دوره آموزشی کشت زعفران گلخانه‌ای از قدم اول تا درآمد زایی

هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای؛ بازگشت سرمایه دو ساله

آخرین بروز رسانی: 13 تیر 1400
دسته‌بندی ها:
 • برای بررسی هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای می‌توانیم از تجربیات و روندهایی که بارها و بارها تکرار شده‌اند بهره ببریم و با دیدی روشن به سمت کشت زعفران گلخانه‌ ای برویم. انجام کشت گلخانه‌ای فرایند پیچیده‌ای نیست و می‌توان آن را در بسیاری از محل‌ها مانند انباری، سوله، پارکینگ و یا حتی یک اتاق بدون استفاده نیز انجام داد.

  مباحث مربوط به هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای دلیلی بر انجام و یا عدم انجام کشت گلخانه‌ ای نیست و تمام ریسک‌ها و مزیت‌های آن را پوشش نمی‌دهد. این مقاله صرفا به منظور آشنایی شما با هزینه‌ها و درآمدهای احتمالی یک گلخانه زعفران به نگارش درآمده است و در صورتی ابهام و یا سوالی در این مورد برای شما پیش آمد می‌توانید با ما تماس بگیرید.

  هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

  برای اینکه بتوانیم دید روشنی از کشت گلخانه‌ ای داشته باشیم و با معیار مشخصی بتوانیم هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای را بررسی کنیم مبالغ را برای احداث یک گلخانه‌ 100 متری زعفران بررسی خواهیم کرد. شما می توانید با انجام یک تناسب ساده هزینه و درآمد هر متراژ گلخانه ای که می‌خواهید حساب کنید.

  لازم به ذکر است که تمامی مبالغ بیان شده برای هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای حدودی بوده و هیچ تضمینی برای تحقق و یا عدم تحقق آن وجود ندارد. این عدم قطعیت از این موضوع ناشی می‌شود که محصول نهایی مزرعه زعفران ارتباط مستقیمی با مدیریت گلخانه زعفران توسط شما دارد.

  شما می‌توانید با آموزش صحیح و با مشاوره گرفتن از با تجربه‌ها بازدهی گلخانه خود را افزایش دهید و یا اینکه بدون توجه به ریسک‌های احتمالی و صرفا با انجام آزمون و خطا اقدام به یادگیری و انجام کشت گلخانه ‌ای زعفران کنید. این انتخاب با شما خواهد بود.

  هزینه کشت زعفران گلخانه‌ ای

  هزینه‌های کشت زعفران گلخانه‌ ای برای احداث یک گلخانه 100 متر مربعی با احتساب هزینه‌های سال 1400 و به صورت حدودی 130 تا 160 میلیون تومان می‌باشد. حال در ادامه باید ببینیم که این مبلغ پول صرف چه کارهایی خواهد شد و چه اقداماتی می‌توانیم انجام بدهیم تا منجر به کاهش این هزینه‌ها شود.

  خرید پیاز زعفران گلخانه‌ ای

  یکی از اصلی‌ترین هزینه‌‌ها در مراحل احداث یک گلخانه زعفران خرید پیاز زعفران گلخانه‌ای می‌باشد. برای احداث یک گلخانه زعفران 100 متری به 5 تا 6 تن پیاز درشت نیاز خواهیم داشت که هزینه‌ی حدودی 90 تا 120 میلیون تومانی خواهد داشت. زمان خرید این نوع پیاز از خرداد ماه آغاز می‌شود و تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد.

  البته قیمت پیاز گلخانه‌ای با توجه به وزن و مقدار خریداری شده متفاوت است. به بیان دیگر هر چه پیاز درشت‌تر و با کیفیت‌تر باشد بازدهی بیشتری خواهد داشت و به تبع آن هزینه و قیمت بیشتری نیز خواهد داشت.

  هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

   

  تجهیزات گلخانه زعفران

  یک گلخانه کشت زعفران به برخی تجهیزات به منظور کنترل دما و رطوبت و کنترل رشد و جوانه زنی پیازها نیاز دارد. همچنین برای تجهیز گلخانه نیاز به تعدادی قفسه و طبق خواهیم داشت که با توجه به جنس مورد استفاده قیمت متغیری خواهند داشت.

  برخی از این تجهیزات مورد استفاده در گلخانه به شرح زیر بوده و قیمت حدودی برای این تجهیزات نیز 25 تا 35 میلیون تومان می‌باشد. دقت کنید که انواع مختلفی از این تجهیزات وجود دارد که شما باید با توجه به حجم فضای خود برحسب مترمکعب اقدام به خریداری آن‌ها بکنید.

