی

  به گواه علم پزشکی و تحقیقات دانشمندان یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد سرطان‌ها وجود رادیکال‌های آزاد در بدن انسان است. جالب این جاست که رادیکال‌های آزاد به طور طبیعی در بدن ما تولید می‌شوند و اگر بدن ما نتواند این رادیکال‌های آزاد را خنثی کند دچار مشکلات جدی می‌شود.

  رادیکال‌های آزاد تمایل به آسیب و اکسید کردن هر چیزی که در دسترس‌‌‌شان است دارند. رادیکال‌های آزاد اطراف هسته سلول‌ها می‌توانند با آسیب به ماده‌ژنتیک و به خصوص توالی‌های تنظیمی آن منجر به ایجاد سرطان‌های بسیار سخت شوند.

  6. تقویت قدرت ذهنی

  مطالعات و کارآزمایی‌های بالینی نشان می‌دهد که زعفران توانایی افزایش هوشیاری و توانایی ذهنی و همچنین حفاظت از مغز را داراست. کروستین، کروسین و سافرانال موجود در زعفران می‌توانند مغز را در برابر رادیکال‌های آزاد که یکی از مهم‌ترین تهدیدات ممکن برای مغز است حفظ کنند.

  همچنین مواد معدنی و ترکیبات موجود در زعفران می‌توانند عملکردها و کارکردهای مغزی را تا حد قابل قبولی بهبود بخشند و از اختلالات عصبی همچون پارکینسون جلوگیری کنند.

  7. افزایش انرژی بدن

  مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زعفران می‌تواند منجر به بهبود متابولیسم بدن در مورد چربی و گلوگز شود. زعفران می‌تواند منجر به کاهش سوخت و ساز چربی دریافتی از راه غذا و بهینه سازی سوخت و ساز گلوگز ‌شود.(منبع)

  بهبود متابولیسم انرژی در یک فرد منجر به افزایش انرژی در دسترس بدن به واسطه هورمون‌هایی مانند گلوکاگون و جلوگیری از ایجاد دیابت می‌شود. تمام این موارد منجر به کاهش توده چربی در افراد و کاهش وزن و لاغری با زعفران در آن‌ها می‌شود.

  8. خوابی راحت و آسوده

  در یک مطالعه بالینی بر روی افرادی از که از قرص خواب برای داشتن خوابی آرام استفاده می‌کردند نشان داده شد که مصرف 14 میلی‌گرم زعفران روزانه برای یک دوره می‌تواند منجر به بهبود کیفیت خواب قابل توجه در این افراد شود.(منبع)

  متاسفانه هنوز مکانیسم مولکولی دقیق این موضوع مشخص نشده است و برای بررسی بیشتر اثر زعفران بر روی خواب باید مطالعات بیشتری انجام شود.

  9. بهبود تنگی نفس

  بر اساس مطالعات انجام شده درباره خاصیت زعفران، مشخص شده است که این ادویه از کمترین میزان مواد آلرژن برخوردار بوده و تقویت کننده سیستم تنفسی بدن است و در روند بهبودی آسم نیز تاثیر مثبتی دارد.

  10. پوستی شفاف با زعفران

  زعفران به واسطه دارا بودن مقادیر زیادی از کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند نقشی مهم در احیا و حفظ کلاژن پوستی داشته باشد. حتما می‌دانید که یکی از اصلی‌ترین عوامل حفظ سلامت و شفافیت پوست کلاژن پوستی می‌باشد.

  کلاژن پوستی تحت تاثیر آنتی‌اکسیدان‌ها و دیگر عوامل آسیب‌زای محیطی مانند نور خورشد و امواج مخرب محیطی آسیب می‌بیند و به مرور تخریب شده و از بین می‌رود. یکی از فواید مهم زعفران برای پوست ، حفظ و احیای کلاژن پوستی است.

