پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که کشت زعفران را به صورت مدرن و اصولی آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

آموزش‌های روزانه و رایگان کشت زعفران در صفحه اینستاگرام

دلایل اصلی ریز شدن پیاز زعفران

آخرین بروز رسانی: 11 مرداد 1401
دسته‌بندی ها:
 • ریز شدن پیاز زعفران یکی از اتفاقاتی است که مزرعه زعفران را بسیار تهدید می کند چون اگر پیاز ها ریز شوند دیگر قادر به گل دهی نیستند و راندمان مزرعه به شدت کاهش می یابد.تقریبا تمامی کشت و کار ها و یا همان کشت زعفران و یا هر گیاه دیگر باید به صورتی پیش برود که بتوان کشت و برداشت موفقی از آن کشت و کار داشت.

  حال ما باید چه کار هایی انجام دهیم که یک کشت موفق داشته باشیم؟ مواردی مانند آماده سازی زمین ، تهیه بذر یا پیاز زعفران سالم و یا هر چیز دیگری که باعث بالا رفتن میزان راندمان مزرعه می شود را باید انجام دهیم.

  دلایل اصلی ریز شدن پیاز زعفران

  دلایل اصلی ریز شدن پیاز زعفران

  بافت سنگین خاک

  مهم ترین دلیلی که در ریز شدن پیاز زعفران تاثیر دارد، بافت سنگین خاک است. خاکی که سنگین و سفت باشد به این معنی است که میزان رس و شن و ماسه آن کم است و باعث می شود که تخلخل خاک به حداقل برسد و پیاز های زعفران در موقع سایز گرفتن و درشت شدن چون در هر طرف تحت فشار هستند نمی توانند که درشت شوند و سایز بگیرند و همین مسئله باعث می شود که جذب مواد الی از طریق ریشه به شدت کاهش میابد.

  فقیر بودن خاک

  مبحث تاثیر گذار دیگر فقیر بودن خاک است، خاکی که از لحاظ تمامی عناصر ها یعنی عناصر کم مصرف و پر مصرف فقیر باشد برای کشت تمامی گیاهان مناسب نبوده و قطعا راندمان خوبی نخواهد داشت. پس به همین دلیل است غنی بودن خاک را باید در اولویت قرار داد.

  یه مشاور با تجربه، تو رو ۱۰ سال جلو میندازه!

  همین الان از متخصصان کشت زعفران ماه چین، مشاوره رایگان بگیر!
  مشاوره تلفنی ۰۹۱۰۸۶۷۴۶۸۸

  دلایل اصلی ریز شدن پیاز زعفران

  مدیریت مزرعه

  مدیریت مزرعه زعفران یکی از مهم ترین مباحث است که باید توجه بسیاری به آن شود مدیریت مزرعه زعفران شامل مدیریت کودی می شود، که اگر ما ضعیف عمل کنیم آن دسته از عناصری که پیاز برای درشت شدن به آن ها نیاز دارد را دریافت نمی کنند و پیاز ها رشد نکرده و ریز می مانند و راندمان مزرعه بسیار کاهش می یابد.

  حذف علف های هرز

  مدیریت وجین بسیار مهم و تاثیر گذار است. علف های هرز رطوبت خاک  و عناصر و مواد غذایی را جذب و از خاک خارج می کنند و به مرور زمان خاک فقیر می شود و نیاز کودی زعفران تامین نمی شود.

  نداشتن رطوبت کافی پیاز های زعفران

  اگر اطراف پیاز های زعفران در طول فصل های پاییز و زمستان که دوره رشد است رطوبت کافی را نداشته باشد، جذب و تولید مواد غذایی در گیاه صورت نمی گیرد و یا بسیار محدود است و در تولید محصول با مشکل های دردسر ساز مواجه می شود

  برای به اندازه بودن رطوبت پیاز های زعفران ، آبیاری به موقع مزارع زعفران بسیار تاثیر گذار است و اهمیت فراوانی دارد.

   مناسب نبودن عمق کاشت

  بهترین عمق برای کشت زعفران بین 20 الی 25 سانتی متر است. عمق بالاتر از این مقدار گفته شده باعث می شود که دوره رشد و سبز شدن آن بسیار طولانی شود و ریشه ها قدرت رشد مناسب خود را از دست بدهند و یا اگر عمق کاشت کم تر باشد شدیدا در معرض تنش های آب و هوایی قرار می گیرد و انرژی لازم برای رشد را نداشته باشد.

  پیش خرید پیاز زعفران ضد عفونی شده از ماه چین

  با مشاوره رایگان، پیاز زعفران خود را از ۲۰ عدد تا ۱۰۰ تن با قیمت تابستان امسال پیش خرید کنید.
  پیش خرید پیاز زعفران

   

  دلایل اصلی ریز شدن پیاز زعفران

  شوری خاک

  شوری خاک موضوع بسیاری مهمی در کشت زعفران و سایز پیاز های زعفران است که هر چه میزان شوری خاک کمتر باشد یعنی صفر باشد برای رشد پیاز های زعفران و سایز گیری آن ها بهتر است.

  زعفران گیاهی است که به هیچ عنوان در خاک شور رشد مناسبی ندارد و اگر شما در خاک شور زعفران کشت کنید حتما در زمان برداشت و مقدار برداشت مزرعه با مشکل مواجه می شوید

  نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم در زمان آبیاری مزرعه است که چون آبیاری در مراحل اول عمیق و سنگین است باعث می شود که سطح خاک حالت سنگینی بگیرد و یا سله ببند.

  اگر کشاورزان سله شکنی را انجام ندهند در زمان برداشت گل با مشکل مواجه می شوند و ممکن است که آب کمتری به اعماق خاک نفوذ کند و آب به صورت یک نواخت پخش نشود.

  نکته بعدی در سله شکنی رسیدن اکسیژن به اعماق خاک است که اگر سله شکنی را انجام ندهیم اکسیژن کافی و به اندازه به اعماق خاک و پیاز های زعفران نمی رسد و پیاز در حالت خفگی قرار میگیرد.

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۱ رای
  خرید پیاز زعفران

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. حامد

   خیلی خوب بود ولی حیف که سرمایه ندارم که زمینی از خودم داشته باشم تا بتونم زعفران بکارم توی خونه خودم باغچه ای به متراژ دو در دو زعفران کاشتم وامسال شروع به گل دادن کرده خدا رو شکر میکنم

  2. محمد اسماعیلی

   پیاز زعفران ما ضعیف هست و کود گاوی هم دادیم برای درشت شدن چکار کنیم

  3. ابوالفضل

   سلام ببخشید می خواستم بدونم فقط کود پوسیده حیوانی برای زعفران کافی است یاخیر و ازکود مرغ هم می شه استفاده کرد