در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

8 راه ساده برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی، آگاهانه زعفران بخرید

25 تیر 1398
زمان مطالعه: دقیقه
دسته‌بندی ها:

یکی از مهمترین مواردی که باید در خرید زعفران رعایت کنیم این است که زعفران را از لحاظ اصالت و اصل بودن تشخیص دهیم که این امر بدون داشتن تخصص و اطلاعات لازم در این زمینه میسر نیست.

زعفران گران‌ترین ادویه جهان است و خواص فراوانی دارد. از خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد گرفته و تا استفاده در صنایع آرایشی و خوراکی ادامه دارد و به همین دلیل است که به طلای سرخ مشهور است.

گرانی زعفران باعث شده است که برخی سود جویان به تقلب در زعفران روی بیاورند و با استفاده برخی روش که در ادامه به آن می‌پردازیم بتوانند درآمد خود را با کلاه‌برداری افزایش دهند.

بد نیست این را هم بدانید که رفته به رفته خواص جدیدی از این گیاه شگفت انگیز یافت می‌شود و باعث می‌شود که قیمت زعفران افزایش پیدا کند. همین عوامل در نهایت منجر به افزایش تقلب در زعفران می‌شود.

پس برای اینکه در خرید زعفران و استفاده از آن دچار مشکل نشویم و بتوانیم انتخاب درست و مطمئنی داشته باشیم باید ابتدا راه های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را یاد بگیریم.

 

راه های تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی

1- چشیدن زعفران

یکی از راه های شناخت زعفران اصل چشیدن آن است، زعفران اصل مزه ی تلخی دارد و نباید مزه ای غیر از آن مثل مزه ی شیرین بدهد.

در صورت داشتن مزه ی شیرین قطعا به آن مواد قندی مثل آب قند جهت سنگین شدن وزن آن اسپری شده است، پس به این مورد هم حتما توجه داشته باشید.

 

2- سر شاخه های رشته زعفران باید شیپوری شکل باشند

اگر خیلی دقیق تر رشته های گل زعفران رو بررسی کنید متوجه می‌شوید که رشته‌های زعفران اصل شیپوری شکل هستند که یکی از مهمترین موارد تشخیص زعفران به شمار می رود.

 

3- تشخیص زعفران از رنگ آن

رنگ زعفران اصل تیره هست.

اگر زعفران رنگی غیر از زرشکی تیره داشته باشد و یا رنگ غیر عادی در مقایسه با زعفران اصل کاملا مشخص می شود که آن گیاه زعفران نیست بلکه می تواند توسط گیاه گلرنگ جایگزین شده باشد.

 

 

4- تقلب زعفران با گیاه گلرنگ

گیاه گلرنگ یکی از گیاهانیست که در تقلب زعفران به شدت از آن استفاده می شود و برای فردی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد نکته بسیار مهمی است و باید تفاوت های آن را با زعفران، کاملا متوجه شود.

سود جویان گلرنگ را رنگ کرده و با زعفران قاطی می‌کند تا وزن آن را بالا ببرند.

 

5- زعفران اصل و تازه عطر تندی دارد

شاید عطر زعفران را مهم ترین عامل اصل بودن و تازگی آن دانست، زعفرانی که تازه چیده شده باشد بوی بسیار تندی دارد و به محض اینکه درب آن باز می شود فضای داخل اتاق از عطر آن پر می شود، البته زعفرانی که چند سال از چیدن آن گذشته باشد عطر و بوی بسیار ضعیفی دارد و به راحتی نمی تواند فضا را معطر کند.

 

 

سرعت رنگدهی زعفران

6- سرعت رنگ دهی زعفران

زعفران اصل و درجه یک سرعت رنگدهی بسیار پایینی دارد و این عامل باعث می‌شود که زعفران اصل را آگاهانه تشخیص بدهیم. اگر زعفران را بعد از خرید دم کردید و در حین دم کردن متوجه شدید که زعفران در حد چند ثانیه رنگ داد باید بدانید که زعفران شما تقلبی است.

 

7- افزایش وزن زعفران

اگه زعفران خود را از جای مطمئنی خرید نکرده اید باید انتظار این را داشته باشید که ممکن است وزن زعفران خریداری شده افزایش داده‌اند.

رشته های زعفران را به مواردی که در پایین اشاره میکنم آغشته میکنند و وزن زعفران را چند درصدی افزایش می‌دهند.

  • عسل
  • نمک
  • اسپری کردن نوشابه

 

8- زعفران چرب نیست

برای اینکه بدانید زعفران شما تقلبی نیست، رشته های زعفران را بین کاغذ کاهی و یا روزنامه قرار دهید. اگر روی کاغد روغن و چربی مشاهده کردید، زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شد زعفران اصل می‌باشد.

 

 

سخن آخر

اگه این مقاله به آگاهیتون کمکی کرده خیلی خوشحال میشیم که این مقاله رو بین دوستانتون به اشتراک بزارید و در آخر اگه سوالی در مورد این مقاله دارید در قسمت دیدگاه‌ها بپرسید تا خیلی زود جواب بدیم.

 

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.