اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

انواع زعفران و تفاوت‌های آن‌ها + روش‌ تشخیص

آخرین بروز رسانی: 21 آذر 1401
دسته‌بندی ها:
 • زمانی میتوانید در خرید زعفران برنده باشید که اطلاعات کافی درباره انواع زعفران ها و شناسایی آن ها داشته باشید. قبل از توضیح درباره‌ی تفاوت انواع زعفران بهتر است با نام آنها اشنا شوید:

  انواع زعفران :

  • زعفران نگین
  • زعفران سرگل
  • زعفران پوشال
  • زعفران دسته (دختر پیچ)
  • زعفران ریشه

  شاید تصور کنید زعفران گل های متفاوتی داشته باشد و یا نحوه کشت این زعفران ها با هم تفاوت باشد! اما اینطور نیست. زمان پاک کردن گل زعفران٬ کلاله ی زعفران را که به شکل زیر است به طول های متفاوتی برش میدهند که هر کدام یک نام دارد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد چه تفاوتی بین انواع زعفران در کیفیت و قیمت وجود دارد. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید.

  انواع زعفران

  معرفی انواع زعفران به همراه بررسی تفاوت ها

  1) زعفران نگین

  زعفران نگین اولین نوع از زعفران است که قصد بررسی آن را داریم. زعفران نگین تنها دارای قسمت‌های قرمز رنگ کلاله زعفران می‌باشد و هیچ نوعی زردی یا سفید در آن مشاهده نمی‌شود. البته خود زعفران نگین نیز به چند درجه کیفی تقسیم می‌شود. هر چه کلاله و سرقلم زعفران درشت‌تر باشد و شکستگی کلاله‌ها کمتر باشد دارای ارزش بالاتری است.

  تفاوت زعفران نگین و پوشال چیست؟

  اگر به مقایسه خامه زعفران نگین با خامه زعفران پوشال معمولی بپردازیم (منظور از خامه همان ریشه یا کنج است) خواهیم دانست که آنها از شباهت بالایی نسبت به هم برخوردار هستند ولی از جهت ضخامت، آنها متفاوت می باشند و زعفران پوشال معمولی در مقایسه با زعفران نگین ظریف‌تر می باشد. زعفران نگین از لحاظ فیزیک ظاهری بسیار حجیم بوده و از ظاهری بسیار زیبا برخوردار می باشد.

  بهترین نوع زعفران کدام است؟

  از بین زعفران های موجود، خاصیت رنگ دهی بسیار قدرتمند زعفران نگین زبان زد است، بعلاوه عطر و بوی خارق العاده ای هم دارد. در کشور ایران بهترین نوع زعفران، زعفران نگین شناخته شده است که البته به آن زعفران نگینی هم می گویند. گران قیمت‌ترین زعفرانی که در ایران وجود دارد همین زعفران نگین می‌باشد و برای صادرات زعفران هم عموما از زعفران نگین استفاده می‌کنند بعلاوه همانطور که می دانید این نوع زعفران از قدرت رنگ‌دهی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

  ویژگی های زعفران نگین:

  1. آخر کلاله ها به رنگ سفید نمی باشد.
  2. فرخوردگی در آن وجود ندارد.
  3. از رنگی زیبا و شکلی قشنگ برخوردار است.
  4. سه شاخه کلاله در زعفران نگینی تماما منفصل و جدا می باشد.
  5. در زعفران نگینی، تکه هایی که به هم چسبیده باشند دیده نمی شود.

  گونه های مختلف زعفران نگین

  زعفران نگین مبتنی بر روش فرآوری ای که داشته، به انواع مختلفی تقسیم می شود:

  • زعفران سوپر نگین
  • زعفران شبه نگین
  • زعفران نگین درجه دو
  • زعفران نگین پرسی

   زعفران سوپر نگین

  زعفران سوپر نگین یکی از بهترین و درجه‌یک ترین زعفران‌های موجود در بازار است و به نوعی شناسنامه زعفران در جهان است. این نوع از زعفران نسبت به سایر انواع زعفران دارای کیفیت و قیمت بالاتری است. این نوع زعفران از کیفیت رنگی خوبی برخوردار است و همچنین ظاهر زیبایی هم دارد لذا برای صادرات به کشور‌هایی همچون چین، هند، ژاپن و به طور کلی کشور‌های آسیایی گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

   زعفران شبه نگین

  زعفران شبه نگین در مقایسه با دیگر اقسام زعفران نگینی کیفیت کمتری دارد ولی نکته مثبت آن در این است که از قیمت خیلی خوبی برخوردار است لذا پیشنهادی که ما برای دسته بندی داریم همین نوع زعفران است.

