در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

نکات مهم خرید زعفران چیست؟

28 اردیبهشت 1400
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

زعفران نه تنها توی کشور ما، بلکه توی همۀ کشور ها شناخته شده‌اس و محبوبیتش توی کشور ما اجتناب ناپذیره. با توجه به قیمت بالای زعفران، حتما شما هم ترجیح میدید که زعفرانی اصل و مرغوب خریداری کنید. اگر کیفیت زعفرانی که میخرید براتون مهمه، با ما همراه باشید تا نکات مهم خرید زعفران رو براتون بازگو کنیم.

نکات مهم خرید زعفران

حالا که اینقدر استفاده از زعفران زیاد و همه گیر شده بهتره که هنگام خرید، حواستون رو جمع کنید تا زعفران اصل و با کیفیت خریداری کنید. برای خرید زعفران با کیفیت، بهتره که یک سری نکات رو بدونید که در ادامه اون هارو براتون شرح میدیم.

 

هر مثقال زعفران معادل چند گرم است؟

قبل از هرچیز شما باید بدونید که هر مثقال زعفران معادل چند گرمه. متاسفانه بعضی از فروشنده های عزیز برای سود بیشتر خودشون، این معادل سازی را هرجور که دل تنگشون بخواد به شما میگن. اما نگران نباشید ما اینجاییم که نگذاریم اون‌ها به هدفشون برسن. درواقع هر مثقال زعفران معادل 4.6 گرمه.

 

گول ارزان بودن زعفران را نخورید!

کاشتن زعفران، نگه‌داری ازش و مخصوصا برداشت زعفران کار پر زحمتیه. شاید براتون جالب باشه که بدونید از حدود 150 گلی که برداشت می‌شه فقط یک گرم زعفران تولید می‌شه. با توجه به این نکاتی که گفتیم ارزان بودن زعفران امری غیرممکنه. پس اگه زعفران رو ارزون بهتون فروختند بدونید که دار  کلاه میره!

 

زعفران به چند دسته تقسیم می‌شود؟

زعفران از لحاظ درجۀ کیفی به چهار دستۀ ممتاز، درجۀ یک، درجۀ دو و درجۀ سه تقسیم می‌شه. طبیعی است که زعفران ممتاز از همه بهتره. زعفران انواع مختلف و دسته بندی های مختلفی داره. برای آشنایی بیشتر با این موضوع به مقالۀ دیگر ما، یعنی انواع زعفران و تفاوت آن ها سری بزنید.

 

طعم و رنگ زعفران باید چگونه باشد؟

وقتی زعفران رو روی زبونتون میذارید، باید طعمی تلخ و گس داشته باشه. اگر زعفران شیرین بود یا طعم تلخی نداشت، تقلبی است. زعفران برای رنگ دهی احتیاج به زمان داره. اگر زعفرانی که خریدید زود رنگ داد باید بگم که زعفرانتون تقلبیه!

 

بافت زعفران باید چگونه باشد؟

زعفران باید بافتی ترد و شکننده داشته باشه. اگر بافت زعفرانی که خریدید نرم و چسبناک باشه، زعفران تقلبیه. رنگ زعفران هم باید قرمز روشن با نوک روشن تر باشه.

تازه بودن زعفران

یکی از نکات مهم خرید زعفران، تازه بودن زعفرانه. هنگام خرید زعفران، حتما به تاریخ روی بسته بندی دقت کنید. یکی دیگه از روش های فهمیدن اینکه زعفران تازه است یا قدیمی رنگشه؛ اگر رنگ زعفران قرمز کدر باشه معلوم می‌شه که زعفرانتون قدیمیه.

عطر زعفران

زعفران بوی تازه و معطری میده. اگر هنگام بو کردن زعفران عطری معطر، مثل عطر علف خشک و عسل حس نکردید، یا حس کردید که مواد شیمیایی توش داره، یا حتی اگر بوی کهنگی میداد، بهتره که ازش دوری کنید.

 

شکل زعفران

زعفران سه شاخه‌ایه و سرش شیپور ماننده. هرچقدر از قسمت شیپور مانند به پایین بیاید زعفران باریک تر میشه. اگر زعفران زیادی براق باشه یا رنگش یه دست باشه باید به تقلبی بودنش شک کنید.

 

چند آزمایش ساده برای اصل بودن زعفران

 

آزمایش جوش شیرین

مقداری جوش شیرین را آب حل کنید، و زعفران را به آن اضافه کنید. اگر زعفران مخلوط جوش شیرین و آب را زرد رنگ کرد، زعفران اصله، اما اگر زعفران محلول را قرمز کرد، زعفران تقلبی است.

آزمایش جوش و شیرین و زعفران

آزمایش بنزین

بنزین حلال زعفران نیست، پس اگر با حل کردن زعفران در بنزین، بنزین رنگی شد، زعفران تقلبی است.

آزمایش آب سرد

مقداری زعفران را در آب سرد بریزید و بعد از چند دقیقه اون رو بین انگشتاتون بمالید. اگر زعفران از هم جدا نشد، اصله. اما اگر پودر شد، تقلبیه.

آزمایش کاغذ

مقداری زعفران رو توی یک کاغذ بریزید، و کاغذ رو تا کنید و روی زعفران فشارش بدید. اگر روی کاغذ ردی از روغن بمونه زعفران تقلبیه.

 

حالا که با مشخصات زعفران اصل آشنا شدید، دیگه خیالتون از بابت خرید زعفران اصل راحته. فقط کافیه هنگام خرید زعفران حواستون رو جمع کنید و از دانشتون استفاده کنید؛ و بعد با خیال راحت زعفران رو مصرف کنید.

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.