آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

آیا آبیاری زعفران با تانکر امکان پذیر است؟

آخرین بروز رسانی: 11 مرداد 1401
دسته‌بندی ها:
 • امروزه بزرگ ترین مشکلی که صنعت کشاورزی را تهدید می‌کند، مشکل کم آبی است به همین دلیل بسیاری از کشاورزان کشت خود را به کشت های کم آب تغییر داده اند. همان طور که می دانید کشت زعفران یک کشت کم آب است و نیاز آبی کمی دارد، اما همان آبیاری کم هم باید به موقع و در زمان مناسب خود انجام شود.

  و اما یک مشکلی که وجود دارد، این است که برخی از زمین های کشاورزی آب ندارند و کشاورزانی که قصد کشت زعفران را دارند نگران آبیاری زمین های خود هستند. سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که آیا آبیاری زعفران با تانکر امکان پذیر است؟ با ماه چین تا انتهای ای محتوا همراه باشید تا به پاسخ این سوال برسیم.

  آیا آبیاری زعفران با تانکر امکان پذیر است؟

  در خصوص آبیاری های مزرعه زعفران با تانکر باید بگوییم که امکان پذیر است ، اما باید شرایط را از همه نظر بسنجیم که آیا این موضوع صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟

  مراحل آبیاری مزرعه زعفران 4 مرحله است که دو مرحله ( آبیاری اول و آبیاری دوم ) آن ضروری بوده و حتما باید در زمان خود انجام شود و در برخی مواقع آبیاری زرد آب هم حتما باید صورت گیرد.

  در آبیاری با تانکر موضوعی که مهم بوده این است که باید بررسی شود که در هر مرحله آبیاری نیاز آبی مزرعه چقدر بوده است. در هر هکتار برای مرحله اول آبیاری 250 هزار لیتر تا 300 هزار لیتر آب نیاز دارد و در مرحله دوم معمولا چون بارش باران وجود دارد مقدار آب مورد نیاز کمتر و حدودا نصف (یعنی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار لیتر) می شود.


   

  آیا آبیاری زعفران با تانکر امکان پذیر است؟

  موضوع مهمی که باید به آن پرداخت، هزینه این آبیاری ها توسط تانکر است که این موضوع، در هر شهر و منطقه ای با منطقه ها و شهر های دیگر متفاوت بوده است. برخی منطقه ها هستند که آب برای آبیاری با تانکر موجود است اما هزینه حمل و نقل آن گران است و در برخی مناطق هم آب و هم هزینه حمل نقل گران است.

  بهترین راهکار جایگزین آبیاری با تانکر

  پیشنهادی با صرفه اقتصادی، که می ‌توان راجب این موضوع داد، این بوده که ممکن است در همسایگی برخی از زمین های کشاورزی چاه آب وجود داشته باشد که در فصل های پاییز و زمستان از آن ها استفاده نمی‌شود و می‌توانند که با کشاورز های مالک این چاه های آب صحبت کنند تا در زمانی که این چاه آب را نیاز ندارند، از آن برای آبیاری زعفران استفاده کنند.

  این روش مزایایی مانند: هزینه کمتر ، مشکلات و دردسر کمتر، مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی دارد که به راحتی افرادی که قصد کشت زعفران را دارند اما زمین آن ها آب ندارد می توانند از این طریق کشت زعفران را انجام دهند.

  سخن پایانی 

  کشت و پرورش زعفران حتی در شرایط سخت هم امکان پذیز است و جای نگرانی نیست، فقط کافی است که از مشاوره های پشتیبان تیم ماه‌چین استفاده کنید.

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۰ رای

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. حمید

   سلام ودرودفروان خیلی لطف داریدموقع کاشت چه موقع است وکالت انجام میشه آب میخوادیانه مثل موسیره

  2. حسابی

   با سلام و عرض ادب با تشکر از از مطالب ارزنده و کار گشای شما

  3. صادق

   اول تشکر میکنم از مطالب خوب و آموزنده ی شما.
   میخاستم بدونم ایا در شهر گرگان و شهر آق قلا میشه زعفران کاشت؟( صرفه اقتصادی داره؟)

  4. مجید

   ممنون از مطلب خوبتون

  5. نوروز مرادی

   مقالتون عالی بود متشکرم.