  11. کاهش عوارض و اختلالات قاعدگی

  یکی از مسائل مهمی که کیفیت زندگی زنان را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، قاعدگی است. اختلالات و بی‌نظمی در قاعدگی یا سندروم پیش از قاعدگی می‌تواند عاملی برای ایجاد استرس‌ و اضطراب مزمن در زنان باشد و زندگی آن‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

  یکی از خواص زعفران برای زنان قابلیت تحریک‌کنندگی قاعدگی است و مصرف آن پیش از زمان بروز قاعدگی می‌تواند منجر به تحریک قاعدگی و ایجاد نظم در قاعدگی شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف زعفران به مدت چند دوره می‌تواند منجر به کاهش 50 درصدی عوارض سندروم پیش‌قاعدگی شود.

  خواص زعفران برای سندروم پیش از قاعدگی

   

  12. بهبود آفتاب‌سوختگی

  اگر در طی روز مدت زمان زیادی را در زیر نور خورشید سپری می‌کنید و نور خورشید پوست شما را آزار می دهد، کافی است فقط مقداری زعفران را به مدت یک شب در شیر پر چرب خیس نمایید.

  بعد از این کار با انگشت های خود، آن‌را به پوست خود بمالید. این ترکیب به شکل معجزه‌آسایی اثر آفتاب سوختگی را پاک می‌کند و بعلاوه درخشندگی را به پوست شما بر می‌گرداند.

  13. خواص زعفران برای معده

  از قدیمی‌ ترین و معروف‌ ترین کاربرد های گیاه زعفران، کاهش ناراحتی‌ های معده و نفخ بیش از حد شکم می‌باشد. ذات آرام‌بخشی و ضد‌التهابی که زعفران دارد موجب آرام کردن و کاهش التهابات معده می‌شود.

  هم چنین زعفران می تواند به راحتی یبوست، نفخ، گرفتگی و بقیه شرایط و اختلالات جدی مثل زخم معده را نیز از بین ببرد.

  تاثیر زعفران بر اسید معده

  اسید معده یکی از رایج ترین بیماری ها در بین افراد است که بسیاری را آزار می‌دهد از گذشته های دور از زعفران به عنوان یک درمان کننده قوی بیماری هایی هم چون درد معده و اسید معده استفاده می‌کردند. در برخی از کشور ها هم مانند کشور آلمان استفاده از زعفران برای درمان اسید معده استفاده‌ی زیادی می‌شود.

  14. خواص زعفران بر استخوان

  زعفران دارای مواد معدنی است که منجر به افزایش جذب کلسیم در دستگاه گوارش می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مکانیسم‌های درمان اختلالات استخوانی و پیشگیری از مشکلاتی مانند پوکی استخوان و نرمی استخوان این است بتوانیم میزان جذب کلسیم را افزایش دهیم.

  گذشته از آن یکی از ترکیبات اصلی زعفران کلیسم موجود در آن است که قابلیت جذب بالایی دارد و می‌تواند نیاز کلسیمی بدن ما را تامین کند. لازم به ذکر است که خود گیاه زعفران نیز در خاک‌های دارای کلسیم به‌خوبی رشد می‌کند.

  خواص زعفران برای کمر

  کمر درد یکی از مشکلات اصلی بدن انسان به خصوص در خانم ها است که به شدت باعث اذیت و آزار افراد می شود. از این رو که زعفران مشکل گشای بسیاری از بیماری ها است برای درد کمر هم خاصیت بسیاری دارد و در زمان دچار شدن به این درد به جای دارو های شیمیایی می‌توانید زعفران را جایگزین کنید.

  خواص زعفران برای روماتیسم

  روماتیسم یک درد مفصلی بوده که متاسفانه تمام استخوان ها و مفاصل بدن را درگیر خود می‌کند. درمان قطعی برای این نوع بیماری وجود ندارد اما راه هایی وجود دارد که می‌توان از این طریق آن ها این بیماری را کنترل کرد که استفاده از زعفران یکی از راه های کنترل بیماری رماتیسم است.