  • بخاری
  • کولر
  • مه‌پاش یا دستگاه رطوبت ساز
  • فن
  • دستگاه‌های کنترل دما و رطوبت
  • قفسه و طبق

  هزینه کشت زعفران گلخانه ای

   

  درستگاه رطوبت ساز گلخانه زعفران

  دستگاه رطوبت ساز التراسونیک گلخانه زعفران

   

  آبیاری تغذیه و مدیریت کودی

  یکی از قسمت‌های بسیار مهم و نه چندان هزینه‌بر در قسمت هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای هزینه‌های آبیاری و کوددهی زمین پس از پایان فصل برداشت و انتقال پیازها به خاک می‌باشد. هزینه‌های آب با توجه به هر شرایط آبی هر منطقه متفاوت است و ممکن است به دلیل بارش‌های مناسب نیازی به آبیاری سنگین هم نداشته باشیم.

  هزینه‌های کود دهی و مدیریت کودی پیازها نیز بسیار ناچیز می‌باشد ولی تاثیرات این مرحله بسیار مهم خواهد بود. این مرحله از کشت زعفران گلخانه‌ای است که وضعیت بانک پیاز شما را مشخص خواهد کرد و اندوخته اصلی شما را بهبود خواهد بخشید.

  درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

  موضوع بعدی در مورد هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای میزان درآمد یک گلخانه 100 متری زعفران است. درآمد کشت گلخانه‌ ای زعفران به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شود:

  • پیاز زعفران درشت و تکثیر شده
  • زعفران حاصل از کشت

  پیاز زعفران خریداری شده با توجه به نوع استراتژی ما برای کشت می‌تواند درشت‌تر بشود و یا اینکه به تعداد بیشتری تقسیم بشود. این موضوع در هر صورت برای ما سودآوری خواهد داشت و تقریبا در هر سال یک رشد قابل توجه در وزن و تعداد پیازها خواهیم داشت.

  1. درآمد حاصل از تکثیر پیازها

  درآمد حاصل از تکثیر پیازها به نحوی است که در پایان چند سال کشت اثر آن را به وضوح مشاهده خواهیم کرد. در پایان چند سال کشت گلخانه‌ ای زعفران میزان پیاز گلخانه‌ای ما به چندین برابر ( 6 تا 7 برابر ) می‌تواند افزایش پیدا کند. این موضع منجر می‌شود که شما بتوانید پیاز مازاد بر نیاز خود را بفروشید و باقی آن را نیز دوباره کشت کنید.

  2. درآمد حاصل از فروش زعفران

  سال اول کشت

  در مورد درآمد حاصل از زعفران نیز در صورتی که پیازهای سال‌ اول کشت به اندازه کافی درشت باشند شاهد تولید 5 تا7 کیلو زعفران خواهیم بود و قیمت میانگین زعفران نگین نیز بین 11تا 14 میلیون تومان می‌باشد. به عبارتی در سال نخست کشت گخانه‌ای می‌توانیم شاهد سود 50 تا 70 میلیونی باشیم.

  این محدوده درآمدی به این دلیل است که میزان برداشت زعفران به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و نمی‌توان صرفا با اتکا بر یک عامل میزان برداشت و درآمد را تخمین زد. البته این مسائل مربوط به سال اول کشت است.

  درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

   

  سال دوم و بعدتر

  سال‌های دوم به بعد شاهد رشد وزن و تعداد پیازهای زعفران خواهیم بود و این مسئله منجر به رشد قابل توجه میزان زعفران برداشتی خواهد بود. به طوری که برداشت زعفران از 5 تن پیاز زعفران به 7 تا 10 کیلوگرم خواهد رسید.

  به بیان دیگر عملا از سال دوم تمام سرمایه‌گذاری ایجاد شده بر روی گلخانه زعفران برخواهد گشت و شاهد بازگشت سرمایه 2 ساله خواهیم بود. از این سال به بعد و تا سال‌ها پیاز زعفران خواهیم داشت و این بانک پیاز هر سال بزرگ‌تر خواهد شد البته به شرطی که در مدیریت کودی مزرعه قوی عمل کنیم.

  هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای

   

  همان‌طور که پیش‌تری نیز گفتیم اعداد و ارقام مربوط به هزینه و درآمد کشت زعفران گلخانه‌ ای کاملا تخمینی بوده و هیچ تضمینی بر وقوع یا عدم وقوع آن وجود ندارد. این اعداد صرفا بر اساس تجربه تیم کشت گلخانه‌ ای ماه‌چین به دست آمده است. برای افزایش آگاهی و اطلاعات خود در زمینه کشت گلخانه‌ای زعفران می‌توانید با ما تماس بگیرید.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۸۳ رای
  
