پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

اولین و تنها دوره آموزشی صفر تا صد کاشت زعفران

رفتن به صفحۀ دوره

آموزش صفر تا صد کاشت زعفران تا گلدهی

۱۷ بهمن ۱۳۹۷
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:


کاشت زعفران در ایران به سه هزار سال پیش برمی‌گردد و تاریخچه زعفران به ما می‌گوید که از دوران ماد ها در ایران زعفران کشت شده است.

ما در این مقاله به بررسی صفر تا صد کشت زعفران پرداخته ایم و سعی میکنیم بسیاری از باور های غلط شما را درباره زعفران تغییر دهیم.

آخرین بروزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

حدود ۹۹ درصد از کسانی که این مقاله را می‌خوانند از شهر هایی هستند که در آنجا کشت زعفران رواج ندارد.
پس بزارید در ابتدا برایتان یک داستان واقعی از وقتی که کشت زعفران را برای اولین بار در منطقه خودمان انجام دادیم تعریف کنم.

اولین روزی (حدودا ۱۰ سال پیش) که ما تصمیم به کشت زعفران گرفتیم هیچ منبعی و فرد آشنا به کشت زعفران در منطقه خودمان یعنی همدان پیدا نکردیم.
زعفرانی که خاستگاه اصلی و اولیه آن ایالت ماد و همدان است آیا امکان دارد کسی در این باره اطلاعات درست و کاملی نداشته باشد؟

با یک فردی آشنا شدیم که تامین کننده پیاز زعفران بود. مقداری پیاز زعفران خریداری کردیم، پس از کشت متوجه شدیم آلوده‌ترین نوع پیاز را به ما فروخته اند. با این وجود موقع برداشت زعفران رسید. مطمئن شدیم که زعفران سازگار با منطقه خودمان است. سال بعد به ۱۶۰۰ کیلومتر دورتر از همدان سفر کردیم و با پیاز زعفران مرغوب به منطقه خودمان برگشتیم. روش های مختلف کشت و پرورش زعفران را در منطقه همدان اجرا کردیم و نتیجه‌ای که از زعفران گرفتیم فوق‌العاده بود.

همین باعث شد وب‌سایت ماه‌چین را راه‌اندازی کنیم و تمامی تجربیات خود را در قالب این مقاله و سایر مقالات به شما آموزش دهیم تا همه‌ی افراد علاقمندی که در ایران هستند و شرایط اولیه ما را دارند، بتوانند سریع‌تر رشد کنند(ما حدودا ۳ الی ۴ سال درگیر آزمون و خطا بودیم و حاضر نیستیم شما هم این بهای سنگین را بپردازید).

و اما برگردیم به آموزش کاشت زعفران…

زعفران را در چه آب و هوایی میتوان کشت کرد؟

زعفران یک گیاه نیمه گرمسیری می باشد و در مقابل گرما و سرما مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می دهد. زعفران در مناطقی که دارای زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارد می توان کشت کرد.

زعفران در بیشتر مناطق کشور رشد خوبی میتواند داشته باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه شما نباید در تابستان رطوبت داشته باشد و همینطور نباید زمستان های گرمی داشتید باشید چون زعفران در آب و هوای سرد رشد فوق العاده ای را میتواند داشته باشد.

چرخه رشد زعفران از اوایل مهرماه از طریق آبیاری شروع می شود و تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد و در اردیبهشت ماه به خواب بهاری و تابستانی می‌رود. در دوره خواب به هیچ عنوان نباید آبیاری نمود چون باعث شکستن خواب زعفران می گردد و چرخه طبیعی زعفران مختل می‌شود.

دمای لازم برای کشت زعفران چقدر است؟

به طور متوسط زعفران در مناطقی که حداکثر دمای ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتیگراد و ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا و زمستان متوسط با تجربه چند بار یخ زدگی و دمای حداقل -۵۰ درجه، عملکرد خوبی را به جا می گذارد.