  خواص زعفران برای بدنسازی

  برای بسیاری از ما پیش آمده است که بعد از انجام حرکات ورزشی سنگین عضلات بدن ما دچار گرفتگی و کوفتگی می‌شود که زعفران در این میان می‌تواند به بهود و رفع این گرفتگی های عضلانی کمک بسیار زیادی بکند. برای استفاده از زعفران هم می توانید به سراغ دمنوش های زعفرانی مقوی بروید.

  15. تقویت گردش خون

  زعفران دارای مقادیری از آهن در ترکیبات خود است و می‌تواند به همین واسطه منجر به افزایش تولید گلبول‌های قرمز و در نهایت افزایش میزان هماتوکریت و هموگلوبین خون شود.

  افزایش تعداد سلول‌های خونی نیز به نوبه خود منجر به افزایش توان اکسیژن‌رسانی بافتی و در نتیجه تقویت گردش خون می‌شود. هر 100 گرم زعفران 12 میلی‌گرم آهن دارد.

  16. کاهش و تسکین درد

  یکی از خواص زعفران تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و کنترل درد است. حتما می‌دانید که بیشتر اوقات درد یک واکنش دفاعی ناشی از فعالیت سیستم ایمنی و سایتوکاین‌های تولید شده توسط آن است. زعفران توانایی تنظیم و تعدیل سیستم ایمنی در جهت مثبت را دارد.

  در یک مطالعه بالینی نشان‌ داده شد که مصرف عصاره زعفران به مقدار 75 mg/kg از وزن بدن و در طی 14 روز می‌تواند منجر به افزایش سطح ایمنوگلوبین IGG سرم در برابر یک بیماری خونی مزمن شود.

  هچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در زعفران نیز منجر تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکردهای آنزیمی در افراد می‌شود. لازم به ذکر است که مواد موثره موجود در زعفران طبیعی است و دارای بیشترین و بهترین جذب ممکن در بدن انسان است.(منبع)

  17. جلوگیری از پیرچشمی و بهبود بینایی با زعفران

  طبق تحقیقات، افرادی که به طور منظم زعفران میل می‌کنند دارای محافظی در چشم هستند که جلوی تاثیرات مخرب نور مستقیم را می‌گیرند. همچنین به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین A به بهبود بیماری‌های چشمی کمک می‌کند. علاوه بر این بیماران دژنراسیون ماکولا قادر هستند که با مصرف زعفران بینایی خود را بدست آورند و از نعمت دیدن بهره مند شوند.

  18. جلوگیری از آلزایمر

  همانطور که گفته شد، زعفران به بهبود حافظه کمک می‌کند. این موضوع به طور مخصوص کمک می‌کند تا برخی از بیماری‌ها نظیر فراموشی، پارکینسون، آلزایمر خفیف و آلزایمر متوسط کنترل و یا درمان شوند. بنابراین برای جلوگیری از افول عقل و ذهن در دوران پیری، حتما زعفران را در برنامه های غذای خود قرار دهید.

  19. جلوگیری از بیماری‌های گوارشی

  بیماری‌های گوارشی معمولا حاصل از تغییر مزاج بدن و سرد شدن طبع بوجود می‌آیند. اما طبع گرم و خشک زعفران کمک می‌کند که این سردی‌ها جبران شوند و بیماری‌هایی نظیر بزرگ شدن کبد، آسیب‌های کلیوی و بیماری‌های گوارشی به راحتی بهبود یابند.

  فواید زعفران و فواید آن برای کودکان

  • کودکان را پرانرژی می‌سازد.
  • هضم غذا را برای کودکان راحت و آسوده می‌کند.
  • باعث آرام شدن در نوزادان و نشاط و شادی در کودکان هست.
  • استخوان های بدن کودکان و نوزادان را محکم می‌سازد.
  • ایمنی و سلامت دندان و دهان را تضمین می‌کند.

