پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

آموزش رایگان کاشت زعفران در اینستاگرام ماه‌چین

آب و هوای مناسب کشت زعفران

۲۹ فروردین ۱۳۹۹
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

سوال بسیاری از مخاطبان ماه‌چین و علاقمندان به کاشت زعفران از ما این است که آیا در شهر و دیار ما نیز می‌توان زعفران کاشت؟ و به عبارتی آب‌وهوای مناسب کشت زعفران چگونه است؟ جواب ما به شما در هر نقطه از ایران، این است که، بله شما نیز می‌توانید در شهر خود زعفران بکارید. زعفران قابلیت کشت در همه‌ی نقاط ایران را دارد اما سوالات مهم‌تر دیگری نیز وجود دارد و آن این است که با چه بازدهی؟ با چه امکاناتی؟ با چه مکانیسمی؟

در یکی دیگر از سری مقاله‌های آموزش کشت زعفران ، قصد داریم در این مقاله به مناطق مناسب برای کشت زعفران بپردازیم و به این سوال شما پاسخ دهیم که «زعفران در چه مناطقی کشت می‌شود؟» پس برای رسیدن به پاسخی دقیق و قابل اطمینان تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آیا در شهر شما می‌توان زعفران کاشت؟

زعفران گیاهی بسیار منعطف و کم توقع است و در غالب مناطق به‌صورت عادی و در برخی دیگر از مناطق در شرایط کنترل‌شده‌ای مانند کشت گلخانه‌ای، می‌توان زعفران را کاشت. گیاه زعفران برخی نیاز‌های پایه‌ای دارد که با فراهم کردن آن‌ها می‌توان این گیاه را در هر جایی کاشت.

پس اگر در شرایط آب‌و‌هوایی نامناسب برای زعفران حضور دارید می‌توانید زعفران را در غالب کشت‌های نوین و گلخانه‌ای بکارید و نگران عدم رشد آن نباشید. این درست است که زعفران را می‌توان با رعایت شرایطی در همه‌جا کاشت اما ما همیشه به دنبال بهترین کیفیت و کمیت و بیشترین بازدهی ممکن از مزرعه زعفران هستیم و این با رعایت شرایط مناسب آب و هوایی کاشت زعفران محقق می‌شود.

آب و هوای مناسب برای کاشت زعفران

بازدهی کاشت زعفران در مناطق مختلف

همان‌طور که گفتیم زعفران در بیشتر مناطق ایران قابلیت کشت را دارد ولی مسئله اساسی و مهم بازدهی کاشت زعفران است. بازدهی کاشت زعفران با فاکتور مهمی به نام دوره‌ی رشد در ارتباط است.

آب وهوای مناسب کاشت زعفران

دوره رشد زعفران به چه شکل است؟

به طور کلی زعفران در مناطقی که دوره رشد طولانی‌تری دارند بهتر به عمل می‌آید و رشد و کیفیت خوبی‌ را از خود نمایان می‌سازد. دوره رشد زعفران به حدفاصل فعال شدن گیاه زعفران و شروع رشد آن تا پایان رشد و غیر فعال شدن آن گفته می‌شود. بدیهی است هرچه این دوره طولانی‌تر باشد، پیاز زعفران درشت‌تر و مواد ریز‌مغذی بیشتری را جذب می‌کند و درنهایت کیفیت و کمیت زعفران بسیار بالاتر می‌رود.

پیاز عنصر اصلی گیاه زعفران است و هرچه پیاز قدرتمند‌تر و سالم‌تری داشته باشید زعفران بیشتری خواهید داشت. دقت کنید در خرید پیاز زعفران حواستان باشد که پیاز های مشکوک به کنه را خریداری نکنید.

کشت زعفران در مناطق سردسیر

گیاه زعفران سرمادوست است و با سرد شدن نسبی هوا فعال می‌شود و دوره‌ی رشد خود را آغاز می‌کند. اصولا زعفران سرمادوست است و میانه خوبی با گرما ندارد. دوره رشد در مناطق سردسیر از مهر ماه آغاز و تا اوایل خرداد‌ماه به طول می‌انجامد و این یک دوره رشد خوب ۸ تا ۹ ماهه برای زعفران است.

