پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که کشت زعفران را به صورت مدرن و اصولی آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0915-474-6080

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

انواع دستگاه خشک کن زعفران

19 شهریور 1399
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

دستگاه خشک کن زعفران یکی از همان معجزات تکنولوژی است که به ما کمک می‌کند تا زعفرانی مرغوب‌ را در بازه‌ي زمانی کوتاه‌تری به دست مشتری برسانیم. خب مگر بهتر از این هم می‌شود. کدام کشاورزی است که نخواهد محصولش به بهترین شکل ممکن بدست مشتری برسد و حاصل زحماتش را ببیند.

شما هم اگر می‌خواهید از خان آخر کاشت زعفران به سلامت گذر کنید باید خود را به سلاح روز دنیا یعنی دستگاه خشک کن زعفران مجهز کنید. این دستگاه‌ها در قیمت‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارند که می‌توانید متناسب با نیاز خود اقدام به خرید این دستگاه‌ها کنید.

فرایند برداشت زعفران

چیدن گل‌های زعفران

اواسط آبان‌ماه است و عطر زعفران در همه‌جا پیچیده است و کشاورزان می‌خواهند به سریع‌ترین شکل ممکن گل‌های زعفران چیده شده را آماده مصرف کنند. چراکه اگر بین چیدن گل در صبحگاه و خشک کردن زعفران فاصله بیفتد زعفران دچار افت کیفیت محسوسی می‌شود.

معمولا پس از چیدن گل‌های زعفران در کنار همان مزرعه زعفران اقدام به پر کردن زعفران می‌کنند تا هیچ فاصله‌ای در  انجام فرایندهای پس از چیدن گل‌های زعفران وجود نداشته باشد.

در این مرحله باید رشته‌های زعفران را متناسب با نوع زعفرانی که می‌خواهیم بدست آوریم از گل جدا کنیم. بازار هدف زعفران مشخص می‌کند که رشته زعفران چگونه جدا شود و با ارزش‌ترین زعفران در بازار نوع سوپر نگین آن است که تماما سرخ است و هیچ زردی در آن مشاهده نمی‌شود.

خشک کردن زعفران

در این مرحله کشاورزان رشته‌های زعفران جداشده را برای خشک کردن آماده می‌کنند.  نحوه خشک کردن زعفران تاثیر مهمی در کیفیت زعفران و به تبع آن قیمت زعفران دارد. در این مرحله ممکن است شما به ازای هر کیلو چند میلیون تومان ضرر کنید. پس حواستان را جمع کنید تا بی‌گدار به‌ آب نزنید.

زعفران خشک شده دارای رنگ قرمز تیره است و شکننده است به طوری که اگر آن را بین دو انگشتان بگذاریم و اندکی فشار دهیم خرد می‌شود.

خشک کردن زعفران، سنتی یا مدرن؟

خشک کردن زعفران به طور کلی با دو روش سنتی و مدرن قابل انجام است. روش سنتی به شکل‌های مختلفی قابل انجام است ولی در کلیات به یکدیگر شبیه هستند.

خشک کردن سنتی زعفران

این روش برای خشک کردن زعفران روشی بسیار سخت تر از روش مدرن است و در اغلب موارد منجر به کاهش کیفیت زعفران تولیدی می‌شود و این چیزی نیست که بازار هدف اصلی زعفران یعنی خارج از کشور آن را بخواهد. البته هنوز هم درصد زیادی از کشاورزان از این روش استفاده می‌کنند و اینطور  به نظر می‌رسد هنوز به خوبی با محاسن روش مدرن آشنا نشده‌اند.

خشک کردن سنتی زعفران

 معایب روش سنتی خشک کردن زعفران

 • زمان نسبتا طولانی
 • افت کیفیت محصول
 • افزایش احتمال بیماری‌ها و آلودگی میکروبی
 • تیره شدن زعفران
 • نامناسب بودن میزان رطوبت زعفران

روش مدرن خشک کردن زعفران

در روش مدرن خبری از خورشید و فضای باز و سیاه‌شدن زعفران نخواهد بود و می‌توان با فراگیری اصول کارکردن دستگاه‌های خشک‌کن زعفران از بسیاری از مشکلات پیشگیری کرد. این دستگاه‌ها در رنج وسیعی از اندازه و کارایی تولید می‌شوند.

دستگاه خشک‌کن زعفران

از مزایای خشک کن‌های صنعتی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سرعت بالای خشک کردن رشته‌های زعفران
 • حجم خروجی بالا
 • سیستم‌های کنترلی پیشرفته به منظور کاهش خطا
 • میزان استهلاک نسبی پایین
 • امکان کنترل میزان رطوبت و حرارت
 • امکان استفاده برای سایر محصولات مانند گیاهان دارویی

زمان کوتاه خشک کردن زعفران

وقتی از سرعت بالای خشک شدن رشته‌های زعفران سخن می‌گوییم منظورمان محدوده‌ی زمانی 15 دقیقه‌ای است که در مقابل روش‌های دیگر به طرز اعجاب آوری مناسب است و این زمان کوتاه خشک شدن منجر به حفظ کیفیت زعفران می‌شود.

حجم کاری بالای دستگاه خشک کن زعفران

این دستگاه‌ها در مدل‌های متنوعی عرضه می‌شوند و می‌توانند گستره‌ي وزنی خوبی را در حد چندین کیلوگرم زعفران پوشش دهند.

سیستم‌های کنترلی پیشرفته

دستگاه‌های خشک کن می‌توانند به صورت دستی یا اتوماتیک تنظیم شوند و در هر دو این سیستم‌ها توانایی کنترل حرارت و رطوبت و نوع انرژی مصرفی(گاز یا برق) را به اپراتور می‌دهد.

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.