  خلاصه

  زعفران خواص بسیار زیادی داشته که کاهش و تسکین درد، بهبود تنگی نفس، افزایش انرژی بدن، خاصیت ضد سرطانی چند نمونه از خواص فوق العاده زعفران است. توجه داشته باشید که اگر بیش از حد از زعفران استفاده کنید ممکن است دچار مسمویت شوید.با توجه به فواید گفته شده از زعفران و ارزش غذایی آن بهتر است همیشه آن را در منزل داشته باشید.اگر نیاز به زعفران اصل در حجم بالا دارید میتوانید خرید زعفران عمده ( کیلویی) خود را از ماه چین انجام دهید.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶۷۵ رای
  برچسب ها:
  
  63دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. فاطمه روزبهانی

   سلام و ممنون از نظر لطفتون

  2. هانیه آریا

   سلام وقت بخیر
   بزرگوارید لطف دارید

  3. محمدجواد قیطاسی

   ممنون از لطف شما هستیم خدمتتون

  4. فافا

   سلام.وقت بخیر,چطوری میتونیم سفارش زعفران بدیم

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام وقت بخیر چه مقدار می‌خواین؟
    با این شماره تماس بگیرید
    02191012322

  5. محمدجواد قیطاسی

   سلام وقت بخیر لطف دارید ممنونم هستیم خدمتتون

  6. محمدجواد قیطاسی

   سلام وقت بخیر خیلی مچکرم از توجه شما به مقالات ماه چین

  7. غفاری هستم مطالب خوبی بود ممنون از شما

   خیلی به درد میخوره مطالب ارزنده بود درود بر شما

   • محمدجواد قیطاسی

    ممنونم از توجه شما

  8. امین

   البته تقلبی هم خیلی زیاد شده توبازارمواظب باشید

   • محمدجواد قیطاسی

    درسته متاسفانه این روزا تقلب تو زعفران خیلی خیلی زیاد شده حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید

  9. مریم

   سلام.ممنون از اطلاعات خیلی روشن وروان در باره زعفران بهم دادید.تشکر

   • محمدجواد قیطاسی

    خواهش می‌کنم خوشحالیم که مطالب کاربردی بوده براتون

  10. اذر نگهبان

   نظرم عالی بود زعفران طبع سرد داره یا گرم

   • محمدجواد قیطاسی

    ممنون از توجهتون زعفران طبع گرمی داره

  11. بینام

   ببخشید پزشکها توصیه میکنن که زعفران برای حساسیت خوب نیست حتی کسایی که اسم دارن یا الرژی دارن نباید زعفران اسنفاده کنن ایا واقعیت داره

   • فاطمه روزبهانی

    سلام
    حتما طبق گفته پزشکتون عمل کنین.

  12. نازی

   ممنون از اطلاع رسانیتون وتشکر فراوان بخاطر اینکه مردم از داروهای شیمیایی نجات پیدا میکنند

   • محمدجواد قیطاسی

    لطف دارید شما ممنونم

  13. عبدالله

   واقعا تشکر؛شما توی حرفه تون استاد هستید

   • محمدجواد قیطاسی

    ممنون از لطف شما

  14. نازمحمد بدراق نژاد

   سلام خسته نباشیدممنو ن
   از اطلاعاتی که در اختیارم دم میزارین

   • محمدجواد قیطاسی

    خواهش میکنم ممنون از توجه شما

  15. زمانی

   بسیار عالی و خوب است برای هر دردی کمکمکند

   • محمدجواد قیطاسی

    زعفران یکی از گیاهانی است که خواص بی شمار آن زبان زد تمام جهان است

  16. ناشناس

   ممنون از معلومات کافی که در مورد زعفران ارایه فرمودید سلامت باشید ای کاش آنقدر گران نباشد که همه بتواند مصرف نمایند باید کشت انرا انکشاف بدهند درود به شما بسیار یک مصرفی مفید است

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و ممنون از نظر لطفتون🌺

  17. مهدی جهانشاهی

   زعفران همون طلای سرخ است که اگه مردم از خواص بی نظیر آن مطلع شوند هیچ وقت ترکش نمیکنن