کشت زعفران در مناطق گرمسیر

به واسطه هوای گرم در این مناطق دوره‌ی رشد دیرتر آغاز می‌شود و شاید در آبان‌ماه آغاز شود و تا اواسط فروردین بیشتر ادامه پیدا نکند چرا که هوای گرم در این مناطق بروز می‌کند. به عبارتی دوره رشد در مناطق گرم‌سیر چند ماهی کوتاه‌تر از مناطق سردسیر است و این به منزله کاهش اندازه پیازچه و رشد آن و کیفیت و کمیت زعفران تولیدی از مزرعه شما می‌باشد.

اما به این نکته نیز باید اشاره کرد که زعفران در مناطق گرمسیر هم قابل کشت است. تنها تفاوت با مناطق سردسیر در بازده و سود کار است.

در آبان‌ماه که دوره رشد زعفران در مناطق گرم‌سیر آغاز می‌شود، در مناطق سردسیر اقدام به برداشت زعفران می‌کنند. به عبارتی دیگر دوره‌ی سرما برای گیاه زعفران بسیار مهم است و چه بسا مهم ترین عامل است.

پس : دوره‌ی سرمای طولانی‌تر = دوره‌ی رشد طولانی‌تر = افزایش کمیت و کیفیت زعفران مزرعه شما

از کجا بفمهیم آب و هوای شهر ما مناسب کاشت زعفران است؟

به طور کلی برای این سوال می‌توان یک فرمول ساده بیان کرد. این فرمول یک شرط ساده دارد. زمستان‌های سرد و تابستان‌های نه چندان گرم.

اگر در محل زندگی شما زمستان‌های سردی وجود دارد که در آن حداقل به مدت ۲ یا ۴ روز درجه هوا به صفر درجه برسد و به‌عبارتی آب یخ بزند می‌توان زعفران را کاشت و البته تابستان‌هایی که فوق‌العاده گرم نباشند مثلا تابستان‌های شهر قم و اصفهان و کاشان مناسب کاشت زعفران هستند ولی برخی مناطق زاهدان گرم‌تر از آن چیزی است که بتوان به کیفیت و کمیت بالای زعفران دست یافت.

مورد دیگر که بسیار مهم است عدم وجود یا حداقل باران‌های تابستانه است چرا که گرما و رطوبت منجر به ایجاد کنه و قارچ در پیاز زعفران و از بین رفتن آن می‌شوند.

 

در نهایت هنوز‌ هم اگر جواب سوال خود را نگرفته‌اید می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و یا در قسمت پایین همین مقاله سوال خود را بپرسید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمه 1. Avatarمحمد جواد

  با سلام.من از استان مازندران هستم ایا می شود زعفران در این استان کشت کرد؟

 2. Avatarجعفری

  سلام
  سایت و مطالب تان کاملا کاربردی است.
  خدا قوت.
  میخواستم به صورت آزمایشی با کشت در منزل وارد کار زعفران شوم و درصورت موفقیت نسبی کار را وسعت دهم.
  شهرستان پردیس استان تهران با شرایط زیر نکان مناسبی برای کشت میباشد؟
  مساحت حوزه ۲۱۰۰۰ هکتار، ارتفاع آن ۱۷۰۰ تا ۲۱۰۰ متر از سطح دریا و اقلیم آن سرد و خشک و در موقعیت و شکل زمین کوهستانی در محدوده حفاظت‌شده جاجرود واقع است.
  ارتفاع: ۱۷۰۰ تا ۲۱۰۰ متر
  شیب متوسط: ۱۰ درصد
  مهم‌ترین گسل: گسل فشم – مشاء و گسل رودهن
  اقلیم: سرد و خشک
  متوسط بارندگی: ۲۰۰ میلی‌متر
  شکل زمین: کوهستانی

 3. Avatarمحمئجواد اعتصامی

  با سلام
  من ساکن استان بوشهر هستم. مایل به کشت زعفران نیز هستم
  اینجا تابستان های گرم و زمستان های سرد و گاها شاید دما در زمستان به ۰ برسد. ولی تابستان دما به ۵۰ درجه نیز میرسد. آیا کشت زعفران در استان بوشهر اقتصادی هست؟
  با تشکر

 4. Avatarامین

  سلام و عرض ادب
  دو سوال از محضرتون دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  آیا می توان زعفران را در منطقه شمال کشور و خاصه مرکز مازندران کشت کرد؟
  در گلخانه هم این کار مقدور است؟

 5. Avatarعلی احمدی

  با سلام
  بر اساس توضیحات بالا کشت زعفران در شهرستان بهبهان استان خوزستان که دمای هوا در چندماه از تابستان به ۵۰ درجه می‌رسد مناسب نیست؟!