پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که کشت زعفران را به صورت مدرن و اصولی آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0915-474-6080

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای؛ بازگشت سرمایه دو ساله

16 اردیبهشت 1400
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

برای بررسی هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای می‌توانیم از تجربیات و روندهایی که بارها و بارها تکرار شده‌اند بهره ببریم و با دیدی روشن به سمت کشت زعفران گلخانه‌ ای برویم. انجام کشت گلخانه‌ای فرایند پیچیده‌ای نیست و می‌توان آن را در بسیاری از محل‌ها مانند انباری، سوله، پارکینگ و یا حتی یک اتاق بدون استفاده نیز انجام داد.

مباحث مربوط به هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای دلیلی بر انجام و یا عدم انجام کشت گلخانه‌ ای نیست و تمام ریسک‌ها و مزیت‌های آن را پوشش نمی‌دهد. این مقاله صرفا به منظور آشنایی شما با هزینه‌ها و درآمدهای احتمالی یک گلخانه زعفران به نگارش درآمده است و در صورتی ابهام و یا سوالی در این مورد برای شما پیش آمد می‌توانید با ما تماس بگیرید.

هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

برای اینکه بتوانیم دید روشنی از کشت گلخانه‌ ای داشته باشیم و با معیار مشخصی بتوانیم هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای را بررسی کنیم مبالغ را برای احداث یک گلخانه‌ 100 متری زعفران بررسی خواهیم کرد. شما می توانید با انجام یک تناسب ساده هزینه و درآمد هر متراژ گلخانه ای که می‌خواهید حساب کنید.

لازم به ذکر است که تمامی مبالغ بیان شده برای هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای حدودی بوده و هیچ تضمینی برای تحقق و یا عدم تحقق آن وجود ندارد. این عدم قطعیت از این موضوع ناشی می‌شود که محصول نهایی مزرعه زعفران ارتباط مستقیمی با مدیریت گلخانه زعفران توسط شما دارد.

شما می‌توانید با آموزش صحیح و با مشاوره گرفتن از با تجربه‌ها بازدهی گلخانه خود را افزایش دهید و یا اینکه بدون توجه به ریسک‌های احتمالی و صرفا با انجام آزمون و خطا اقدام به یادگیری و انجام کشت گلخانه ‌ای زعفران کنید. این انتخاب با شما خواهد بود.

هزینه کشت زعفران گلخانه‌ ای

هزینه‌های کشت زعفران گلخانه‌ ای برای احداث یک گلخانه 100 متر مربعی با احتساب هزینه‌های سال 1400 و به صورت حدودی 100 تا 120 میلیون تومان می‌باشد. حال در ادامه باید ببینیم که این مبلغ پول صرف چه کارهایی خواهد شد و چه اقداماتی می‌توانیم انجام بدهیم تا منجر به کاهش این هزینه‌ها شود.

خرید پیاز زعفران گلخانه‌ ای

یکی از اصلی‌ترین هزینه‌‌ها در مراحل احداث یک گلخانه زعفران خرید پیاز زعفران گلخانه‌ای می‌باشد. برای احداث یک گلخانه زعفران 100 متری به 5 تا 6 تن پیاز نیاز خواهیم داشت که هزینه‌ی حدودی 70 تا 80 میلیون تومانی خواهد داشت. زمان خرید این نوع پیاز از خرداد ماه آغاز می‌شود و تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد.

البته قیمت پیاز گلخانه‌ای با توجه به وزن و مقدار خریداری شده متفاوت است. به بیان دیگر هر چه پیاز درشت‌تر و با کیفیت‌تر باشد بازدهی بیشتری خواهد داشت و به تبع آن هزینه و قیمت بیشتری نیز خواهد داشت.

هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

 

تجهیزات گلخانه زعفران

یک گلخانه کشت زعفران به برخی تجهیزات به منظور کنترل دما و رطوبت و کنترل رشد و جوانه زنی پیازها نیاز دارد. همچنین برای تجهیز گلخانه نیاز به تعدادی قفسه و طبق خواهیم داشت که با توجه به جنس مورد استفاده قیمت متغیری خواهند داشت.

برخی از این تجهیزات مورد استفاده در گلخانه به شرح زیر بوده و قیمت حدودی برای این تجهیزات نیز 25 تا 35 میلیون تومان می‌باشد. دقت کنید که انواع مختلفی از این تجهیزات وجود دارد که شما باید با توجه به حجم فضای خود برحسب مترمکعب اقدام به خریداری آن‌ها بکنید.

