آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کم آب ترین محصول کشاورزی

آخرین بروز رسانی: 3 مهر 1402
دسته‌بندی ها:
 • کم آب ترین محصول کشاورزی کدام است؟ متاسفانه امروزه ، کم آبی و خشکسالی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی است که کشور ما را تحدید می کند و از آنجایی که به طور میانگین 30 الی 40 درصد از افراد شاغل کشور را کشاورزان عزیز تشکیل می دهند ، کم آبی و خشکسالی خطر بسیار بزرگی برای کشورمان است.

  بارندگی و بارش باران یک نعمت بزرگ الهی است که ، متاسفانه در چند سال اخیر میزان بارش باران در کشورمان ایران به شدت کاهش یافته است و بسیار نگران کننده است و اما چه کاری از دست ما بر می آید؟

  با کم شدن میزان بارش و بارندگی کشت هایی که نیاز آبی فراوانی دارند مانند: کشت یونجه ، کشت پیاز ، کشت سیب زمینی ، کشت هندوانه دیگر مقرون به صرفه و سود آور نیست و کشاورزان کم کم باید محصولی که کشت می کنند را تغییر دهند.

  و اما در این شرایط کم آبی و خشکسالی چه کشتی مناسب جایگزین کردن کشت ها و محصولاتی است که نیاز آبی فراوانی دارد؟ و یا باید گفت که چه کشت هایی وجود دارد که نیاز آبی کمی دارند و می‌توان آن ها را جایگزین کشت هایی که نیاز آبی فراوانی دارند کرد؟

  در همین رابطه ما یک محتوای جامع تهیه کرده ایم که شما را با کم آب ترین محصولات کشاورزی آشنا کنیم. حتما تا اخر این مقاله همراه ما باشید.

  کم آب ترین محصول کشاورزی کدام است؟ متاسفانه امروزه ، کم آبی و خشکسالی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی است که کشور ما را تحدید می کند

  کم آب ترین محصول کشاورزی

  با اینکه بسیاری از محصولات و کشت های کشاورزی پر آب هستند و آب زیادی برای رشد نیاز دارند محصولاتی هم هستند که در طول سال نیاز آبی کمی دارند که این محصولات کم آب عبارت اند از: کشت زعفران ، کشت گیاهان دارویی ، کشت موسیر ، کشت پسته و… که در ادامه هر کدام را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

  کشت زعفران

  همه ما این موضوع را می دانیم که ، کشورمان ایران مهد زعفران در زمینه تولید و صادرات آن به سایر کشور ها است درصد زیادی از کشاورزان امروزه ، مشغول به کشت زعفران و تولید و فروش آن هستند.

  همان طور که اشاره شد ، زعفران جز کم آب ترین محصول کشاورزی است که در این شرایط کم آبی و خشکسالی گزینه بسیار مناسب و خوبی برای جایگزین کردن آن به جای گیاهانی که نیاز آبی زیادی دارند است.

  بازار خرید و فروش زعفران با توجه به ارزش ارز و بازار جهانی تغییر میکند.نکته مهم قابل تامل این است با وجود بالا بودن قیمت زعفران نسبت به محصولات هم خانواده، هیچگاه از سبد غذایی و فرآورده ها حذف نشده  و  همچنان بازار خرید عمده زعفران بصورت کیلویی و فله ای چه برای صادرات و چه برای بازار های داخلی(رستوران ها،قنادی ها و….) در حال گردش و سود دهی است.

  به علاوه کم آب بر بودن کشت گیاه زعفران ، ویژگی های منحصر به فردی از جمله ، حاشیه سود فراوان، کشت آسان و بی دردسر و قابل کشت در سایر نقاط کشور را دارد.

  مقدار آب مورد نیاز کشت زعفران

  در این بخش می خواهیم مقدار آب و مراحل آبیاری که زعفران برای رشد نیاز دارد را با هم بررسی کنیم:

  در حالت کلی تعداد مراحل آبیاری که کشت زعفران نیاز دارد دو الی چهار مرحله در سال است که دو مرحله اول ضروری بوده و دو مرحله بعدی در صورتی نیاز می شود که در زمان آن ها به هیچ عنوان بارندگی صورت نگیرد که احتمال این اتفاق کم است.

  کم آب ترین محصول کشاورزی کدام است؟ متاسفانه امروزه ، کم آبی و خشکسالی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی است که کشور ما را تحدید می کند

  مرحله اول آبیاری زعفران

  اولین آبیاری زعفران بسیار مهم است و حتما باید انجام شود. زمان آبیاری اول در اوایل پاییز (10 الی 15 مهر ماه) است که باید یک آبیاری عمیق انجام دهید. میزان و مقدار آب مورد نیاز در آبیاری اول در یک هکتار تقریبا بین 250 هراز لیتر تا 300 هزار لیتر است.

  این نکته را به خاطر داشته باشید که این میزان آب مورد نیاز فقط در آبیاری اول است و در مراحل بعدی کمتر می شود.

  مرحله دوم آبیاری زعفران

  مرحله دوم آبیاری بعد از برداشت زعفران همراه با کود دهی مزرعه صورت می گیرد که انجام این آبیاری هم مانند آبیاری اول ضروری است و حتما باید انجام شود.

  و اما مرحله سوم و چهارم آبیاری مزرعه زعفران همان طور که گفته شد در صورت لزوم انجام می شود و مانند آبیاری اول و دوم ضرورتی بر انجام آن نیست.

  همانطور که مطالعه کردید متوجه این موضوع شدید که نیاز آبی زعفران بسیار کم است پس اگر کشاورز هستید و می خواهید که محصول کشت خود را تغییر دهید کشت زعفران یک گزینه بسیار مناسب است.

  کشت گیاهان دارویی

  به طور کلی گیاهان دارویی جز گیاهان و کشت هایی هستند که کم آب بر هستند و مقدار آبی که برای رشد نیاز دارن نسبت به بقیه محصولات کشاورزی کمتر است.

  اگر در مناطق کم آب و خشکی هستید می توانید از گیاهان دارویی مانند: گیاه کاسنی ، به لیمو ، خاک شیر ، کلزا و … برای کشت استفاده کنید.

  کشت موسیر

  کشت موسیر هم مانند کشت های قبل که خدمت شما معرفی کردیم جز کم آب ترین محصول کشاورزی بوده و نسبت به بقیه کشت های کشاورزی مقدار آب کمتری نیاز دارد و مراحل آبیاری کمتری دارد.

  اگر در مناطقی هستید که کم آبی و خشکسالی مزارع و کشت های شما را تهدید می کند و قصد دارید که کشت خود را به سوی محصولات کم آب بر تغییر دهید ، کشت موسیر می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای شما باشد.

  کم آب ترین محصول کشاورزی کدام است؟ متاسفانه امروزه ، کم آبی و خشکسالی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی است که کشور ما را تحدید می کند

  کشت پسته

  پسته نیز جز کم آب ترین محصولات کشاورزی به شمار می‌رود. درخت پسته مخصوص مناطق معتدل که دارای آب و هوای گرم است بوده و در منطق سردسیر و در آب و هوای سرد مقاوم نبوده و رشد خوب و مناسبی ندارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید زمانی که نهال پسته را کشت می کنید چند سال تا به بار رسیدن آن طول می کشد.

  و اما در خصوص بررسی آبیاری درخت پسته همان طور گفته شد، پسته نیاز آبی بسیار کمی دارد و حتی در زمان هایی که بارش باران وجود ندارد هم نیاز چندانی به آب و آبیاری ندارد. به همین دلیل در مناطق گرمسیری کشت و برداشت می شود

  کم آب ترین محصول کشاورزی کدام است؟ متاسفانه امروزه ، کم آبی و خشکسالی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی است که کشور ما را تحدید می کند

  سخن پایانی

  و در پایان این محتوای آموزشی باید گفت ، در این شرایط بد بارندگی کشور بسیاری از کشاورزان شرایط کشت مناسبی نداشته و به فکر کشت محصول کم آب هستند تا بتوانند یک مزرعه کشاورزی بسیار عالی و پر رونقی داشته باشند.

  امیدواریم که این محصولات کشاورزی کم آب بری که در مقاله کم آب ترین محصول کشاورزی معرفی کرده ایم برای شما مفید واقع شود.

   

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۰۸ رای
  
  29دیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بی بی جان

   سلام مطالب شما جالب بود اما ما دراستان فارس هزاران هکتار زمین کشاورزی داریم ول بخاطر خشکسالی وبی آبی باعث شده که تمام کشاورزان وتمام دامداران دست از کار کشیدن ‌ولی آیا راه حلی هست یاخیر ممنون میشم که کمک کنید ومنو راهنمایی کنید باتشکر

   • فاطمه روزبهانی

    سلام و عرض ادب
    بله متاسفانه خشکسالی گریبان گیر مناطق زیادی از ایرانه.
    زعفران گیاه کم آب بری هست ولی این که زمین آب داشته باشد و مراحل اصلی آبیاری انجام شود، از شرایط اصلی کشت زعفران است.

  2. زهرا نادری

   سلام عزیزم وقت بخیر من یک هکتار زمین دارم ولی آب ندارد لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

   • هانیه آریا

    سلام وقت بخثر متاسفانه تو رمین دیم نمیشه زعفران کشت کرد

   • ناشناس

    من زمین دیمی درجه سه دارم همش سنگه من بدون آب و سم و کود توانستم حتی بدون یک قطره آب به باغ تبدیل کنم

    • هانیه آریا

     موفق باشید

  3. اسفندیار نوروزی

   سلام زمین‌۳هکتاری بلا استفاده.چهارمحال‌میشه‌گیاه‌انغوزه‌یاموسیرکاشت.ممنون

   • فاطمه روزبهانی

    سلام
    اگر که زمین شما دیم نیست و آبیه، توصیه ما به شما کشت زعفرانه.

  4. نیما

   با درود فراوان:
   بسیار عالی و آموزنده بود،،
   امیدوارم موفقیتهای بسیار روز افزونی نصیب مردم عزیز و کشاورزان زحمت کش وطنم بشه. آمین.

   • هانیه آریا

    خیلی ممنونم از لطف شما به مجموعه ماه چین

  5. محمدی

   سلام وقت بخیر آیا در زمین هزار متری که درخت هم دارد میشود وسط آنها زعفران کاشت

   • هانیه آریا

    باید از ریشه درخت ها 1 متر با فاصله کشت کنید پیاز های زعفارن رو

  6. سیاوش گودرزی

   با سلام من ی زمین دارم ک میخام تقاضای طرح گیاهان دارویی رو بدم ک بهم مجوز حفر چاه بدن چقدر آب برا کاشت 4 هکتار زمین کافی هست

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر قصد کشت دیگه ای دارید یا می‌خواین کشت زعفران انجام بدین؟

   • محمدجواد قیطاسی

    قصد کشت زعفران دارید یا گیاه دیگه میخواین کشت کنید؟

  7. محمد

   سلام خسته نباشید مطالبتون خیلی مفید بود
   من زمین خوبی برای کشت زعفران دارم ولی متاسفانه موش صحرای خیلی زیاده و پیازچه ها رو نابود می کنه به نظر شما چکار می شه کرد؟

   • هانیه آریا

    این مقاله رو مطالعه کنید

  8. محسن

   بزرگوار دقیق زمان ابیاری زعفران برا یزد مخام اخه زعفران من اول برگ های بلند مده بعد گل که مشکله چیدن زعفران و گفتن به علت ابیاری زمان مناسب نبوده درسته؟

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر بله درسته آبیاری در زمان نامناسب باعث ایجاد این چنین مشکل هایی میشه
    لینک مقاله آبیاری زعفران رو براتون به اشتراک میزارم مطالعه کنید کاملا متوجه میشین

  9. حسین اصغر زمانی

   سلام در تابستان چی کشت کنم بجز خیار و گوجه چون گلخونه ام مجهز نیست محصول اکنون تربچه پریخان هست

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر تخصص ما در زعفران و کشت آن هستش

  10. رضا

   با سلام بنده زمینی دارم که کمی شوری دارد البته قابل کشت میباشد چون در آنجا گندم و جو کاشته ایم ولی محصولش خیلی کم بوده
   البته در منطقه تقریبا سردسیر بوده و به علت کمبود بارندگی تبدیل به زمین دیمی شده یعنی به آب دسترسی نداریم به نظرتون چی بکارم

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر تخصص ما زعفران هستش که متاسفانه با شرایط زمین شما قابل کشت نیست

  11. صدرا

   سلام زمین دیم دارم گندم وجو کشت میکردم الان چه نوع گیاه دارویی میتونم بکارم که نیاز به اب نداشته باشه ممنون

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر تخصص ما زعفران هستش ولی خب تقریبا هیچ گیاهی نیست که اصلا نیاز به آب نداشته باشه

  12. عبدالرحمان تاتقی

   سلام خیلی ببخشید الان کل سدها خالی ازکجا تو مهر اب بدیم این چرندیات خودتون قبول دارین الان بیاین اب بدین ما زعفران بکاریم

   • محمدجواد قیطاسی

    متاسفم برای این طرز صحبت وقتی شرایطشو ندارین کسی مجبورتون نکرده که زعفران کشت کنید

  13. محمد خاتمی

   ممنون عالی بود ولی برای تحقیق و گرفتن اطلاعات بیشتر چگونه میتوانیم با شما مشاوره کنیم ممنون ازشما

   • محمدجواد قیطاسی

    وقت بخیر با شماره زیر تماس بگیرید
    02191012322