پشتیبانی ماه چین
پشتیبانی ماه چین
مسعود قیطاسی

سلام، مسعود قیطاسی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با علاقه خود، کشت نوین زعفران را آغاز کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

0910-867-4688

درآمد کاشت زعفران در منزل، در خانه خود نشاط بکارید

۳ مرداد ۱۳۹۹
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

اینکه بخواهیم زعفران مورد نیازمان را به طور طبیعی و با کیفیت بالا تولید کنیم دلیلی کافی برای کاشت زعفران در منزل است اما نمی‌توان از درآمد کاشت زعفران در منزل نیز به راحتی چشم پوشی کرد. پس با ما باشید تا هر آن‌چه در مورد کاشت زعفران در منزل و درآمد آن نیاز دارید به دست آورید.

تجربه کاشت زعفران در منزل

من علاقه خاصی به کاشت مواد غذایی مورد نیازم داشتم و هر بار سعی میکردم برای یکبار هم که شده محصول مورد نیازم را خودم کشت کرده و مصرف کنم(لذتی دارد وصف نشدنی). یک روز به سرم زد که زعفران را نیز به همین نحو کشت کنم.

اطرافیان در مواجهه با این قضیه می‌گفتند: زعفران؟ بیخیال بابا مگه میشه تو خونه زعفران کاشت. اما بنده تسلیم نشدم و با تمام مشکلاتی که پیش آمد مقداری پیاز زعفران تهیه کردم. اما پس از کاشت پیاز‌ها حتی یک‌عدد از آن‌ها هم رشد نکرد.(حال خیلی بدی بود)

بعدها بواسطه یک مشاور کاشت زعفران متوجه شدم که به دلیل تاخیر من در کاشت پیاز‌ها در خاک و نگه‌داری نامناسب، پیازها خراب شده‌اند. به کمک همان مشاور راه را پیدا کردم و پیاز‌های زعفران مرغوب را تهیه و کشت کردم. حالا من مانده‌ام و لذتی بی پایان از کاشت زعفران در منزل و زعفرانی که سر سفره خانواده آمده است.

درآمد کاشت زعفران در منزل چگونه است؟

میزان دقیق درآمد کاشت زعفران در منزل به صدها فاکتور و عامل بستگی دارد که بررسی آن‌ها در حوصله این متن نیست. پس با در نظر گرفتن شرایط معمولی و عملکرد نیمه حرفه‌ای شما اقدام به محاسبه می‌کنیم.

با توجه به سطح زیر کشت شما، نحوه کشت شما، منطقه زندگی شما و عملکرد شما در رسیدگی به پیاز‌های کاشته شده به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم پیاز زعفران در سال‌ دوم به بعد ۱۰۰ تا ۴۰۰ گرم زعفران خشک برداشت خواهید کرد.

قیمت هر کیلو پیاز زعفران بستگی به نوع زعفران دارد ولی در بازار بین ۸ تا ۲۰ هزار تومان در نوسان است. برای خرید میتوانید به صفحه خرید پیاز زعفران بروید و قیمت ها را بررسی کنید.

پیاز‌های شما پس از کاشت تا هفت سال بار می‌دهد و در همین حال خودش نیز تکثیر می‌شود و در زیر خاک چند برابر می‌شود. پس شما با کاشت زعفران با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم زعفران برداشت خواهید کرد و هم پیازتان تکتیر خواهد شد و در سال هفتم با جابه‌جایی پیاز‌ها به محل جدید تا هفت سال دیگر نیز می‌توانید زعفران برداشت کنید البته این بار چند برابر بیشتر.

بنابرین کشت پیاز زعفران با حجم زیر ۵۰ کیلو گرم پیاز زعفران چندان درآمد خاصی ندارد و فقط در حد مصرف یک خانواده و اطرافیان میتوان زعفران برداشت کرد.

 

نحوه کاشت زعفران در منزل

گام اول

در نخستین گام شما باید با توجه به شرایطی که دارید نحوه کشت خود را مشخص کنید. به طور کلی با دو روش می‌توان زعفران را در منزل کاشت:

  1. کاشت زعفران در جعبه
  2. کاشت زعفران در خاک باغچه

۱- کاشت زعفران در جعبه

این نوع کاشت متناسب با افرادی است که در فضای شهری زندگی می‌کنند و به زمین و باغچه دسترسی مناسب ندارند. شما می‌توانید با تهیه تعدادی جعبه و طبق روشی که پیش‌تر در کاشت زعفران در جعبه به تفصیل توضیح دادیم اقدام به کشت زعفران کنید.

کاشت زعفران در جعبه

۲- کاشت زعفران در باغچه

اگر خانه شما دارای باغچه یا زمینی مناسب است این روش برای شما کارایی خوبی خواهد داشت.

گام دوم

پس از این که مکان مناسب کاشت زعفران خود را مشخص کردید نوبت خریدن پیاز مرغوب متناسب با آب‌وهوای محل زندگی شماست. اگر در منطقه شما زعفران کشت می‌شود می‌توانید به کشاورزان سری بزنید و از آن‌ها درخواست پیاز کنید و در غیر اینصورت ماه‌چین پیازی که متناسب با با شرایط آب‌وهوایی و نوع کشت مورد نظرتان را با بهترین کیفیت تامین خواهد کرد.

اگر قصد مشت آزمایشی زعفران را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از پیاز زعفران درشت استفاده کنید، ولی اگر قصد کشت زعفران در متراژ بالای هزار متر را دارید از پیاز زعفران سایز متوسط استفاده کنید.

خرید پیاز زعفران

پیاز زعفران

گام سوم

پس از تهیه پیاز سعی کنید در اولین فرصت مناسب اقدام به کاشت آن‌ها در زمین کنید. شما می‌توانید پیازتان را از اواخر خرداد تا اواخر شهریور تهیه کرده و بکارید. برای کاشت پیازها در زمین شیاری به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر حفر کرده و پیازهارا به سمت بالا در آن قرار دهید. سعی کنید پیازها را دانه دانه و به طور مناسب در خاک قرار دهید.

نکته مهمی که باید حواستان باشد میزان مواد آلی خاک است که باید به میزان متعادلی برای گیاه تامین گردد. شما می‌توانید خاک را با گیاه‌خاک یا کودهای موجود در بازار غنی کنید فقط حواستان باشد که با زیاده روی در مصرف کود منجر به مسمومیت گیاه نشوید.

آبیاری زعفران با توجه به شرایط آب‌ و هوایی محل زندگی شما در ۲ تا ۴ نوبت انجام می‌شود و در غالب مناطق همان دو نوبت کافی است.

آبیاری اول در فاصله ۱۰ تا ۱۵ مهرماه و عمیق، آبیاری دوم پس از  پایان برداشت گل‌های زعفران در اواسط آبان‌ماه و آبیاری سوم در مناطقی که باران زمستانه نمی‌بارد و در اواخر اسفندماه انجام می‌شود.

نکته مهم در باب آبیاری این است که هرگز نباید زعفران را در تابستان آبیاری کنید چرا که با این کار دو عامل رطوبت و دمای بالا که از عوامل آسیب به پیاز زعفران هستند را کنار هم قرار می‌دهید.

 

گام چهارم

نوبت می‌رسد به رسیدگی و برداشت زعفران. گل‌های زعفران در آبان‌ماه و به مدت ۲۰ روز آماده برداشت هستند. در سال اول کاشت زعفران با توجه نوع پیاز ممکن است زعفران چندانی برداشت نکنید و باید برای پیک زعفران حاصل از پیاز یک سال دیگر صبر کنید. در آبان‌ماه سال بعد شما می‌توانید با توجه به میزان پیازی که کشت کرده‌اید زعفران خوبی را برداشت کنید. و این روند تا سال هفتم ادامه دارد.

شما باید به زعفران مانند هر گیاه دیگری رسیدگی کنید و حواستان به علف‌های هرز و موادآلی خاک و دیگر فاکتورهای آسیب زا باشد. زعفران در طی دوره‌ی رشد به نور و گرمای کافی احتیاج دارد.

نگران سرمای زمستانه نباشید چرا که زعفران سرما را دوست دارد و اصلا همین کاهش دمای نسبی است که باعث بیدارشدن آن در پاییز می‌شود. وهمین سرمای زمستانه است که باعث افزایش کیفیت زعفران شما می‌شود.

ماه‌چین صمیمانه آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه کاشت زعفران است و لطفا در صورت کاشت زعفران تجربیات ارزشمند خود را با ما و دیگر کاربران ماه‌چین به اشتراک بگذارید در ضمن می توانید با تهیه‌ی عکس و فیلم از مراحل کارتان به دیگر دوستان خود نیز این حس فوق‌العاده را منتقل کنید.