کاشت زعفران

تکنیک های مختلفی در کاشت زعفران وجود دارد، که بسته به منطقه و موقعیت جغرافیایی از روش‌های مختلفی استفاده می شود که در ۸ گام توضیح داده‌ایم:
البته نحوه کاشت زعفران گلخانه ای با کشت خاکی زعفران متفاوت است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به این نوع کشت علاقه دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید و همینطور اگر قصد دارید زعفران را در گلدان کشت کنید حتما مقاله آموزش کاشت زعفران در خانه را مطالعه کنید.

گام ۱- آماده و سازی زمین

بهترین خاک برای کشت زعفران خاک لومی شنی می باشد، این خاک مستعد ترین محیط کشت برای زعفران را ایجاد می‌کند چون محیط خوبی را برای زعفران مهیا می کند و هم میزان رطوبت قابل دسترس برای پیاز زعفران را تامین می‌کند، پس زمین باید ترکیبی از شن و رس باشد تا در مدت ۵ تا ۷ سالی که پیازچه در داخل خاک می باشد علاوه بر تامین مواد غذایی در شرایط خاص منطقه نیز مقاومت نماید، ph خاک باید بین ۷ الی ۷٫۵ باشد.

 

بهترین زمان برای شخم زمین

بهترین زمان برای شخم زمین اواخر پاییز یا اول زمستان می باشد و اگر شرایط مهیا نبود می توان در خرداد ماه اقدام به این کار کرد خاک را باید تا عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری شخم زده و در مرحله بعد کود گاوی پوسیده شده را به میزان ۴ تن به همراه ۲۰ کیلو گرم فسفات آمونیوم در هر هزار متر پخش نموده و اقدام به مخلوط نمودن کود با خاک توسط دستگاه کلتیواتور می نمایند،  بعد از این مرحله باید خاک را کاملا مسطح نموده و پستی و بلندی های خاک را رفع نماییم به طوری که موقع کاشت زعفران شاهد ظاهری نامطلوب نباشیم.

 

گام ۲- تهیه پیاز زعفران

در این مرحله باید به دنبال پیاز زعفران مرغوب جهت انتقال به خاک باشیم، بهترین زمان برای تهیه پیاز از اوایل تیرماه تا اواخر شهریور ماه می باشد. باید حساسیت زیادی در انتخاب پیاز داشته باشیم چون مهمترین و اساسی ترین مسئله در کشت زعفران انتخاب پیازچه سال می باشد.

بعد از تهیه پیاز باید هرچه سریعتر اقدام به کشت آن نماییم زیرا پیازچه وقتی که در هوای آزاد قرار دارد در معرض انواع آفت و بیماری ها می باشد و دلیل دوم اینکه در صورت جمع کردن توده ای پیاز در یکجا باعث افزایش دمای پیازچه ها شده و این شرایط منجر می‌شود که قوه نامیه پیازچه به شدت پایین بیاید و شرایط برای انواع بیماری ها افزایش یابد، هرچقدر فاصله بین آوردن پیازچه ها تا کاشت آنها کمتر باشد بهتر است.

پیاز زعفران

یکی از خدماتی که مجموعه ماه‌چین به کشاورزان ارائه می‌دهد تامین پیاز زعفران مرغوب و ارسال آن به سراسر کشور به همراه ارائه مشاوره کشت زعفران می‌باشد که شما می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق صفحه خرید پیاز زعفران جویا شوید.

گام ۳- ضدعفونی کردن پیاز زعفران

ضد عفونی کردن پیاز زعفران

موقع کشت زعفران پیاز باید سالم و به دور از هر نوع آلودگی کنه و قارچ باشد. برای همین باید قبل از انتقال و کاشت پیاز باید حتماً پیاز ها را ضدعفونی نمود، این کار را می توان توسط یک مخزن ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتری انجام داد. باید در این مرحله اقدام به تهیه قارچ کش کاربندازیم و کنه کش پروپارژیت نماییم، در داخل مخزن بسته به حجم مخزن از قارچ کش کاربندازیم به میزان دو در هزار و سم کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار مایع ضدعفونی کننده را آماده می نماییم در این مرحله باید پیازچه ها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل یک ظرف قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فرو برده بعد اقدام به کشت پیاز چه ها می نماییم.

گام ۴- عملیات کاشت زعفران

کاشت نواری زعفران

وقتی که زمین را آماده کردیم و اقدام به تهیه پیازچه و ضدعفونی آن نمودیم، باید به خاک انتقال بدهیم. پیازچه زعفران را می توان از موقع خزان بوته کشت نمود.

