اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

خواص زعفران برای رحم و درمان اختلالات قاعدگی

دسته‌بندی ها:
 • مطالعات علمی در مورد خواص زعفران به طور مستمر در حال انجام هستند و ما هر روز با فصلی تازه از خواص زعفران برای سلامتی آشنا می‌شویم. این بار نیز با شما هستیم تا مروری داشته باشیم بر خواص زعفران برای رحم و کارکردهای آن‌ برای سلامتی بانوان.

  علاوه بر خواص زعفران برای زنان که پیش‌تر به طور مفصل به آن پرداخته بودیم، زعفران می‌تواند یکی از اساسی‌ترین معضلات زنان را که مرتبط با سیکل قاعدگی و رحم است را نیز حل کند. با زعفران دیگر هیچ دلیلی برای استرس و اضطراب زمان قاعدگی نخواهد بود و کیفیت زندگی زنان به طرز قابل توجه افزایش خواهد یافت.

  تاکید بر یک موضوع مهم

  از گوشه و کنار بسیار شنیده‌ایم که مصرف زعفران در سه‌ماهه اول بارداری می‌تواند برای جنین خطرناک باشد و حتی ممکن است منجر به سقط جنین شود. به شخصه در جایی و یا هیچ تکست علمی ندید‌ه‌ام که بر این موضوع تاکید شود و آن را صریحا تایید کنند.

  اما مسئله مهم این است که ما می‌دانیم زعفران می‌تواند منجر به افزایش و تحریک انقباضات رحمی شود و این موضوع در سه‌ماهه اول بارداری برای جنین خطرناک است. گذشته از آن مسئله سلامت جنین بسیار مهم‌تر از این حرف‌هاست که بخواهیم دنبال دلیلی برای عدم مصرف زعفران باشیم.

  پس لطفا از مصرف زعفران در دوره‌ی سه‌ماه اول بارداری خودداری کنید و برای باقی مدت زمان بارداری خود نیز حتما با پزشک خود مشورت کنید. سلامت شما و فرزندتان الویت اول ماه‌چین است.

  خواص زعفران برای رحم

  چیزی که بر اساس تجربه بر ما مسلم شده این است که خواص زعفران برای رحم این چیزی نیست که تحقیقات نشان می‌دهد و هنوز راه زیادی تا با گشوده شدن تمام رازهای زعفران برای سلامتی و به خصوص سلامت رحم داریم. اما این بار به همین اندک دانسته‌هایمان بسنده می‌کنیم و گذری بر خواص زعفران برای رحم می‌زنیم.

  یکی از مهم‌ترین خواص زعفران برای رحم بهبود اختلالات ناشی از قاعدگی است. باید اذعان کنیم که زعفران می‌تواند بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌های ناشی از قاعدگی را بهبود ببخشد و منجر به افزایش قابل توجه کیفیت زندگی زنان شود.

  تحریک قاعدگی در افراد دارای اختلالات قاعدگی

  یکی از مسائل مهمی که در مورد سلامت زنان وجود دارد و منجر به برهم خوردن عملکردهای طبیعی روزمره آن‌ها می‌شود مسئله اختلالات قاعدگی است. زعفران می‌تواند به عنوان محرک قاعدگی برای زنانی که عادت ماهیانه منظم ندارند مناسب باشد.

  بر هم خوردن سیکل قاعدگی می‌تواند ناشی از عوامل بسیار زیادی باشد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها سبک زندگی نامناسب ماست. در هر صورت این اختلال ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و یکی از راه های غلبه بر آن مصرف زعفران پیش از زمان معمول قاعدگی است.

  کاهش اختلالات پیش از قاعدگی ( سندروم  PMS)

  یکی از خواص زعفران برای رحم که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود عملکردهای فردی و طبیعی زنان داشته باشد کمک به بهبود سندروم پیش از قاعدگی است.

  سندروم پش از قاعدگی دارای علامت های آزار‌دهنده‌ای همچون افسردگی، اختلالات گوارشی، اضطراب و درد‌های عضلانی می‌باشد. بیشتر افرادی که دچار این سندروم می‌شوند بدون علامت بالینی خاصی هستند و سیر بیماری رابه صورت خفیف می‌گذرانند. چیزی در حدود 25 درصد افراد نیاز به درمان پیدا می‌کنند.

  در یک کارآزمایی بالینی که توسط آقا‌حسینی و همکاران در سال (2008) بر روی 50 زن 20 تا 45 ساله مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی انجام شد نشان داده شد که مصرف 30 میلی‌گرم زعفران در روز و در دو نوبت می‌تواند منجر به کاهش 50 درصدی علائم (PMS) در 75 درصد از افراد بشود.

  همچنین در این مطلعه اثر مصرف زعفران بر افسردگی نیز ارزیابی شد که نتیجه آن کاهش 50 درصدی علائم در 60 درصد از افراد گروه مورد مطالعه بود.

   

  خواص زعفران برای رحم

  کاهش درد و عوارض قاعدگی

  یکی از مشکلات اصلی قاعدگی اختلال در تولید سروتونین در قبل و بعد از قاعدگی است و این موضوع منجر به مشکلات عدیده‌ای همچون افسردگی، درد، تغییرات خلقی و اشتها و برهم خوردن ریتم خواب می‌شود.

  در حین قاعدگی به دلیل تغییراتی که در ساختار رحم و هورمون‌های جنسی بدن زنان رخ می‌دهد و البته برخی موارد سیستمیک دیگر شاهد برهم خوردن میزان تولید سروتونین هستیم. سروتونین یکی از مهم‌ترین انتقال‌دهنده‌ی عصبی بدن انسان است که بسیاری از فعالیت‌های عادی بدن را کنترل می‌کند.

  مطالعات انجام شده بر روی خواص زعفران نشان می‌دهد که زعفران می‌دهد بر تولید و تنظیم سروتونین موثر باشد و نقش مهمی در بهبود عوارض قاعدگی داشته باشد.

  زعفران ضد بدخیمی‌های رحمی

  زعفران دارای مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند کروسین و کروستین است و به همین واسطه می‌توانند رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن را خنثی کند و از ایجاد سرطان‌های رحمی جلوگیری کند.

  سرطان‌ها و بدخیمی‌های رحم یکی از مهم‌ترین اختلالات زنان به شمار می‌آیند که می‌توانند منجر به ناباروی و اختلالات هورمونی و حتی روحی فراوان شوند.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.