پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که کشت زعفران را به صورت مدرن و اصولی آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0915-474-6080

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

درآمد و هزینه کاشت زعفران چگونه است؟ بررسی کشت زعفران از نگاه هزینه و درآمد

2 فروردین 1399
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

اولین قدم در هر فعالیت اقتصادی بررسی هزینه‌ها و امکانات لازم و هم‌چنین دوره‌ی بازگشت سرمایه و درآمد حاصل از آن است. در دنیای امروز که رسانه و تبلیغات حرف اول را می‌زند باید بیشتر از هر زمان دیگری دقت کرد تا به دام سودجویان نیفتاد. ما در این مقاله یک شمای کلی از هزینه‌ و درآمد کاشت زعفران خاکی را بر اساس تجربه و واقعیات را به ساده ترین شکل ممکن آورده‌ایم و امیدواریم با دیدی باز و روشن به سمت کسب و کار زعفران بیایید.

هزینه‌ی کاشت زعفران

هزینه های کاشت زعفران خود به دو قسمت تقسیم می‌شود:

 • هزینه احداث مزرعه زعفران
 • هزینه نگه‌داری مزرعه زعفران

هزینه احداث مزرعه زعفران

تهیه‌ی زمین مناسب جهت کاشت زعفران

طبیعتا اولین گام برای کاشت زعفران وجود زمین مناسب است. در صورتی که زمینی برای کاشت زعفران ندارید هزینه‌های اولیه شما افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند. هزینه زمین با توجه به کیفیت و منطقه جغرافیایی زمین متفاوت است.

1- تهیه‌ی کود گاوی

کود گاوی اولیه نیز بسیار مهم است و هزینه‌ایی بالغ بر 2 تا 4 میلیون تومان در هر هکتار خواهد داشت.

2- تهیه‌ی پیاز زعفران

خرید پیاز زعفران نیز قسمتی مهم در کاشت زعفران است. هزینه پیاز مناسب با توجه به کیفیت و نوع پیاز و البته تراکم مورد نظر جهت کشت متغیر است و برای یک مزرعه خوب و عالی شما به 10 تن پیاز در هر هکتار مزرعه نیاز خواهید داشت.

هزینه هر کیلو پیاز زعفران در سال 99 برای کشت خاکی 8-9 هزار تومان است(قیمت عمده).

 

3- آماده‌سازی زمین و کاشت پیازها

شخم و صاف کردن زمین و هزینه های کارگران جهت کاشت پیازها نیز جزئی از هزینه‌های اولیه کاشت زعفران است و این مورد نیز با توجه به امکانات انسانی و سخت‌افزاری شما هزینه‌های متفاوتی دارد.

4- هزینه آبیاری

اگر زمین شما آب ندارد باید آب مورد نیاز خودرا خریداری کنید. هزینه آب نیز با توجه به منطقه مورد نظر شما متغیر است و تا ساعتی چند صد هزار تومان نیز می‌رسد.

برای احداث یک مزرعه عالی زعفران به چه‌مقدار سرمایه اولیه نیاز است؟

برای احداث یک  مزرعه عالی و بدون احتساب هزینه آب و زمین، شما به سرمایه‌ایی بالغ بر 80 تا 90 میلیون در هر هکتار نیاز خواهید داشت. و برای تراکم های کمتر پیاز، این هزینه به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد.

هزینه نگه‌داری مزرعه زعفران

علاوه بر هزینه‌های گفته شده هزینه ایی بالغ بر 7 تا 8 میلیون تومان در هر هکتار به منظور کود‌های همراه آبیاری و چند مرحله محلول ‌پاشی نیز نیاز است و هم‌چنین هزینه‌ایی بالغ بر 1.5 میلیون تومان به ازای هرکیلو زعفران خشک برای فرایند چیدن و خشک کردن زعفران نیاز است.

این هزینه‌ها سالی یکبار انجام ‌می‌شود.

