در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

سله شکنی مزارع زعفران، گامی برای افزایش بازدهی

19 اسفند 1399
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

اگر در تابستان به مزرعه زعفران خود سری بزنید و سطح خاک را بررسی کنید متوجه سطح سفت و سخت خاک خواهید شد و این ‌جاست که مزرعه شما به سله شکنی نیاز پیدا می‌کند. سله شکنی مزارع زعفران فرایندی است که به ما کمک می‌کند تا به اصلاح ساختاری سطح خاک بپردازیم.

انجام سله شکنی معمولا در مزراعی که دارای بافت خاک سنگین و مواد آلی کم هستند انجام می‌شود و زمان آن پس از انجام آبیاری اول می‌باشد. این عمل با هر دستگاه یا ابزاری که بتواند تا سطح چند سانتی‌متری زمین را نرم کند انجام می‌شود.

در تصویر زیر پیاز مزرعه‌ای را مشاهده می‌کنید که در آن سله‌شکنی انجام نشده است و پیاز تمام توان خود را برای خارج شدن تیچ از زمین گذاشته و در نهایت نتوانسته به مرحله گلدهی برسد.

 

سله شکنی مزرعه زعفران

نحوه انجام سله شکنی مزارع زعفران

همان‌طور که گفتیم سله سکنی مزارع زعفران توسط ابزارهایی مانند تیلر، کولتیواتور، کج‌بیل، چهار شاخ و یا بیل شیار دار انجام می‌شود. ساختار این ابزارها به گونه‌ای است که تنها سطح خاک را شیار می‌دهد و هیچ آسیبی به پیاز و ساختار آن نمی‌رساند. البته باید ارتفاع تیغه‌ها را در دستگاه اتوماتیک تنظیم کرده و در استفاده از ابزارهای ثابت دقت لازم را داشته باشیم.

سله شکنی مزرعه زعفران

سله شکنی مزارع کوچک معمولا با شن‌کش و چهار شاخ باغبانی انجام می‌شود. زمان انجام سله شکنی مزارع زعفران در حوالی مهرماه و پس از انجام اولین آبیاری می‌باشد و با توجه به این که ساختار خاک غالب مناطق ایران درای سله می‌باشد انجام آن ضروری به نظر می‌رسد.

نکته مهم: نکته مهم در انجام سله‌شکنی این است که باید ارتفاع تیغه‌های ابزاری که با آن سله‌شکنی می‌کنیم را تنظیم کنیم تا آسیبی به تیچ‌های در حال رشد زعفران نرسانند.

 

چهار شاخ سله شکنی

فواید سله شکنی مزرعه زعفران

  1. در صورتی که سله شکنی مزرعه زعفران را به موقع انجام ندهیم سطح سفت و سخت خاک مانع از رشد تیچ‌های زعفران می‌شود و تمام نیروی گیاه تنها برای شکافتن خاک مصرف می‌شود. در این صورت و در بیشتر مواقع گیاه از خاک خارج نمی‌شود و اگر هم خارج شود دیگر توانی برای گل‌ زایی و بار دادن ندارد.
  2. یکی دیگر از فواید سله شکنی مزارع زعفران ترکیب خاک با کود حیوانی پخش شده بر روی آن است. این موضوع باعث می‌شود تا مواد مغذی به ریشه نزدیکتر شوند و گیاه زعفران بتواند از آن‌ها استفاده کند.
  3. سله شکنی همچنین می‌تواند منجر به بهبود ساختار خاک شده و تهویه و هوادهی خاک را بهبود ببخشد. تغییر ساختار بافت خاک در کنار افزایش نفوذپذیری خاک در اثر سله‌شکنی منجر به حفظ رطوبت خاک و افزایش توان و بنیه گیاه زعفران می‌شود.

حذف علف هرز

یکی از مسائل مهم در مزارع زعفران مبارزه با علف‌های هرز می‌باشد. علف‌های هرز برخی مشکلات را برای مزرعه ایجاد می‌کنند که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • ایجاد رقابت بین گیاهان و علف‌های هرز به منظور جذب مواد غذایی
  • جلوگیری از رسیدن نور به گیاه زعفران
  • دشوار کردن فرایند برداشت و مدیریت کودی مزرعه زعفران

نکته‌ی قابل توجه در سله‌ شکنی مزارع زعفران کمک به از بین بردن‌ علف‌های هرز مزرعه زعفران است. هنگامی که سله‌شکنی را انجام می‌دهیم در واقع هم بافت سطحی خاک را اصلاح می‌کنیم و هم بسیاری از علف‌های هرز را از بین می‌بریم. این مبارزه با علف‌های هرز بدون استفاده از هیچ‌گونه علف‌کشی انجام می‌شود و به هیچ وجه به زمین و کیفیت زعفران آسیبی نمی‌رساند.

انجام ندادن سله شکنی مزارع زعفران چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

  • یکی از مشکلات مهمی که در اثر عدم سله‌شکنی به وجود می‌آید عدم خارج شدن هماهنگ و همزمان تیچ‌ها از زمین است. این اتفاق منجر به دشوار شدن فرایند برداشت و کاهش نسبی بازدهی مزرعه زعفران می‌شود.
  • همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم در خاک‌های سختی که سله‌شکنی به موقع و به درستی در آن‌ها انجام نمی‌شود تعداد زیادی از گل‌ها توان شکستن سله و خارج شدن از خاک را ندارند و این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای مزرعه زعفران بیفتد.

در نهایت توصیه ما به شما این است که در هر صورتی که ممکن است سله‌شکنی مزارع زعفران خود را انجام دهید تا از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.