زمان کاشت زعفران

زمان کشت زعفران از خرداد ماه شروع می شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییزه صورت گیرد.

البته کشت زعفران نباید تا آخرین فرصت و اواخر مهرماه به تاخیر انداخته شود چون هم پیاز زعفران گران‌تر می‌شود و  هم کشت در این زمان با مقداری تنش همراه است.

روش های کاشت زعفران

از روش های مختلف برای کشت زعفران استفاده میشود:

 • کشت کپه ای یا چاله ای
 • کشت ردیفی

 کشت کپه ای زعفران

در این روش توسط بیل اقدام به حفر چاله به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر می نماییم در این مرحله یک نفر به تعداد ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه در داخل هر چاله قرار داده و نفر بعدی اقدام به پوشاندن پیازچه ها توسط بیل می نماید و سطح زمین را مسطح می‌کند، فاصله هر چاله با چاله بعدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر در یک ردیف  و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر را در نظر میگیرند.

* اگر شما قصد دارید کشت زعفران را در متراژ بالا انجام دهید این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 کشت ردیفی زعفران

این روش به دو صورت انجام میگیرد :

 1. کشت نواری معمولی با تراکم کم ۳ تا ۴ تن در هکتار (کشت سنتی)
 2. کشت آرمانی با تراکم ۱۰ تن در هکتار (کشت نوین)

کشت ردیفی معمولی با تراکم ۳ تا ۴ تن در هکتار

در این روش اقدام به حفر زمین به صورت شیاری توسط بیل یا تراکتور به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می نماییم، چند نفر شروع به چیدن پیازچه ها با فاصله هر پیازچه از هم ۸ تا ۱۰ سانتیمتر می نمایند، در مرحله بعد با بیل یا تراکتور اقدام به حفر شیار بعدی می‌نماییم و خاک شیار جدید را به روی شیاری که پیازچه زعفران داخل آن چیده شده انتقال میدهیم، فاصله هر شیار با شیار کناری ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر می باشد متوسط برداشت در این روش از سال سوم به بعد ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار می باشد.

 

کشت آرمانی زعفران، مدل جدید کشت زعفران

در این روش تراکم پیازچه در واحد سطح ۸ تا ۱۰ تن در هکتار می باشد متوسط برداشت زعفران در این روش از سال سوم به بعد به ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم در هکتار می رسد. در کشت آرمانی فاصله هر شیار با شیار کناری ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می باشد.

ما پیشنهاد میکنیم از مدل کشت آرمانی زعفران استفاده کنید چون:
۱- هزینه های کود دهی و محلول پاشی شما نسبت به کشت ردیفی معمولی کمتر می شود. یعنی اگر شما زمین یک هکتاری را محلول پاشی کنید‌ در کشت آرمانی به  ۱۰ تن پیاز می رسد ولی در کشت نواری فقط به ۳-۴ تن پیاز.

۲- به برداشت حداکثری زعفران در واحد هکتار می‌رسید.

۳- هزینه های کارگری شما کمتر می‌شود.

۴- چیدن گل زعفران راحت‌تر می‌شود چون گل های زعفران نزدیک به هم هستند.

گام ۵- آبیاری زعفران

پس از کاشت پیاز ها که نهایتاً تا اواخر شهریور ماه طول می کشد از پانزدهم مهرماه هر سال اقدام به آبیاری زعفران می کنیم، در موقعیت های جغرافیایی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل مهر ماه تا اواسط آبان ماه اقدام به آبیاری زعفران می‌کنند.

گل دادن زعفران تا حدود زیادی تابع آبیاری اولیه می‌باشد در این خصوص برای اینکه در برداشت زعفران به مشکل بر نخوریم زمین را به قطعات مختلف تقسیم بندی می کنیم و با فاصله چند روز از هم هر قطعه را آبیاری می کنیم تا بدین صورت در دوران اوج گلدهی قطعات با یکدیگر همزمان نباشد.

