در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

زعفران شکسته یا زعفران نرمه چیست؟ تقلب در زعفران شکسته

دسته‌بندی ها:

زعفران در انواع مختلفی وجود دارد که یکی از انواع آن، زعفران شکسته است که به آن زعفران نرمه نیز گفته می‌شود. زعفران شکسته شامل کلاله‌های خرد شده زعفران است، بسیای از افراد هستند که اطلاعی از وجود این نوع زعفران ندارند و کاربرد آن را نمی‌دانند، ما این مقاله را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که به شما بگوییم، زعفران شکسته چه ویژگی هایی دارد و یا در اصل به چه زعفرانی گفته می‌شود. پس در ادامه این مقاله با ماه چین همراه باشید.

زعفران شکسته یا نرمه چیست؟

هنگامی که کلاله‌‌های زعفران از گل زعفران جدا شده و خشک می شوند در هنگام جابه جایی زعفران ها بعضی از کلاله های درشت خرد شده و ریز ریز می‌شوند، که به این زعفران‌های خرد شده زعفران شکسته یا زعفران نرمه می‌گویند.

زعفران شکسته

ویژگی های زعفران نرمه

زعفران نرمه مانند زعفران سوپر نگین یا سرگل دقیقا همان رنگ، بو و عطر خاص خودش را دارد، فقط با این تفاوت که شکل ظاهری آن متفاوت است. کیفیت و رنگ دهی زعفران نرمه در حد زعفران سرگل است و تنها ظاهر شکسته و متفاوت آن باعث شده است که قیمت پایین تری نسبت به دیگر نوع زعفران ها داشت باشد.

افراد زیادی هستند که از زعفران نرمه استفاده بسیاری دارند مانند: رستوران داران که از آن به عنوان چاشنی اصلی مزه غذاهای خود استفاده می‌کنند و هم چنین قنادی ها ، تالار ها و آشپزخانه ها نیز، به دلیل به صرفه بودن قیمت زعفران شکسته نسبت به زعفران سرگل از آن استفاده می‌کنند.

تقلب در زعفران شکسته

زعفران نرمه

امروزه در بازار فروش زعفران متاسفانه بسیار تقلب و کلاهبرداری صورت می‌گیرد که در این نوع زعفران دلیل آن این است که بخاطر ریز بودن زعفران، برخی از افراد با رنگ کردن گیاه گلرنگ و ریشه زعفران و ریز ریز کردن گوشت گاو خشک شده، آن ها را به عنوان زعفران شکسته به فروش می‌رسانند.

پیشنهاد ما به شما این است که زعفران نرمه خریداری نکنید و همان زعفران سرگل را به مقدار نیاز خود، آسیاب کنید ولی اگر می‌خواهید زعفران نرمه خریداری کنید، باید در خرید این نوع زعفران دقت بالایی داشته باشید و از مکان ها و فروشگاه های معتبر خرید کنید. هم چنین، برای تشخیص تقلبی بودن زعفران آن می‌توانید از آزمایشگاه ها و یا افرادی که در زمینه شناخت زعفران حرفه ای هستند کمک بگیرید.

در ادامه موضوع تقلب در زعفران شکسته باید بگم که سال ها پیش یک آقایی که در کار آشپزی بود و آشپزخانه بزرگی داشت با ماه چین تماس گرفت و گفت که من زعفران شکسته میخوام از ماه چین سفارش بدم، ما بهشون گفتیم که در این زمینه فعالیتی نداریم و به خاطر وجود تقلب زیاد و عدم آگاهی، زعفران شکسته نخرند خیلی بهتره.

ولی خب این آقا اصرار به خرید داشت، مدتی بعد بود که این آقا دوباره تماس گرفت و بله، اون اتفاقی که نباید میوفتاد افتاده بود، گفتن که من از جایی زعفران نرمه خریدم ولی وقتی به دستم رسید دیدم که تقلبیه و کلی هم هزینه کرده بود.

 

شاید برای خیلی از شما عزیزان این سوال پیش بیاید که آیا زعفران شکسته انواع مختلفی دارد؟

باید بگوییم که بله این نوع زعفران هم با توجه به کیفیت و رنگ و عطر آن تقسیم بندی می‌شود.

 

سخن آخر

با خواندن این مقاله شما عزیزان اطلاعات کافی راجب زعفران شکسته پیدا کردید و متوجه تفاوت زعفران شکسته با زعفران اصل شدید و باز هم جا دارد که بگوییم حتما حتما در خرید زعفران شکسته دقت بالایی داشته باشید، به امید روزی که کلاهبرداری زعفران تقلبی به جای زعفران اصلی از بین برود.

اگر نظری در این باره دارید،‌ خوشحال می‌شویم از نظرات ارزشمند شما بهره‌مند شویم.

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.