آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

خاک و زمین مناسب برای کشت زعفران

آخرین بروز رسانی: 30 تیر 1401
دسته‌بندی ها:
 • خاک و زمین مناسب برای کشت زعفران یکی از مهم ترین عواملی است که باید آن را مورد بررسی قرار داد. آنالیز آب و خاک زمین کشاورزی هنگام انتخاب زمین جهت کشت زعفران، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کاشت زعفران است. چرا که با انتخاب زمین مناسب از نظر آب و خاک به بیشترین بازده ممکن از مزرعه دست پیدا خواهید کرد و زحمات شما به بهترین شکل ممکن به ثمر خواهد نشست.

  چرا باید خاک و زمین مناسب برای کشت زعفران را آنالیز کنیم ؟

  زعفران با اینکه گیاه بسیار کم‌توقعی است اما مانند هرگیاه دیگری نیاز به برخی از مواد آلی، معدنی، سولفور، پتاسیم و نیتروژن دارد. وجود این مواد در آب و خاک با چشم قابل تشخیص نیست و این لزوم آزمایش و بررسی آب و خاک را توجیه می‌کند.

  هم‌چنین بررسی میکروبی به طور خاص در منابع آب مورد استفاده جهت کاشت زعفران بسیار مهم است، چراکه بیماری‌ها در کمین مزرعه شما هستند.

  از سوی دیگر پیاز زعفران شما 5 تا 7 سال در خاک خواهد ماند و این کاملا منطقی است که از همه لحاظ زمین مورد نظر را بررسی کرده باشید. پیاز زعفران شما سرمایه اصلی شماست که هرساله با تولید مثل افزایش پیدا می‌کند.

  این بدیهی است که با افزایش کیفیت زمین می‌توانید سرمایه‌تان را به مقدار مطلوبی افزایش دهید و از آسیب‌های احتمالی به پیاز‌ها جلوگیری کنید.

  خاک و زمین مناسب برای کشت زعفران

  نمونه‌برداری جهت آنالیز

  نمونه برداری جهت آنالیز خاک و زمین مناسب برای کشت زعفران را به دو روش می‌تواند انجام شود:

  1. نمونه برداری به وسیله خودتان

  که در این صورت باید از جزئیات نمونه برداری آگاهی داشته باشید بطوریکه بدانید از چه عمقی و در چه محلی و چه مقداری آب و خاک را برداشته و به آزمایشگاه مربوطه انتقال دهید.

  در این مورد می‌توانید از مسئولین آزمایشگاه راهنمایی‌های لازم را بگیرید.

  1. نمونه برداری به وسیله کارشناس آزمایشگاه

  آزمایشگاه کجاست؟

  در سراسر کشور آزمایشگاه های دولتی مربوط به جهاد کشاورزی و خصوصی وجود دارند. با مراجعه به این پایگاه می‌توانید اطلاعاتی در مورد تعرفه‌ها و لیست آزمایشگاه‌ها بدست بیاورید.

  و ‌هم‌چنین اگر علاقه دارید بیشتر در مورد آب و خاک و رابطه آن با کشاورزی بدانید به پایگاه موسسه تحقیقات آب و خاک مراجعه کنید.

  چه خاکی مناسب کشت زعفران است؟

  به طور کلی خاکی مناسب کشت زعفران است که به میزان 30درصد سنگ‌ریزه و رس و به میزان 30درصد نیز دارای سیلت باشد یعنی همان نسب 1 به 3 رعایت شود. این شرایط بهترین نوع خاک برای کشت زعفران است که به آن (لومی-شنی) می‌گویند.

   

  خاک و زمین مناسب برای کشت زعفران

  بافت سبک خاک به دلیل کاهش فشردگی و مقاومت و هم چنین به وجود آمدن گردش هوای مناسب باعث افزایش رشد پیاز زعفران و در نتیجه افزایش تعداد گل‌ها خواهد شد. زعفران در زمین‌هایی که دارای قلوه‌سنگ یا علف‌هرز و یا مواد آلی پوسیده نشده باشد به خوبی رشد نخواهد کرد.

  همچنین زعفران در خاک‌های دارای کلسیم یا آهک و دارای میزان مناسبی از مواد آلی بهتر به عمل می‌آيد. خاک‌های بسیار غنی از لحاظ معدنی و آلی برای رشد زعفران مناسب نیستند چراکه باعث افزایش رشد رویشی نسبت به رشد زایشی خواهند شد و بازده محصولات کاهش خواهد یافت.

  علف هرز

  علف‌های هرز با گیاه زعفران در استفاده از منابع غذایی و نور رقابت می‌کنند ودر هنگام برداشت زعفران نیز مزاحمت‌هایی را ایجاد ‌می‌کنند. از طرف دیگر علف‌های هرز میزبان آفت‌ها و حشرات هستند. پس علف‌های هرز را جدی گرفته و از وجین کردن مزرعه خود غافل نشوید.