قبل از گلدهی یک آبیاری عمیق و بعد از گاورو شدن زمین اقدام به سله شکنی می کنند. بعد از برداشت زعفران به طور کامل بسته به شرایط آب و هوایی و بارندگی منطقه اقدام به آبیاری دوم در اواخر آبان‌ماه یا اوایل آذر ماه و آبیاری سوم در اسفند ماه می کنند، در مناطقی که بارندگی در پاییز و زمستان مطلوب باشد آبیاری سوم نیاز نیست انجام شود.

ما در مقاله ای جداگانه آبیاری زعفران را به صورت تخصصی بررسی کرده ایم. حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آبیاری زعفران با نوار بارانی شیار دار

آبیاری زعفران با نوار بارانی شیاردار

گام ۶- سله شکنی مزرعه زعفران

بعد از آبیاری اول و  قبل از گلدهی مزرعه باید زمین را سله شکنی کرد، به طوری که پیازچه ها صدمه نبینند بهترین وسیله برای سله شکنی تیلر کشاورزی با تیغه های افقی می باشد. این کار  باعث می شود که گلها به آسانی از خاک خارج شوند و کود حیوانی با خاک مخلوط شود و علفهای هرز را که تازه روییده اند از بین بروند.

گام ۷- مبارزه با  علف های هرز

علف های هرز از طریق رقابت کردن با گیاه زعفران از نظر آب مواد غذایی و نور خورشید سبب کاهش محصول می شوند، علاوه بر این ممکن است در مراحل کاشت و برداشت زعفران مزاحمت هایی ایجاد کنند و میزبان تعداد زیادی از بیماریها و آفات و نماتدها باشد، در مزارع زعفران بعد از آبیاری دوم( که بعد از برداشت گل زعفران صورت می‌گیرد) وجین انجام می‌شود.

وجین کردن باعث از بین رفتن علفهای هرز مزرعه می شود.

گام ۸- مبارزه با آفات زعفران

مهمترین آفت زعفران کنه و موش صحرایی می باشد. جهت شناسایی آفات و اینکه متوجه شویم که آیا پیازچه ها سالم هستند باید به طور متناوب اقدام به بازدید زمین و پیازچه ها نمائیم.

متوسط باید ماهی ۳ بار یا هر ۱۰ روز یکبار اقدام به حفر شیارها یا چاله در نقاط مختلف مزرعه نموده و پیازچه ها را بررسی نماییم تا از سالم بودن و آلوده نبودن پیازچه ها مطمئن شویم.

کاشت زعفران

جهت مقابله با کنه از کود گرانوله گوگرد استفاده می کنیم. گوگرد هم خاک را اسیدی تر می کند و هم باعث از بین رفتن بسیاری از افات از جمله کنه می شود. برای بهره مندی از فواید گوگرد باید قبل از آبیاری اول گوگرد را به میزان ۳۰ کیلوگرم در هر هزار متر پخش کرده و با خاک مخلوط کنیم، سپس اقدام به آبیاری کنیم.

جهت مقابله با موش های صحرایی اقدام به استفاده از تله موش، سموم موش کش و گاز متان می‌کنیم.

بهترین و سریعترین عمل در از بین بردن موش های صحرایی تزریق گاز متان ( کپسول گاز خانگی )  به لانه موش می باشد،  بدین صورت که تمامی سوراخ های ورودی و خروجی لانه را به غیر از یک سوراخ گرفته و با شلنگ گاز اقدام به تزریق گاز به داخل لانه می کنیم این روش در ۹۰ درصد مواقع نتیجه عالی از خود نشان داده است.

ما در مقاله ای تخصصی در مورد اینکه چطور با آفات و بیماری های زعفران مقابله کنیم صحبت کرده ایم.

گام ۹- برداشت گل زعفران

برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری آن دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول ۲۰ الی ۳۰ روز فصل گلدهی باید هر روز گلبرگ های زعفران را بچینید.

و اما نکات مهم کشت و بیزینس زعفران

اگر قصد دارید وارد بیزینس کشت زعفران شوید حتما این نکات را بخوانید.