   زعفران نگین درجه دو

  این نوع زعفران در میان انواع زعفران نگینی، به عنوان زعفرانی شناخته می‌شود که کیفیت آن متوسط رو به بالا است، در نتیجه این نوع از زعفران نگینی هم برای صادرات، گزینه مناسبی شناخته شده است.

   زعفران نگین پرسی

  تفاوت زعفران نگین پرسی یا همان اتوی در نحوه خشک‌کردن آن است. اگر سر کلاله زعفران تحت فشار فیزیکی یا فشار هوا به صورت تخت یا شمشیری دربیاید زعفران نگین پرسی به دست خواهد آمد. این نوع زعفران به تازگی بسیار رایج شده و برای صادرات عمدتا از نوعی پرسی زعفران استفاده می‌شود.

   

  انواع زعفران

  2) زعفران سرگل

  زعفران سرگل همان زعفرانی است که به طور غالب در بسته‌های یک گرمی و یک مثقالی برای مصارف روزانه تهیه می‌شود و از قسمت ابتدای کلاله و یا همان سرقلم زعفران تهیه می‌شود. زعفران سرگل دارای قدرت رنگ‌دهی بالا و عطر و طعمی ناب است.

  در زعفران سرگل هیچ خبری از بخش زرد رنگی که زعفران دارد یا همان ریشه زعفران وجود ندارد و فقط بخش کلاله آن یا همان رشته بریده شده، به شکل کاملا منفصل و جدا جدا و همچنین تمیز موجود است. همچنین این نوع زعفران در مقایسه با دیگر انواع زعفران دارای خرده و شکسته‌های بیشتری است.

  همچنین جالب است بدانید که عناوین دیگری هم برای این نوع زعفران وجود دارد همچون زعفران سرریشه، سرقلم و ممتاز ; بعلاوه در خارج از ایران، زعفران سرگل را با نام ALL RED می شناسند.

  تفاوت زعفران سرگل و نگین چیست؟

  فکر میکنم با خواندن اطلاعات بالا به راحتی بتوانید این تفاوت را تشخیص دهید. طول زعفران سرگل از زعفران نگین کمتر است همچنین ضخامت کلاله های زعفران نگین درشت از سرگل هستند.

  زعفران سرگل چه ویژگی هایی دارد؟

  • کلاله های آن (رشته های بریده شده آن) تماما جدای از هم می باشند.
  • کلاله آن کاملا قرمز رنگ بوده و هیچ اثری از سفیدی در آن نیست.
  • از رنگی زیبا و ظاهری قشنگ برخوردار است.
  • در هم تنیده و به هم چسبیده نیست.
  • زعفران سرگل هم از انواع متفاوتی برخوردار است ولی آنچنان مرسوم نیست.
  • از رشته هاي کلاله ای که ضخيم است تشکیل شده است.
  • درصد کروسين و سافرانال موجود در زعفران سرگل خیلی بالا می‌باشد.

  موارد استفاده زعفران سرگل شامل مصارف درمانی، خوراکی و صنعتی می‌باشد. الیته یکی از انواع اصلی صادراتی زعفران همین زعفران سرگل می‌باشد. برای کاربرد زعفران در آشپزی پیشنهاد میکنیم حتما مقالات آشپزی با زعفران را مطالعه نمایید.

  زعفران سرگل

   

  3) زعفران پوشال

  زعفران پوشال، زعفرانی است که دارای کلاله هایی به رنگ قرمز، همراه با مقداری خامه (مابین سه تا پنج میلیمتر) می‌باشد. تولید این نوع زعفران در ابتدای فصل برداشت می‌باشد. همچنین این گل دارای بقاء بیشتری نسبت به دیگر گل‌های زعفران است چراکه همراه با کلاله های خود مقداری از خامه را هم دارد. در حالت طبیعی از هر 100 کیلو گل زعفران، تقریبا یک کیلوگرم زعفران پوشال گرفته می شود.

  این نوع زعفران در مقایسه با زعفران دسته از قدرت رنگ دهی بالاتری برخوردار است، زیرا کلاکه آن از زعفران دسته بیشتر است. عده ای از مردم به علت اینکه در زعفران پوشال، کلاله به خامه متصل است و احتمال تقلب در زعفران پایین می آید و روش تشخیص اصل بودن و تقلبی نبودن آن آسان تر می باشد ، این نوع زعفران را ارج می نهند و از آن استفاده می کنند.

  زعفران پوشال و خصوصیات آن

  • در آخر کلاله آن سفیدی دیده می شود.
  • در هم تنیده و فرخورده است.
  • دارای تکه هایی که به یکدیگر چسبیده اند نیست.
  • دارای رشته هایی است که به شکل کلاف هستند.
  • از رنگ زیبایی برخوردار است.

