آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

5 عامل تاثیر گذار در درشت کردن پیاز زعفران

آخرین بروز رسانی: 8 آذر 1401
دسته‌بندی ها:
 • در خصوص درشت کردن پیاز زعفران ابتدا باید هدف آن را مشخص کنیم که، به چه دلیل می خواهیم پیاز های زعفران را درشت کنیم. در قدم اول برای بالا بردن میزان راندمان مزرعه زعفران ما به درشت کردن پیاز زعفران و بالا رفتن میزان اندوخته غذایی ذخیره شده در پیاز زعفران برای گل دهی بیشتر مزارع نیاز داریم.

  در گذشته و در روش های سنتی ای که زعفران را کشت می کردند بر موضوع درشت کردن پیاز زعفران اهمیت نمی دادند و رسیدگی کشاورزان و باغ داران به مزارع زعفران در حدود آبیاری در دفعات کم و در نهایت کود دهی حیوانی «کود گاوی پوسیده‌‌» مزارع بود.

  اما باید گفت که در روش جدید و مدرن کشت زعفران، که روش آرمانی نام دارد، مبحث آماده سازی زمین بسیار اهمیت دارد که در صورت نیاز باید مقداری از خاک مزرعه را آزمایش کرد و طبق بررسی ها و آزمایش خاک تمامی کمبود عناصر مورد نیاز خاک را بر طرف کرد.

  4 عامل تاثیر گذار در درشت کردن پیاز زعفران

  روش ها و عوامل مورد نیاز برای درشت کردن پیاز زعفران

  1- رطوبت باید در دسترس گیاه باشد

  به این صورت که ، اگر رطوبت مورد نیاز پیاز ها در دسترس نباشد، هر چقدر مزارع زعفران کود دهی شوند بی فایده است و تاثیر مثبتی ندارد. پس به این نتیجه می رسیم که آبیاری و رطوبت برای درشت کرد پیاز زعفران بسیار اهمیت دارد.

  که ما به دو روش زاج آب و محلول پاشی می توانیم این عناصر را به خاک پیاز های زعفران اضافه کنیم.در مقاله‌ی محلول پاشی زعفران بصورت کامل درباره‌ی نحوه‌ی انجام صحبت کرده ایم.

  نکته: در دوره رشد گیاه که در پاییز و زمستان و تا اخر اردیبهشت ماه است باید حتما رطوبت اطراف پیاز های زعفران تامین شود.

  2- بافت خاک

  مهم ترین موضوع در رابطه با کشت و درشت شدن پیاز زعفران بافت خاک است که بافت خاک مزرعه باید سبک باشد. هر چقدر که بافت و جنس خاک سبک تر باشد تکثیر پیاز های زعفران و هم چنین درشت شدن پیاز های زعفران بهتر انجام می شود.

   

   

  3- عناصر ماکرو و میکرو

  عناصر ماکرو و میکرو باید در خاک پیاز های زعفران وجود داشته باشند که پیاز های زعفران بتوانند به راحتی این عناصر را جذب کنند. اگر یکی از این عناصر وجود نداشته باشد، آن عنصر در بین مابقی عناصر به عنوان عامل محدود کننده عمل می کند.

  یعنی به این صورت که با وجود نداشتن یک عنصر سایر عنصر ها هم به خوبی جذب نمی شوند. پس به همین دلیل است که ما باید تمامی عناصر ماکرو و میکرو را در اختیار گیاه قرار دهیم.

  4- شرایط اقلیمی

  یکی از مهم ترین مباحثی که در درشت کردن پیاز زعفران تاثیر دارد شرایط اقلیمی است. پیاز زعفران گیاهی است که به حداقل دما در طول پاییز و زمستان  منفی 15 الی 20 درجه برسد و در فصل تابستان به حداکثر دما 40 تا 45 درجه مقاوم می باشد.

  اگر منطقه بالاتر یا پایینتر از این اعداد نرسد و اینکه بارندگی های بسیار خوبی هم اتفاق بیوفتد تا باعث شود که پیاز های زعفران به بهترین روش رشد کنند و پیاز های زعفران به خوبی عناصر را جذب نموده و درشت خواهد شد.


  5- پتاسیم

  مهم ترین عنصری که در درشت کردن پیاز زعفران تاثیر بسیاری دارد پتاسیم است که به شکل های نیترات پتاسیم و یا سولفات پتاسیم می توانیم در اختیار گیاه و پیاز های زعفران قرار دهیم.

  کود پتاسیم را هم باید در زاج آب مورد استفاده قرار دهیم و هم در دوره های محلول پاشی خصوصا در اواخر دوره، محلول پاشی های اواخر اسفند و یا اوایل فروردین ماه از آن استفاده کنیم که باعث می شود پیاز اندوخته غذایی بسیار خوبی را جذب کند و درشت شود.

  مناسب ترین سایز برای پیاز های زعفران چه سایزی است؟

  در خصوص سایز مناسب برای پیاز های زعفران باید گفت که، مناسب ترین سایز پیاز زعفران برای برداشت حداکثری در سالهای دوم به بعدپیاز  بالای 8 گرم است که اگر پیاز های یک مزرعه زعفران بالای هشت گرم باشد آن مزرعه بهترین عملکرد را خواهد داشت.

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۷ رای

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. طاهری

   خیلی مفید واموزنده بود ممنون

  2. نسترن

   درودبرشما مطلب تون عالی بود

  3. طاهری

   مطالب مفید ممنون

  4. n

   در رشت حدود 10 متر مربع باغچه زعفران دارم. دو مشکل اب و علف های هرز . برای همین هم باغچه را بالاتر از سطح زمین اوردم و زیرش شن ریختم . در برخی ماهها هم حدود 70 هشتاد سانت بالاتر نایلون کشیدم که کمتر باران بخوردند. ولی علف نفس گیر است.

   امسال می خواهم پیاز ها را در باورم. الان موقع خوبی است؟