اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

زعفران دخترپیچ چیست؟ (معرفی زعفران دسته)

آخرین بروز رسانی: 22 آذر 1401
دسته‌بندی ها:
 • ما در این مقاله قصد داریم شما را با نوع خاصی از زعفران به نام زعفران رشته کامل یا زعفران دخترپیچ  یا زعفران دسته اشنا کنیم.

  زعفران رشته کامل به مادر زعفران ها معروف است. در واقع چشم نوازترین و پرخواص ترین نوع زعفران است. در زعفران رشته کامل ما رنگهای سفید و زرد و قرمز را کنار هم میبینیم و در واقع شاهد یه دنیای رنگین کمونی هستیم!

  زعفران رشته کامل اسم های گوناگونی دارد که ممکن است فقط یکی از این اسامی به گوش شما خورده باشد. این اسامی عبارتند از زعفران دسته، زعفران دخترپیچ و زعفران رشته کامل. همچنین این نوع زعفران در زبان انگلیسی به نام های saffron bounch و saffron red & white شناخته میشود.

  عکس زعفران رشته یا زعفران دخترپیچ

  چرا به زعفران رشته کامل، زعفران «دخترپیچ» می گویند؟!

  از زمان های گذشته تا قبل از صنعتی شدنِ داشت، کاشت و برداشتِ زعفران، دسته بندی و بسته بندی زعفران رشته کامل به دختران محول شده بود و زنان زحمتکش دوشادوش مردان پرتلاش در مزارع زعفران کار می کردند.

  امروزه نیز در برخی از نقاط جهان بسته بندی بصورت صنعتی صورت نمی گیرد و دختران مسئول انجام این کار هستند.

   

  چرا زعفران رشته کامل به مادر زعفران ها معروف است؟

  از دیرباز زعفران دخترپیچ معمولا به همان حالت رشته ای که در ابتدا چیده و از گلبرگ جدا میشود داخل بسته بندی قرار می گیرد و تغییر خاصی روی آن انجام نمیشود. در نتیجه انواع دیگر زعفران (زعفران سرگل، ریشه زعفران و…) به صورت یکجا در این نوع زعفران قرار دارد و به همین دلیل، به آن مادر زعفران ها می گویند.

  زعفران دخترپیچ ماهچین

  زعفران رشته کامل اصلا چیه ؟

  کشاورزان زحمت کش برای تهیه ی این نوع زعفران، بعد از اینکه رشته های زعفران را از گلبرگ ها جدا می کنند، در کنار هم قرار داده و خشک می کنند.

  سپس رشته ها را با نخ می بندند تا بصورت رشته باقی بماند و نمای شکیل و رنگیِ رشته را حفظ کند. (برای این کار معمولا از نخ سفید استفاده می شود تا رنگ های شیمیایی نخ به رشته های زعفران منتقل نشود)

  زعفران دسته کامل متشکل از سه قسمت است:

  1. قسمت سفیدرنگ که پایینی ترین قسمت آن است و به «ریشه زعفران» معروف است.
  2. قسمت زرد که مابین قسمت سفید و قرمز قرار دارد .
  3. قسمت قرمز که همان زعفران سرگل است و اکثر مردم آن را بعنوان زعفران میشناسند.

  زعفران دسته به دو چینش تک سویه و دو سویه به بازار عرضه می شود. در چینش تک سویه کلاله و خامه روی هم قرار میگیرند اما در چینش دو سویه کلاله ها در وسط و خامه ها در دو طرف هستند.

  چرا باید زعفران رشته کامل بخرم ؟

  اگر این سوال برای شما هم ایجاد شده، ما برایتان جواب های قانع کننده ای داریم.

  زعفران دخترپیچ

  ۱-خواص اعجاب انگیز زعفران دختر پیچ

  همانطور که در بالا گفته شد زعفران دختر پیچ، متشکل از بخشها و انواع مختلف زعفران است و درنتیجه تمام خواص مختلف زعفران را به طور کامل داراست.

  شما میتوانید برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی، مغزی، پوستی، بیماری های دستگاه عصبی، اختلالات روانی از جمله افسردگی، دردهای قاعدگی، کاهش اضطراب، اختلالات خواب و افزایش انرژی از زعفران دسته استفاده کنید.
  در بخش «زعفران درمانی»میتوانید به طور مفصل با خواص بخش های مختلف زعفران آشنا شوید و همه آنها را در زعفران دخترپیچ پیدا کنید. با خرید زعفران  از تمامی خواص بی نظیر طلای سرخ بهره مند شوید.

  توجه: تصور بسیاری از مردم که فقط با زعفران نگین آشنایی دارند، این است که قسمت زردرنگ زعفران کاربردی ندارد و فقط قسمت قرمز آن مفید و قابل استفاده است. اما تقریبا تمام خواص قسمت سرگل در قسمت های زرد و سفید (ریشه زعفران) نیز وجود دارد.

  2- عدم امکان تقلب در تهیه زعفران دخترپیچ

  در زعفران نگین که تنها از قسمت کلاله و قرمز رنگ زعفران تهیه می شود امکان تقلب بسیار بالاست و دلالان قسمت های زرد و سفید زعفران ریشه را همرنگ سرگل رنگ می کنند تا وزن آن بیشتر از مقدار واقعی شود.

  اگر از عوارض این رنگ های شیمیایی و آسیبی که می تواند به سلامتی افراد وارد کند فاکتور بگیریم، باید بگوییم که این زعفران های تقلبی عطر و رنگ و خواص مطلوبی نخواهند داشت.

  اما در زعفران دخترپیچ چون تمامی قسمت های زعفران با هم دیده می شود در نتیجه این افراد سودجو شانسی برای تقلب و دستکاری ندارند و شما می توانید از کیفیت زعفران دسته ای که می خرید اطمینان حاصل کنید.

  3- قیمت ارزانتر آن نسبت به زعفران نگین یا سرگل

  اگر سری به جدول قیمت زعفران ماهچین بزنید متوجه میشوید قیمت زعفران دختر پیچ از سرگل و نگین کمتر است. علت این اختلاف نسبی نیز خلوص پایینتر زعفران دسته دختر پیچ نسبت به این دو نوع زعفران است. در واقع دارای قسمت های سفید و زرد رنگ است و رنگدهی آن کمتر است. اگر شما یک گرم زعفران دختر پیچ را دم کنید رنگ کمتری را نسبت به زمانی که یک گرم زعفران سوپر نگین را دم میکنید تحویل میگیرید.

   

  سفارش و خرید زعفران دختر پیچ

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۷ رای