در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

خواص زعفران برای فشار خون

آخرین بروز رسانی: 12 مرداد 1400
دسته‌بندی ها:

خواص زعفران برای فشار خون و یا به طور واضح‌تر تاثیر زعفران در کاهش فشار خون ناشی از عملکرد موثر زعفران در بدن ما می‌باشد. زعفران به واسطه دارا بودن ویژگی‌هایی همچون طبع گرم و خشک و مقادیر بسیار بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند تاثیر خوبی بر روی قلب و عروق خونی بگذارد و منجر به کاهش فشار خون بشود.

این تاثیر در اثر مصرف بلندمدت و متعادل زعفران بروز می‌کند و در صورت استفاده بی‌رویه حتی می‌توانیم در معرض مضرات زعفران قرار گرفته و سلامتی‌مان به خطر بیفتد. پس سعی کنید زعفران را به صورت مدوام و متعادل مصرف کنید تا از خواص زعفران برای فشار خون بهره‌مند شوید.

بررسی ابعاد مختلف خواص زعفران برای فشار خون

برای اینکه بتوانیم به روشنی در رابطه با خواص زعفران برای فشار خون صحبت کنیم بهتر است این موضوع را در ابعاد مختلف آن بررسی کنیم. به طور مشخص گفتیم که زعفران تاثیر خوبی بر روی کنترل فشار خون محیطی دارد و مطالعات و بررسی‌های انجام شده علمی این موضوع را به اثبات رسانده‌اند.

خب سوال اصلی اینجاست که ما می‌دانیم مصرف زعفران منجر به کاهش فشار خون می‌شود، اما چگونه؟ برای پاسخ به این سوال به موارد زیر اشاره خواهیم کرد.

1. مطالعات علمی

مطالعه شماره یک

در یک مطالعه بالینی بر روی مدل آزمایشگاهی و در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد میران تاثیر زعفران بر کاهش فشار خون در گروه‌های 5 تایی از رت‌های آزمایشگاهی بررسی شد.

در این مطالعه ابتدا در گروه‌های شاخص رت‌ها اقدام به افزایش فشار خون کردند و سپس با تزریق دوزهای کروسین و سافرانال اثرگذاری آن‌ها بر روی فشار خون بررسی شد. کروسین تزریق شده در دوزهای 50، 100و 200 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم تزریق شد و سافرانال نیز در دوزهای 1، 5 و 25 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم تزریق شد.

در نتیجه این مطالعه آمده است که زعفران منجر به کاهش میانگین فشار خون شریانی (MABP) و ضربان قلب می‌شود. این یعنی مواد موثره موجود در زعفران منجر به کاهش فشار خون موش‌های آزمایشگاهی شدند.

 

خواص زعفران برای فشار خون

 

مطالعه شماره 2

در مطالعه دیگری که با تمرکز بر اثرات قلبی عروقی عصاره آبی و یا الکلی زعفران بر روی خوکچه هندی انجام شد به طور معنی داری نشان داده شد که زعفران می‌تواند تعداد ضربان قلب و قدرت انقباضی را کاهش داد.

گفته می‌شود این نتایح نشان‌دهنده اثرات مهارکنندگی قوی زعفران بر روی کانال‌های کلسیمی می‌باشد. لازم به ذکر است که تاثیر سافرانال در کنترل فشار خون بسیار بیشتر از کروسین می‌باشد.

2. تقویت سلامت قلبی

زعفران می‌تواند با دو مکانیسم اصلی منجر به تقویت سلامت قلبی و به تبع آن کنترل و کاهش فشار خون شود. دو مکانیسم عملکرد آنتی‌اکسیدانی و طبع گرم و خشک زعفران می‌تواند منجر به بهبود سلامت قلبی شوند و در نهایت منجر به بهبود فشار خون شود.

عملکرد آنتی‌اکسیدانی زعفران

یکی از مکانیسم‌های خواص زعفران برای فشار خون و به خصوص قلب وجود مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان‌های موثر در زعفران است. این آنتی‌اکسیدا‌ن‌ها می‌توانند با بهبود عملکرد عضلات قلبی و جلوگیری از ایجاد آترواسکلروز منجر به تنظیم عملکرد قلبی شوند.

باید دقت داشته باشید که هر گاه سلامت قلبی شما تامین شود فشار خون شما نیز بهبود خواهد یافت چراکه یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر روی فشار خون قلب و عملکرد آن می‌باشد.

طبع گرم و خشک زعفران

زعفران گیاهی است که درای طبع گرم و خشک است و به همین واسطه نیز می‌تواند منجر به افزایش جذب مواد غذایی و داروها به بافت قلبی شود. این موضوع باعث می‌شود تا قلب به خوبی عمل کند و کار خود را به نحو احسن انجام دهد.

در نهایت با تنظیم عملکرد قلبی شاهد بهبود و کاهش فشار خون بالا خواهیم بود.

3. کاهش مقاومت عروقی

دومین مکانیسم مهم زعفران که به واسطه آن شاهد خواص زعفران برای فشار خون هستیم عملکرد تنظیم مقاومت عروقی آن است. در واقع یکی از مهم‌ترین عوامل تنظیم کننده فشار خون مقاومت عروق محیطی می‌باشد و هر گاه شاهد کاهش مقاومت کلی عروق محیطی باشیم فشار خون نیز کاهش پیدا می‌کند.

زعفران با دو مکانیسم اصلی می‌تواند منجر به کاهش مقاومت عروق محیطی شود:

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زعفران می‌تواند با جلوگیری از اکسید شدن لیپوپروتئين‌های حامل چربی موجود در عروق خونی منجر به جلوگیری از رسوب این چربی‌‌‌ها در عروق شده و از تغییرات فشار خون محیطی ناشی از مشکلات عروقی جلوگیری کند.

در واقع رادیکال‌های آزاد تولید شده در عروق خونی منجر به آسیب به دیواره عروق شده و این آسیب عروقی به طور مستقیم منجر به افزایش و یا کاهش قابل توجه در فشار خون محیطی می‌شود.

خواص زعفران برای فشار خون

 

اثرات شل‌کنندگی زعفران بر روی عروق محیطی

یکی از کاربردهای زعفران که منجر به خواص زعفران برای فشار خون می‌شود اثرات شل‌کنندگی وابسته به غلضت زعفران است. این اثر احتمالا با اثر بازکنندگی بر روی کانال‌های پتاسیم و یا اثر مسدودکنندگی بر روی کانال‌های کلسیمی همراه می‌شود.

احتمالا عملکرد کاهش عروق خون محیطی ناشی از زعفران به دنبال افزایش NO در عروق می‌شود. نیتریک اکساید همان ماده‌ای است که در داروهای کنترل فشار خون به کار می‌رود و مهم‌ترین عامل این اثر در زعفران کروسین، پیکروکروسین و سافرانال می‌باشد.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.