اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

6 خاصیت شگفت‌انگیز گلبرگ زعفران

آخرین بروز رسانی: 23 آبان 1400
دسته‌بندی ها:
 • شاید تا بحال برایتان سوال شده است که آیا گلبرگ زعفران هم مثل خود زعفران کاربردی دارد و مثل خود زعفران از خواص درمانی برخوردار است و یا خیر؟ ما در این مقاله به بررسی خواص گل زعفران می پردازیم و روش تهیه دمنوش آنرا به شما آموزش می دهیم.

   

  خواص گلبرگ زعفران

  چیستی و کارایی های گلبرگ زعفران؟

  در گل زعفران به شکل کلی 3 رشته قرمز وجود دارد که همان کلاله باشد، البته گاهی اوقات این تعداد بیشتر از 3 رشته می شود. اگر دقت کرده باشید در کنار این کلاله ها، تعدادی پرچم زرد رنگ و همچنین تعدادی گلبرگ با رنگی بنفش وجود دارد و بقیه قسمت های آن معمولا دور ریخته می شود.

  اما امروزه محققان چینی تحقیقاتی بر روی اجزای زعفران انجام داده اند تا بداند واقعا زعفران چیست و چه خواصی دارد که به این نتیجه رسیده اند که:

  خواصی که در گلبرگ های بنفش زعفران وجود دارد هیچ چیزی از خواص کلاله های قرمز رنگ و گران قیمت زعفران کم ندارد. به همین خاطر است که اخیرا گلبرگ های بنفش زعفران مورد توجه زیادی از سوی مردم قرار گرفته است و آنرا به صورت دم کرده مصرف می کنند. بر اساس نتایجی که برای خواص گل زعفران به دست آمد، چینی ها از گلبرگ زعفران برای درمان بیماری های زیادی استفاده می کنند.

  همچنین خوب است بدانید که گل زعفران کارایی هایی که دارد به بخش سلامت و درمان محدود نمی شود و در حوزه صنعت هم کارآمد است و در جهت ایجاد رنگ های طبیعی خصوصا در رنگ آمیزی برای لباس ها و فرش ها، گلبرگ زعفران بسیار مفید است. و رنگی هم که از گلبرگ های زعفران به دست می آید به علت آنتوسیانین موجود در زعفران است.

  از رنگ گلبرگ زعفران هم به صورت مایع و هم به صورت پودر می توان استفاده کرد و جالب است که این رنگ ها کاملا خوراکی هم هستند و برای آشپزی زعفرانی همچون تزئین غذا، ژله و … کاربرد خوبی دارد. در ضمن نکته مثبت این رنگ ها در آنجاست که رنگ هایی که از گلبرگ زعفران استفاده می شود هیچ کدام از مضرات و عوارض رنگ کلاله زعفران را ندارد و جالب تر آنکه گلبرگ زعفران، از قیمت کمتری نسبت به کلاله زعفران برخوردار است.

  بنابراین با گلبرگ زعفران، رنگی طبیعی و با کیفیتی بیشتر از رنگ کلاله های زعفران به دست بیاورید و هزینه کمتری هم پرداخت کنید.

  لذا هنگام خرید زعفران ، دقت کنید که به کدام قسمت آن نیازمند هستید و همان را بخرید تا خریدی خوب و مفید داشته باشید.

  فراورده های گل زعفران

  بسیاری از افراد فکر می‌کنند که رشته های سرخ رنگ زعفران تنها فراورده گل زعفران می‌باشد، در صورتی که این درست نیست. گل زعفران شامل 6 گلبرگ، 3 پرچم زرد رنگ و یک کلاله سه شاخه سرخ رنگ می باشد که هر کدام خواص و کاربرد مختلفی دارد. همچنین ریشه زعفران نیز از کلاله های های سه شاخه زعفران بدست می آید.

  هر کدام از فراورده های زعفران چه کاربردی دارند؟

  رشته های زعفران:

  رشته های سرخ رنگ زعفران در سرتاسر جهان بویژه ایران مصرف خوراکی دارد، همچنین از این رشته ها در صنعت دارویی و صادرات زعفران استفاده زیادی دارد.