نکته ی اول) به این فکر نکنید که کار خود را با متراژ کم مثلا ۱۰۰ متر شروع کنید چون شما باید چند سال زمان بگذارید کشت زعفران را خودآموز یاد بگیرید و منتظر بمانید که بفهمید زعفران در منطقه شما جواب می دهد یا خیر؟

نکته ی دوم) هیچوقت پیاز زعفران را از دلال نخرید و حتما از کسی خریداری کنید که چندین هکتار مزرعه زعفران دارد و مطمئن شوید که به طور کامل درباره زعفران اطلاعات کافی داشته باشد تا شما را راهنمایی کند.

نکته ی سوم) به توصیه های اطرافیانتان و کسانی که در مورد زعفران اطلاعی ندارد گوش ندهید.
ما وقتی کشت زعفران را شروع کردیم خیلی از کشاورزان به حالت تمسخر به ما میگفتند که زعفران در منطقه همدان جواب نمی دهد. حتی بعد از اینکه ما زعفران مرغوب را از این منطقه برداشت کردیم باز هم باور نمیکردند که که در منطقه خودشان زعفران کشت می شود.

نکته ی چهارم) به هیچ وجه کشت زعفران را خودآموز یاد نگیرید. زعفران سالیانه به چند مرتبه محلول پاشی نیاز دارد که اگر شما این کار را انجام ندهید زعفرانی برداشت نخواهید کرد. پس از افراد با تجربه حتما مشاوره بگیرید.

 

با دنبال کردن کانال تلگرام ماه‌چین، ویدئو ها و آموزش های رایگان و عملی ما را مشاهده کنید و قدم به قدم کشت زعفران را اصولی‌تر آموزش ببینید.

 

اگر سوالی در این خصوص دارید می‌توانید از طریق ارسال تلگرام ماه چین و یا از طریق قسمت نظرات در پایین وب‌سایت از ما بپرسید. کارشناسان ماه چین در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

و همینطور می‌توانید مقالات مختلف و آموزنده‌ای را از صفحه آموزش کشت زعفران بخوانید.

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمه 1. Avatarغلام بهمنی

  سلام کشت زعفران در ۶۰۰متر چقدر درآمد داره؟

 2. Avatarغلام

  سلام ازاینکه اطلاعات و مطالب خوبتون رو ارایه میدین سپاسگزارم

 3. Avatarسهیل

  سلام خسته نباشید زعفران چند ماهه محصول میده؟واینکه چند بار به آبیاری نیاز داره؟

 4. Avatarمسعود

  سلام شماره ای برای مشاوره کاشت گلخانه ای زعفران میخوام

 5. Avatarسمیه پارسا

  با سلام و خسته نباشید، می خواستم ببینم تو گیلان هم میشه زعفران کاشت؟ واینکه برای یک زمین هزار متری اگه شروع کنیم چقدر پول نیاز داریم.؟

 6. AvatarMojtaba

  سلام ممنون از آموزش عالیتون
  میخواستم بدونم توی منطقه آبگرم (بعد از بوئین زهرا) میتونیم کشت کنیم جوابگو هست؟
  ممنون میشم جواب بدین

 7. Avatarايلآي

  سلام خیلی ممنون درمورد مطالبتون واقعا جای تشکر داره
  واللا میخواستم بدونم میشه تو مناطق کوهستانی آذربایجان شرقی هم کشت کرد مثلا شهرستان ورزقان؟!!!!
  چون ما خودمون تبریزیم ولی اونجا تقریبا میشه گفت چند ده هکتار شایدم خیلی بیشتر زمین کشاورزی از پدربزرگم داریم ولی خب همشون زمینای دیمین و مثلا آب برا آبیاریشون فقط از طریق آب بارون و برف و ایناست میخواستم اینو بپرسم که اگه مثل زمینای ما که بارششونم تقریبا میشه گفت زیاده مخصوصا برف زیاد میباره میشه اقدام به کشت کرد و اونطوری که شما اشاره کردین به آبیاریه محصول میشه به آب بارون امیدوار بود یا بااااید حتما خودمون آبیاریش کنیم؟؟؟؟؟
  و همینطور درمورد نحوه ی آبیاریشون میخواستم بدونم…
  و اگه شرایط اوکی بود در مورد آموزش صفر تا صدی میخواستم حتما با هم همکاری کنیم
  حیفم میاد واللا انقدر زیاده زمینمون که نمیتونم بهتون بگم حتی حاضر به شراکتم هستم چون حقیقتا حیفه همونطوری بمونن

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام ودرود
   بله منطقه ‌تون برای کشت زعفران مناسبه
   ولی شما برای کشت زعفران حتما باید به آب دسترسی داشته باشید چون باید تو زمان های خاصی حتما آبیاری کنید وگرنه تو باردهی زعفران تاثیر داره
   اگر تونستید آب رو از چاه های اطرافتون اجاره و یا خریداری کنید در این صورت مشکلی ندارید

 8. Avatarکورش

  با سلام و درود
  آیا زمینهایی که دسترسی به اب ندارند و کشت دیم انجام میشه شرایط کاشت زعفران دارند ؟ امکان داره بجای ابیاری، از اب باران استفاده بشه؟

 9. Avatarپیمان

  سلام با تشکر از اطلاعات جامعتون . میشه بگید اب هوایه اذربایجان برایه کشت زعفران خوبه یا نه

 10. Avatarاسماعیل هزاریان

  مطالبتون خیلی عالیه
  خدا خیرتون بده
  آیا کشت زعفران در شمال خوزستان جواب میدهد ؟
  باتشکر

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   مناطقه مختلف خوزستان شرایط آب و هوایی مختلفی داره و نمیشه گفت همه قسمت های شمال خوزستان میشه کشت کرد
   باید بررسی بشه و شرایطی که گفتیم رو داشته باشه

 11. Avatarفرشته حسینی

  سلام خدا قوت .ممنونم بابت مطالب زیباتون.
  یک سوال داشتم از خدمتتون،داخل باغچه مقدار خیلی زیادی پیاز زعفران داریم،برای جابه جایی پیاز از باغچه ای به باغچه دیگه چه زمانی مناسب هست؟

 12. Avatarمهران

  پیاز مرغوب زعفران را چطور تهیه کنیم.قیمت ان چقدر است؟

 13. Avatarکاظم

  سلام آیا میشود از زعفران برای کشت استفاده کرد? ممنون

 14. Avatarعلی

  ایا ضد عفونی کردن مهم هست وایا شما فیلی کامل وز کاشت زعفران دارید

 15. Avatarدرستکار

  زمان ابیاری چند ماهی یک بار هست؟

 16. Avatarابراهیم

  سلام من میخ استم ببینم برا ی زمین ۳۰۰ متری چند کیلو پیاز لازمه بعد در ان زمین قبلا انار بوده کندیم و ایا با اب نیمه شور زعفران رشد میکند

 17. Avatarعزیزیان

  دوستان این سایتها کلاهبردا هستند و هیچی هم بلد نیستن برید دنبال اهل فن بگردید اینها با راهنماییهایشان بیچاره تان میکنند فقط بلد هستند بگن بکار یا نکار کسی که توی همدان زندگی کرده آب و هوای بوشهر را کجا میشناسه با چه تحقیقاتی میگید بکارید یک مشت دانشجوی بیسواد دور هم جمع شدید مردم را گمراه کنید اصلا بگید زعفران از کدام تیره هست

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام دوست عزیز
   با توجه به تحقیقات چند ساله ما و مزارع موفقی که توسط مجموعه ماه چین مدیریت شده توانایی این رو داریم که بفهمیم در چه مناطقی زعفران کشت میشود یا خیر
   در ضمن ما طبق اطلاعات آب و هوای شهر مورد نظر و آزمایش خاک و آب اعلام میکنیم که کشت زعفران انجام می‌شود یا خیر
   شما نباید بخاطر تجربه‌ی بدی که از سایر سایت ها داشتید ما را قضاوت کنیدو
   لطفا اگر با سوالی یا ابهامی در متن مواجه شدید با نهایت احترام اعلام کنید و یا تماس بگیرید

 18. Avatarعزیزیان

  با عرض سلام توی ماه اسفند چه کودی و به چه اندازه باید به زعفران بدهیم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 19. Avatarمصطفی قنبری پور

  سلام وقت بخیر من تاز میخا‌م شرو بکار کنم سوالم اینه ک ما خونمون آپارتمان و یکی از اتاقا کاملا خالی آن و بلا استفاده میشاونجا کشت زعفران کرد؟

