پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

کاشت زعفران در جعبه، از فضاهای پرت بهترین استفاده را بکنید

۱۷ تیر ۱۳۹۹
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

کاشت زعفران در جعبه برای شمایی که قصد کاشت زعفران را دارید اما به زمین کشاورزی دسترسی ندارید می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. شما می‌توانید زعفران مورد نیاز خود را فقط برای یک بار در جعبه بکارید و تا ۷ سال از محصول زعفران آن استفاده کنید.

به طور کلی کاشت زعفران در جعبه یا گلدان یا هر محیط دیگری از همان اصول کاشت زعفران در زمین تبعیت می‌کند و تفاوت چندانی بین آن‌ها مشاهده نمی شود.

چرا زعفران را در جعبه بکاریم؟

زعفران یکی از ادویه‌های اصلی سفره بسیاری از ما ایرانیان است و چه لذتی بالاتر از اینکه زعفران مورد نیازمان را خودمان پرورش داده و استفاده کنیم. همینطور شما با کاشت زعفران در جعبه می‌توانید:

از فضاهای پرت محل زندگی خود استفاده کنید.

مسلما در محل زندگی شما فضاهایی مانند پشت‌بام و حیات خلوت و از این دست مکان‌ها وجود دارد که می‌توانید جعبه‌های زعفران را در آن‌ها قرار دهید و استفاده‌ی مفیدی از این مکان‌ها بکنید. فقط فراموش نکنید که جعبه‌ها باید در معرض نور و گرمای کافی در طی دوره‌ی رشد قرار بگیرند.

به کودکانتان تجربه‌ کاشت زعفران را هدیه کنید.

آموزش از طریق تجربه یکی از بهترین و موثر‌ترین روش‌های آموزش در دنیاست. حس لذت بخش پرورش محصولی گران‌بها، تجربه‌ای عمیق و آموزنده است که می‌توانید به کودکان خود هدیه کنید.

زعفران مورد نیاز خود را بکارید.

پیاز زعفران تا ۷ سال بار می‌دهد و شما اگر به اندازه‌ی کافی پیاز کشت کرده باشید دیگر نیازی به خرید زعفران مصرفی خود ندارید.

چند گام ساده تا کاشت زعفران در جعبه

گام اول: تهیه ظرف کاشت زعفران

خب اولین قدم تهیه ظرفی برای کاشت زعفران است. شما می‌توانید زعفران را در جعبه‌های چوبی یا پلاستیکی بزرگ میوه یا گلدان‌های بزرگ و یا هر ظرف دیگری که در دسترستان هست بکارید.

فقط ظرف شما باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد و زیر آن سوراخی برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد. کافیست به میوه فروشی محلتان سری بزنید و چند جعبه بلااستفاده را از آن‌ها بگیرید.

به نحوه آماده‌سازی جعبه در تصاویر زیر دقت کنید.

 

آماده‌سازی جعبه جهت کاشت زعفران

آماده‌سازی جعبه برای کاشت زعفران

گام ‌دوم: تهیه پیاز زعفران

پس از تهیه ظرف مناسب کاشت زعفران باید اقدام به خرید پیاز مناسب نیاز خودتان کنید. برای کاشت زعفران در جعبه باید از پیاز درشت استفاده کنید تا در همان سال اول کاشت شاهد رشد گل‌های زعفران خود باشید و بیش‌ از آن انتظار نکشید.

پیاز را از کجا تهیه کنیم؟

اگر در محل زندگی شما زعفران کشت می‌شود می‌توانید با مراجعه به کشاورزان پیاز مورد نیاز خود را تهیه کنید. در غیر این صورت می‌توانید پیاز مناسب خود را از ماه‌چین تهیه کنید.

خرید پیاز زعفران

گام ‌سوم: کاشت پیاز زعفران

پس از تهیه پیاز باید آن‌ها را در فاصله زمانی بین اواخر خردادماه تا اوایل مهرماه در جعبه مورد نظرتان بکارید. خاک جعبه می‌تواند خاک باغچه باشد به شرطی که به اندازه کافی سبک باشد و ماسه و رس کافی داشته باشد. همچنین فراموش نکنید که خاک را از لحاظ مواد آلی غنی کنید و برای این کار می‌توانید از خاک برگ یا کودهای موجود در بازار استفاده کنید.

لطفا توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از کودها موجب آسیب به گیاه زعفران می‌شود.

برای کاشت پیاز زعفران حفره‌هایی به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر ایجاد کرده و پیاز را به نحوی که جوانه آن به سمت بالا باشد در خاک قرار دهید. در هر حفره با توجه به اندازه پیاز، ۲ تا ۳ پیاز قرار دهید.

و یا می‌توانید به نحوی که در شکل زیر می‌بینید این کار را انجام دهید.

کاشت زعفران در جعبه

اگر  در تابستان پیاز زعفران را کاشتید به آن آب ندهید چرا که ترکیب رطوبت و دمای بالا منجر به آسیب رسیدن به پیاز زعفران خواهد شد. اولین آبیاری شما باید در اوایل مهرماه به طور عمیق و دومین آبیاری نیز باید پس از برداشت گل‌های زعفران در اواخر آبان ماه باشد.

پس از کاشت زعفران، در اواخر تابستان جعبه را در محلی قرار دهید که نورکامل و گرمای کافی را از خورشید دریافت کند و در طی تابستان برای جلوگیری از آسیب به پیازها جعبه‌ها را در محلی کم نور و خنک قرار دهید.

کاشت زعفران در جعبه

 

گام‌ چهارم: رشد گلبرگ‌ها و برداشت زعفران

پس از کاشت زعفران در زمان گفته شده جوانه‌های زعفران و اولین برگ‌های نیزه‌‌ای شکل در اوایل آبان سر از خاک بیرون خواهند آورد و در صورت مناسب بودن شرایط از لحاظ بنیه پیاز، شاهد رشد گل زعفران از میان برگ‌ها خواهید بود.

اگر پیاز‌ها درشت نباشند و به اندازه‌ی کافی مواد مغذی نداشته باشند احتمالا سال اول زعفرانی نیز برداشت نخواهید کرد و باید منتظر محصول سال بعد باشید.

اگر اقدام به کاشت زعفران در جعبه کردید خوشحال میشیم از مراحلش برامون عکس بگیرید و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بزارین. اگر هم سوالی یا نکته‌ای داشتین برامون ارسال کنید.

منبع تصاویر استفاده شده در سایت