  زردی زعفران:

  پرچم های زرد رنگ زعفران که به آن زردی زعفران نیز گفته می‌شود در بستنی فروشی ها و شیرینی پزی ها استفاده می‌شود.

  گلبرگ زعفران:

  از گلبرگ زعفران در تهیه دمنوش گلبرگ زعفران استفاده می‌شود و که خواص شادابی و ضد افسردگی دارد.

  ریشه زعفران:

  به قسمت سفید رنگ کلاله زعفران گفته می‌شود که خواص آن مانند رشته های زعفران است ولی قدرت رنگدهی پایینی دارد. ریشه زعفران در بستنی فروشی ها و شیرینی پزی ها استفاده می‌شود و در انواع غذا ها و خورشت ها قابل استفاده است.

  همگی این فراورده ها از پیاز زعفران که در عمق 20 تا 30 سانتی متری زمین کاشته می‌شوند بدست می آید.

   

  مربای گلبرگ زعفران

  از دیگر خواص گلبرگ زعفران می توان به مربای گل زعفران اشاره کرد.

  شما می توانید این مربا را در خانه خود تهیه کنید.

  همچنین اگر می خواهید مربای شما طعم بهتری به دست بیاورد خوب است گلبرگ ها را به همراه خود زعفران دم کنید.

   

  دمنوش گلبرگ زعفران چطور تهیه می‌شود؟

  کافی است شما مقداری از گلبرگ های زعفران را در یک ظرف بریزید و حدود 15 تا 20 دقیقه آنرا بر روی حرارتی غیر مستقیم قرار بدهید و بعد از آنکه این نوشیدنی سرد شد، وقت نوش جان کردن آن فرا رسیده است.

   

  خواص گلبرگ زعفران چیست؟

  1) درمانی برای بیماری های قلبی

  در زعفران خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار بالایی وجود دارد و این موجب حفظ سلامت قلب می شود و همچنین گلبرگ های زعفران، دارای خاصیت آنتی رادیکال بودن هستند و در نتیجه برای مقابله و مبارزه با رادیکال های آزاد که تهدیدی برای قلب و بدن هستند، مفید می باشند.

   

  2) کمک به روند بهبودی سرطان

  همانطور که قبلا دانستیم زعفران دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و از ترکیبات فانکشنال برخوردار است که به همین دلیل، برای کمک به روند بهبود سرطان قابل توجه است.

  آنتوسیانین هایی که در زعفران وجود دارد موجب می شود تا رنگ های بنفش، آبی، قرمز در زعفران پدید آید و این ماده بخاطر آنتی اکسیدان بودن می تواند دشمنی برای سرطان محسوب شود.

  همچنین خوب است بدانید که بیشترین تاثیراتی که تا بحال برای گل زعفران در جهت مبارزه با سرطان دیده شده، مربوط می شود به سرطان کبد.

   

  خواص گلبرگ زعفران

   

  3) درمان درد قاعدگی

  اگر در هنگام قاعدگی درد شما را آزار می دهد پس پیشنهاد می کنیم از دم کرده گل زعفران برای تسکین این درد استفاده کنید و مطمئن باشید که این دمنوش، یک تنظیم کننده فوق العاده برای قاعدگی است.

   

  4) درمان اختلالات عصبی و افسردگی

  از دیگر خواص گلبرگ زعفران باید به درمان اختلالات عصبی اشاره کرد، چرا که در گل زعفران، مولکول های فعالی از ترکیبات فنولی وجود دارد و فلانوئید و آنتوسیانین هم دو ماده فنولی هستند که در زعفران وجود دارند و آنتوسیانین ها موجب کاهش درد و ایجاد شادی و نشاط در افراد می شوند که برای درمان افسردگی بسیار مفید است.

  با تحقیقاتی که درباره گل زعفران انجام شده است، دیده شده که ترکیباتی که در رشته های زعفران و گلبرگ آن وجود دارد دقیقا مشابه دارو ها و ترکیباتی است که برای درمان افسردگی وجود دارد. این نشان می‌دهد که زعفران برای شادابی و درمان افسردگی بسیار تاثیر گذار است. دو ترکیبی که در زعفران وجود دارد دقیقا وظیفه این را دارند که هورمون هایی که برای انتقال پیام عصبی استفاده می‌شوند را کنترل کند.