 

درآمد و دوره‌ی بازگشت سرمایه کاشت زعفران

برای درک بهتر قضیه برای شما یک مثال عینی و واقعی از کاشت زعفران بوسیله ماه‌چین در تابستان 98 را خواهیم آورد. پس از کشت زعفران، در آبان‌ماه همان سال زعفران به بار می‌نشیند ولی مقدار این زعفران خیلی کم است و به نوعی برداشت زعفران به حساب نمی‌آید.

در سال بعد در صورت مدیریت خوب و در نظر گرفتن فاکتور‌هایی مانند تجربه و مشاوره گرفتن از متخصصین این حوزه، تمام هزینه‌های شما بازخواهد گشت و به نقطه سر به سر خواهید رسید.

 

درآمد کاشت زعفران چگونه است؟

مزرعه زعفران شما به دو صورت برای شما سود‌آور خواهد بود. زعفران حاصل از مزرعه و تکثیر پیاز زعفران

مقدار برداشت زعفران در هکتار

مقدار برداشت زعفران در هکتار

سال استقرار پیاز

همانطور که گفتیم در این سال شما برداشت خاصی از مزرعه خود نخواهید داشت و نمی‌توان روی محصول سال اول حساب کرد. البته این‌طور نیست که هیچ زعفرانی نداشته باشید و می‌توانید مقداری از محصول را برداشت و از آن لذت ببرید.

منظور از سال استقرار پیاز سالی هست که ما زعفران را کشت میکنیم یعنی دقیقاً یک تا سه ماه بعد از کاشت زعفران

سال اول برداشت (یکسال بعد از کشت)

در سال اول برداشت به ازای هر یک تن پیاز زعفران کشت شده تا یک کیلوگرم زعفران خشک نصیب شما خواهد شد و هم چنین در صورت کاشت 10 تن پیاز زعفران، شما در سال اول برداشت 20 تا 30 تن پیاز زعفران خواهید داشت و این پیاز‌ها خود سرمایه‌ای عظیم برای شما خواهد بود.

سال دوم برداشت

در سال دوم برداشت به ازای هر یک تن پیاز زعفران کشت شده تا 2 کیلوگرم زعفران خشک نصیب شما خواهد شد.

سال‌های سوم تا پنجم

اوج بار زعفران شما در این دوره‌ی زمانی اتفاق می‌افتد و بین 15 تا 30 کیلو زعفران خشک به ازای 10 تن پیاز در هر هکتار برای شما به بار خواهد نشست. هم‌چنین سرمایه پیاز شما به 30 تا 50 تن افزایش خواهد یافت.

سال های ششم و هفتم

در این سال میزان زعفران برداشتی شما کاهش خواهد یافت و به 15 تا 20 کیلو زعفران خشک در هر هکتار کاهش می‌یابد. ولی پیاز زعفران شما ممکن است تا 70-90 تن نیز افزایش داشته باشد.

نکته مهم و اساسی در مورد این آمار و ارقام این است که همه این‌ها بستگی به مدیریت و عملکرد عالی کشاورز دارد و محصول مزرعه شما و حجم پیاز شما در زیر زمین رابطه‌ی مستقیمی با عملکرد شما خواهد داشت.

عملکرد خوب شما شامل رسیدگی و کود‌دهی مناسب مزرعه و وجین‌کردن علف‌های هرز مزرعه که امری بسیار مهم است، می‌شود.

ویدئو آموزشی

ما در قسمت سوم دوره آموزشی کاشت زعفران، این موضوع را بررسی کرده‌ایم که می‌‌توانید در ویدئو زیر مشاهده کنید.

 

همین الان دوره‌ی آموزشی کاشت زعفران را تهیه کنید

نتیجه گیری

هزینه لازم برای احداث یک مزرعه عالی بدون احتساب زمین و آب (در سال زراعی 98)= 80 تا 90 میلیون در هر هکتار

هزینه‌های نگه‌داری مزرعه (سالیانه)= 7 تا 8 میلیون تومان

هزینه‌های برداشت محصول= 1.5 تا 1.8 میلیون در هر کیلوگرم زعفران خشک

بازگشت سرمایه به طور کامل در سال دوم پس از کشت زعفران و اوج بار زعفران در سال‌های سوم تا پنجم کشت با میزان 20تا 30کیلو زعفران خشک در هر هکتار

و سرمایه اصلی و فوق‌العاده خوب، پیاز زعفران شماست که دور از چشمان شما در حال تکثیر است و تا 6برابر افزایش خواهد یافت.

