در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

دم کردن زعفران، آموزش روش های دم کردن این گیاه آرام بخش

آخرین بروز رسانی: 22 مرداد 1398
دسته‌بندی ها:

شما برای دم کردن زعفران راه های مختلفی دارید و بر اساس هر شیوه دم کردن، طبیعتا رنگ و طعم متفاوتی را هم تجربه خواهید کرد، که ما در این مقاله به بررسی روش های متفاوت دم کردن زعفران و بررسی بهترین روش کیفی و اقتصادی آن می پردازیم تا بتوانید از تمام مزه ها و کارایی زعفران مطلع شوید.

 

چگونه زعفران را با آب جوش دم کنیم؟

دم کردن زعفران همراه با آب جوش همان روش اصیل و قدیمی ای است که تقریبا همه ما ایرانیان با آن آشنایی داریم و همانطور که می دانید خوشبختانه خیلی زمان بر هم نیست و نسبتا زود دم می کشد.

برای این شیوه از دم کردن زعفران به مقداری زعفران و آب جوش نیاز داریم و همچنین اگر ابزار های مخصوص این کار یعنی هاون و دسته هاون و روش هم باشند که بسیار عالی است و اگر آنها را نداشتید و یا به هر دلیلی قادر به تهیه آنها نبودید، می توانید از وسائل و ابزار جایگزین استفاده کنید.

 

دم کردن زعفران

 

ساییدن زعفران:

شما برای دم کردن زعفران باید در مرحله اول زعفران را در یک هاون بریزید و با دسته هاون آنرا به خوبی بکوبید چراکه با کوبیده شدن زعفران می توانید طعم و رنگ بیشتر و بهتری از زعفران را دریافت کنید. جالب است بدانید که در اغلب مناطق کشور ایران، خصوصا مناطق مرطوب، زعفران را با مقدار اندکی از شکر و یا یک حبه قند می سابند که این شیوه کاری در شیرینی زعفران و همچنین در نسوختن آن تاثیر بسیاری دارد و ما هم معتقدیم که شاید بهترین روش برای دم کردن زعفران همین روش باشد.

هشدار: حتما دقت داشته باشید که با هاون هایی که فلزی هستند، زعفران را نکوبید و در کوبیدن سرعت بالایی نداشته باشید چراکه این امور موجب سوختن زعفران می شوند و همچنین با این کار از خاصیت این گیاه پر خاصیت، کاسته می شود و قدرت رنگدهی آن هم کاهش می یابد.

 

دم کردن زعفران:

بعد از آنکه به صورت کامل و استاندارد زعفران را کوبیدید و یا آنرا با دستگاه های زعفران ساب، خرد کردید، باید آن زعفران را به مقدار کمی از آب جوش اضافه کنید و اجازه بدهید که حدود 20 تا 30 دقیقه کاملا به همان حالت باقی بماند و زعفران به آرامی رنگ و طعم فوق العاده خود را به آب منتقل کند.

اگر برایتان مقدور بود حتما این فعالیت را در ظرفی که دربسته است انجام بدهید، زیرا این کار موجب دو چندان شدن کیفیت محصول شما می شود.

همچنین مقدار آب و زعفرانی که شما می خواهید مصرف کنید به خودتان بستگی دارد ولی توصیه می کنیم برای اینکه به کیفیت بالاتری برسید آب را به اندازه یک سوم لیوان قرار بدهید و زعفران را هم به اندازه تقریبا 1 قاشق سوپ خوری یا اینکه مقداری بیشتر انتخاب کنید و زعفرانی حرفه ای را تجربه کنید.