  106دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. اول به فکر آخرش باش

   یک سوال درباره پیاز ها که چند جا تاکید کردید که سرمایه اصلی همین پیاز ها هستند.دست آخر ایا تضمینی برای فروش با قیمت مناسب این پیاز ها وجود دارد؟چون همیشه گردن کشاورز زیر ساطور است و برای امرارمعاش یا تامین هزینه های کشاورزی محصول را با قیمت ناچیز به دلال هاپیش فروش میکند و دلال از خود کشاورز بیشتر سود میکند در این مورد هم محصول پیاز کشاورز چون فقط مصرف کشاورزی دارد فروش آن فقط از مراکز معتبر ممکن است که همان در اصل هما دلال ها محسوب میشوند و باقیمت خیلی کم میخرند و به قیمت روز میفروشند ایا بعد از ۷ سال زحمت و ۷ برابر کردن پیاز ها در آخر نصف قیمت میخرن که سرمایه ۳.۵برابر بشه یا اینکه اصل سرمایه هم بزور بابتش پرداخت میکنند؟همیشه حساب کتاب روی کاغذ خیلی ساده تر از انجام است و متاسفانه مهم ترین نکات تا لحظه اخر بفکر کسی نمیرسد بنده یکبار دست به پرورش حلزون کلاژن ساز زدم و حلزون های مولدی که تهیه کردم به حدی تخم ریزی میکردن که تمام وقت مشغول تهیه جا و تامین خوراکشان بودم اما وقتی اقدام به فروش کردم نتونستم مشتری پیداکنم حتی تولیدکنندگان فراورده های کالژن دار هم خریدار نبودند و عصاره آماده وارد میکردند و بعد از کلی زحمت و هزینه بصورت رایگان هم اگهی کردم که ازشون خلاص بشم که بجز چند عدد رایگان هم کسی نخواستشون اخرم از گرسنگی همشون مردن …حس میکنم عاقبت این سرمایه گذاری هم مشابه همین میشود که درآخر با کلی امید واری و زحمت پیازهایی که چند برابر شده اند به مشکل فروش برمیخورن درآخر مجبوربه فروش باقیمت ناچیز میشویم مثل گندم هم نیست که خشک کنیم و نگه داریم زمانش برسد یا باید فروخته شود یا کاشته شود و البته خود زعفران ها هم غیر ممکنه ۲ساله سرمایه اولیه برگرده و چون تو محاسبات که دربهترین حالت بعداز ۲سال هزینه اولیه برمیگردد تورم محاسبه نشده اونم تو کشوری که تو دوسال قیمت ها بیش از ۱۰ برابر میشود و دلالان از تولید کننده گان و کشاورزان بیشتر سود میکنند و واردکنندگانی که برای دوام وارداتشان و گرفتن ارزدولتی مانع تولید داخلی میشوند…

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخیر ممنون از توضیخات کاملتون ولی این نگرانی در رابطه با همکاری شما با مجموعه ماه چین بی مورده
    چرا که ما ضمانت خرید محصول شما هم چنین پیاز زعفران شما رو به قیمت روز بازار بهتون میدیم

  2. منآنم

   درود
   طبق مندرجات برای ۱۰۰ متر درسال ۱۴۰۰ هرمترحدود۱۵۰۰ هزینه دارد و در هرمتر ۵۰ کیلو پیاز باید کاشته شود(۵تن برای ۱۰۰ متر) سوال اینه که تو یک متر ۵۰ کیلو جا میشه؟؟؟و اگه قرار باشه این پیاز هادرچند سال آینده ۵ برابر بشه جایی برای رشد وجود داره؟چون هرمتر به ۲۵۰ کیلو پیاز باید برسه که منطقی بنظر نمیرسه بقدری این ارقام فکرمو درگیر کرد که حتی به اطلاعات خودم شک کردم و یک لحظه فکر کردم حتما هر تن ۱۰۰ کیلو هست و من اشتباهی ۱۰۰۰ کیلو حساب میکنم.
   فرض پیازهادرشت باشن و هرکدام ۱۵گرم باشه و ۳سانت هم قطرشون باشه تو یک متر۱۱۰۰ تامیشه کاشت که ۱۶.۵کیلو پیاز میخواد با توجه به اینکه قراره ۶ برابر رشد کنه باید یک ششم این مقدار کاشته بشه و برای هرپیاز ۵برابر خودش اطرافش جای رشد بمونه.
   انصافا من خیلی شوت هستم یا واقعا حسابام درسته و احتمالا مقاله غلط تایپی بوده یه صفر کمو زیاد شده مثلا بجای ۵۰۰ کیلو نوشته شده ۵۰۰۰!!

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخیر
    شما کلا اشتباه حساب کردید کجا گفته شده برای هر 1 متر 50 کیلو پیاز نیاز هستش؟
    شما برای هر 1 متر فقط 1 کیلو پیاز نیاز دارید

    • ناشناس

     سعی کنید دست همدیگه رو بگیرین پیشرفت کنیم

  3. M

   سلام من دوتا اتاق که تقریبا با هم ۵۰ الی ۶۰ متر میشن با یه زمین ۱۵۰۰ متری دارم.این متراژ زمین برای نگهداری پیاز جواب میده یا نه؟
   زمین کشاورزی توی شمال کشور و تقریبا زمستان آبگیره

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخیر شما برای هر 100 متر گلخانه نیازمند 5 الی 6 هزار متر زمین کشاورزی برای انتقال و نگهداری پیاز هستید