آموزش‌های روزانه و رایگان کشت زعفران در صفحه اینستاگرام

تاثیر وزن پیاز زعفران بر روی گلدهی زعفران

آخرین بروز رسانی: 30 تیر 1401
دسته‌بندی ها:
 • زعفران که در سطح جهانی لقب «طلای سرخ» را یدک می کشد، گیاهی کاملا مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر یا کم‌آب است و حتی تا دمای منفی 30 درجه نیز قادر به رشد می‌باشد. اما اگر شما قصد کاشت و کسب درآمد از این طلای سرخ را دارید همراه ما باشید. چرا که امروز قصد داریم یک نکته مهم و کاربردی در کشت زعفران را آموزش دهیم و آن مهم پاسخ به این سوال است که «چرا باید پیاز ریز کشت کنیم؟». اگر شما مایل به دریافت پاسخ این سوال هستید و می‌خواهید بدانید که بهترین و مناسب‌ترین وزن پیاز زعفران برای کشت چقدر است، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

  زعفران از پیاز زعفران می‌روید. پیاز زعفران معمولا تخم مرغی شکل است و بسته به قطرِ ابتدا، انتها و وسطش می‌تواند دایره‌ای شکل یا بیضی شکل باشد. همچنین الیاف قهوه‌ای رنگی به دور پیاز زعفران پیچیده شده است که در برخی گونه‌ها بسیار فشرده و در برخی گونه‌های دیگر کم‌تراکم است. این الیاف‌ها پیاز را در برابر سرما و گرما حفظ می‌کند. همچنین الیاف زعفران، رطوبت را جذب می‌کند و در مواقع گرما به پیاز داده و باعث حفظ گیاه در برابر گرما و خشکی خاک می شود. با جدا کردن این الیاف پوشالی می‌توانید رنگ سفید پیاز را مشاهده کنید.

   

  چرا وزن پیاز زعفران باید خیلی زیاد نباشد؟

  اندازه و وزن پیاز زعفران برای کشاورزان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا شکل و وزن پیاز با میزان بازدهی آن در ارتباط است. میزان متوسط و مناسب وزن پیاز زعفران بین 8 تا 13 گرم است. در نتیجه با استفاده از پیازهای متوسط و ریز مقدار بذرهایی که در واحد سطح زمین کشت می‌شوند بیشتر از زمانی است که پیازهایی درشت‌تر با متوسط وزنی 15 الی 20 گرمی کشت می‌شود. اهمیت این مسئله از سال سوم کشت به بعد آشکار شده و باعث افزایش پنجاه درصدی محصول در سال سوم و سال‌های پس از آن می‌شود.

  افزایش وزن پیاز زعفران در طی سال‌های آینده چگونه است؟

  نکته دیگری که نشان از عدم استفاده پیازهای درشت دارد؛ این است که با کاشت پیازهای دارای وزن و سایز نرمال و مناسب (و نه حتی خیلی ریز) که 5 الی 13 گرم وزن دارد، در صورتی که رسیدگی خوب به پیازها صورت گیرد؛ وزن پیازها در همان سال اول به 25 تا 30 گرم میرسد. یعنی هم افزایش سایز در پیازها خواهیم داشت و هم شاهد افزایش گل در سال های آتی خواهیم شد.

  مدت زمانی که پیاز زعفران باید در مزرعه بماند بستگی به تراکم زمین دارد و در صورتیکه پیاز کاشته شده از کیفیت و وزن و اندازه مناسب برخوردار باشد می‌توان تا 7 سال از آن زعفران برداشت کرد. در نتیجه باید در انتخاب پیاز زعفران مناسب دقت و توجه لازم را داشت.

  بعد از خرید پیاز چگونه از آن مراقبت کنیم؟

  پس از رعایت سایز و وزن پیاز زعفران و اقدام به خرید آن میتوانید شروع به کشت زعفران کنید. کاشت زعفران در ماه های مرداد تا مهر انجام می‌شود و بهترین زمان تهیه پیاز از اوایل تیر ماه تا اواخر شهریور ماه است. در تهیه پیاز و نگه داری آن باید وسواس و دقت زیادی به خرج داد، چراکه مهم ترین مرحله کشت زعفران انتخاب پیاز آن است.

  هنگام خرید باید توجه داشت که پیازچه ها عاری از هرگونه آلودگی و قارچ‌زدگی باشند.

  • قبل از کشت حتما پیازچه‌ها را ضدعفونی کنید.
  • پیازهای ضدعفونی شده و آماده را هرچه سریع‌تر وارد خاک کرده و بکارید.
  • برای هر هکتار زمین حدودا 10 تن پیاز لازم است.

   

  تیم ماه چین با رعایت تمام نکات نگهداری و مراقبت از پیاز زعفران و روش های صحیح انبار کردن آن، قادر به تامین سفارشات شما در زمینه خرید پیاز زعفران و همچنین ارائه خدمات و آموزش کاشت زعفران می‌باشد.

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵ رای
  خرید پیاز زعفران

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. محمد

   سلام مطالب خیلی کلی بود وچقدر خوب است مستندات را هم اضافه میشد

  2. محمد باقری

   با سلام الان می توانیم پیاز را بکاریم