 20. Avatarخلخالی

  سلام،ببخشیدمن در بهمن ماه از شما سوال داشتم جواب نگرفتم.مجددا سوال میکنم اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.زعفران در سال چند بار به آبیاری نیاز دارد. متشکرم

 21. Avatarمحمد افتخاری

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم یک زمین دارم تا الان هیچی کشت نشده میخواستم بدونم اولین سال کود بدم به زمین یا نیاز نداره

 22. Avatarانور ورمزياری

  سلام ممنون از مطالب جالبتون تو مقاله یک نکته خوندم که دراردیبهشت به بعد زعفران به خواب بهاری وتابستانی میروددرمناطقی که دراین ماه‌ها بارندگی دارند چکار باید کرد؟

 23. Avatarعباس رستمی

  سلام بعد از برداشت ایا نیازی به کوتاه کردن برگها هست ویا نیست و برای سال بعد چکار باید کرد

 24. Avatarآرزو قصیریان

  سلام و درود
  بنده چند هکتار زمین در منطقه کردستان (سنندج) دارم که مایل هستم برای کشت زعفران اقدام کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

 25. Avatarمحمد افتخاری

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم از کجا باید بفهمم پیاز زعفران خوبه

 26. Avatarاسماعیل

  باسلام دوست عزیز من ی زمین ۱۰۰۰ متری اطراف شیراز دارم ک اصطلاحا خاکش شور هس، ایا کشت زعفران در خاک شور انجام میشه؟ و ایا کاشت در ۱۰۰۰ متر صرفه اقتصادی داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 27. Avatarعلی

  سلام من میخوام شروع ب پرورش زعفران کنم نیاز ب مشاور صفر تا ۱۰۰ دارم تو زیر زمین خونمون

 28. Avatarحامد

  سلام. تو مناطق سردسیر که آبان ماه برف میاد یا اینکه هوا خیلی سرد میشه، وقت گل دهی زعفران چه موقع هست؟ آیا زودتر گل میدن؟

 29. AvatarMr.chegeni

  با سلام
  بنده چندهکتار زمین کشاورزی مرغوب آبی در شهرستان نهاوند از توابع استان همدان دارم مایلم برای کاشت زعفران شراکت کنم .

  با تشکر از عوامل سایت ماه چین

 30. Avatarفرامرز

  سلام
  من قزوین هستم آیا میتوان اینجا کشت کرد
  آیا میتوان داخل گلدان و در پشت بام کشت کرد؟
  ممنون

 31. Avatarحامد

  سلام. در پیام ها خوندم که گفتید در مناطق سردسیر زعفران خوب جواب میده. در منطقه ما(چهارمحال و بختیاری) آبان ماه برف میاد یا اگه نیاد دما زیر صفرمیاد. اون موقع هم گل می ده یا توی این مناطق گل دهی زودتر هستش؟

 32. Avatarهانیه

  سلام،من میخوام زعفران گلخانه ایی بکارم ،به من در این زمینه کمک میکنید؟

 33. Avatarfarshad

  سلام ببخشید در جنوب کشور میشه زعفران کاشت؟

 34. Avatarمحمدی

  با سلام سال اول میتوان محصول برداشت کرد یا دو سه سال طول میکشه؟؟

 35. Avatarتوحید

  سلام آبیاری زعفران با آب شور یا تلخ هم امکان پذیر هست؟

 36. Avataransis

  باسلام وتشکر از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم اگه زعفران به مقدار خیلی کم بکارم جایی هسته که با اطمینان فروش بره.

 37. Avatarجعفر اقایی

  سلام خیلی ممنون از شما عزیزان . خیلی خوب بود اما هنوز چیزهای زیادی هست که بپرسیم تا شروع برای کار کنیم.ممنون

 38. Avatarفرشید

  با سلام و خسته نباشید میخولستم بپرسم اگر زمین مناسب باشه هوا هم مناسب ولی زمین حدود ۱۰۰۰ متر اگر گلخانه کشت کنیم بهتر با نه به روش معمول ؟؟ لطفا هزینه هر کدامش را زحمت بکشید ممنون میشم با تشکر

