اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

زعفران رشته کامل چیست؟ معرفی زعفران دخترپیچ و خواص آن

آخرین بروز رسانی: 11 اسفند 1400
دسته‌بندی ها:
 • با شنیدن کلمه «زعفران» اولین چیزی که برای شما تداعی می شود چیست؟ شاید تصور شما از زعفران مانند عموم مردم فقط رشته های قرمز رنگی باشد که در اکثر پخت و پزها مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید به شما بگوییم که این رشته های قرمزرنگ که به زعفران نگین معروفند، فقط یک نوع از انواع مختلف زعفران است.

  ما در این مقاله قصد داریم شما را با نوع خاصی از زعفران به نام زعفران رشته کامل یا زعفران دخترپیچ  یا زعفران دسته اشنا کنیم.

  زعفران رشته کامل به مادر زعفران ها معروف است. در واقع چشم نوازترین و پرخواص ترین نوع زعفران است. در زعفران رشته کامل ما رنگهای سفید و زرد و قرمز را کنار هم میبینیم و در واقع شاهد یه دنیای رنگین کمونی هستیم!

  زعفران رشته کامل اسم های گوناگونی دارد که ممکن است فقط یکی از این اسامی به گوش شما خورده باشد. این اسامی عبارتند از زعفران دسته، زعفران دخترپیچ و زعفران رشته کامل. همچنین این نوع زعفران در زبان انگلیسی به نام های saffron bounch و saffron red & white شناخته میشود.

  زعفران رشته یا زعفران دخترپیچ

  اما شاید براتون سوال پیش بیاد که

  چرا به زعفران رشته کامل، زعفران «دخترپیچ» میگن؟!

  چونکه از زمان های دیرین دیرین!! تا قبل از صنعتی شدنِ داشت، کاشت و برداشتِ زعفران، دسته بندی و بسته بندی زعفران رشته کامل به دختران محول شده بود و زنان زحمتکش دوشادوش مردان پرتلاش در مزارع زعفران کار می کردند.

  امروزه نیز در برخی از نقاط جهان بسته بندی بصورت صنعتی صورت نمی گیرد و دختران مسئول انجام این کار هستند.

   

  چرا زعفران رشته کامل به مادر زعفران ها معروف است؟

  از دیرباز زعفران دخترپیچ معمولا به همان حالت رشته ای که در ابتدا چیده و از گلبرگ جدا میشود داخل بسته بندی قرار می گیرد و تغییر خاصی روی آن انجام نمیشود. در نتیجه انواع دیگر زعفران (زعفران سرگل، ریشه زعفران و…) به صورت یکجا در این نوع زعفران قرار دارد و به همین دلیل، به آن مادر زعفران ها می گویند.

  زعفران دخترپیچ ماهچینحالا بریم سر اصل مطلب:

  زعفران رشته کامل اصلا چیه ؟

  کشاورزان زحمت کش برای تهیه ی این نوع زعفران، بعد از اینکه رشته های زعفران را از گلبرگ ها جدا می کنند، در کنار هم قرار داده و خشک می کنند.

  سپس رشته ها را با نخ می بندند تا بصورت رشته باقی بماند و نمای شکیل و رنگیِ رشته را حفظ کند. (برای این کار معمولا از نخ سفید استفاده می شود تا رنگ های شیمیایی نخ به رشته های زعفران منتقل نشود)

  زعفران دسته کامل متشکل از سه قسمت است:

  1. قسمت سفیدرنگ که پایینی ترین قسمت آن است و به «ریشه زعفران» معروف است.
  2. قسمت زرد که مابین قسمت سفید و قرمز قرار دارد .
  3. قسمت قرمز که همان زعفران سرگل است و اکثر مردم آن را بعنوان زعفران میشناسند.

  زعفران دسته به دو چینش تک سویه و دو سویه به بازار عرضه می شود. در چینش تک سویه کلاله و خامه روی هم قرار میگیرند اما در چینش دو سویه کلاله ها در وسط و خامه ها در دو طرف هستند.

  چرا باید زعفران رشته کامل بخرم ؟

  اگر این سوال برای شما هم ایجاد شده، ما برایتان جواب های قانع کننده ای داریم.

  زعفران دخترپیچ

  1- خواص اعجاب انگیز آن:

  همانطور که در بالا گفته شد زعفران دسته، متشکل از بخشها و انواع مختلف زعفران است و درنتیجه تمام خواص مختلف زعفران را به طور کامل داراست.

  شما میتوانید برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی، مغزی، پوستی، بیماری های دستگاه عصبی، اختلالات روانی از جمله افسردگی، دردهای قاعدگی، کاهش اضطراب، اختلالات خواب و افزایش انرژی از زعفران دسته استفاده کنید.
  در بخش «زعفران درمانی»میتوانید به طور مفصل با خواص بخش های مختلف زعفران آشنا شوید و همه آنها را در زعفران دخترپیچ پیدا کنید. با خرید زعفران دسته از تمامی خواص بی نظیر طلای سرخ مستفیض شوید.

  توجه: تصور بسیاری از مردم که فقط با زعفران نگین آشنایی دارند، این است که قسمت زردرنگ زعفران کاربردی ندارد و فقط قسمت قرمز آن مفید و قابل استفاده است. اما تقریبا تمام خواص قسمت سرگل در قسمت های زرد و سفید (ریشه زعفران) نیز وجود دارد.

  2- عدم امکان تقلب در تهیه زعفران دخترپیچ:

  در زعفران نگین که تنها از قسمت کلاله و قرمز رنگ زعفران تهیه می شود امکان تقلب بسیار بالاست و دلالان قسمت های زرد و سفید زعفران ریشه را همرنگ سرگل رنگ می کنند تا وزن آن بیشتر از مقدار واقعی شود.

  اگر از عوارض این رنگ های شیمیایی و آسیبی که می تواند به سلامتی افراد وارد کند فاکتور بگیریم، باید بگوییم که این زعفران های تقلبی عطر و رنگ و خواص مطلوبی نخواهند داشت.

  اما در زعفران دخترپیچ چون تمامی قسمت های زعفران با هم دیده می شود در نتیجه این افراد سودجو شانسی برای تقلب و دستکاری ندارند و شما می توانید از کیفیت زعفران دسته ای که می خرید اطمینان حاصل کنید.

  3- قیمت ارزانتر آن نسبت به زعفران نگین یا سرگل:

  زعفران دسته تمامی خواص زعفران را دارد اما قیمت آن در مقایسه با زعفران نگین کمتر است. علت این اختلاف نسبی نیز خلوص پایینتر زعفران رشته  کامل نسبت به زعفران نگین است که چون دارای قسمت های سفید و زرد رنگ است رنگدهی آن کمتر از زعفران سرگل است.

   

  سفارش و خرید زعفران دختر پیچ

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.