درآمد کاشت زعفران= پیاز تکثیر شده + درآمد چند صد میلیونی زعفران حاصل پس از سال دوم 

نکته مهم : هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که کاشت زعفران به طور مطلق چه درآمدی دارد و تمام آن، مانند هر کسب و کار دیگری بستگی به رسیدگی و مدیریت شما در مزرعه دارد.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

 1. Avatarهاشمی

  سلام
  قصد احداث مزرعه زعفران در شهر ساوه را دارم
  یک هکتار زمین دارم با آب

 2. Avatarصالح محسنی

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز.بنده ساکن آذربایجان غربی هستم.ومتاسفانه زمین زراعی ندارم.به نظرتون در فضای پارکینک که حدودا ۱۵۰ متر هست میتونم زعفران به صورت طبقاتی کشت کنم یا ن؟ هزینه و درآمد چقدر خواهد بود.ؤآیا میتونم محصول بیشتر با کیفیت‌تر نسبت به زمین زراعی برداشت کنم یا ن.با تشکر از اساتید

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   سلام
   سلامت باشید
   برای کشت گلخانه‌ای نیاز به زمین داریم. اما یک راهی هست و اونم اینه که شما می‌تونید برای چند ماه یک زمین رو اجاره کنید تا بتونید پیازهاتون رو بهش منتقل کنید.
   بله می‌تونید زعفران خوبی برداشت کنید اما این بستگی به شما داره. این انگیزه و تلاش شماست که نتیجه کار رو مشخص میکنه.
   شما می‌تونید برای دریافت مشاوره با شماره
   ۰۲۱-۲۸۴۲۶۰۸۰
   تماس بگیرید.

 3. Avatarناشناس

  دوست عزیز آخه نگین اگر بزنیم که یک کیلو گل دو مثقال بیشتر زعفرون نداره میشه با قیمت کیلویی ۱۱۰۰۰۰۰۰ ملیون ۱۰۰۰۰۰ تومان که هزینه تولید نگین هم پر کردنش وهم هزینه دستگاه نگین زن رو باید محاسبه کنیم که با ای احتساب بعد از چند سال تولید بهتره دسته بزنید که لااقل سفید زعرون رو مفت هدر نکنیین وخرابی بازار زعفرون به کرونا ربطی نداره مثل بقیه محصولات کشاورزی که گرون شده از موز گرفته تا خیار سبز وغیره باید گرون میشد مشکل تولید زیاد وبازار یابی برای صادرات هست که تولید بدون توجه به سود دهی روز به روز داره بیشتر میشه وصادرات که رابطه مون خودتون میبینین چه جوریه که دست افغا نستان از ما جلوتره وبرندش به ثبت رسیده و این که میگم از خراسانی بپرسین قصد توهین به مردم شهرهای دیگر نیست چون هم نون زعفرون رو از اول خوردن والان هم میبینن همه چیز حرمت پیدا کرد غیر طلای سرخ ایران وباید به حال کشاورز گریست وهزینه تراکتور وکارگر فکرنکنم خراسان با شهرهای دیگر فرقی داشته باشه اینجا که کارگر روزی ۱۰۰۰۰۰ تومان میگیره وتراکتور هم ساعتی ۶۰۰۰۰ تومان هست .با تشکر

  • محمدجواد قیطاسیمحمدجواد قیطاسی

   این قیمتی که برای زعفران نگین میگین همیشه اینطور نیست و طبیعیه که اگه تو اوج عرضه زعفران را بفروشیم قیمت هم پایین بیاد. قیمتی که برای برداشت و پرکردن تو کامنت قبلی خدمتتون عرض کردم برای نگین هست و همون‌طور که خودتون هم می‌دونید هزینه نیروی انسانی مزرعه زعفران بر حسب کیلوگرم پرداخت میشه و نه بر حسب روز و برای دستگاه هم راهی که وجود داره اینه که هر چندتا مزرعه یک دستگاه داشته باشن و با هم استفاده کنن و نیازی نیست هر کسی به تنهایی دستگاه خریداری کنه.
   در ضمن تو صحبتتون گفتین که یکی از مشکلات بازار زعفران بازاریابی ضعیف صادراتی اون هست و قبول دارین که صادرات نقش مهمی در قیمت داره. کرونا شوک بزرگی برای تمام کسب و کارها بوده و کسب و کار مواد غذایی و رستوران‌‌ها که مشتری اصلی زعفران بودن هم از این قضیه مستثنی نبودن.
   ما هم از قیمت‌ها و این وضع زعفران خیلی ناراحتیم ولی به آینده امیدواریم. ما همه با هم تو یک قایق در حال حرکتیم و هر کاری بتونیم انجام میدیم تا سمت تقاضای زعفران که قسمت اصلی اون صادرات هست رو تقویت کنیم و سمت عرضه رو هم با انجام کارای جدید تر بهبود ببخشیم.

   ممنون از شما دوست عزیز که در کنارمون هستین.

 4. Avatarحسن شکفته

  سلام جناب من کشاورزم ودر قاین کشت زعفران دارم خیلی تعجب کردم این که گفتین درهر هکتار ده تن پیاز بکارین شش تا جوجه بهتون میده زمین جا نداره تا سال ششم بزیر بار پیاز باشه وزعفران از لحاظ سود آوری رو که عزیزان من نمیگم فقط کافیه از اخبار زعفران قطره جویایی حال کشاورزان بشین که برای یک کیلو گل از داخل زمین کیلویی ۲۰۰۰۰ تومان وبرای پر کردنش کیلویی ۳۵۰۰۰ تومان پرداخت کنند تا صاحب ۳ مثقال زعفران دسته بشن واز قرار قیمت کیلویی۷ ملییون تومان میشه ۹۰۰۰۰ تومان که کشاورز بعداز اینهمه زحمت صاحب ۳۵۰۰۰ تومان میشه حالا بیاین هزینه آب وزمین وکود وآماده کردن زمین رو حساب کنید که باید به حال این کشاورزی گریست .عزیزان حتما با چند تا کشاورز خراسانی تماس بگیرند بعد شروع به کشت کنند .

  • با عرض سلام خدمت همکار عزیزمون
   سال نو مبارک
   هزینه‌های برداشت، پاک کردن و آبیاری مزرعه زعفران در مناطقی که کشت زعفران اشباع نشده بسیار کم‌تر از مناطق زعفران‌خیز مثل خراسان است و می‌تونم با اطمینان بگم که هزینه‌های که ذکر کردین در منطقه ما و بسیاری از مناطق دیگه نصف این مبالغ هست و به بیان بهتر هزینه‌های کشت زعفران در مناطق جدید بسیار کم‌تر است.
   در مورد قیمت زعفران هم خودتون خیلی خوب می‌دونید که می‌تونیم با اندکی تغییر به جای زعفران دسته زعفران نگین رو به عمل بیاریم و به بازار عرضه کنیم که قیمتش دو برابر(تقریبا) زعفران دسته ‌است.
   در مورد بازار زعفران هم طبق آمارهای رسمی که اعلام شده خوشبختانه شوک کرونا رد شده و بازارهای صادراتی یواش یواش احیا می‌شن و رونق به بازار برمی‌گرده. به امید خدا

   دوستان عزیز حتما با کشاورزان خراسانی تماس بگیرند و در مقابلش با کشاورزان غیر خراسانی هم تماس بگیرین تا یک طرفه به قاصی نرفته باشند.

 5. Avatarاحمدی

  ارشد گیاهان دارویی و صنعتی میخونم، پایان نامه ام در ارتباط با کشت زعفران در مناطق کوهستانی بهشهر هست، میتونید کمکم کنید.

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   خیلی هم عالی دوست عزیز.
   امیدوارم موفق باشین.
   ما هر کمکی از دستمون بربیاد براتون انجام میدیم.
   می‌تونید با خوندن مقالات سایت شروع کنید و در ادامه با شماره تماسی که تو سایت هست در ارتباط باشید.
   تو بهشهر هم کشت‌های خوبی انجام شده حتما مستقیم سر زمین برید تا خوب قضیه رو درک کنید.

 6. Avatarاحمدی

  سلام خسته نباشید
  عالی بود، استفاده کردیم

 7. Avatarمحمد

  باسلام. بنظرتون توی زمین دیم اگر استخر درست کنم و سیستم قطره ای اجرا کنم جواب میده؟ در استان فارس

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   با سلام خدمت شما
   بله چرا که نه
   روش آبیاری قطره‌ای هم میتونه بازدهی بالایی داشته باشه و از هدر رفت آب هم جلوگیری کنه.

 8. Avatarکوروش

  درود
  خواستم بدونم شمال کشور ،سمت شرق مازندران میشه عمل اورد زعفران را ؟
  و چند کیلو با برداشت زعفران خراسان در هر هکتار تفاوت داره ؟

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام و درود خدمت شما
   بله تو بعضی قسمت‌های بهشهر کشت انجام شده و بازدهی خوبی هم داشته اما کاشت زعفران تو مازندران ریسک‌ها و نقاط قوت خودشو داره که باید دقیق بررسی بشن تا خدای نکرده سرمایه‌گذاری بدی انجام نشه.
   یکی از ریسک‌های مهم بارش باران در تابستان است که منجر به آسیب به مزرعه زعفران میشه. لطف کنید مقاله‌های دیگه سایت رو هم بخونید تا بتونید به یه جمع‌بندی مناسب برسید.

 9. Avatarمهدی

  سلام و عرض خدا قوت
  مطالبتون مختصر و مفید و کاربردیه. اگه خدا بخواد قراره برای سال آینده با دوستام در منطقه بسطام شاهرود در شمال شرق استان سمنان زعفران بکاریم.
  انشاالله سوال هایی که داشتیم رو از شما می پرسیم. ما رو راهنمایی کنید.
  یا علی مدد

 10. Avatarمهرداد

  با سلام.زمینی داریم در شهرهای شمال خوزستان که در سال‌های دور و قبل از انقلاب در آن خشخاش بسیار مرغوب کشت میشده که بعد از ممنوعیت، سال‌های سال گندم کشت شده است. به نظر شما با توجه به اینکه مزارعی که خشخاش در آنها عمل می‌آمده بهترین جایگزین زعفران بوده این زمین مستعد کاشت زعفران می باشد یا خیر؟
  نکته دوم اینکه با توجه به اینکه زمین دیم است و دسترسی به آب ندارد آیا با هزینه ی اولیه زدن یک هکتار گلخانه و سیستم آبیاری قطره ای سودده خواهد بود؟ اصلاً زدن گلخانه رو توصیه میکنید یا در فضای باز؟

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   سلام دوست عزیز
   در شمال خوزستان کشت زعفران شروع شده و برخی از افراد کشت کردن اما بدون آب امکانش نیست. برای کاشت زعفران باید 3 تا 4 مرتبه آبیاری انجام بدید.
   در مورد ساخت گلخانه هم با توجه به هزینه‌های بسیار بالای گلخانه این کار توصیه نمیشه.