 39. Avatarماهان

  مرسی از مطالب ارزشمندتون خیلی بهم کمک کرد 🙏فقط یه سوال داشتم زعفرانو میشه وسط درختای پسته کشت کرد آسیب به زمین یا درختای پسته نمیزنه؟

 40. Avatarبهرام

  سلام .خسته نباشید.من همدان زندگی میکنم.میشه بهم کامل تر بگین زمان کشت و ابیاری رو وبه چه تعداد وزمان برداشت رو دقیق تر بگین .من چندتا سایت رو هم بازدید کردم ولی شما بهتر گفتین زمانهای اون رو ولی خیلی دقیقتر میخوام اگاه بشم در موردش .شما فرمودین در خرداد ماه و شهریور بهتره کاشت بشن یعنی در ماههای تیر و مرداد بهتره کشت نشه؟وزمان برداشت محصول در ابان هست ایا در همان سالی که کشت شده یا سال بعدش؟بنده اطلاعات خوبی در مورد کشاورزی ندارم برای همین سوال کردم.ممنون از شما

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   ۱- شما میتونید از خرداد ماه تا اواخر مهر ماه کشت کنید و هیچ مشکلی پیش نمیاد
   ۲- زمان برداشت آبان ماه هستش البته زمان گلدهی به زمان آبیاری بستگی داره
   ۳- اگر کشتتون آرمانی باشه تا هفت سال میتونید زعفران عالی بچینید

   لطف کنید تماس بگیرید تا کامل راهنماییتون کنیم

 41. Avatarbehrouz

  میخواستم بدونم در شمال خوزستان شهر دزفول که خیلی ابو هوای سردی نداره ،زمستان معتدل و بارندگی زیاده و تابستان هوا گرمو نسبتا خشکه و دما به پنجاه درجه میرسه ایا میشه زعفران کشت کرد?

 42. Avatarبابک ضیایی

  سلام
  می خواستم بدونم آیا در شهر نراق واقع در استان مرکزی بین دلیجان و کاشان امکان کاشت و بهره وری زعفران وجود دارد ؟
  با تشکر

 43. Avatarعادل ساغری

  سلام
  از خوزستان هستم
  میخوام شروع کنم ب کشت زعفران از کجا باید شروع کنم

 44. Avatarکرامت

  سلام بنظر شما در روستایی از شهرستان ملکان استان آذربایجان شرقی میشه زعفران کاشت? باتشکر از راهنماییتون

 45. Avatarرویا رحیمی

  سلام وقتتون بخیر
  من در منزل پیاز زعفرون کاشتم تو گلدون در تهران هستیم و در منزل گذاشتمش خیلی نور افتاب نمیخوره از پشت پنجره بیشتر نور میخوره و یک بار اب دادم الان حدود۵سانت اومد بالا میخواستم طرز اب دادن بهشو بدونم ممنون

 46. Avatarمجید

  سلام خسته نباشید . خواستم بدانم همدان سمت جاده ملایر میشه زعفران بکاریم و از هر چند روز باید اب بدیم و توی باغ که درخت هست میشه بکاریم البته همیشه سایه نیست

 47. Avatarعادل

  سلام میخواستم بدونم دراستان گلستان کنار ساحل یعنی شهرستان های بندرترکمن .گمیشان .و…که کنار دریا بوده و رطوبت بالاست میتوان زعفران کشت کرد .اگه میشود چه فصلی و چگونه کشت کنیم ؟؟ ممنون میم راهنمایی کنید .

 48. Avatarنسرین شیرزاد

  با سلام و خسته نباشید
  بنده در استان آذربایجانغربی ارومیه زندگی میکنم میخوام کشت زعفران انجام بدم ولی هیچ تجربه ای ندارم نه از بابت هزینه ها و نه کشت میشه لطف کنید راهنمایی فرمایید

 49. Avatarjacob

  ?aya mitavanid piyaze zafaran ra dar torkiye be man tahvil bedin

  kheili mamnoon

 50. Avatarمحمد نجار نیارکی

  سلام.اموزش کاشت زعفران را مطالعه کردم ممنون ازمطالب مفیدتان.میخاستم بدانم الان میتوانم پیاز زعفران بکارم.درضمن اگه بکارم ابیاری لازم است انجام بدم.با تشکر