پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

کشت آرمانی زعفران چیست و چه مزایایی دارد؟

۲۷ مرداد ۱۳۹۹
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

اگر به کشت زعفران مشغولید اما از میزان درآمد خود از این حیطه راضی نیستید و یا قصد کشت زعفران را دارید، با مطالعه این محتوا به کلید سودآوری در کشت زعفران دست پیدا خواهید کرد. منظور از کلید سودآوری در کشت زعفران «روش کشت آرمانی زعفران» می‌باشد که در این مقاله قصد داریم به شرح و تفصیل به آن بپردازیم. تا انتهای این متن همراه ما باشید تا از مزایای این نوع کشت و تفاوت‌های آن با کشت سنتی آشنا شوید.

کشت آرمانی زعفران چیست؟

کشت آرمانی زعفران یک روش جدید برای افزایش کیفیت و کمیت مزرعه زعفران شماست. در یک کلام کشت آرمانی یعنی کاهش هزینه های نگهداری و کوددهی و کارگری در واحد سطح. همچنین کشت آرمانی زعفران به دلایلی که در ادامه گفته خواهد شد، نسبت به روش‌های کلاسیک، روشی به صرفه نیز می‌باشد و سودهی آن هم با نسبتی نزدیک به ۲ یا ۳ بیشتر از روش‌های سنتی است.

وزارت جهاد کشاورزی از سال ۹۰ طرح کشت آرمانی زعفران را به کشاورزان ارائه نموده است و عمل به آن هم باعث افزایش کیفیت زعفران و هم افزایش سودآوری شما می‌شود.

در کشت سنتی در هر هکتار سه الی پنح تن پیاز کاشته میشود. اما در کشت آرمانی تراکم پیازهای مزرعه به ده تن در هر هکتار میرسد. البته این تراکم بالا به این معنا نیست که پیازها روی هم ریخته می‌شوند؛ بلکه بدین معنی ست که پیازها را در واحد سطح، در فواصل مناسب از هم قرار می‌دهیم تا مواد ریزمغذی آلی و معدنی موجود در خاک به طور مساوری و مناسب به تمامی پیازها برسد و عملکرد مزرعه به مقدار قابل توجهی افزایش یابد.

تفاوت‌های کشت آرمانی و کشت سنتی

 • در روش کلاسیک کاشت زعفران به صورت کرتی است اما در این روش از کشت ردیفی استفاده می‌کنیم. در واقع در این روش پیاز ها را به صورت خط مستقیم می‌کاریم. فاصله ردیف‌ها از هم حدودا ۲۰ سانتی‌متر است و عمق کاشت هر پیاز نیر حدودا ۲۰ سانتی‌متر می‌باشد.
 • در کشت آرمانی، دوره کشت از ۹ الی ۱۰ سال به ۷ سال کاهش می‌یابد. در این روش چون تعداد سال‌ها کاهش می‌یابد از میزان فرسایش سطحی خاک نیز کاسته شده و به تبع آن، پیازهای زعفران نیز کم‌تر به سطح نزدیک می‌شوند.
 • در روش کلاسیک از هر نوع پیاز زعفران (چه بر اساس کیفیت و چه بر اساس سایز) در کشت استفاده می‌شود. اما در کشت آرمانی زعفران تنها مجاز به استفاده از پیازهای کاملا سالم و دارای وزن متوسط یعنی ۵ تا ۱۵ گرم هستیم. برای اطلاعات بیشتر مقاله «تاثیر وزن پیاز زعفران بر روی گلدهی زعفران» را مطالعه کنید.

 

خرید از کشاورز

مزایای کشت آرمانی زعفران چیست؟

 • در این روش میزان هزینه‌های آبیاری بسیار کاهش می‌یابد. (معمولا از آبیاری به روش بارانی می توان بهره برد.)
 • برداشت حداکثری در واحد سطح و افزایش بازدهی هر هکتار با نسبتی ۲ برابر و یا حتی بیشتر.
 • این روش میزان کود کمتری در واحد سطح نیاز دارد.
 • با استفاده از ماشین آلات نوین کشت صورت می‌گیرد.
 • به نیروی کارگر کم‌تری در واحد سطح نیاز است.
 • به دلیل تراکم بالای گل‌ها عمل چیدن با سهولت بیشتری انجام می‌پذیرد.
 • کشت آرمانی از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است. چون در این روش به طور معمول در هر هکتار ۲۰ یا ۳۰ کیلو زعفران در سال های سوم و چهارم به دست می‌آید.
 • کشت آرمانی به صورت ردیفی صورت می‌گیرد. به همین دلیل رقابت کم‌تری بین پیازها وجود دارد و شاهد تکثیر بهتر پیازها خواهیم بود.
 • میزان ریسک در کشت آرمانی زعفران پایین است و شما کشاورزان گرامی می‌توانید از سود خود اطمینان حاصل کنید.

در حالت کلی می‌توان گفت در کشت آرمانی، شما با صرف هزینه‌های کم‌تر به میزان سود بیشتری دست خواهید یافت.

به طور مثال شما اگر بخواهید به روش سنتی کشت انجام دهید، هزینه های شما برای یک هکتار یعنی ۳ تا ۵ تن پیاز زعفران در نظر گرفته می‌شود و برداشت شما حداکثر به ۱۰ کیلو میرسد. ولی اگر به روش آرمانی کشت کنید، هزینه های کود دهی، آبیاری و… برای ۱۰ تن پیازی که در یک هکتار کشت کرده اید حساب می‌شود. یعنی شما همان هزینه های کشت سنتی را برای ۱۰ تن پیاز می‌کنید ولی برداشت شما به ۲۰ تا ۳۰ کیلو زعفران می‌رسد.