  4) زعفران دسته یا همان دخترپیچ

  در میان انواع و اقسام مختلفی که زعفران دارد، زعفران دسته یا زعفران دخترپیچ اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نوع زعفران‌ها محسوب می‌شود و شیوه تهیه آن نیز بدین نحو است که کنار هم چیده می‌شود و بعد از خشک شدن همه رشته زعفران (ترکیب خود کلاکه و خامه) آماده می شود. عموما قسمت خامه آن مابین 3 تا 5 میلیمتر است و با توجه به کیفیت زعفران، قسمت کلاله آن امکان دارد از آن بلندتر و یا کوتاه‌تر باشد، البته باید توجه داشت که این خصوصیت اغلب به سلیقه کسی که زعفران را پاک می کند برمی گردد و آنها معمولا خانم هستند. همچنین این نوع زعفران، از لحاظ قیمت نسبت به بقیه گرید های زعفران بهتر و مقرون به صرفه تر می باشد. زعفران دخترپیچ یکی از زیبا‌ترین انواع زعفران می‌باشد که خواهان بسیاری نیز در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

  انواع زعفران: زعفران دختر پیچ

  5) زعفران ریشه

  در نگاه اول شاید گمان کنید که زعفران ریشه همان ریشه زعفران است که در خاک قرار دارد، اما اینطور نیست. کلاله زعفران که بخش اصلی زعفران می‌باشد دارای قسمتی سفید رنگ در انتهای خود می‌باشد که نامش ریشه زعفران است.

  ریشه زعفران دارای تمام خواص قسمت‌های قرمز رنگ زعفران می‌باشد و تنها قدرت رنگ‌دهی کلاله را ندارد. این نوع زعفران قیمتی به مراتب پایین‌تر از انواع دیگر زعفران دارد ولی خواص زعفران را به طور کامل دارد.(1) پس اگر قصد شما از خرید زعفران تنها استفاده از خواص درمانی زعفران است می‌توانید اقدام به خرید ریشه زعفران کنید.

  خلاصه

  سعی کردیم در این مقاله کلیه اطلاعات را درباره انواع زعفران بطور خلاصه توضیح دهیم. چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره هرکدام از زعفران ها داشته باشید پیشنهاد میکنم لینک هایی که در توضیحات هر قسمت قرار داده ایم را دنبال کنید.

  به طور کلی زعفران دارای انواع مختلفی است مانند: نگین ، پوشال ،سرگل ، دخترپیچ ، ریشه که زعفران نگین و سرگل هم به چند نوع مختلف دسته بندی می‌شوند. زعفران نگین نیز دارای انواع مختلفی است که شامل: سوپر نگین ، نگین درجه دو ، نگین پرسی ، شبه نگین میشود.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۱۸ رای
  
  7دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ثمین امیری

   کسی خریدار زعفران کیلویی هست کشت خودمون. خریدار تماس بگیره.

  2. من

   ممنونم
   مطالب مفیدی بود

   • هانیه آریا

    ممنون از توجه شما

  3. مهدی هاشمی

   سلام
   روزتون به خیر و خسته نباشید
   مقاله عالی بود، اطلاعات ارائه شده بسیار مفید و خیلی استفاده کردم.

   • محمدجواد قیطاسی

    خیلی ممنونم از توجه شما

  4. رضا جاهد خراسان رضوی شهرستان درگز

   سلام
   از حدود هفت سال پیش مقدار اندکی زمین کشاورزی خریداری وبه زیرکشت زعفران بردم صحبت از قیمت شد بدلیل گرانی بذر زعفران و مراقبت های متعددی که نیاز دارد از یکسو و جمع آوری وپاک نمودند زمان خیلی کمی دارد وخشک نمودن نگین ان تجربه لازم دارد لذا قیمت آن بنابه دلایل ذکرشده صادراتی بودنش از کیلویی ده تومن ضرر اور است یعنی حدود صد کیلو گل زعفران تقریبا یک کیلو نگین جواب میدهد.افسوس عدم حمایت دولت و وجود دلال بازیها که دوساله دولت کسانی که با قیمت بالا اگر خواهان خرید باشند البته بنا به شنیده ها بازداشت میکند عده ی زیادی شاید محصول دوسال خودرا هم نتوانسته اند بفروش برسانند.خلاصه برنامه ی مدونی هنوز که از دولتمردانمان وجود نداشته بخصوص در شهرستان های محروم مانند درگز ما که آخر نفهمیدم شهرستان شهرستانی مرزی است یا خیر چون در خدمت نوآموزی نگرفته ام تمام خدمت را هم در روستاها و چند پایه بوده ام ،به امید عدالت وظهور علوی