 • بخاری
 • کولر
 • مه‌پاش یا دستگاه رطوبت ساز
 • فن
 • دستگاه‌های کنترل دما و رطوبت
 • قفسه و طبق

هزینه کشت زعفران گلخانه ای

 

درستگاه رطوبت ساز گلخانه زعفران

دستگاه رطوبت ساز التراسونیک گلخانه زعفران

 

آبیاری تغذیه و مدیریت کودی

یکی از قسمت‌های بسیار مهم و نه چندان هزینه‌بر در قسمت هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای هزینه‌های آبیاری و کوددهی زمین پس از پایان فصل برداشت و انتقال پیازها به خاک می‌باشد. هزینه‌های آب با توجه به هر شرایط آبی هر منطقه متفاوت است و ممکن است به دلیل بارش‌های مناسب نیازی به آبیاری سنگین هم نداشته باشیم.

هزینه‌های کود دهی و مدیریت کودی پیازها نیز بسیار ناچیز می‌باشد ولی تاثیرات این مرحله بسیار مهم خواهد بود. این مرحله از کشت زعفران گلخانه‌ای است که وضعیت بانک پیاز شما را مشخص خواهد کرد و اندوخته اصلی شما را بهبود خواهد بخشید.

درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

موضوع بعدی در مورد هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای میزان درآمد یک گلخانه 100 متری زعفران است. درآمد کشت گلخانه‌ ای زعفران به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شود:

 • پیاز زعفران درشت و تکثیر شده
 • زعفران حاصل از کشت

پیاز زعفران خریداری شده با توجه به نوع استراتژی ما برای کشت می‌تواند درشت‌تر بشود و یا اینکه به تعداد بیشتری تقسیم بشود. این موضوع در هر صورت برای ما سودآوری خواهد داشت و تقریبا در هر سال یک رشد قابل توجه در وزن و تعداد پیازها خواهیم داشت.

1. درآمد حاصل از تکثیر پیازها

درآمد حاصل از تکثیر پیازها به نحوی است که در پایان چند سال کشت اثر آن را به وضوح مشاهده خواهیم کرد. در پایان چند سال کشت گلخانه‌ ای زعفران میزان پیاز گلخانه‌ای ما به چندین برابر ( 6 تا 7 برابر ) می‌تواند افزایش پیدا کند. این موضع منجر می‌شود که شما بتوانید پیاز مازاد بر نیاز خود را بفروشید و باقی آن را نیز دوباره کشت کنید.

2. درآمد حاصل از فروش زعفران

سال اول کشت

در مورد درآمد حاصل از زعفران نیز در صورتی که پیازهای سال‌ اول کشت به اندازه کافی درشت باشند شاهد تولید 5 تا7 کیلو زعفران خواهیم بود و قیمت میانگین زعفران نگین نیز بین 11تا 14 میلیون تومان می‌باشد. به عبارتی در سال نخست کشت گخانه‌ای می‌توانیم شاهد سود 50 تا 70 میلیونی باشیم.

این محدوده درآمدی به این دلیل است که میزان برداشت زعفران به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و نمی‌توان صرفا با اتکا بر یک عامل میزان برداشت و درآمد را تخمین زد. البته این مسائل مربوط به سال اول کشت است.

درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

 

سال دوم و بعدتر

سال‌های دوم به بعد شاهد رشد وزن و تعداد پیازهای زعفران خواهیم بود و این مسئله منجر به رشد قابل توجه میزان زعفران برداشتی خواهد بود. به طوری که برداشت زعفران از 5 تن پیاز زعفران به 7 تا 10 کیلوگرم خواهد رسید.

به بیان دیگر عملا از سال دوم تمام سرمایه‌گذاری ایجاد شده بر روی گلخانه زعفران برخواهد گشت و شاهد بازگشت سرمایه 2 ساله خواهیم بود. از این سال به بعد و تا سال‌ها پیاز زعفران خواهیم داشت و این بانک پیاز هر سال بزرگ‌تر خواهد شد البته به شرطی که در مدیریت کودی مزرعه قوی عمل کنیم.

هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

 

همان‌طور که پیش‌تری نیز گفتیم اعداد و ارقام مربوط به هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای کاملا تخمینی بوده و هیچ تضمینی بر وقوع یا عدم وقوع آن وجود ندارد. این اعداد صرفا بر اساس تجربه تیم کشت گلخانه‌ ای ماه‌چین به دست آمده است. برای افزایش آگاهی و اطلاعات خود در زمینه کشت گلخانه‌ای زعفران می‌توانید با ما تماس بگیرید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. Avatarمحمد

  سلام خسته نباشید برای کاشت زعفران گلخانه ای مجوز و وام میدن؟

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   برای کشت گلخانه‌ای نیاز به مجور خاصی ندارین و برای وام هم باید از جهاد کشاورزی منطقه خودتون اقدام کنید.

 2. Avatarناشناس

  با سلام .بسیار عالی بود و من نهایت استفاده را بردم.

 3. Avatarامیررضا

  سلام
  خسته نباشید
  مقاله ی بسیار مفیدی بود
  (به روز بودن مقاله خیلی خوب بود.)
  ممنونم از زمانی که برای این مقالات صرف میکنید.