آموزش‌های روزانه و رایگان کشت زعفران در صفحه اینستاگرام

روش های آبیاری زعفران + تکنیک‌ها

آخرین بروز رسانی: 11 مرداد 1401
دسته‌بندی ها:
 • در رابطه با روش های آبیاری زعفران باید گفت که گیاه زعفران با توجه به منطقه و اقلیمی که در آن کشت می شود بین دو الی پنج مرحله به آبیاری نیاز دارد و نحوه آبیاری مزارع زعفران موضوع پر اهمیتی نیست که دقیقا به چه روش مزارع آبیاری می شود.

  همان طور که گفته شده مهم نیست که شما به چه روشی مزارع خود را آبیاری می کنید ( غرقابی ، بارانی و یا قطره ای) موضوع مهم این است که زمین زعفران شما حتما باید آبیاری شود و به آن آب برسد.

  البته ابیاری به صورت بارانی هم به صرفه و هم میتوان میزان اب و کودهی که جهت زعفران استفاده میشود را به خوبی کنترل نمود.

  در آبیاری اول مزرعه زعفران، میزان آبیاری باید بسیار عمیق باشد به طوری که آب به عمق 20 تا 30 متری زمین نفوذ کند.

  در خصوص تکنیک و روش های آبیاری زعفران، در متراژ بالا چه کاری باید انجام دهیم؟

  روش های آبیاری زعفران به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از: کشت تک آبه ، کشت دو آبه و یا کشت سه آبه.

  منظور از چند ابه بودن مزرعه زعفران اشاره به آبیاری قبل از سبز کردن پیاز و گلدهی مزرعه می باشد و آبیاری برای دفعات بعد سبز کردن در همه تکنیک ها یکسان میباشد.

   

  تکنیک تک آبه

  تکنیک تک آبه به این صورت است که ما آبیاری اول را به صورت عمیق، در اواخر شهریور ماه و یا با توجه به آب و هوای منطقه در اوایل مهرماه انجام می دهیم که پس از آبیاری و سله شکنی مزرعه زعفران ابتدا گل های زعفران رشد کرده و سپس بعد از برداشت گل ها، برگ ها و علف های سبز رشد کرده و ظاهر می شوند.

  یکی از مزیت های تکنیک تک آبه این است که در زمان رویش گل ها، برداشت گل های زعفران به راحتی و بدون ایجاد مزاحمت برگ ها انجام می شود.

  تکنیک دو آبه

  در تکنیک دو آبه، آبیاری اول را به صورت نیمه عمیق و در اواسط تا اوخر مرداد ماه انجام می دهیم که به نوعی رطوبت پیاز های زعفران در دوره فصل تابستان تامین شود و یک آبیاری عمیق در اواخر شهریور ماه و یا اوایل مهر ماه انجام می دهیم.

  تکنیک سه آبه

  تکنیک سه آبه دارای ریسک بالایی است و در مناطقی که دارای هوای خنک هستند انجام می شود و به این صورت است که آبیاری اول در اوایل فصل تابستان انجام می شود.

  آبیاری دوم در اواسط فصل تابستان و آبیاری سوم که یک آبیاری عمیق است در اوخر فصل تابستان یا اوایل مهر ماه انجام می شود.

  تفاوت تکنیک دو و سه آبه با تکنیک تک آبه این است که، ابتدا برگ های زعفران رشد کرده و سپس گل های زعفران رشد می کنند که ممکن است در زمان برداشت، این برگ های بلند باعث سخت شدن فعالیت برداشت گل ها شوند.

  یه مشاور با تجربه، تو رو ۱۰ سال جلو میندازه!

  همین الان از متخصصان کشت زعفران ماه چین، مشاوره رایگان بگیر!
  مشاوره تلفنی ۰۹۱۰۸۶۷۴۶۸۸

   

  تکنیک های آبیاری مزارع زعفران

   

  و مزیت تکنیک های دو آبه و سه آبه این است که دوره رشد پیاز های زعفران طولانی تر می شود یعنی به این صورت که وقتی برگ های زعفران زود تر رشد می کنند، گیاه نور بیشتر و مواد غذایی بیشتری جذب می کند، که این عمل باعث می شود که برای سال بعد هم، پیازی که به این صورت از خواب بیدار شده است گل خوبی بدهد.

  نکنه: یک نکته قابل توجه این است که دوره رشد بین تکنیک های دو و سه آبه با تکنیک تک آبه متفاوت است و تقریبا دوره رشد دو ماه در این دو نوع تکنیک بیشتر است و هر چه دوره رشد بیشتر باشد باعث می شود که جذب و ذخیره اندوخته غذایی بیشر شده و به طبع راندمان مزرعه بالا برود.

  تکنیک های دو آبه و سه آبه مختص مزارعی است که آب فراوان در اختیار دارند و در هر زمان می توانند مزرعه خود را آبیاری کنند ولی افرادی که محدودیت آب دارند باید از تکنیک تک آبه استفاده کنند.

  تمامی این سه تکنیک که گفته شد بستگی به شرایط کشاورزان دارد که شما باید با توجه به مقدار آبی  و اقلیم اب و هوایی که در اختیار دارید مناسب ترین تکنیک های آبیاری مزارع زعفران را برای مزرعه خود انتخاب کنید.

  در ادامه بعد از برداشت زعفران دفعات آبیاری بعد به صورت زاج اب، کولش اب و زرد اب (در صورت نبود بارندگی خوب) در همه تکنیک ها و اقلیم ها به صورت یکسان می باشد.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.