 

دم کردن زعفران

چگونه زعفران را با یخ دم کنیم!!؟

  • همانطور که در برنامه های آشپزی یا در کتاب های آشپزی بار ها و بار ها مشاهده کردیم، همیشه برای آشپزی زعفرانی، راهکار دم کردن زعفران با آب جوش را به ما آموزش می دهند ولی ما این بار می خواهیم راهی متفاوت و پر فائده را به شما معرفی کنیم که استفاده از یخ برای مصرف زعفران است و شاید کمی عجیب به نظر آید ولی ما را دنبال کنید که خبر های خوبی در راه است:

در این روش باید از پودر زعفران استفاده کرد که آنرا در یک ظرف قرار می دهیم و تکه هایی از یخ را هم به آن اضافه می کنیم و می گذاریم در دمای معمولی اتاق باقی بماند و به تدریج با فرآیند آب شدن یخ ها در ظرف، رنگ زعفران هم در آبی که تقریبا دارای دمای صفر درجه است به آرامی به آب منتقل می شود.

مقدار یخی که در این فرآیند استفاده می شود کاملا مربوط است به اندازه ای که از زعفران استفاده کرده اید، به عنوان نمونه: اگر از نصف یک قاشق چایی خوری زعفران استفاده کردید، پس باید 2 تکه یخ استفاده کنید که اندازه این یخ ها هم همانی است که در یخ ساز های فریزر های خانگی وجود دارد و به همین نسبت افزایش یا کاهش می یابد.

نکته مهم و اساسی: رنگ و بویی که در فرمول زعفران همراه با یخ، از زعفران خارج می شود به مراتب از فرمول زعفران و آب جوش قدرتمند تر است.

 

پیشنهاد اول:

همانطور که می دانید گیاه زعفران از ارزشمند ترین محصولات ایران و جهان محسوب می شود و پیشینه ای 5000 ساله دارد.

قیمت زعفران در طول تاریخ تا به حال همیشه گران بوده است در نتیجه صرفه جویی در آن بسیار مهم و ضروری است.

پس باید سعی کنیم از کمترین میزان زعفران، بیشترین استفاده را ببریم که با این کار به پیشرفت وضعیت اقتصادی خانواده خودمان کمک شایانی کرده ایم.

بنابراین پیشنهاد ما این است که اگر انسان صبوری هستید حتما روش زعفران و یخ را انتخاب کنید که هم از جهت کیفیت و هم از جهت صرفه جویی سود کنید.

 

پیشنهاد دوم:

همچنین شما برای تسهیل در کار خودتان می توانید مقدار زیادی از زعفران با یخ را ترکیب کنید و محلول به دست آمده را در ظرفی دربسته و مطمئن قرار داده و آنرا در فریزر نگه داری کنید و از وجود همیشگی زعفرانی با رنگ کاملا عالی در خانه خود، مطمئن باشید.

 

تا چه اندازه ای مجاز به مصرف زعفران هستیم؟

روزانه می توان تقریبا یک گرم از زعفران را مصرف نمود و میزان استفاده تنتور آن هم تقریبا پانزده قطره در هر روز می باشد.

به طور کلی باید دانست که ماهیانه مصرف 3 گرم از زعفران برای همه مردم خیلی مفید است و همچنین اگر بیشتر از 5 گرم استفاده کنید مضر خواهد بود.

حتی مصرف 5 گرم زعفران به طور یکجا در یک وعده غذایی می تواند باعث مرگ شود.

 

در پایان خوب است تا این راهکار ها را شما هم با انتشار این مقاله به اطلاع نزدیکان خود برسانید تا بهره بیشتری از زعفران برده شود و همچنین صرفه جویی در مصرف آن هم صورت پذیرد چراکه این گیاه بسیار ارزشمند است.

و اگر سوال یا نکته و نظری دارید خوشحال می شویم آنرا با ما در میان بگذارید … .

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. ناشناس

    سلام.من ۲۰گرم زعفران دارم چطور و چقدر یخ استفاده کنم تا برای مدت طولانی استفاده کنم .

  2. 989133730379

    با سلام واحترام ، خیلی عالی ممنون

  3. پورخان

    بسیار عالی خدا قوت