  پارامتر‌های آنالیز آب و خاک برای کشت زعفران

  پارامتر‌های سنجشی بسیاری برای آنالیز آب وخاک وجود دارند که برخی از آن‌ها در تصویر زیر نمایش داده شده‌اند و البته بررسی همه‌ی آن‌ها برای کشت زعفران لازم نیست و ما اینجا به دو مورد از اصلی‌ترین موارد اشاره خواهیم کرد.

  آنالیز PH

  در مورد گیاه زعفران خاکی مناسب است که دارای اسیدیته خنثی یا متمایل به قلیایی باشد. بهترین PH در محدوده 6 تا 7 قرار دارد ولی تا 8.5 قابلیت تحمل دارد.

  این شرایط بهترین وضعیت برای کشت زعفران می‌باشد.

  آنالیز EC (املاح خاک)

  میزان املاح خاک هر چه به صفر نزدیک‌تر باشد بهتر است و به طور کلی باید زیر 3000 باشد. به شکلی که خاک به هیچ وجه نباید شور باشد. میزان املاح و الکترولیت خاک هرچه کمتر باشد برای کاشت زعفران ایده‌آل‌تر است.

  در صورت وجود مورد خاص در نتایج آزمایش خاک و آب مزرعه شما، کارشناسان آزمایشگاه شما را مطلع خواهند کرد تا سرمایه خود را حفظ کنید.

  در نتیجه باید بگوییم:

  از این اولین و مهم‌ترین گام قبل از کاشت زعفران غافل نشوید تا بتوانید بازدهی بسیار خوبی از مزرعه زعفران خود بگیرید و بدانید که سرمایه شما پیاز‌های زعفران شما هستند که قرار است در این خاک رشد کنند و زیاد شوند

  پس به اندازه‌ی کافی در انتخاب زمین دقت کنید. و هم‌چنین بدانید با وجود تمام مشکلات و خطرات با انجام چند گام ساده و ابتدایی می‌توانید مزرعه‌ای سالم و پربار داشته باشید.

  این درست است که بسیاری از شما سال‌های طولانی است که کشاورزی می‌کنید و با یک نگاه به زمین همه چیز را در مورد زمین خواهید فهمید. بله قطعا همین طور است اما برخی چیزها در ظاهر مشخص نیست و مقدار بسیار کمی از آن برای گیاه نیاز است و اگر نباشد بازدهی زعفران کاهش ‌می‌یابد پس از آنالیز آب و خاک مزرعه خود غافل نشوید.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶۵ رای

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. حسین حاجی شرفی

   سلام
   منطقه شوقان استان خراسان شمالی(شهرستان جاجرم) برای کشت زعفران مناسب می باشد؟

  2. ابراهیم

   سلام
   زمین با خاک سفید و سبک مناسب کشت زعفران هست یا نه ممنون از راهنمایی تون ،

  3. صادق

   سلام
   در اهواز میشه زعفران کشت کرد؟

  4. افشار

   سلام من میخوام کشت زعفران انجام بدم میخواستم بپرسم کدوم شهرزمین بخرم آبو هواش برای کشت زعفران مناسبه وبرای خریدپیازکیفیت عالی زعفران چه مقدارسرمایه نیازه وچه وسایل وتجهیزاتی نیازه؟

  5. افشار

   سلام من میخوام کشت زعفران انجام بدم میخواستم بپرسم درکدوم شهرزمین بخرم که زمین ونوع آب وهواش برای پرورش زعفران مناسب باشه وزعفران خوب ومرغوبی کشت کنم؟واینکه برای کشت زعفران جداازهزینه خریدزمین چه مقدارمبلغی برای خریدپیازکیفیت عالی زعفران وچه تجهیزات و وسایلی بایدتهیه کنم واینکه دریه زمین یک هکتاری چه مبلغی سودآیدم میشه ازکشت زعفران؟

  6. علیرضا مرتضوی

   باسلام
   زمین من آهکی ماسه ای هست بنظرتون خاک ماسه ای مفیده
   واینکه میخوام کود گوسفندی پوسیده هم اضافه کنم
   لطفا راهنماییم کنید

  7. ناشناس

   سلام
   حدود ۵۰ متر مربع باغچه اماده دارم نزدیک فریدون شهر اصفهان خاک باغچه رو از سنگ‌های درشت پاک کردم البته فکر میکنم خاک رس اون زیاده ، و باید سنگ ریزه مخلوط کنم ،
   حال سوال من این هست که مقداری کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط کنم یا خیر؟؟

  8. رحمت اله

   سلام زمین کشاورزی دارم خاکش قرمزه ایا میشه زعفران کاشت

  9. فرزانه

   سلام وقتتون بخیر میخوام پیاز زعفران توی گلدان بکارم
   خاکی که دارم خاک برگ و خاک باغچه ورمی کمپوست و کوکوپیت هست و دسترسی به کود گاوی ندارم
   میشه خواهش کنم راهنماییم کنید که آیا این خاک مناسب هست یا خیر

  10. محمد

   سلام بنده یک هکتار زمین کاملا دیم دارم آیا امکان کشت زعفران وجود دارد.

  11. ابوالفضل

   سلام یعنی دما هیچ ربطی در ابیاری نداره

  12. طاهره مصطفایی

   دما چند درچه شود آب اول را بدهیم