  5) کاهش فشار خون با خواص گلبرگ زعفران

  در گلبرگ های زعفران، آنتوسیانین وجود دارد (که این ماده در رنگدانه گلبرگ ها موجود است) و به همین خاطر، دارای خاصیت آرامش بخش بودن است و یک کاهنده فشار خون محسوب می شود.

  همچنین در گلبرگ زعفران، عصاره آبی و اتانولی وجود دارد که این عامل هم موجب کاهش فشار خون و کم شدن سطح انقباضات می شود.

   

  6) کاربرد های آرایشی و بهداشتی

  کاربرد هایی که خواص گل زعفران دارد به حوزه آرایشی- بهداشتی هم سرایت کرده و می توان به عنوان ضد چروک، سایه چشم، رژلب، کرم، آبرسان به پوست، شامپو و تمییز کننده پوست و … از آن و رنگی که دارد استفاده کرد.

  برداشت زعفران

  سایر خواص گل زعفران

  زعفران خواص زیادی دارد که همه آنها را مقاله خواص زعفران به شما شرح داده ایم.

  • جلوگیری از نابینایی
  • تسهیل در قاعدگی
  • کاهش فشارخون
  • کاهش درد عضلانی
  • افزایش هوش
  • جلوگیری از ریزش مو
  • بهبود الگو های خواب
  • درمان آلزایمر

   

  در پایان اگر تجربه ای در مصرف گلبرگ و گل زعفران دارید و یا سوال و نکته نظری دارید، خوشحال می شویم آنرا با ما در میان بگذارید.

   

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۴۴ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. احمد

   باسلام
   آیا از تمامی زعفران که شامل سرگل و ساقه و ریشه میباشد می‌توان استفاده کرد در امر پخت سوهان و یا مصارف خانگی و در تهیه غذاها

  2. مجید

   سلام . مطلب بسیار مفیدی بود . سپاسگزارم

  3. هلیا

   آیا زعفرون مایع و با آی جوش مخلوط کنیم همون خاصیتو برا پریودی داره؟

  4. بابازاده

   آیا رنگ زعفران نشاط ضرر دارد

  5. ابراهیمی

   سلام ببخشیدآیادمکرده گلبرگ زعفران برای پوست ضررداره چون ما۳نفردرخانواده مدتی دمکرده گلبرگ خوردیم درپوستمان دایره های قرمزرنگ ایجادشده وخارش دارند.

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام وقت بخیر
    خیر اولین باره که همچین چیزی رو می‌شنوم احتمالا شما حساسیت دارین به دم کرده زعفران

  6. الهه

   سلام پرهای بنفش گل زعفران رو ریختم تو ی دبه ب مدت دوماه .بعدش وقتی اب کنده بود صافشون کردم ریختم تو ی اسپری شیشه شور خالی و باهاش گاز و سینک و سرویس اشپزخونه رو تمیز کردم از چند منظوره بهتر عمل میکنه

  7. علی میرزایی

   با سلام و عرض ادب واحترام
   گل بنفش (آبی) زعفران را خشک کنید در زمان پختن شیره انگور ؛ وقتی که شیره نیم پز شد به مقدار لازم از شیره نیم پز را به یک قابلمه بریزید وگل بنفش زعفران رابه آن اضافه کنید روی شعله ملایم بگذارید تا کاملا بپذیرد و جا بیفتد
   و بعداز خنک شدن داخل ظروف شیشه‌ای بریزید
   ودررصانه نوش جان کنید که‌ این یک مربای بدون قند وکم ضرر می باشد

  8. علی میرزایی

   با سلام و عرض ادب واحترام
   گل بنفش (آبی) زعفران را خشک کنید در زمان پختن شیره انگور ؛ وقتی که شیره نیم پز شد به مقدار لازم از شیره نیم پز را به یک قابلمه بریزید وگل بنفش زعفران به آن اضافه کنید روی شعله ملایم بگذارید تا کاملا بپذیرد و جا بیفتد
   و بعداز خنک شدن داخل ظروف شیشه‌ای بریزید
   ودررصانه نوش جان کنید که‌ این یک مربای بدون قند وکم ضرر می باشد

