در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

بهترین زعفران های ایران و جهان در چه مناطقی کشت می شود؟

آخرین بروز رسانی: 13 شهریور 1398
دسته‌بندی ها:

ما در این مقاله سعی داریم تا برترین مناطق ایران را که بهترین زعفران های ایران و جهان را تولید می کنند ( هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی) برای شما به شکل کامل و مفصل معرفی کنیم تا در نتیجه برای خرید زعفران مورد نیاز خود، بهترین و به صرفه ترین زعفران را انتخاب کنید و خریدی سالم و مطمئن را تجربه کنید.

 

بهترین زعفران

 

خراسان جنوبی دارای مرغوب ترین زعفران جهان

بر اساس یکی از گزارش ها سالیانه حدود 230 تن زعفران در جهان تولید می شود.

اما در بین تمام تولید کنندگان این 230 تن زعفران در جهان و تولید کنندگان حرفه ای ایرانی، شهر قاین است که مرغوب ترین و بهترین زعفران جهان را تولید می کند و صاحب مقام اول در زمینه برترین زعفران در ایران و جهان است و همانطور که شنیده اید این شهر را با نام پایتخت زعفران ایران یاد می کنند.

 همچنین شهرستان های دیگر استان خراسان جنوبی هم در حوزه کشت زعفران بسار فعال هستند از جمله بشرویه و فردوسکه با قدرت زیادی مشغول به فعالیت در این حوزه هستند.

چند سالی می شود که شرکت های دانش بنیان مختلف و بسیار زیادی در زمینه فعالیت های زعفرانی در استان خراسان جنوبی و خصوصا شهر قاین مشغول به فعالیت هستند و همچنین آنها سعی می کنند با شرکت کردن در عرصه صادرات زعفران و حضور در بازار جهانی و کشور های مختلف، جایگاه زعفران ایرانی خصوصا زعفران قاین و صادرات آنرا در جهان تقویت کنند.

کشت زعفران در استان خراسان جنوبی و مخصوصا شهر قاین به قدری رایج و گسترده است که منبع اصلی درآمد مردم آن منطقه همین فعالیت های مرتبط با زعفران است لذا سال های بسیاری است که مردم این مناطق به اینگونه فعالیت ها می پردازند.

حتی شهرت این مناطق به اندازه ای فراگیر شده است که در سال های اخیر، تورهای گردشگری نیز، تور هایی جهت بازدید از مناطق کشت زعفران این منطقه برپا کرده اند و استقبال گسترده و قابل توجهی هم از این تور ها صورت گرفته است.

در این نوع تور های گردشگری، سعی می شود که گردشگران با این منطقه آشنا شوند و زعفران و شیوه کشت آن را بهتر بشناسند و بدانند که واقعا زعفران چیست… .

خراسان رضوی و بیشترین تولید زعفران جهان

جالب است که ترتیب بندی قبلی بر اساس کیفیت بود که خراسان جنوبی اول بود و خراسان رضوی هم مقام دوم را داشت، ولی در اینجا ماجرا کاملا بر عکس می شود، یعنی خراسان رضوی از نظر کمیت صاحب مقام اول در ایران می باشد و خراسان جنوبی هم از نظر کمیت زعفران در جایگاه دوم در ایران قرار می گیرد.

همانطور که می دانید همواره استان خراسان رضوی در زمینه کشت زعفران و فروش زعفران و صادرات زعفران پیشگام بوده و فعالیت گسترده ای داشته است. کشت زعفران در استان خراسان رضوی به قدری گسترده است که تقریبا در تمامی شهر ها و روستا های آن، عده زیادی از مردم به کشت زعفران مشغول هستند و به عنوان نمونه به شهر های نیشابور، تربت حیدریه، زاوه، تربت جام، گناباد، باخزر و بجستان می توان اشاره کرد.

بر اساس یکی از آمار ها سالیانه به طور تقریبی 230 تن زعفران در تمامی جهان تولید می شود که در این بین خراسان رضوی تولید 170 تن از زعفران جهان را به خودش اختصاص داده است که افتخاری برای ایرانیان محسوب می شود. و بر همچنین مبتنی بر یکی از آمار ها کشور یونان سالانه 6 تن و مراکش هم سالانه 4 تن و کشمیر سالی 3 تن و اسپانیا 2 تن و در آخر ایتالیا با یک تن صاحب مقام های دوم تا ششم جهان هستند.

 

خراسان جنوبی دومین تولید کننده بزرگ زعفران ایران و جهان

همچنین باید گفت که استان خراسان جنوبی هم از نظر کمی صاحب مقام دوم در کشت بهترین زعفران ایران می باشد. بنابراین رقیبی سرسخت برای زعفران خراسان رضوی از جهت کشت، محسوب می شود.