   • محمدجواد قیطاسی

    درسته دقیقا همین طوره

  18. مهتاب

   خسته نباشید ..مطالب بسیار عالی وسودمند…

   با آرزوی موفقیت های روزافزون🙏🌷🌹🌹🌷

   • محمدجواد قیطاسی

    ممنونم از لطف شما

  19. احسان الله

   زعفران واقعا گیاه خوب و شفا بخش میباشد

   • محمدجواد قیطاسی

    بله همینطور هستش

  20. مهران

   با عرض سلام و خسته نباشید مستندات این مقاله را ذکر نکرده اید

   • هانیه آریا

    وقت بخیر تمامی منابع داخل متن محتوا درج شده

  21. فرشته

   باسلام
   من همیشه احساس خستگی و کسلی دارم
   ازاینکه این مطالب و رو خوندم و میخوام استفاده کنم خوشحالم و ممنونم از اطلاعات
   نابتون…موفق باشید

   • محمدجواد قیطاسی

    خواهش می کنم لطف دارید حتما از دمنوش زعفران استفاده کنید

  22. مهناز

   برای افسردگی بسیار مفید است پسرم دیگه داروهای افسردگی رو نمیخوره ویک سال که از دمنوش زعفران استفاده میکنه بیماریش ازبین رفته هزاران بار شکر 🙏

   • محمدجواد قیطاسی

    زعفران یک گیاه ضد افسرگی است که بسیار توصیه میشه برای افرادی که درگیر بیماری افسردگی هستند

  23. محسن

   باسلام اکثرغذاهای مصرفی سردهستندوباعث سردی معده ویبوست میشودمصرف دم کرده زعفران بجای چای سیاه و سبز که سردهستندیکی ازبهترین درمان‌های این مشکل است.این مطلب روبه تجربه میگم یکی دوساعت قبل خواب شب. ممنون

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر ممنون از اینکه تجربتون رو در اختیار همه قرار می‌دید

  24. سید حسن باثروت سلام

   سلام من بیشتر روزها یک لیوان چای زعفران میل میکنم حس خوبی دارم

   • محمدجواد قیطاسی

    بله خیلی عالیه مصرف زعفران واقعا حسی خوبی به ادم مبده

  25. مريم

   سلام ممنون ازاطلاع رسانيتون خيلي عالي ومفيدتشكر

   • محمدجواد قیطاسی

    لطف دارین ممنونم

  26. ناشناس

   تشکر از اطلاعات ارزشمندتون

   • محمدجواد قیطاسی

    لطف دارید ممنونم

  27. احمد

   بسیار زیبا و آموزنده

   • محمدجواد قیطاسی

    لطف شمارو میرسونه ممنونم

  28. سید حسن باثروت

   مضرات زعفران را بفرستید

   • محمدجواد قیطاسی

    زعفران به خودی خود مضر نیست ولی اگر در استفاده آن زیاده روی شود مضر می‌شود

  29. حبیبی

   اطلاعات خوبی بود سپاس

   • محمدجواد قیطاسی

    مچکرم لطف دارین

  30. رشیدی

   بسیار اطلاعات شما مفید بود وعالی عالی ممنون ومتشکرم ..میتوانستید بیشتر از این اطلاعات مفیدی داشته باشیدتا مارا نیز آگاه میکردید بازهم سپاس

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام خیلی ممنون از شما
    بله ما هر لحظه داریم تلاش می‌کنیم تا چیزای بیشتری رو یاد بگیریم و به شما عزیزان منتقل کنیم.

  31. مهسا

   سلام ممنون از مطلب مفید

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام
    خوشحالیم که همراهمون هستید.

  32. hana

   عالی بود سپاس گزارم.

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام
    خوشحالیم که براتون مفید بوده.

  33. شعبانی

   مطالب اموزنده خوبی بود سپاس

   • ماه‌چین

    ممنون از شما

  34. شعبانی

   ازتوضیحات تون ممنون بسیار مطالب جالبی بود

   • محمدجواد قیطاسی

    ممنون از شما که مطالعه کردین و همراهمون هستین.