  9. میترا کریمی

   عالی بود من ریزش مو داشتم و خواب هم نا میزون بود یکی از دوست هام هم پدر اش الزایمر داشت رو به بهبوده خیلی مرسی عالی🥰😍😘

  10. حسین علی فرجی

   سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
   بنده یه سوال دارم آیا باید این گلبرگهای بنفش رو خشک کرد؟؟
   دوم حرارت غیر مستقیم یه چه ؟؟ایا اینطوره که مقداری گلبرگ خشک شده رو در ظرفی با آب ریخته و بزاریم روی کتری تا بیست دقیقه بجوشد؟؟
   ممنونم از شما

  11. امیررضاپیروز

   بسیار عالی،سپاسگزارم ازاطلاعات بسیار خوبتان

  12. رضا شکوهی

   درود بر شما.نوشته تون خوب و کاربدی بود.میخواستم بپرسم پرچمهای زرد رنگ گل زعفران چه کاربردی داره؟ سپاسگزار میشم

  13. امینی

   سلام خسته نباشین ببخشید ی سوال دارم میشه گلبرگ زعفران خشک شده را همراه با چایی دم کنیم ومصرف کنیم؟؟؟؟

  14. مینا

   سلام وخسته نباشید خیلی توضیحاتتون عالی بود. ممنونم بابت راهنمایی هاتون

  15. آیت اله لشنی

   با درود
   بنظر بنده تا جایی که ممکنه از گلبرگهای استفاده دوانی بشود ولی باقیمانده گلبرگهای را بهتر است پس از پایان برداشت در سطح مزرعه پرا کنده کنیم تا تبدیل به کودی مفید گردد

  16. ناشناسمم

   ممنون از راه نمای خوب تان در مورد گل برگ وپرچم زعفران من برای زانو درداز برگ بنفش زعفران استفاده کردم ونتیجه خوبی دیدم ان را کمی با اب روی اجاق کذواشتم وبعد از ۱۵ دقیقه که پخته شد از روی اجاق برداشتم کمی که ولرم شد بر روی درد گداشتم چند بار باید تکرار شود هم ورم پا می خوابد وهم درد را تسکین می دهد

  17. هما

   ممنون و اطلاعات خیلی خوبی از این مقالە گرفتم. موفق باشید

  18. سارا

   همکاران ما از گلبرگ زعفران هم عرقیات تولید میکنند
   که گفتنی است سود آن بیشتر از پرچم زعفران است .

  19. فرهاد حسنی

   سلام
   ممنون از مطالب مفیدتون.
   لطفا بگین گلبرگ زعفران را چجوری خشک کنیم؟

  20. روشنک

   سلام وقت بخیر
   در مورد برگ بنفش رنگ سوال دارم
   خود زعفران یا ریشه آن مشخصه چه خاصیتی داره
   ولی شنیدم گل بنفش زعفران برای زانو درد یا کمر درد خوبه
   البته نه به شکل دمنوش به شکل زمام یعنی له بشه
   از شما سوال دارم
   برگ بنفش گل زعفران به تنهایی برای چی خوبه و به چه شکل استفاده کنیم
   ممنون میشم جواب بدین

  21. Leila

   سلام خسته نباشید فقط باید گل زعفران رادم کنیم یا همراه با زعفران
   خشک کنیم بهتره یا تر باشه؟

  22. حشمتی

   سلام و تشکر از مقاله مفیدتان و برام جالب بود که گلبرگ زعفران هم برای دمنوش مفید است و خیلی ممنون میشم که اگه کسی از دمنوش استفاده کرده و تجربه استفاده را بنویسند

  23. حسین پور

   برای تهیه دمنوش گل زعفران گلبرگها باید خشک باشه یا تازه؟

  24. ناشناس

   سلام تشکر بابت مقاله مفید شما از قسمت ساقه های سبز گیاه زعفران برای تغذیه جوجه غاز می توانیم استفاده کنیم؟

  25. مرضیه

   سلام
   ممنون بابت مقاله خوب و علمی که در دسترس گذاشتید.
   چطوری از گلبرگ ها رنگ خوراکی برای داخل غذاها درست کنم؟

  26. علی

   سلام بسیار سپاسگزارم از مقاله ارزشمندترین.