 11. Avatarهادی

  کاملا مزخرف و اشتباه ، کجای ایران هر هکتار ۲۰ کیلو خشک برداشت میشه الان ؟ بگید مام بدونیم . بیشتر از ۴ کیلو برداشت کنه کشاورز شاهکار کرده

  • حامد امیرخانیحامد امیرخانی

   دوست عزیز نظر شما برای ما محترم است
   در یکی از مزارع خود ماه‌چین که در سال سوم کشت قرار داره به ازای یک هکتار حدود 30 کیلو زعفران خشک برداشت کردیم و مطمئن هستیم هستند دوستان زعفران‌کاری که کارشون رو به نحو احسنت انجام میدن و بازدهی خوبی از مزرعه‌شون بدست میارن.
   لازم به ذکر است که این مزرعه ماه‌چین تحت کشت نوین آرمانی با تراکم بالای پیاز و مدیریت کودی مناسب قرار داشته است.

 12. Avatarاحمد

  سلام من روستای مزرعه امام فاریاب استان کرمان هستم آیا این منطقه برای کشت زعفران خوب است؟

 13. Avatarاحسان

  سلام و عرض ادب.
  آیا تو کویر قم،یعنی دقیقا مابین قم و تهران امکان کشت زعفران وجود داره؟

 14. Avatarحمیدرضا

  سلام ببخشید من هر سال هفتاد کیلو دارم ایا با صادر کردن سودم بیشتر میشه یا کم تر میشه

 15. Avatarکریمی

  سلام من درمنطقه نایین که مابین اصفهان ویزد میباشد هستم تقریبا کویریست جنبه اقتصادی دارد وبا چقدر مساحت گلخانه ای

 16. Avatarصادق اصغرپور

  سلام مچکر از راهنماییاتون من از دهستان سعیدآباد ساوجبلاغ هستم زیر نظر استان البرز خواستم بدونم شرایط این منطقه برای کشت زعفران اون شرایط ایده آلو داره ی خیر؟
  مرسی

 17. Avatars k sufia

  واقعا عالی بود تمام اطلاعاتی که میخواستم یکجا در اختیارم قرار دادید.مختصر و بسیار مفید
  سپاس

 18. Avatarفارس

  سلام و درود بر شما
  ممنون از مطالب زیبا در خصوص کاشت زعفران
  من کازرون فارس مزاحم میشم و سوالی دارم
  آیا اینجا که دما تابستون حتی در بعضی روزهای گرم به 48 تا 50 درجه هم میرسه و رطوبت هم نسبتا در سه ماهه تابستان بالا هست زعفران عمل میاد ؟
  ممنون از شما

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام
   سعی کنید تو جایی کشت کنید که رطوبت توی تابستان حداقل باشه چون پیاز ها ممکنه مبتلا به کنه بشن
   در مورد رشد کردن پیاز ها نو مناطقی که رطوبت هست خدمتتون بگم که بله میشه ولی ممکنه به اون بازدهی که مورد انتظار ما هست نرسید

 19. Avatarنصر

  سلام.مطالب شما بسیار مفید هستن، ممنون .
  آیا کشت زعفران در زمین‌های کوچک(۱۰۰۰متر) صرفه اقتصادی داره؟ ممنون میشم اگه جواب بدید

  • تیم تحریریه ماه‌چینتیم تحریریه ماه‌چین

   سلام و درود
   خیر فایده ای نداره
   ما اصلا پیشنهاد نمیکنیم شما میتونید زمان و هزینه تون رو مساحت بزرگتری بکنید و سود بالاتری داشته باشید

 20. Avatarمحمدحسین سالاری

  سلام.ممنون از راهنماییهای خوب و ارزشمندتان.

 21. Avatarمحمدحسین سالاری

  سلام.ممنون از راهنماییهای خوب و ارزشمندتان.
  بنده در یکی از شهرهای استان کرمان(راین)که منطقه تقریبا سردسیری و خوش اب و هوایی میباشد حدود دهها هکتار زمین بلااستفاده دارم .میخام بدونم ایا شناختی برای شهر مذکور دارید و اینکه دراین مکان کشت زعفران موجب سودهی میباشد یا خیر.
  ممنون میشم دوستان بنده را راهنمایی کنند.باتشکر فراوان

 22. Avatarمهدی

  مفید و ارزشمند بود
  ممنون