البته همانطور که می دانید زمین های کشورمان ایران برای کشت زعفران بسیار مناسب هستند در نتیجه استان ها و شهر های متعدد دیگری هم در این حوزه فعال هستند همچون فارس و لرستان و … .

همانطور که می دانید گیاه زعفران از منابع مهمی است که برای کشور، ارز آوری قوی و قابل توجهی دارد، لذا آشنایی با این گیاه نه تنها برای زندگی های ما چه از نظر سلامتی و چه از نظر خوردنی های خوش طعم مفید است، بلکه باعث بالا رفتن آگاهی های اجتماعی و اقتصادی ما هم می شود.

 

بهترین زعفران

 

زعفران همدان، رقیبی سرسخت برای خراسان جنوبی

بنا به گفته مدير باغباني سازمان جهاد كشاورزي، حجت الله شهبازی:

سطح زیر کشت در باغ هایی که در استان همدان وجود دارد به 161 هکتار می رسد که رقم بسیار بالایی است در مقایسه با سال 83 که 16 هکتار بوده است.

در باغ های شهر همدان، سال 83 حدود 52 کیلو زعفران تولید می شد ولی این رقم امروزه تغییر بسیاری کرده و به 548 کیلو گرم ارتقاء یافته است که تفاوت بسیار بالایی است.

علاوه بر شهر همدان، 9 شهر دیگر هم در استان همدان فعالیت جدی ای در زمینه کشت زعفران دارند و در این میان بیشترین سهم را شهرستان ملایر دارد که سالیانه 73 هکتار زعفران را به عمل می آورد.

آب و هوا در کشت زعفران بسیار حائز اهمیت است و باید در هوایی نیمه گرمسیری کشت شود همچنین زعفران در مقابل سرما مقاومت خوبی دارد، به همین دلیل است که از گذشته های دور در شهر همدان، زعفران کشت می شده است و همانطور که قبلا در مقاله تاریخچه زعفران گفتیم زادگاه زعفران ایران و جهان بوده است.

اما نکته اصلی در کیفیت محصولات و زعفران های همدان است:

بنا بر گفته های مدير باغباني سازمان جهاد كشاورزي، حجت الله شهبازی، کیفیتی که زعفران های استان همدان دارد، چیزی از اصلی ترین قطب تولید زعفران یعنی استان خراسان جنوبی کم ندارد.

بنابراین؛ استان همدان رقیبی سرسخت برای زعفران استان خراسان جنوبی(قطب و پایتخت تولید بهترین زعفران ایران و جهان) محسوب می شود.

مطالب گذشته از جهت کیفیت تولید زعفران در استان همدان بود ولی از نظر کمیت، استان همدان دارای رتبه 14 ایران و از نظر تولید در سطح هم صاحب رتبه 13 ایران می باشد.

بنابراین خرید زعفران مرغوب همدان مقداری مشکل است چراکه تولید زیادی ندارد و برای خرید زعفران همدان باید مقداری دقت و عجله کنید که ما در سایت ماه چین امکان خرید زعفران مرغوب همدان را به راحتی برای شما فراهم کرده ایم.

باید دانست که همدانی که اولا زادگاه زعفران ایران و جهان است و ثانیا قادر است زعفران هایی تولید کند که از جهت کیفی با بهترین زعفران های جهان برابری می کند، پس چه خوب است که فعالیت های مربوط به زعفران در این استان افزایش یابد تا مردم بیشتری در سطح ایران وجهان بتوانند از این زعفران مرغوب، بهره مند شوند.

متاسفانه بر اساس آماری که داده شده تنها 175 بهره بردار زعفران در این استان وجود دارد و اغلب آنها هم در قطعات کوچکی مشغول به فعالیت هستند که این تعداد، بسیار کم است.

اما یکی از اساسی ترین مشکلاتی که در همدان برای کشت زعفران وجود دارد، پیاز زعفران است، زیرا پیاز زعفران در این استان، آنچنان وجود ندارد و همدانی ها مجبورند برای خرید پیاز زعفران، به سراغ استان خراسان رضوی بروند و از آنجا تهیه کنند و در نتیجه افرادی که بخواهند به شکل آزمایشی شروع به کشت زعفران کنند در همان ابتداء با مشکل خرید پیاز زعفران مواجه می شوند چراکه آنها به دنبال مقدار کمی برای خرید پیاز زعفران هستند و این مشکل ساز می شود.

البته فراموش نکنید که ماه چین امکان خرید پیاز زعفران را به راحتی و آسودگی هرچه تمام تر برای شما فراهم کرده است.

 

در پایان اگر مطلبی یا سوالی راجع به مطالب فوق دارید آنرا با ما در میان بگذارید … .

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.