  27. امیر

   سلام
   وقت بخیر
   برای تهیه دمنوش زعفران باید پرچم را جداکنیم یانه؟

  28. Nj

   خیلی ممنون از توضیحات کاملتون

  29. علیرضاعرفانیان

   باسلام وتشکرازشمابه خاطرتحقیق کامل وجامع شمامن خواستم یک نکته اضافه کنم اینکه درواقع میشه گفت خواص گلبرگ زعفران باگل گاوزبان یکی هست بااین تفاوت که گلبرگ زعفران طبع گرم داره ولی گل گاوزبان طبعش سردهست
   پاینده وپیروزباشید علیرضاعرفانیان ازمشهد

  30. محمد زارعی

   سلام
   ما نزدیک ب ۷ساله ک زعفرون داریم.
   ماهرسال باخودمون میگفتیم مگه میشه چنین گیاه فوق العاده ای بی مصرف باشه ولی از سره بی تجربگی
   شاید ماروزانه یک کیلو گل بنفش زعفرون و دور میریختیم.
   ولی از همین فردا ک برم زعفرونارو برداشت کنم
   ب امید خدا دیگ گل هاشو و نگه میدارم و ب تمام همسایه و فامیل میدم ک استفاده کنن.
   و تمام این شمال این اطلاعات خوب از طرف شما بود.
   ممنون و خیلی خیلی تشکر از این اطلاعات.⭐⭐⭐⭐⭐

  31. Zahra

   سلام میشه طرز تهیه مربا با گلبرگ رو توضیح بدین و هم طرز تهیه دمنوش

  32. علیرضا

   سلام
   مخاستم بدونم که گلبرگ زعفران رو چجوری نگه داری میکنن ، نیاز به خشک کردن داره؟

   • محمدجواد قیطاسی

    سلام
    گلبرگ ها رو میتونید بصورت دمنوش، مربا و … استفاده کنید.
    برای ماندگاری گلبرگ های زعفران آنها رو خشک کنید.

  33. عادله

   دستورش برای آبرسان و ‌پوست رو میگین؟ممنون میشم؟

  34. نیلو

   سلام میشه کلاله رو با گلبرگ باهم دم کنیم؟

  35. نصر

   سلام. بسیار عالی.
   ما گلبرگ‌های زعفرون مزرعه رو دور میریختیم و همیشه تو این فکر بودیم که یعنی واقعا این گلبرگا هیییچ فایده ای ندارن؟
   حالا با خوندن این مطلب ایده‌های زیادی برای استفاده از اونا به ذهنم رسید.متشکرم

  36. خیابانی

   دمکرده گلبرگ زعفران بدرنگ و بد طعم است ولی با چکاندن ابلیمو تازه به ان بلافاصله رنگ خوش زعفران را بخود میگیرد و خوشطعم نیز می شود

  37. مرتضی زارع

   بسیار عالی بود یک ساعت یادداشت کردم از مطالب ارزنده شما چون در حال تحقیق و تاسیس یک کارگاه بسته بندی وصنایع غذای هستم ..عالی بود …موفق باشید سپاس از اطلاعاتان

  38. عزیز

   سلام اگه برگ زعفران کیلیویی 150 هزار باشه زعفران خالصش چقده?

  39. اشکان

   سلام و خسته نباشید.
   خواستم بدونم گلبرگ زعفران کیلویی چقدر هستش و باید چطور از آن در طول گذر زمان مراقبت کنیم

  40. وحیده

   سلام اطلاعات خوبی بود. نمیدونستیم گلبرگ زعفران اینقدر خاصیت داره به همان اندازه ی زعفران و حتی در بعضی موارد بیشتر.

  41. صادقی

   سلام خسته نباشید
   باتشکر اطلاعات عالی بود

  42. عباس

   باعرض سلام ممنون ازاطلاعات خوب شما ماتمام گلبرگ زعفران رادور می ریختیم با این اطلاعات دیگه دور نمی ریزیم تشکر

  43. M

   بسیارعالی.باگلبرگ زعفران، کرمانی ها قوتو هم درست میکنن که بسیار خوشمزه است.

  44. رامین طالبی

   سلام،
   مطالب خیلی پر محتوا ومفید می باشد.