آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

همه چیز در مورد پاک کردن زعفران

27 مهر 1399
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

همگام با رسیدن پاییز شور و شوقی عجیب در مزارع زعفران به پا می‌شود. در این ایام گل‌های زعفران همگام با تابش آفتاب صبحگاهی سر از خاک بیرون می‌آورند. آن‌ها در آستانه‌ی کوچی شیرین از دامان مادرشان زمین به سفره‌های ما هستند. کوچی شیرین که به واسطه دستان پرمهر کشاورزان رقم خواهد خورد و سرشار از پیام شادی و سلامت است.

در حوالی آبان‌ماه گل‌های زعفران شروع به بیرون آمدن از خاک می‌کنند و کشاورزان گل‌های زعفران می‌چینند و سپس اقدام به پاک کردن زعفران و یا همان پر کردن آن می‌کنند. بعد از پاک کردن زعفران نوبت به خشک کردن زعفران و عرضه آن به بازار می‌رسد.

اهمیت پاک کردن زعفران در چیست؟

پاک کردن زعفران یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت زعفران است. چراکه این مرحله تاثیر مهمی در تعیین قیمت زعفران تولیدی شما دارد. در این مرحله است که کشاورز می‌تواند نوع زعفران تولیدی خود اعم از نگین یا پوشال و …. تعیین کند.

دقت کنید اگر در پاک کردن زعفران برخی نکات مهم را رعایت نکنید ممکن است دچار ضرری چند میلیون تومانی بشوید.

نکات مهم پر کردن زعفران

سرعت در پاک کردن زعفران

یکی از مهم‌ترین مسائل در پاک کردن زعفران سرعت در انجام این کار است. کشاورزان معمولا در حوالی صبح‌گاه شروع به چیدن گل‌های زعفران می‌کنند و معمولا در همان روز و در کنار مزرعه زعفران اقدام به پر کردن زعفران می‌کنند. البته بهتر است برای پاک کردن زعفران محلی مخصوص و تمیز را داشته باشید.

کیفیت زعفران رابطه‌ی مستقیمی با فاصله‌ی بین برداشت گل‌ها و پرکردن آن ها و و همچنین خشک کردن زعفران‌ها دارد. هر چه این فاصله کوتاه‌تر باشد زعفران مرغوب‌تری خواهید داشت. پس دقت کنید که باید چیدن زعفران را در حوالی صبح و پاک کردن آن را نیز بلافاصله پس از پایان چیدن گل‌های زعفران انجام دهید.

رعایت مسائل بهداشتی

رعایت مسائل بهداشتی در هنگام کار از آن جهت اهمیت دارد که با عدم رعایت مسائل بهداشتی میزان ناخالصی زعفران شما بالا خواهد رفت و این موضوع در حین آزمایش زعفران در آزمایشگاه مشخص می‌شود و در نهایت منجر به کاهش کیفیت و قیمت نهایی محصول شما خواهد شد.

اگر قصد تولید زعفران به منظور صادرات یا عرضه به بورس کالا را دارید برای مسائل بهداشتی اهمیت خاصی قائل باشید.

اقداماتی نظیر استفاده پرسنل از ماسک و دستکش و لباس مخصوص و همچنین وجود محلی تمیز برای پاک کردن زعفران نیز دارای اهمیت خاصی است.

دقت در جداسازی

در فرایند پر کردن زعفران شما می‌توانید زعفران خود را در انواع مختلفی از اشکال مصرفی زعفران تولید کنید و این بستگی به خواست شما دارد که زعفرانتان از چه نوعی باشد. البته در این مورد باید به بازار هدف و نیازهای آن توجه خاصی داشته باشید.

به طور مثال تقاضای بازارهای عربی برای زعفران نگین و سوپر نگین بیشتر است و این زعفران خواهان بیشتری در این مناطق دارد و در مورد اسپانیا می‌توان گفت نوع پوشال تقتضای خوبی دارد. البته به طور کلی نوع سوپر نگین گران‌ترین نوع زعفران است.

اجزای مختلف گل زعفران

گل زعفران به طور کلی دارای 3 بخش است.

 • 3 عدد پرچم زردرنگ
 • رشته کلاله زعفران که در راس به سه رشته مجزا تقسیم می‌شود.
 • تعدادی گلبرگ

در حین جدا کردن زعفران قسمت کلاله آن جدا می‌شود و با توجه به نوع زعفران مورد نظر کشاورز از قسمت خاصی برش می‌خورد.

اجزای مختلف یک گیاه زعفران

پاک کردن زعفران

 1. اولین کاری که باید انجام دهید جدا کردن رشته‌ی کامل کلاله زعفران از گل است. برای این کار سر کلاله را بگرید و از سمت کنار گل به پایین بکشید. این کار را مانند کشیدن یک زیپ به پایین انجام دهید. به تصویر زیر دقت کنید.

 

پاک کردن زعفران

 •  اگر این مرحله را درست انجام داده باشید باید رشته‌ی زعفرانی به شکل زیر به دست آورده باشید.

 

رشته‌ی زعفران کامل

 

 •  حالا با توجه به نوع زعفرانی که قصد تولید آن را دارید رشته را برش دهید. برای بدست آوردن زعفران نگین که یکی از با ارزش‌ترین انواع زعفران است باید رشته‌ی زعفران را به شکل زیر و از جایی که رنگ قرمز رشته به اتمام می‌رسد قطع کنید.

 

زعفران نگین

 

پس از پاک کردن زعفران گل زعفران شما به سه قسمت تبدیل می‌شود. گل اصلی، زعفران و ریشه. دقت کنید که نباید هیچ‌کدام از آن ها را دور بریزید و باید هر کدام را با توجه به نیاز بازار فراوری و خشک کرده و بازار عرضه کنید.

خشک کردن زعفران

برای حفظ کیفیت زعفران تولیدی بلافاصله اقدام به خشک کردن آن کنید و زمان را از دست ندهید. هر گاه میزان رطوبت کلاله به 10 درصد برسد یعنی عمل خشک کردن انجام شده است و اگر میزان رطوبت آن به کمتر از این میزان برسد منجر به سیاه شدن زعفران خواهد شد.

میزان رطوبت گلبرگ‌ها و ریشه بالاتر از کلاله می‌باشد و زمان بیشتری را برای خشک کردن آن نیاز خواهیم داشت.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. سید حسین

  با سلام مطالب خیلی مفید بود فقط در کاشت بصورت جعبه ای میتوان از نور لامپ بجای نور خورشید استفاده کرد؟

  • محمدجواد قیطاسی

   سلام
   چیزی که مشخصه اینه که نور لامپ یک نور تک‌رنگ با فرکانس متفاوت نسبت به نور خورشیده و نمیتونه مثل خورشید عمل کنه. بهتره که زعفران رو جلوی نور خورشید قرار بدین.