×
ll

همین الان در قرعه کشی ماهانه ماه چین شرکت نمایید

و برنده یک مثقال زعفران ناب ایرانی شوید.

پیاز زعفران و ویژگی های آن چیست و قیمت آن چقدر است؟

۲۳ بهمن ۱۳۹۷
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

زعفران از طریق پیازچه هایی که در عمق سی سانتیمتری زمین کاشته می شود تولید می شود، پیاز زعفران در مقابل سرما و گرما به شدت مقاوم بوده و از طریق پوشال هایی که اطراف پیاز را در برگرفته در مقابل نوسانات دمایی مقاوم می شود، پوشال های اطراف پیازچه در تابستان قسمتی از رطوبت آخرین آبیاری زعفران را به خود جذب می کنند و این رطوبت را تا مدت زیادی در خود حفظ می کنند و از این طریق پیاز تا زمان بیدار شدن مجدد گیاه در مقابل گرمای تابستان، سالم نگه می دارند.

پیاز زعفران

مقاومت پیاز زعفران در برابر سرما

پیازچه زعفران در مناطق سرد سیر با بارندگی زیاد بسیار بهتر از مناطق گرم سیر عمل میکنند و یکی از دلایل اصلی که باعث تمایز زعفران مرغوب از زعفران نامرغوب می شود، اقلیم آب و هوایی آن منطقه هست که هرچقدر منطقه سرد سیر تر باشه عمل کرد و عیار زعفران بالاتر می رود.

زعفران به دلیل طبع گرم آن تا حد زیادی می تواند در مقابل هوای سرد مقاومت کند، پیاز زعفران در دمای منفی چهل درجه سانتیگراد به رشد عادی خود ادامه می دهد و شادابی و نشاط برگ ها را کاملا حفظ میکند.

تکثیر پیاز زعفران

پیازچه ها توسط تبدیل پیاز مادری به پیاز های جدید (پیاز دختری)، تکثیر می شوند. که آذر ماه هر سال این تکثیر شروع می شود و تا فروردین ماه تمام مواد مغذی داخل پیاز مادری به پیاز های جدید منتقل می شود به طوریکه از پیاز مادری چیزی جز یک ورقه ی نازک باقی نمی ماند. این روند هر سال ادامه پیدا میکند و تا زمانی که تراکم پیاز ها به حدی برسد که زمین، توان تامین نیاز های پیاز را نداشته باشد که این زمان تقریبا ۶ تا ۷ سال زمان می برد و اصولا  هر هفت سال یک بار پیاز را به محل جدید جابجا میکنند.

تکثیر پیاز زعفران

ویژگی های پیاز زعفران سالم

پیاز سالم باید عاری از هرگونه آفت از قبیل کنه و قارچ باشد، در صورت خرید پیاز زعفرانی که مشکوک به قارچ است باید قبل از کاشت زعفران داخل محلول قارچ کش به مدت ده تا بیست دقیقه قرار داده شود تا بیماری های قارچی را تا حدی کند.

برای جلوگیری از ابتلای پیاز به کنه و قارچ باید از آبیاری مزرعه در هوای گرم خود داری شود تا شرایط مساعدی برای ایجاد کنه و قارچ صورت نگیرد.

پیاز زعفران

قیمت پیاز زعفران

پیاز زعفران مانند خود رشته های سرخ رنگ زعفران انواع مختلفی دارد و هر نوع از این پیاز ها قیمت بخصوصی دارند.

  • ممکن است پیاز زعفران دارای خاک باشد و یا نباشد.
  • وزن پیاز زعفران سبک باشد یا سنگین
  • منطقه پیازی که زعفران کشت شده است نیز روی پیاز زعفران تاثیر دارد

با تمامی اینها نمی‌توان قیمت دقیقی را عنوان کرد اما محدوده قیمت پیاز زعفران از کیلویی ۴ هزار تومان شروع میشود و تا ۱۰ هزار تومان ادامه دارد.

خرید پیاز زعفران

با توجه بر این که برخی سودجویان پیاز نامرغوب و آلوده را به اسم پیاز مرغوب بفروش میرسانند اعتماد به این دسته از افراد برای خرید پیاز زعفران کمی دشوار شده است.

اما خرید پیاز زعفران از یک برند معتبری مثل ماه چین و استفاده از مشاوره های پس از آن میتوان تجربه‌ی لذت بخشی از کاشت، داشت و برداشت زعفران داشته باشد.

 

خرید پیاز زعفران

۴.۵/۵ ( ۶ نظر )
خرید پیاز زعفران

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

مصرف روزانه زعفران
مقدار مجاز مصرف زعفران، روزانه چه مقدار زعفران مصرف کنیم؟

برای مصرف زعفران استاندارد های متفاوتی وجود دارد، از قبیل مصرف زعفران در هر نوبت، ... (بیشتر)

دمنوش زعفران
طرز تهیه دمنوش زعفران ، دوپینگ شادابی با زعفران

دمنوش زعفران دمنوشی خوش طعم و عطر و دوست داشتنی است. این نوشیدنی محبوب با ... (بیشتر)

دم کردن زعفران
دم کردن زعفران، آموزش روش های دم کردن این گیاه آرام بخش

شما برای دم کردن زعفران راه های مختلفی دارید و بر اساس هر شیوه دم ... (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید


افزودن دیدگاه