آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کنه پیاز زعفران و روش های مبارزه با آن

آخرین بروز رسانی: 20 خرداد 1403
دسته‌بندی ها:
 • کنه پیاز زعفران یکی از مخرب ترین آفات مزرعه زعفران است که می‌تواند خسارت های بسیار زیاد و هم چنین جبران ناپذیر بر مزرعه زعفران شما وارد کند. از آن جایی که کنه می‌تواند به طور کل یک مزرعه زعفران را از بین ببرد ما تصمیم بر آگاه کردن کشاورزان و زعفران کاران عزیز گرفتیم تا به طور کلی با این آفت خطرناک آشنا شوند و تا حد امکان از به وجود آمدن آن جلوگیری کنند.

  کنه پیاز زعفران

  کنه پیاز زعفران جز خطرناک ترین آفات مزرعه زعفران است که اگر پیاز های زعفران را درگیر خود کند در صورت از بین نبردن آن می‌تواند باعث نابودی کل مزرعه شود. کنه موجود بسیار ریزی بوده که رنگ آن سفید و یا قهوه ای بسیار کم رنگ است که به صورت عادی با چشم قابل مشاهده نیست با این حال آفت کنه علائمی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

   

  وجود کنه در پیاز های زعفران

  علائم وجود کنه در پیاز های زعفران

  لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه روی پیاز زعفران: اگر که شما شاهد لکه‌های سیاه و قهوه‌ای روی پیازهای زعفران بودید سریعا برای کنترل افزایش این لکه ها اقدام کنید چرا که این لکه‌ ها در اثر تغذیه کنه از بافت پیازهای زعفران ایجاد می‌شوند.

  پوسیدگی و لهیدگی پیاز: یکی دیگر از علائم وجود کنه در پیاز پوسیدگی و لهیدگی پیازهای زعفران است در صورتی که شدت وجود کنه بسیار زیاد باشد پیاز زعفران به طور کامل پوسیده و لهیده می‌شود.

  کاهش رشد و ضعیف شدن بوته‌های زعفران: متاسفانه پیازهای زعفرانی که به کنه آلوده هستند، بسیار ضعیف شده و نمی‌توانند به طور کامل رشد کنند. اگر که راندمان و رشد مزرعه شما کاهش یافته است سریعا سلامت پیاز های زعفران خود را بررسی کنید.

  کاهش تعداد گل‌ها و کیفیت زعفران: کنه پیاز زعفران بر کاهش گل و هم چنین کیفیت زعفران مزرعه شما هم تاثیر به سزایی دارد. به همین دلیل است که آفت کنه از روزگاران قدیم به پر خطر ترین آفت پیاز و مزرعه زعفران شناخته شده است.

  دلایل وجود کنه در مزرعه زعفران

  • خاک آلوده به کنه
  • کود حیوانی و دامی آلوده به کنه
  • پیاز زعفران آلوده به کنه

  شرایط تکثیر کنه در مزرعه

  • شرایط نامناسب محیطی
  • رطوبت بالا و گرمای هوا
  • استفاده از کود دامی تازه
  • وجود علف های هرز
  • کود دهی نامناسب و کود دهی نکردن
  • آبیاری نامناسب و غرقابی کردن و راکد ماندن آب

   

  میتونی مقالات مرتبط با این موضوع رو مطالعه کنی!

  با شناخت آفات و بیماری‌های رایج و روش مبارزه با آن‌ها تا حد قابل قبولی مزرعه خود را ایمن‌سازی کنید.

  مبارزه با آفات زعفران و بیماری ها

  روش های مبارزه با آفت کنه قبل از کشت

  برای این که مزرعه شما با بیماری کنه درگیر نشود حتما باید اقداماتی قبل از کشت انجام دهید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که از سلامت و ضدعفونی شدن پیاز های زعفران اطمینان داشته باشید اگر پیازهایی که خریداری می‌کنید ضدعفونی شده نیستند حتما قبل از کشت آن ها را ضدعفونی کنید. ( در خرید پیاز های زعفران دقت بالایی داشته و از مراکز و فروشندگان قابل اعتماد خرید کنید)

  روش های مبارزه با آفت کنه بعد از کشت

  اگر بعد از گذشت چند سال از کشت شما پیازهای زعفران درگیر کنه شدند سریعا باید آن را شناسایی کرده و برای کنترل و درمان آن اقدام کنید در رابطه با سم از بین برنده کنه شما می‌توانید از سم دیازینون استفاده کنید.

  یکی دیگر از روش های مبارزه با کنه استفاده مرتب از کود های زاج آب و محلول پاشی برای تقویت پیاز های زعفران است. چرا که هر چه پیاز های زعفران قوی و مقاوم تر باشد به راحتی می‌توانند در مقابل بیماری ها مقاومت کنند.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  
  بدوندیدگاه
  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *