آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

علت خشک شدن علف زعفران

آخرین بروز رسانی: 9 اسفند 1402
دسته‌بندی ها:
 • خشک شدن علف زعفران دلایل مختلفی دارد که شما باید در این مورد تمامی جوانب را بسنجید. علف های زعفران نقش بسیار مهمی در رشد و سلامت گیاه زعفران ایفا می‌کنند چرا که در فصل زمستان، زمانی که ریشه های پیاز زعفران از بین می روند مواد غذایی مورد نیاز پیاز زعفران از طریق برگ های آن تامین می شود به همین دلیل مراقبت از سلامت برگ های زعفران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  علت زرد شدن و خشک شدن علف زعفران

  همان طور که اشاره شد خشکی برگ های زعفران علت های زیادی دارد که در این بخش به تمامی این دلایل رسیدگی می کنیم. رایج ترین دلیل خشک شدن برگ ها را برای شما جمع آوری کرده ایم:

  آفت و بیماری ها

  یکی از دلایل خشک شدن علف زعفران آفت و بیماری هایی مانند قارچ و باکتری های بیماری زا هستند. زمانی که  پیاز های زعفران درگیر بیماری شوند علاوه بر تاثیری که بر خود پیاز دارند این قارچ ها باعث خشک شدن برگ ها و خزان زودرس آن ها می شود. در نتیجه یکی از اقداماتی که باید در مواجه با خشکی برگ های زعفران داشته باشید چک کردن پیاز های زعفران از نظر قارچ و عوامل بیماری زا است.

  علت خشک شدن علف زعفران

  کافی نبودن رطوبت خاک

  کم آبی و نبودن رطوبت کافی در اطراف پیاز زعفران یکی از اصلی ترین عوامل خشک شدن برگ های زعفران است. هر گیاهی برای ادامه حیات و رشد صحیح خود به آب کافی نیاز دارد. گیاه زعفران هم از این قاعده مستثنا نیست. نبودن رطوبت کافی در اطراف پیاز زعفران با ایجاد تنش هایی برای گیاه از رشد صحیح آن جلوگیری می‌کند.

  علاوه بر موارد گفته شده نبود رطوبت کافی دشمن اصلی خزان زودرس برگ های زعفران است. زمانی که برگ ها دچار خزان زودرس شوند دوره‌ی رشد پیاز های زعفران هم کوتاه میشود و زمانی که دوره رشد پیاز های زعفران کوتاه تر از حد معمول شود ، پیاز ها به اندازه مناسب درشت نمی شوند و رشد نمی‌کنند به این دلیل که یک الی دو ماه از طول و زمان رشد پیاز های زعفران کم می شود.

  استفاده اشتباه از علف کش

  یکی دیگر از دلایل خشک شدن علف زعفران استفاده کردن از علف کش هایی است که مناسب برای برگ های زعفران نیستند. برگ های زعفران پهن برگ هستند و اگر شما اشتباها از علف کش هایی استفاده کنید که برای پهن برگ ها باشند در کنار علف ها برگ های اصلی زعفران نیز از بین می روند.

  مناسب ترین علف‌کش برای مزرعه زعفران علف‌کش سوپرگالانت است که شما می توانید در اسفند ماه در کنار کود های محلول پاشی استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از علف‌کش سوپرگالانت هم باعث نابودی برگ های زعفران می‌شود حتما در دز مصرفی آن دقت بالایی داشته باشید.

  میتونی مقالات مرتبط با این موضوع رو مطالعه کنی!

  بیماری های قارچی جز بزرگترین آفت تمامی گیاهان محسوب می‌شوند…

  بهترین قارچ‌کش زعفران

   

  استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی

  استفاده از کود‌های مورد نیاز گیاه زعفران بسیار در رشد و تقویت آن تاثیر مثبت دارد اما در صورتی که در استفاده این کود ها زیاده روی نشود و به اندازه مناسب مزرعه زعفران استفاده شود. زمانی کودهای زعفران تاثیرات منفی از جمله خشک شدن برگ های زعفران را دارد که بیش از حد مجاز برای مزرعه استفاه شود در این صورت به جای کمک به گیاه برای رشد بهتر و تقویت آن باعث نابودی گیاه می شود.

  سخن پایانی

  طبق گفته های قبل برگ های زعفران از اهمیت بسیار بالایی در رشد و تقویت پیاز ها دارند که برای سلامت ماندن آن ها باید کوشا باشید. عوامل تاثیر گذار در خشک شدن علف زعفران را با هم بررس کردیم. اگر که می خواهید یک مزرعه سالم و پر بار زعفران داشته باشید حتما باید شرایط کشت اصولی و نگهداری صحیح از پیاز زعفران را رعایت کنید.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  
  بدوندیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *