اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

تاریخ انقضا زعفران چقدر است؟(دم کرده یا خشک)

آخرین بروز رسانی: 15 آبان 1401
دسته‌بندی ها:
 • تاریخ انقضا زعفران دم کرده و خشک باهم تفاوت دارد. سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از شما را در زمان خرید و یا استفاده‌ی زعفران درگیر کند این است که یا این که آیا زعفران خراب میشود؟و یا آیا زعفران تاریخ انقضا دارد؟

  اولین اتفاقی که برای زعفران شما هنگام خراب شدن می افتد از دست دادن عطر و کیفیت قبلی است. در مقاله ی نگهداری زعفران نکاتی را درباره حفظ کیفیت زعفران به شما گفته ایم؛ اگر هنوز فکر میکنید زعفران شما قابل مصرف است این مقاله را بخوانید. همچنین اگر زعفران شما بیشتر از سه سال نگهداری شده بهتر است در مصرف آن دقت کنید چرا که ممکن است دچار عوارض زعفران تاریخ گذشته و یا مسمویت غذایی شوید.

  تاریخ انقضا زعفران چقدر است؟

  آیا زعفران تاریخ انقضا دارد؟

  در خصوص پاسخ سوال آیا زعفران دارای تاریخ انقضا است باید گفت که بله زعفران هم مانند سایر مواد خوراکی که دارای زمان مصرف هستند بعد از مدت به نسبت طولانی در مقایسه با برخی از مواد خوراکی کیفیت و خاصیت اولیه خود را از دست داده و به نوعی تاریخ مصرف گذشته تلقی می‌شود. که در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

  مدت زمان نگهداری زعفران (مدت زمان مصرف زعفران) در یخچال

  برخی از خانم های خانه دار زمانی که زعفران را خریداری می کنند آن را آسیاب می کنند و به صورت زعفران دم شده نگهداری می‌کنند.

  اما به این نکته توجه داشته باشید، زعفرانی که دم می کنید و می خواهید که در یخچال از آن نگه داری کنید تنها زمان و مدت نگهداری زعفران در یخچال دو هفته بوده و بعد از آن زعفران خاصیت رنگ دهی و عطر و بوی اولیه خود را از دست می‌دهد. بهتر است که به اندازه مصرف خود در این دو هفته زعفران را دم کرده و نگهداری کنید.

  نگهداری زعفران به صورت فریز شده در فریزر مدت زمان بیشتری دارد یعنی اگر که شما زعفران دم کرده خود را در داخل ظرف های مناسب ریخته و آن را در داخل فریزر قرار دهید به نسبت داخل یخچال مدت زمان بیشتری می‌توانید از آن نگهداری و استفاده کنید.

  ماندگاری زعفران دم کرده بهتر است یا زعفران خشک

  اگر به گفته های بخش قبلی توجه کنیم می‌بینیم که زعفران دم کرده ماندگاری بسیاری بالایی ندارد و پس از مدت به نسبت کوتاهی کیفیت، رنگ دهی و عطر و بوی اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد با این که می‌توان زعفران خشک را که اگر شرایط صحیح نگهداری زعفران را رعایت کنید میتوانید تا حداکثر 2 سال از زعفران خشک نگهداری و استفاه کنید.

  آیا زعفران خراب میشود؟

  زعفران هم مانند سایر مواد خوراکی اگر در شرایط مناسب و محیط مطلوب نگهداری نشود بله خراب می‌شود و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد. زعفرانی را که خریداری می‌کنید حتما باید دور از تابش نور خورشید و گرما در محیطی که خشک و تاریک است نگهداری کنید چرا که اگر در شرایط غیر از این از زعفران های خود نگهداری کنید زعفران ها خراب شده و کاهش رنگ دهی زعفران و پایین آمدن کیفیت آن اتفاق می‌افتد.

  زعفران کهنه بهتر است یا تازه

  این که بخواهیم به زعفران مانند برنج نگاه کنیم و فکر کنید هر چه بیشتر بماند بهتر میشود کاملا تفکر غلطی است.اگر زعفران را بیشتر از چندسال نگه دارید زعفران عطر وکیفیت رنگدهی اولیه خود را از دست میدهد.

  تاریخ انقضا زعفران چقدر است؟

  سخن پایانی

  و در سخن آخر هم باید گفت که زعفران یک گیاه بسیار با ارزش بوده که در خانه های ما ایرانی ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. حتما شرایط صحیح نگهداری این گیاه ارزشمند را رعایت کنید تا همیشه یک زعفران سالم و با کیفیت در منزل خود داشته باشید.

   

   

   

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.