آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

میزان آب مورد نیاز زعفران در مناطق مختلف ایران

آخرین بروز رسانی: 26 تیر 1400
دسته‌بندی ها:

میزان آب مورد نیاز زعفران در مقابل ارزش و بازدهی که این گیاه ایجاد می‌کند کاملا قابل چشم‌پوشی است و از آن‌جایی که مصرفی اصلی آب زعفران توسط باران تامین می‌شود می‌توان گفت که نسبت به سایر محصولات کشاورزی رایج برتری دارد.

کشور ایران به منظور توسعه و افزایش بهره‌وری در تولید، به دنبال ترویج کشاورزی پایدار است.  به همین منظور کاشت گیاه زعفران به عنوان یک محصول پربازده صادراتی به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی متولیان کشاورزی در ایران می‌باشد.

آیا زعفران گیاه کم‌آبی است؟

خیر، زعفران گیاهی است که نیاز به آبیاری کمی توسط کشاورز دارد اما به هیچ وجه گیاه کم آبی نیست. زعفران به دلایلی که ذکر خواهیم کرد گیاهی است که نیاز به آبیاری چندانی ندارد و با اقلیم‌های آب و هوایی بسیاری سازگار است. به همین دلایل هم است که زعفران در خط مقدم کشاورزی پایدار در ایران قرار دارد و مورد توجه مسئولین قرار گرفته است.

آبیاری زعفران

 

دوره‌ي رشد طولانی زعفران

دوره‌ی رشد گیاه زعفران به نسبت دیگر گیاهان طولانی است و از پاییز آغاز می‌شود و تا اواسط بهار ادامه دارد. این دوره‌ي رشد منطبق بر الگوی بارش‌های سالیانه ایران است و موجب می‌شود تا مقادیر زیادی از آب مصرفی زعفران توسط باران تامین شود. مورد دیگری که در مورد زعفران قابل توجه است این است که زعفران در تابستان به آب احتیاج ندارد و در دوره‌ی خواب قرار می‌گیرد.

بازدهی کاشت زعفران

برای بررسی یک موضوع نمی‌توان به تنهایی به همان مورد اشاره کرد و باید به منظور مقایسه از دیگر عوامل نیز استفاده کرد. زعفران به نسبت میزان آب مورد نیاز خود، بازدهی قابل توجه و ریسک بسیار کم‌تری  نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارد. شما برای مقایسه می‌توانید به مقدار آبی که کشاورزان به منظور کاشت دیگر محصولات استفاده می‌کنند و منافعی که از آن حاصل می‌شود مراجعه کنید.

در ویدئوی زیر کشت زعفران و کشت یونجه را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.

 

ریسک کاشت زعفران

زعفران در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی ریسک بسیار پایین‌تری دارد. زعفران محصولی صادرات محور است و در ایران بازاری شناور و قابل اعتنا دارد. زعفران به عنوان یکی از مزیت‌های صادراتی مهم مورد توجه مسئولین قرار گرفته است.

پس نیاز زعفران به آب زیاد است!

بله قطعا همین طور است. اما انسان در انجام امور خود باید به خرد مراجعه کند و در صورتی آن کار منافعی برایش ایجاد نکند دست به آن کار نخواهد زد. گیاه زعفران از نظر آبی پرمصرف است، اما این آب را کشاورز تامین نخواهد کرد، بلکه بارش‌های آسمانی در غالب نقاط ایران این مهم را به انجام خواهند رساند.

همچنین اگر بخواهیم میزان سودی که از یک هکتار مزرعه زعفران در هفت سال حاصل می‌شود را با دیگر محصولات رایج کشاورزی مقایسه کنیم خواهید دید که تفاوت قابل توجهی وجود دارد و زعفران به مراتب سودده‌تر و کم‌ریسک‌تر است و آب مورد نیاز زعفران نیز در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی هم‌رده ناچیز است.

 

نتیجه‌گیری

زعفران گیاه کم آبی نیست! اما نسبت به گیاه‌های دیگر به آب کشاورزی کمتری نیاز دارد. چون در اغلب موارد بارش‌هایی که در طی دوره رشد آن صورت می‌گیرد قادر به تامین بخش زیادی از نیاز گیاه زعفران به آب می‌باشد. ولی اگر کشت زعفران در مناطقی صورت گیرد که بارش‌ها در طی زمستان کم باشد، تمام آبیاری مزرعه زعفران بر عهده کشاورز می‌باشد که معمولا در چهار نوبت از سال صورت می‌گیرد.

 

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.