پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

کاشت زعفران در پشت بام؛ کسب سود یا ضرر؟

۱۵ شهریور ۱۳۹۹
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

یکی از روش‌هایی که توسط برخی از افراد به منظور کاشت زعفران پیشنهاد می‌شود کاشت زعفران در پشت بام است. به طور خاص این روش در شهر‌ها و محل‌هایی که جای کافی برای کاشت زعفران وجود ندارد توصیه می‌شود. در این مقاله قصد داریم این روش را به صورت تخصصی‌تر بررسی کرده و جواب این سوال را بدهیم که آیا زعفران را در پشت بام بکاریم یا خیر؟

نحوه کاشت زعفران در پشت بام

برای کاشت زعفران در پشت بام دو راه پیش رو داریم:

 • کاشت زعفران در جعبه
 • کاشت زعفران به صورت خاکریزی

کاشت زعفران در جعبه

همان‌طور که پیش‌تر نیز درباره‌ی کاشت زعفران در جعبه گفته بودیم، این نوع کاشت زعفران روش مناسبی است و می‌توان جعبه‌های حاوی پیاز زعفران را در جای مناسبی که می‌تواند پشت بام باشد قرار داد.

مراحل کاشت زعفران در جعبه به صورت زیر است:

 • جعبه‌ی مناسب جهت کاشت زعفران
 • خاک غنی شده
 • خرید پیاز زعفران از محل مطمئن
 • محل مناسب برای قرار دادن جعبه

جزئیات و فرایند انجام کار را به تفصیل در مقاله مربوطه توضیح داده‌ایم.

کاشت زعفران به روش خاکی

در برخی مناطق شهری و روستایی دیده شده است که افراد با ریختن خاک در پشت بام یا بالکن اقدام به کاشت زعفران می‌کنند، که در مورد صحیح بودن یا نبودن آن در ادامه صحبت خواهیم کرد.

کاشت گیاهان در پشت بام

این نوع کاشت زعفران یک ایده خلاقانه و اصولی است که باید طبق دستورالعمل‌هایی که به صورت استاندارد تدوین شده‌اند انجام گیرد. این روش در اروپا و به طور کلی کشور‌های پیشرفته‌تر به صورت مرسوم انجام می‌شود. اما در ایران این روش به درستی انجام نمی‌گیرد و اصول استاندارسازی کار که قسمت هزینه‌بر قضیه است نادیده گرفته می‌شود.

کاشت زعفران در پشت‌بام

 

در صورتی که قصد کاشت زعفران با این روش و به صورت اصولی را دارید ابتدا باید زیرساخت‌های اصولی را ایجاد کرده و سپس با خرید پیاز زعفران مناسب اقدام به کاشت زعفران کنید. مراحل کاشت زعفران به صورت جزیی و گام به گام را می‌توانید در مقاله‌های پیشین سایت فرا بگیرید.

ماه‌چین در راستای رفع نیازهای شما علاقمندان به کاشت زعفران در منزل اقدام به تهیه‌ی پکیج کاشت زعفران در منزل کرده است. از ویژگی‌های برجسته این پکیج می‌توان به محتوای آموزشی کاربردی، ضمانت بازگشت وجه و پیاز‌های زعفران با بهترین کیفیت و مناسب با کاشت زعفران در منزل اشاره کرد.

نظر ماه‌چین در مورد کاشت زعفران در پشت‌بام

از نظر ماه‌چین کاشت زعفران در پشت‌بام به صورت خاکی به هیچ وجه قابل توصیه نیست و نسبت هزینه فایده ناچیزی دارد. در مقابل کشت خاکی زعفران در پشت‌بام، کاشت زعفران در جعبه روشی مناسب است که امتحان خود را پس داده است.

این روش کاشت زعفران به دلایل زیر توصیه نمی‌گردد:

 • بازدهی این روش‌ به هیچ وجه مشابه روش کشت اصولی زعفران در خاک و یا گلخانه نیست.
 • پیاز زعفران به مدت ۷ سال در خاک خواهد ماند و در هر سال مقداری بالا می‌آید و فضای بالای پشت‌بام مناسب این ویژگی زعفران نیست.
 • با کاشت زعفران در محیط‌های مشاع به صورت گسترده مشکلات فراوانی را با دیگر افراد خواهید داشت.
 • کشت زعفران با خاکریزی در محلی که برای این‌کار تعبیه نشده موجب مشکلات فراوان و آسیب‌های مالی می‌شود.
 • کاشت زعفران در مقیاس گسترده در پشت‌بام مشکلات خاص خود را دارد چرا که رسیدگی به زعفران در این محیط به خوبی قابل انجام نیست.

در نهایت توصیه ماه‌چین به شما که قصد کاشت زعفران در پشت‌بام را دارید این است که از کاشت زعفران به صورت غیر اصولی و در مقیاس بالا پرهیز کرده و خود را از لحاظ مالی و سایر جنبه‌های اجتماعی متضرر نکنید.

در روستاها فضای کافی برای چنین اقداماتی مشاهده می‌شود و کاشت زعفران در رنج گسترده توصیه می‌شود اما فضای شهری محدودیت‌های خاص خود را دارد و نیاز به بررسی و تفکر بیشتر دارد. بوی کود‌های حیوانی در مقدار زیاد چیزی نیست که هرکسی تحمل آن را داشته باشد.

کاشت زعفران در مقیاس‌های کوچک اصولا به منظور تجارت و کسب درآمد صورت نمی‌گیرد و روش‌هایی که با این منظور انجام می‌شود بیشتر با هدف تامین زعفران مورد نیاز خانواده و کسب لذت و حس خوب کاشت این طلای سرخ است.